MATERIAŁY EDUKACYJNE

Podobne dokumenty
MATERIAŁY EDUKACYJNE

SCENARIUSZE KATECHEZY

_Karta pracy do biografii oraz materiałów źródłowych dotyczących Maksymiliana Marii Kolbego

PREMIERA: 13 PAŹDZIERNIKA 2017 ŚWIĘTY JAKIEGO NIE ZNAŁ ŚWIAT PREMIERA: 13 PAŹDZIERNIKA PRZEDSTAWIA

Konkursu o Świętym Maksymilianie Kolbe. WPROWADZENIE

ŚWIĘTY O. MAKSYMILIAN MARIA KOLBE

Niedziela, :00 - Koncert Piosenki z Kabaretu Starszych Panów 20:30 - Najlepszy

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

PREMIERA: 13 PAŹDZIERNIKA 2017 ŚWIĘTY JAKIEGO NIE ZNAŁ ŚWIAT. PREMIERA: 13 PAŹDZIERNIKA 2017 PRZEDSTAWIA

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

7. Bóg daje ja wybieram

REGULAMIN XII OGÓLNOPOLSKIEJ FRANCISZKAŃSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O ŚW. MAKSYMILIANIE

Program dla III etapu edukacyjnego Potrzeba nam takiej nauki


KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Dzieciństwo i młodość Ks. Bonawentury Metlera

DOBRA PRAKTYKA. Pogłębianie wśród dzieci wiedzy o życiu, działalności i osobowości Ojca Świętego Jana Pawła II.

Scenariusz lekcji patriotycznej. Zakres treści tematu : Kształtowanie postawy patriotycznej u młodzieży. Wyjaśnienie Kim jest patriota?

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia.

Propozycja dla III i IV etapu edukacji

BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W STRZELINIE

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU I REALIZACJI INNOWACJI Z RELIGII - CZCIJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWOJĄ

Tajna wiadomość. Scenariusz lekcji

Pismo Święte podstawowym źródłem treści w programach. Kościoła Zielonoświątkowego w RP

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII W KLASACH I, II, V, VI

ZESPÓŁ SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W INOWROCŁAWIU

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Kryteria oceniania z religii dla klasy VIII szkoły podstawowej

KONCEPCJA PRACY PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 6 im. JANA PAWŁA II w Białej Podlaskiej

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: V a Przedmiot: historia i społeczeństwo Nauczyciel: mgr Małgorzata Borowska. Temat lekcji: Wielkie religie średniowiecza.

I Etap Dzieciństwo Witolda

Wychowanie patriotyczne. Plan pracy

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?


Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Publiczne Katolickie Gimnazjum im. św. Kazimierza w Gdańsku

Wymagania edukacyjne z religii dla klasy VIII

PROGRAM WYCHOWAWCZY PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY W PILŹNIE

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Zapraszamy do Szkoły Modlitwy Jana Pawła II środa, 21 września :33

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

Wymagania edukacyjne dla klasy VI B z przedmiotu religia na rok szkolny 2017/2018. Nauczyciel ks. Władysław Zapotoczny

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum OKUPACJA NIEMIECKA ZIEM POLSKICH

Studium Katechetyczne Wychowując w Wierze tłumaczenie po Polsku. OBJAWIENIE W PIŚMIE ŚWIĘTYM I TRADYCJI

Temat 1. : Wykorzystanie cyberprzestrzeni

Anna Gościmska Antonina Telicka - Bonecka

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

CZEGO NIE MOGLIŚMY WYKRZYCZEĆ ŚWIATU

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie prowadzony przez

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Projekt Jasne, że razem

PRACA ZBIOROWA ELŻBIETA GIL, NINA MAJ, LECH PROKOP. ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH POCZTÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. PAPIESKIE CYTATY I MODLITWY.

