KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I KRĄG TEMATYCZNY : OCHRONA ZDROWIA TEMAT DNIA : DBAMY O SWOJE ZDROWIE Wielozdaniowe wypowiedzi na temat konieczności troski o zdrowie w oparciu o lekturę O wróbelku Elemelku oraz własnych przeżyć. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Układanie zadań tekstowych. CELE OPERACYJNE : POZIOM WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZEŃ : rozumie konieczność troski o własne zdrowie i zna zasady pozwalające zachować zdrowie tj. zapobieganie przeziębieniom, racjonalne odżywianie się, konieczność czynnego wypoczynku i zdrowego żywienia, zna nawyki higieniczne, jest wrażliwy na potrzeby innych ludzi /opieka nad chorymi/, umie grupować wyrazy wokół określonego tematu, potrafi słuchać ze zrozumieniem, podzielić się swoimi wrażeniami i wypowiadać się na określony temat, potrafi wyrazić myśli za pomocą słów, gestów i mimiki, umie samodzielnie pracować z tekstem, potrafi dodawać i odejmować w zakresie 10, umie ułożyć zadanie tekstowe do ilustracji i działania, rozumie związek dodawania z odejmowaniem, potrafi dokonać samooceny oraz oceny kolegów. METODY : pokaz, pogadanka, praca z tekstem, działalność praktyczna. FORMY PRACY : indywidualna, grupowa /zróżnicowana/, zbiorowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE : rekwizyty do inscenizacji, karty pracy ucznia, kaseta magnetofonowa, ilustracje, szablony, lektura pt. O wróbelku Elemelku.
TOK ZAJĘĆ I. WPROWADZENIE GOTOWOŚĆ ORGANIZACYJNA. 1. Powitanie zajęcia w kręgu. Zabawa integracyjna. Dzieci siedzą w kręgu na rozłożonym na podłodze dywaniku i rzucają do siebie puszystą kulką wypowiadając własne imię. 2. Wprowadzenie do tematu zajęć wytworzenie nastroju zainteresowania tematem zajęć. Inscenizacja fragmentu lektury Hanny Łochockiej O wróbelku Elemelku, rozdział Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele z wykorzystaniem miniteatrzyku kukiełkowego /kukiełki Elemelka, sowy, wiewiórki, zająca, sroki/ Podkład muzyczny Zima i wiosna A. Vivaldiego. II. ROZWINIĘCIE 1. Poznanie bohatera lektury /wróbelka i jego przyjaciół/, 2. Rozmowa ukierunkowana pytaniami przyjaciela : Jakie postaci występowały w scence?, Co przydarzyło się wróbelkowi?, Co poradziła wróbelkowi sroka?, Jakich rad udzieliła wiewiórka, Co zaproponował wróbelkowi zając?, Co mu poradziła sowa?, Czy wróbelek posłuchał rad swoich przyjaciół i jak postępował?, Co Twoim zdaniem okazało się najskuteczniejsze?, Co poradziłbyś wróbelkowi? 3. Przedstawienie chorób dzieci na przykładzie Elemelka. Rozmowa nauczyciela z dziećmi ukierunkowana pytaniami : Czy Wam przydarzyła się podobna sytuacja, kto z Was chorował?, Na co chorowaliście?, Kto się Wami opiekował, w jaki sposób?, Co odczuwa chory człowiek? 4. Przedstawienie stanów uczuciowych gestem, mimiką /co odczuwa chory człowiek/ Uczniowie wykonują proste ćwiczenia dramatyczne /improwizacja ruchowa/. 5. Pogadanka na temat : Co należy robić aby uniknąć zachorowań, jako wstęp do pracy indywidualnej.
6. Przygotowanie do pracy indywidualnej /praca zróżnicowana/. STANOWISKO I /SOWA/ Samodzielne układanie zdania z rozsypanki wyrazowej. Owoców Jem warzyw. i dużo Hasło : Jem dużo owoców i warzyw. STANOWISKO II /ZAJĄC/ Samodzielne układanie zdania z plątaninki literowej. U J P R P O I A S R A W T Hasło : Uprawiaj sport STANOWISKO : III /WIEWIÓRKA/ Wyszczególnienie części ubrania stosownego do pory roku, dopasowanie ubrania do postaci. Ubierz chłopca i odczytaj zdanie Hasło : Ubieram się ciepło
STANOWISKO : IV /WRÓBELEK/ Odczytywanie zdania z rozsypanki sylabowej. Uporządkuj cyfry rosnąco i odczytaj zdanie. się wo Od zdro ży wiam 4 6 1 5 2 3 Hasło : Odżywiam się zdrowo. III. CZĘŚĆ GŁÓWNA 1. Zebranie haseł z poszczególnych stanowisk i ich głośne odczytanie oraz zapisanie haseł na tablicy przez nauczyciela. Jem dużo owoców i warzyw, Uprawiam sport, Ubieram się ciepło, Odżywiam się zdrowo. 2. Odczytywanie kolejnych porad z drzewa matematycznego poprzez rozwiązywanie zadań zagadek. Piję soki 4 + 5 Gimnastykuję się 9-7 Dbam o higienę 10-5 Unikam przeziębień 4 + 6
3. Wspólne głośne odczytanie porad z tablicy dotyczących dbania o swoje zdrowie. 4. Wklejenie kart pracy każdej grupy i zapis wybranego hasła do zeszytu. 5. Przerwa /piosenka ruchowa/. 6. Układanie treści zadania przez dzieci do ilustracji zamieszczonej na drzewie matematycznym typu : Na gałęzi siedziało 5 wróbli i 4 gile. Ile ptaków siedziało na gałęzi? Zapis działania i udzielenie odpowiedzi. 5 + 4 = 9 Odp. : Na gałęzi siedziało 9 ptaków. Po chwili 4 ptaki odleciały. Ile ptaków zostało? 9 4 = 5 Odp. : Zostało 5 ptaków. 7. Ustne układanie treści zadań do podanych działań, a następnie otrzymanie do pokolorowania wróbelka. Kolorowanie wróbelka wg załączonej instrukcji. 8. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania. IV. PODSUMOWANIE ZAJĘĆ I OCENA PRACY UCZNIÓW. 1. Improwizacja muzyczna. Piosenka Nasz wróbelek nasz. /dzieci stoją w dwóch kołach i śpiewają piosenkę/. 2. Uczniowie przedstawiają scenki dramowe z użyciem kukiełek zwierząt i dają rady wróbelkowi jak należy dbać o zdrowie. /utrwalenie zajęć/. Wyrażają się na temat własnej aktywności i kolegów. 3. Rozdanie symboli zdrowia. Opracowała : mgr Jolanta Abram