Milionerzy reż. Danny Boyle



Podobne dokumenty
Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Wielki wyścig reż. André F. Nebe

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Lotta w krainie wynalazków reż. Heiki Ernits i Janno Põldma

Wielki niedźwiedź reż. Esben Toft Jacobsen

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Akeelah i jej nauczyciel reż. Doug Atchison

Zestaw animacji o tolerancji

Bezdomność- przeciwko stereotypom

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Nazwa Mariawityzm pochodzi od łacińskich słów Mariae vitam (imitantes), co w języku polskim oznacza Maryi życie (naśladujący).


Nocturna reż. Adrià Garcia, Victor Maldonado

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Niesforny Bram reż. Anna van der Heide

Ponyo reż. Hayao Miyazaki

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

Brzdąc reż. Charlie Chaplin

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Indianin reż. Ineke Houtman

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Temat: Sztuka to przede wszystkim myślenie ( ) reagowanie na problemy społeczności - Oni Artura Żmijewskiego. Opracowanie: Katarzyna Zabłocka

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Św. Wojciech patron Polski

Scenariusz zajęć nr 4

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji


Temat: Pole równoległoboku.

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

Nie owijam w bawełnę asertywność.

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Cofnij nagraj zatrzymaj

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Temat: Lekcja wychowawcza poświęcona tematyce przemocy w oparciu o film Męska sprawa Sławomira Fabickiego.

1. Każdy ma swojego dusiołka

Temat: W grupie jestem odpowiedzialny za innych

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

SCENARIUSZE KATECHEZY

Unia Europejska.

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

Scenariusz lekcji 11 1/3

Temat: Odejmowanie w pamięci

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz zajęć nr 8

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Konspekt lekcji. Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut. I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

KONSPEKT do przeprowadzenia godziny z wychowawcą

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

PROGRAM PROFILAKTYKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 8 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w MALBORKU BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA

Wolontariusz - bohater naszych czasów

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Krokodyle z przedmieścia reż. Christian Ditter

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Konspekt lekcji na temat filmu pt.: Amazonia. Przygody małpki Sai dla klas I-III

Jak żyli ludzie 1000 lat temu

Propozycja metodyczna dla klasy VI

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Czerwiec 2016 SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6. TEMAT: aktywność HASŁO MIESIĄCA: aaa ruszam się! Jeszcze jeden krok do zwycięstwa.

Niska samoocena a wyniki w nauce.

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Odwrócona lekcja THANKSGIVING, czyli Święto Dziękczynienia do góry nogami (scenariusz)

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Transkrypt:

Milionerzy reż. Danny Boyle MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Scenariusz lekcji. (str. 2) Temat: Obcowanie ze świętymi i torba pełna pieniędzy. Rozmawiamy o filmie Milionerzy. 2. Załącznik 1: Karta pracy. (str. 5) stowarzyszenie nowe horyzonty zamenhofa 1, 00-153 warszawa, tel. +48 22 530 66 40, fax +48 22 831 06 63, www.nhef.pl

Opracowała: Paulina Krześniak SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Obcowanie ze świętymi i torba pełna pieniędzy. Rozmawiamy o filmie Milionerzy. CELE LEKCJI Po lekcji uczeń powinien: podejmować rozmowę na poruszane w filmie tematy (poczucie odmienności; cechy i zachowania, które czynią nas wyjątkowymi; sposoby reakcji na dziwactwa innych; wybory, jakich dokonujemy w obliczu tak niespodziewanych wydarzeń, jak nagłe otrzymanie dużej sumy pieniędzy); umieć przedstawiać swoje poglądy oraz prowadzić dyskusję: argumentować, wnioskować, formułować sądy; redagować formy wypowiedzi użytkowej (lista). METODY I FORMY PRACY pogadanka, burza mózgów, element dramy, tabela, karta pracy: ćwiczenie pisemne, element wykładu. ŚRODKI DYDAKTYCZNE Film: Milionerzy reż. Danny Boyle, USA, Wielka Brytania 2004. Karty pracy dla wszystkich uczniów. Kartki białego papieru dla wszystkich uczniów. Magnesy do tablicy. CZAS 2 lekcje