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Imię i nazwisko/ kod identyfikacyjny (który zastosowano w badaniu I): Płeć: K M Szkoła (nazwa):

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

Morus czy Machiavelli? Wprowadzenie. Film. Interaktywne ćwiczenia mul medialne

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA

s. Łucja Magdalena Sowińska zdch

Św. Wojciech patron Polski

2.04 Popyt, podaż, cena

Scenariusz lekcji. kształcenia z języka polskiego i religii

JAN PAWEŁ II JAN PAWEŁ

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

Kryteria oceniania z religii dla klasy VIII szkoły podstawowej

Dlaczego tylu potrafi znaleźć odpowiednie książki dla zdobycia wiedzy, a o religii katolickiej dowiaduje się z nieodpowiednich, nieraz mętnych

Wewnątrzszkolny System. Doradztwa Zawodowego

2. Wiadomości zdobywane podczas katechezy będą sprawdzane w następującej formie:

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

PROGRAM WYCHOWAWCZY. Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej

Strona 1. SZKOŁA PODSTAWOWA nr 143 im. STEFANA STARZYŃSKIEGO w WARSZAWIE PROGRAM WYCHOWAWCZY. Warszawa 2015/16

PROGRAM WYCHOWAWCZY PRYWATNEGO GIMNAZJUM NR 2 Szkoły Marzeń w Piasecznie

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Koncepcja pracy Gimnazjum im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie na lata

Krzyż znakiem naszej (chrześcijańskiej) wiary. wyznawanej we wspólnocie Kościoła

Transkrypt:

MATERIAŁY EDUKACYJNE

SPIS TREŚCI 1. KRÓTKO O FILMIE 2. ŚWIĘTY, JAKIEGO NIE ZNAŁ ŚWIAT 3. SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO LUB RELIGII DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJALNYCH 4. KONSPEKT ZAJĘĆ JEZYKA POLSKIEGO LUB RELIGII DLA SZKÓł LICEALNYCH KRÓTKO O FILMIE Reżyserem filmu Dwie Korony jest Michał Kondrat. Autor filmów dokumentalnych, między innymi Jak pokonać Szatana, za który zdobył w 2014 r. Grand Prix podczas XXIX Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Jest także twórcą filmu Matteo, który odniósł duży sukces kinowy. Oprócz tworzenia własnych filmów, zajmuje się także ich dystrybucją. Były to m.in. filmy: Pilecki, Wyklęty, Zerwany kłos oraz There be dragons w reżyserii Rolanda Joffé. ŚWIĘTY, JAKIEGO NIE ZNAŁ ŚWIAT Ojca Maksymiliana tego niezwykłego franciszkanina powinien znać każdy młody człowiek. Rajmund Kolbe, syn tkaczy: Juliusza i Marii z Dąbrowskich, urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. W rodzinie otrzymał wychowanie katolickie i patriotyczne. Jako szesnastoletni młodzieniec wstąpił do nowicjatu franciszkanów we Lwowie, przyjmując imię Maksymilian, do którego potem dodał jeszcze: Maria. Studia wyższe odbywał w Rzymie: filozoficzne na Uniwersytecie Papieskim Gregorianum i teologiczne na Papieskim Wydziale im. św. Bonawentury przy Międzynarodowym Kolegium Franciszkańskim, zakończone dwoma doktoratami. 16 października 1917 r. dał początek religijnemu stowarzyszeniu, które nazwał Rycerstwem Niepokalanej. Opierało się ono na całkowitym poświęceniu się i zawierzeniu Matce Bożej. Jej pomoc bowiem uważał za niezbędną do własnego uświęcenia i zdobycia dusz ludzkich dla Boga. Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1918 r. Do ojczyzny powrócił w następnym roku i wkrótce rozpoczął realizację swego programu życiowego. W Krakowie w 1922 r. zainicjował wydawanie miesięcznika Rycerz Niepokalanej. To niewielkie czasopismo, o charakterze apologetyczno-maryjnym, rozwijało się dość szybko mimo trudności finansowych. O. Maksymilian, chociaż chory na gruźlicę, nie przerywał swej działalności. Pod koniec 1927 r. zbudował klasztor-wydawnictwo w Teresinie i nazwał je Niepokalanowem. W ciągu 12 lat, do wybuchu wojny w 1939 r., placówka ta rozwijała się żywiołowo: wychodziły miesięczniki, m.in. Rycerz Niepokalanej i Mały Rycerzyk Niepokalanej w łącznym nakładzie 1 200 000 egzemplarzy. Poza tym od 1935 r. drukowano czasopismo codzienne Mały Dziennik, dochodzące w niedzielnym wydaniu do 250 000 egzemplarzy. W warstwie fabularnej filmu występują znakomici polscy aktorzy m.in.: Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski. W części dokumentalnej wypowiadają się znawcy życia o. Maksymiliana: osoby duchowne i świeckie, np. Kazimierz Piechowski, który spotkał o. Maksymiliana w czasie pobytu w obozie, a słowa, które od niego wówczas usłyszał, przemieniły go i ukierunkowały duchowo na całe życie. Dwie Korony to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej decyzji o oddaniu życia za współwięźnia w Auschwitz. Film pokazuje drogę o. Maksymiliana do świętości. Mówi o świecie ludzkich wartości, wartości ponadczasowych takich jak: prawda, dobro, piękno. Kształtuje postawy moralne i skłania do autorefleksji nad własnym życiem, postawą i wartościami moralnymi.

