Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Podobne dokumenty
DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja matematyczna

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Beata Strzępek Sztangi numeryczne : scenariusz zajęć indywidualnych z materiałem Montessori

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Scenariusz zajęć nr 2

Temat lekcji: Jesień w koło nas - poznaję skarby jesieni.

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć nr 6

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć nr 7

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Gra- Oblicz i zaznacz właściwy wynik- puzzle. matematyczno - przyrodnicze

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

i w razie ich wystąpienia wiem, jak się zachować."

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Prima aprilis

Scenariusz zajęć nr 8

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl I. Recepta na wyśmiewaczy

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, działań praktycznych. Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa.

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Obieg wody w przyrodzie

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 2

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu. Scenariusz nr 4

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO. Opracowanie: Hanna Kubicka, Patrycja Augustyniak

Scenariusz zajęć. Metody: burza mózgów, rozmowa, patyczki, technika świateł drogowych, informacja błyskawiczna.

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

FORMULARZ DOBRYCH PRAKTYK

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 5

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Wyprawy z rodzicami. Temat: Dzień Mamy

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 3

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęć nr 1

poznawanie nowego słownictwa kształtowanie postaw proedukacyjnych i zainteresowania językiem obcym

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Transkrypt:

EETP 31(2014)1, ISSN 1896-2327 Katarzyna Róg Przedszkole Integracyjne Montessori w Krakowie Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo I. Temat zajęć: Dbam o wodę rozumienie znaczenia wody dla życia II. Cele A. Ogólne: budowanie wiedzy o świecie przyrodniczym; kształtowanie postawy proekologicznej. B. Szczegółowe: poszerzanie wiadomości o otaczającym środowisku; ćwiczenie umiejętności spostrzegania; kształtowanie gotowości do pisania i czytania; tworzenie warunków sprzyjających podejmowaniu współpracy. C. Operacyjne: Dziecko: wyjaśnia zagrożenia dla środowiska związane z działalnością człowieka; uważnie słucha i wykonuje polecenia nauczyciela; 123

układa przedmioty według wielkości; dopasowuje obrazki do krótkich tekstów; zgodnie współpracuje z innymi dziećmi; rozwija twórczość w zakresie działalności plastycznej. III. Metody: słowne (rozmowa, zagadki, objaśnienia i instrukcje); czynne (metoda zadań stawianych dziecku); percepcyjne (metoda obserwacji i pokazu); aktywizujące (metoda twórczego myślenia). IV. Formy organizacji: indywidualna, grupowa, zbiorowa V. Formy aktywności: językowa, matematyczna, plastyczna VI. Środki dydaktyczne: zagadki słowne do haseł w krzyżówce Co już wiem o wodzie?, litery z ruchomego alfabetu, plansza krzyżówki, spis zaleceń Jak dbać o wodę? oraz ilustrujących je obrazków, ilustracje zanieczyszczonych oraz czystych wód jezior i rzek, śmieci oraz figurki przedstawiające morskie zwierzęta i rośliny, arkusz niebieskiej bibuły, kosz na śmieci, zestawy sześciu papierowych kropli wody różniących się wielkością, kartki papieru do pracy plastycznej, pastele olejne. VII. Przebieg zajęć: 1. Rozwiązywanie krzyżówki Co już wiem o wodzie? Prowadząca czyta kolejno zagadki słowne. Dzieci zgłaszają się i odgadują poszczególne hasła. Jeśli zagadka jest zbyt trudna dla dzieci, nauczycielka uzupełnia ją o dodatkowe wskazówki. Po odgadnięciu każdej zagadki starsze dzieci układają wyrazy z liter, używając ruchomego alfabetu (materiał językowy Montessori), w odpowiednich miejscach na planszy. Na koniec nauczycielka prosi wybrane dziecko o odczytanie hasła z liter znajdujących się na niebieskim tle. Zagadki słowne do krzyżówki: 1. Pada z nieba 2. Z piorunami, często latem 3. Leci z niego woda w łazience 4. Woda jest 5. Kapią z kranu 6. Gdy jest ciepło, woda zamienia się w 7. Kiedy pada deszcz i jest mokro, na nogi zakładam 8. Gdy woda zamarznie, na jeziorze tworzy się 9. Co widzisz za oknem, gdy w powietrzu jest dużo pary wodnej? 124

Uzupełniona krzyżówka: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 2. Zabawa dydaktyczna Dbam o wodę Nauczycielka rozkłada na dywanie obrazki i czyta zalecenia, które pozwalają dbać o wodę każdego dnia. Dzieci słuchają i dopasowują obrazki do poszczególnych porad. Porady: Zakręcaj kran, jeśli chwilowo nie używasz wody, na przykład podczas szczotkowania zębów. Zamiast kąpieli w wannie pełnej wody wybierz prysznic. Nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można jej ponownie użyć, na przykład do podlania kwiatów lub sprzątania. Zwracaj uwagę na cieknący kran. Zawsze dokładnie go zakręcaj. Nie zaśmiecaj brzegów rzek i jezior. Nie wrzucaj śmieci do wody. Nie wrzucaj śmieci do toalety zużyjesz mniej wody. Nie wylewaj ścieków do rowu, rzeki czy jeziora. Rozmowa kierowana na temat zaśmiecania i zanieczyszczania wód na podstawie ilustracji: Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje zanieczyszczonych oraz czystych wód jezior i rzek. Dzieci uważnie przyglądają się ilustracjom i mówią, czego nie powinno być w wodzie (np. opony, puszki, innych śmieci). Prowadząca rozmawia z dziećmi o właściwym zachowaniu podczas przebywania nad wodą. 125

3. Zabawa dydaktyczna Czysta woda Każde dziecko otrzymuje śmieć lub figurkę przedstawiającą morskie zwierzę lub roślinę. Nauczycielka rozkłada arkusz niebieskiej bibuły, przedstawiający wodę, a obok niego kładzie kosz na śmieci. Dzieci umieszczają swoje przedmioty w odpowiednim miejscu (woda lub kosz na śmieci) i uzasadniają swój wybór. 4. Zabawa dydaktyczna Co mówią krople? Dzieci dobierają się w pary, dzieci starsze wybierają młodsze koleżanki i kolegów. Pary siadają na podłodze. Nauczycielka rozdaje każdej parze po sześć kartonowych kropli wody w różnych rozmiarach. Młodsze dzieci układają krople według wielkości, od największej do najmniejszej. Starsze dzieci odwracają krople na stronę z tekstem i odczytują zdanie: Woda to najcenniejszy skarb na Ziemi 1. 5. Praca plastyczna Czysta i zanieczyszczona woda Dzieci malują pastelami olejnymi na kartce podzielonej na dwie części. Jedna część kartki jest zatytułowana Czysta woda, a druga Zanieczyszczona woda. Poniżej zamieszczam prace dzieci. Rys. 1. Emilka, lat 6 126 1 Zabawa inspirowana opracowaniem: E. Gierek, I. Zając, Żywioły. Pakiet edukacyjny woda, Kraków 2010.

Rys. 2. Hania, lat 5 Rys. 3. Zosia, lat 5 127