PRZEBIEG LEKCJI 1. Wprowadzenie elementy wykładu. Nauczyciel przekazuje uczniom podstawowe informacje na temat filmu, a także pyta o ich wrażenia po jego obejrzeniu. Warto zwrócić uwagę dzieci na fantastyczne elementy filmu (niezwykłe wydarzenia, rozmowy Damiana ze świętymi, otrzymanie torby pełnej pieniędzy). 2. Burza mózgów. Prowadzący prosi uczniów, aby wskazali cechy głównego bohatera filmu Damiana. Odpowiedzi dzieci zapisywane są na tablicy w formie słoneczka. Prawdopodobne odpowiedzi uczniów: życzliwy, pomocny, współczujący, wnikliwy, wrażliwy. 3. Pogadanka. Nauczyciel pyta dzieci, czym interesował się Damian i jaką niezwykłą umiejętność posiadał (chłopiec interesował się żywotami świętych i potrafił z nimi rozmawiać). Prowadzący przypomina dzieciom rozgrywającą się w szkole scenę, w której Damian na pytanie o to, kogo podziwiają uczniowie, odpowiada, że podziwianą przez niego osobą jest Święty Roch. Warto zapytać dzieci, z jakimi reakcjami spotyka się odpowiedź Damiana (zdziwienie, śmiech, zaskoczenie, pytania o to, w jakiej drużynie Święty Roch gra). 4. Element dramy. Prowadzący prosi, aby uczniowie przypomnieli sobie sytuację, w której jakieś ich zachowanie lub wypowiedź wywołały reakcje rówieśników podobne do tych, które wywołała wypowiedź Damiana. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki papieru. Każdy z uczniów opisuje na kartce sytuację, którą sobie wyobraził. Prowadzący zbiera od uczniów kartki i przypina je magnesami do tablicy, po czym odczytuje na głos treść wybranych notatek. Losowo wybrany uczeń proszony jest o wczucie się w rolę z wybranej przez nauczyciela sytuacji. Pozostali uczniowie starają się reagować tak, jak wyobrażają sobie, że zareagowaliby w podobnej sytuacji. W podobny sposób uczniowie mogą opracować kilka sytuacji. Po zakończeniu, o którym decyduje nauczyciel, klasa pod jego kierunkiem podsumowuje ćwiczenie. Warto poruszyć następujące kwestie: Jakie nasze cechy lub zachowania bywają nieakceptowane przez innych? Jakie uczucia budzą w nas nieprzychylne reakcje innych? Jakie zachowania lub cechy innych jest nam trudno zaakceptować? Jak na nie reagujemy? Czy warto próbować zmieniać swoje reakcje? W jaki sposób to robić? 5. Tabela. Korzystając z wniosków z poprzedniego ćwiczenia, uczniowie wypełniają tabelę. Jakie moje zachowania lub cechy są przez innych uważane za dziwaczne? Czy chciałbym je zmienić? Jeśli tak, w jaki sposób mogę to zrobić? Jakie zachowania/ cechy innych uważam za dziwaczne? Czy chciałbym zmienić swoje reakcje? Jeśli tak, w jaki sposób mogę to zrobić? 6. Praca z kartą pracy. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i prosi ich, aby wykonali zadanie. 1. Wybrani uczniowie proszeni są o przeczytanie swoich odpowiedzi. Po ustaleniu, że przełomowym momentem było dla braci otrzymanie od Świętej Klary torby z pieniędzmi, uczniowie proszeni są o wykonanie polecenia. 2. Wybrani uczniowie czytają odpowiedzi. 7. Dyskusja. Prowadzący przypomina uczniom zasady kulturalnej dyskusji i prosi ich o zabranie głosu w dyskusji na temat: Który z braci miał lepszy pomysł na wykorzystanie otrzymanych pieniędzy (Anthony własne przyjemności, pomnożenie kapitału, Damian pomoc