MATERIAŁY EDUKACYJNE SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO LUB RELIGII DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW. Opracowała: Joanna Kaczanowska Temat: Z UCZNIEM W ŚWIAT WARTOŚCI. Równolegle z polskim Niepokalanowem rozwijała się podobna placówka w Nagasaki w Japonii. O. Maksymilian założył ją w 1930 r. Wydawano tam pismo w języku japońskim Mugenzai no Seibo no Kishi ( Rycerz Niepokalanej ). W ciągu kilkudziesięciu lat macierzysty ośrodek w Nagasaki rozrósł się i obecnie tworzy prowincję zakonną, w której pracuje 85 Japończyków w 15 domach zakonnych. Założyciel przebywał tam do 1936 r., po czym powrócił do kraju. Tymczasem w dawnym Niepokalanowie przybywało zajęć i mieszkańców. Dla usprawnienia pracy zbudowano radiową stację nadawczą i zamierzano otworzyć lotnisko dla szybszego kolportowania wydawnictw. W klasztorze działały również organizacje społeczne i kulturalne, jak Ochotnicza Straż Pożarna oraz chór kościelny. W tym okresie o. Maksymilian, dyrektor jednego z większych wydawnictw w Polsce, pomnażał wysiłki, aby rozszerzać kult Niepokalanej, rozwijając apostolstwo za pośrednictwem prasy i innych środków społecznego przekazu. Budził coraz głębsze zainteresowanie wśród katolików, a zarazem liczne sprzeciwy pism konkurencyjnych i prasy ateistycznej. Pracę przerwała II wojna światowa. Po powrocie z kilkumiesięcznej tułaczki zakonników i pobycie w wielu obozach niemieckich, o. Maksymilian odnowił jednak wspólnotę, która w zmienionych warunkach, czyniąc zadość potrzebom, podjęła akcję opiekuńczą nad inwalidami i wysiedleńcami z okolic Poznania, w tym nad znaczną liczbą Żydów. Mimo że okupanci zajęli część budynków klasztornych, zdołano uruchomić warsztaty naprawcze maszyn rolniczych, prowadzono nawet tajne nauczanie okolicznej młodzieży. Przełożony utrzymywał kontakt z wieloma zakonnikami, rozproszonymi po okupowanym kraju, starając się podtrzymać ich na duchu w tym szczególnie trudnym czasie. Aresztowanie w roku 1941 o. Maksymiliana wraz z czterema współpracownikami i wywiezienie do więzienia na Pawiaku, a następnie do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu (Auschwitz), było dla Niepokalanowa ogromnym wstrząsem. Klasztor jednak przetrwał mimo wielkich ofiar, z których największą była śmierć głodowa o. Maksymiliana oddał on w ofierze swoje życie za ocalenie życia jednego ze współwięźniów, Franciszka Gajowniczka. Pamięć o Męczenniku oświęcimskim pozostała żywa nie tylko w Polsce, dlatego zarządzono proces informacyjny o życiu i działalności o. Maksymiliana. Beatyfikacja odbyła się 17 października 1971 r., a kanonizacja 10 października 1982 r. W kościelnej tradycji św. Maksymilian jest uznany za patrona rodzin katolickich, środków społecznego przekazu, ruchu trzeźwości, a przede wszystkim za Patrona trudnego stulecia, jak go określił Jan Paweł II. W ciągu niewielu lat od śmierci, św. Maksymilian zyskał wielką popularność na całym świecie. Wydano drukiem jego życiorysy w wielu językach: polskim, angielskim, japońskim, włoskim, francuskim, niemieckim, węgierskim, łotewskim, norweskim, chorwackim, portugalskim, maltańskim, hinduskim i innych. Ogłoszono również tysiące artykułów w prasie światowej. O. Maksymilian ukochał Kościół i zakon franciszkański, umiał otworzyć się na nowe idee, był wrażliwy na potrzeby człowieka. Codzienną pracą budował ducha spokoju. Sprawiał, że ten duch udzielał się innym ludziom. Posiadał ogromne poczucie sprawiedliwości i miał dar empatii. Pomimo pojawiających się problemów, dążył do osiągnięcia zamierzonego celu. Wszystkie jego działania były kierowane wiarą, która była jego drogowskazem. Cel główny: Zajęcia mają na celu kształtowanie postawy moralnej na podstawie sylwetki o. Maksymiliana Marii Kolbe. Cele szczegółowe: - poznanie życia i sylwetki o. Maksymiliana Marii Kolbe - zapoznanie ucznia z terminami: wartości moralne, kształtowanie postawy moralnej - kształtowanie postawy moralnej - autorefleksja nad własnymi wartościami Formy pracy: Zbiorowa, grupowa, indywidualna. Metody pracy: Dyskusja kierowana, burza mózgów, elementy wykładu, praca w grupach. Środki dydaktyczne: Film Dwie Korony obejrzany wspólnie w kinie, zwiastun filmu Dwie Korony, strony internetowe dotyczące o. Maksymiliana Marii Kolbe oraz publikacje prasowe, rzutnik multimedialny, notes, długopis. Czas trwania zajęć: Jedna godzina dydaktyczna 45 min. (język polski lub religia) Przebieg lekcji: 1. Przed projekcją filmu nauczyciel zadaje uczniom jako pracę domową przygotowanie notatki biograficznej o św. Maksymilianie Marii Kolbe. 2. Uczniowie oglądają w kinie razem z nauczycielem film Dwie Korony. 3. Nauczyciel rozpoczyna lekcję projekcją zwiastuna filmu (opcjonalnie). 4. Dyskusja Życie o. Maksymiliana Marii Kolbe jako przykład wzoru moralnego. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat życia o. Maksymiliana, nawiązując do filmu i przygotowanych notatek biograficznych. Zapisuje na tablicy chronologicznie najważniejsze wydarzenia z życia świętego. 5. Burza mózgów - Odkrywanie wartości Nauczyciel prosi uczniów, aby powiedzieli, jakimi wartościami kierował się o. Maksymilian Maria Kolbe w nawiązaniu do wiedzy którą zdobyli na jego temat. Nauczyciel