potrzebującym). Warto zwrócić uwagę dzieci na to, że ich opinie powinny być dobrze uargumentowane. Po zakończeniu dyskusji nauczyciel podsumowuje ją i komentuje jej przebieg. 8. Karta pracy. Nauczyciel prosi uczniów, aby wyobrazili sobie, że torba z pieniędzmi trafiła w ich ręce. Pyta, jak wyobrażają sobie swoją reakcję? Na co wydaliby pieniądze? Dzieci proszone są o wykonanie polecenia 3. z kart pracy. Po jego zakończeniu wybrany uczeń przedstawia wynik obliczenia, a chętni czytają swoje listy wydatków. Prowadzący zwraca uwagę na formę wypowiedzi użytkowej, jaką jest lista, poprawia błędy w redakcji. 9. Element wykładu. Nauczyciel przedstawia uczniom losy dwojga ważnych dla bohatera filmu świętych: Świętej Klary i Świętego Rocha. Celem tego elementu lekcji jest rozwinięcie w uczniach umiejętności uważnego słuchania. Po krótkim przedstawieniu przez nauczyciela żywota każdego ze świętych nauczyciel pyta dzieci, jakie informacje na jego temat zapamiętały. Wiadomości, które można wykorzystać: Święty Roch święty chrześcijański. Urodził się w 1295 r. jako jedyny syn rządcy Montpellier we Francji. W wieku 19 lat stracił oboje rodziców. Po sprzedaniu znacznego majątku rodziców, rozdał wszystko ubogim i wyruszył do Rzymu. We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się chorymi. W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień. W czasie powrotu do Francji zaraził się dżumą w Piacenzie. By nie zarażać innych ukrył się w pobliskim lesie. Według podania wytropił go tam pies, który przynosił mu pożywienie. Miał wówczas cudownie wyzdrowieć. Udał się w drogę powrotną do Francji, lecz na granicy wzięty został za włoskiego szpiega, zmarł nierozpoznany w 1327 r. w więzieniu. Patron Montpellier, Parmy, Wenecji, aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali, więźniów; na ziemiach polskich czczony był przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy, opiekun zwierząt domowych. Atrybutami Świętego są: anioł, pies trzymający w pysku chleb, torba pielgrzyma. Święta Klara z Asyżu święta chrześcijańska. Urodziła się w 1193 lub 1194 roku w Asyżu we Włoszech. Córka Favarone Offreduccio i Ortolany. W roku 1212 za przykładem Franciszka z Asyżu zdecydowała się na ubogie życie. Przeżyła 42 lata w klasztorze San Damiano w swym rodzinnym Asyżu. Pociągnęła za sobą wiele asyskich niewiast, wśród nich swą matkę Ortolanę oraz siostry św. Agnieszkę i Beatrycze. W roku 1215 została przez św. Franciszka ustanowiona opatką. Aleksander IV kanonizował ją w roku 1255. Ciało św. Klary spoczywa w asyskiej bazylice, dedykowanej jej imieniu. Św. Klara patronuje Asyżowi i Florencji, zakonowi klarysek i kapucynek, bieliźniarkom, hafciarkom oraz praczkom i osobom chorym na oczy. W roku 1956 ogłoszona została patronką radia i telewizji. Jej atrybutami są monstrancja, krucyfiks, lilia i lampa. 10. Praca z kartą pracy. Podsumowaniem wykładu dotyczącego świętych jest zadanie 4. z kart pracy, o którego wykonanie proszeni są uczniowie. 11. Podsumowanie. Prowadzący podsumowuje to, co zostało powiedziane na lekcji i prosi o ewentualne pytania. Praca domowa Napisz opowiadanie zaczynające się od słów: Gdyby z nieba spadła mi torba pełna pieniędzy

Załącznik 1: Karta pracy Zadanie 1. Jakie wydarzenie było dla Anthony ego i Damiana przełomowe? Zadanie 2. Jak zareagował na otrzymanie torby z pieniędzmi Damian, a jak Anthony? Reakcja Damiana Reakcja Anthony ego Zadanie 3. a) Jaką równowartość ma suma 250 tys. funtów przy założeniu, że funt kosztuje 6 zł? Zapisz stosowne obliczenie..... b) Co byś zrobił(a) z taką sumą pieniędzy? Sporządź listę wydatków. 5

LISTA WYDATKÓW... Zadanie 4. Jak wyobrażasz sobie ważnych dla Damiana świętych? Narysuj Świętego Rocha lub Świętą Klarę. 6