zapisuje te wartości na tablicy podkreślając tym samym wagę każdego wydarzenia. 6. Miniwykład z interakcją - Wartości i postawy moralne. Nauczyciel mówi czym są wartości i postawy moralne. Następnie zadając pytania przekłada tę definicję na życie omawianego świętego. 7. Ćwiczenie w grupach Dlaczego to jest wartość? Uczniowie zostają podzieleni na IV grupy. Każda z grup wybiera jedną z wartości wypisanych na tablicy. Nauczyciel prosi, aby uczniowie zastanowili się przez chwilę nad tym, dlaczego ta wartość jest tak ważna w życiu i spróbowali to uzasadnić. Następnie jedna osoba z grupy przedstawia wyniki pracy całego zespołu. 8. Podsumowanie pracy w grupach, wnioski. 9. Podsumowanie zajęć Rundka na zakończenie. Nauczyciel prosi uczniów, aby powiedzieli z jaką refleksją wychodzą z tych zajęć? Co może przydać się współczesnemu młodemu człowiekowi z tej lekcji? Co najbardziej zapamiętali i dlaczego? 10. Zadanie domowe. (opcjonalnie) Zastanów się i wybierz jeden z zaproponowanych tematów i uzasadnij swoją odpowiedź: 1. Opisz trudną życiową sytuację, w której uczestniczyłeś i oceń jaką postawę przyjąłeś. 2. Co to znaczy postępować w życiu zgodnie z wartościami moralnymi 3. Charakterystyka o. Maksymiliana Marii Kolbe. SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO LUB RELIGII DLA SZKÓŁ LICEALNYCH. Opracowała: Joanna Kaczanowska Temat: Z UCZNIEM W ŚWIAT DYLEMATÓW MORALNYCH. Cel główny: Zajęcia mają na celu kształtowanie umiejętności podejmowania właściwych wyborów na podstawie sylwetki o. Maksymiliana Marii Kolbe. Cele szczegółowe: - poznanie życia i sylwetki o. Maksymiliana Marii Kolbe - zapoznanie ucznia z terminem: dylemat moralny, wnioskowanie moralne - kształtowanie postawy moralnej - kształtowanie umiejętności podejmowania właściwych wyborów Formy pracy: Zbiorowa, grupowa, indywidualna Metody pracy: Dyskusja kierowana, burza mózgów, elementy wykładu, praca w grupach Środki dydaktyczne: Film Dwie Korony obejrzany wspólnie w kinie, zwiastun filmu Dwie Korony, strony internetowe dotyczące o. Maksymiliana Marii Kolbe oraz publikacje prasowe, rzutnik multimedialny, notes, długopis. Czas trwania zajęć: Jedna godzina dydaktyczna 45 min. (język polski lub religia) Przebieg lekcji: 1. Przed projekcją filmu nauczyciel zadaje uczniom jako pracę domową przygotowanie notatki biograficznej o św. Maksymilianie Marii Kolbe. 2. Uczniowie oglądają w kinie razem z nauczycielem film Dwie Korony. 3. Nauczyciel rozpoczyna lekcję projekcją zwiastuna filmu (opcjonalnie). 4. Dyskusja Życie o. Maksymiliana Marii Kolbe jako człowieka stojącego przed wyborem. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat postawy życiowej o. Maksymiliana, nawiązując do filmu i przygotowanych notatek biograficznych. Zapisuje na tablicy chronologicznie najważniejsze wydarzenia z życia świętego. 5. Burza mózgów Podejmowanie decyzji. Nauczyciel prosi uczniów, aby powiedzieli, w których sytuacjach życia o. Maksymilian Maria Kolbe stawał w obliczu dylematu moralnego w nawiązaniu do wiedzy, którą zdobyli na jego temat. Nauczyciel zapisuje te wybory na tablicy, podkreślając tym samym wagę każdego wyboru. 6. Miniwykład z interakcją Dylemat i wnioskowanie moralne. Nauczyciel mówi, czym jest dylemat i wnioskowanie moralne. Następnie, zadając pytania, przekłada tę definicję na życie omawianego świętego, skupiając uwagę uczniów heroicznym czynie (śmierci głodowej) o. Maksymiliana. 7. Ćwiczenie w grupach Czym jest wnioskowanie moralne? Uczniowie zostają podzieleni na IV grupy. Każda z grup wybiera jeden z wyborów o. Maksymiliana, wypisanych na tablicy. Nauczyciel prosi, aby uczniowie zastanowili się przez chwilę nad tym, dlaczego o. Maksymilian podjął taką decyzję i spróbowali ją uzasadnić. Następnie jedna osoba z grupy przedstawia wyniki pracy całego zespołu. 8. Podsumowanie pracy w grupach, wnioski. 9. Podsumowanie zajęć Rundka na zakończenie. Nauczyciel prosi uczniów, aby powiedzieli, z jaką refleksją wychodzą z tych zajęć? Co może przydać się współczesnemu młodemu człowiekowi z tej lekcji? Co najbardziej zapamiętali i dlaczego? 10. Zadanie domowe (opcjonalnie). Zastanów się i wybierz jeden z zaproponowanych tematów i uzasadnij swoją odpowiedź: 1. Jakimi wartościami kierował się o. Maksymilian Maria Kolbe podejmując decyzję o oddaniu życia za jednego ze współwięźniów, Franciszka Gajowniczka? Uzasadnij swoją odpowiedź. 2. Opisz jeden ze swoich dylematów moralnych i uzasadnij swój wybór? 3. Na czym polega wnioskowanie moralne, podaj i opisz przykład. 4. Charakterystyka dylematu moralnego o. Maksymiliana Marii Kolbe.

KINA GRAJĄCE PREMIEROWO FILM DWIE KORONY MULTIKINO HELIOS KINA STUDYJNE CINEMA CITY