PROPONOWANE ODPOWIEDZI I KOMENTARZ DO ZADAŃ

Podobne dokumenty
ZADANIA DO TEKSTU. komunikacja. cud stan stabilny. faza B. stres procedura. sens. scena komisja. budzik. publiczność operacja.

Po przeczytaniu i zanalizowaniu tekstu, wróć do tej części i sprawdź, czy Twoje przypuszczenia się sprawdziły. ...

Wyniki badania umiejętności polonistycznych

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO w GIMNAZJUM Nr 1 im. J. I. Kraszewskiego w Jelnicy w roku szkolnym 2016/2017

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Schematy punktowania zadań do arkusza Błogosławiony trud

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO W PUBLICZNYM GIMNAZJUM IM. W. SIEMIONA W KRUSZEWIE

Jesper Juul. Zamiast wychowania O sile relacji z dzieckiem

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

ZESTAWIENIE I ANALIZA WYNIKÓW EGZAMINU Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO NA POZIOMIE PODSTAWOWYM UCZNIÓW III KLAS GIMNAZJUM. Statystyczna analiza danych

KLUCZ ODPOWIEDZI KONKURS HUMANISTYCZNY. Zadania zamknięte. Zadania otwarte

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH IV - VI

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZ. NIEMIECKIEGO W KL.III GIM

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

1. Prezentacja filmu (początkowa scena filmu Dystrykt 9 N. Blomkampa), lub odegranie ról*

OCENA CELUJĄCA SPRAWNOŚĆ MÓWIENIA SPRAWNOŚĆ PISANIA GRAMATYKA I SŁOWNICTWO. - wypowiedź pisemna odpowiada założonej formie,

Projekt Na ratunek propozycja dla II etapu edukacyjnego

Wymagania edukacyjne z języka niemieckiego dla klas I-II gimnazjum (język mniejszości narodowej)

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klasy I-III

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Przedmiotowe Zasady Oceniania. Das ist Deutsch. KOMPAKT Klasa I OCENA CELUJĄCA

Przedmiotowy system nauczania Das ist Deutsch! Kompakt

OCENA CELUJĄCA SPRAWNOŚĆ MÓWIENIA SPRAWNOŚĆ PISANIA GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

Mówienie. Rozumienie ze słuchu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO W SPOŁECZNYM GIMNAZJUM STO W CIECHANOWIE

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE - JĘZYK ANGIELSKI KLASA III

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Jaki utwór nazywamy bajką?

JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Wymagania na poszczególne oceny z języka niemieckiego dla uczniów Technikum Zawodowego poziom IV.O i IV.1, zakres podstawowy.

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS IV-VIII

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY Z NOWĄ ERĄ 2015/2016 JĘZYK POLSKI

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z języka obcego nowożytnego dla klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Goleszowie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO GIMNAZJUM

1. Każdy ma swojego dusiołka

SŁOWNICTWO I GRAMATYKA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA II ETAPU EDUKACYJNEGO (KLASY IV-VI)

r. rok szkolny 2012/2013

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Przedmiotowy System Oceniania z języka angielskiego w klasach I - III

Demokracja co to znaczy?

Wymagania edukacyjne z języka angielskiego klasy 4-6

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu Egzamin gimnazjalny z języka rosyjskiego poziom rozszerzony Analiza poziomu umiejętności uczniów na

WYMAGANIA I KRYTERIA OCENIANIA Z HISTORII KLASA I III GIMNAZJUM

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO ROK SZKOLNY 2017/ 2018

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASA 1

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY dla uczniów klasy III Gimnazjum nr 47 sportowego w Krakowie opracowany: przez zespół polonistów gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO W KLASACH 4 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 93 W KRAKOWIE

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Kryteria oceniania obejmujące zakres umiejętności ucznia na poszczególne oceny cząstkowe w klasach VII-VIII z Języka Hiszpańskiego

Przedmiotowy system oceniania z języka mniejszości narodowej - niemieckiego. Klasa III

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Szablony ocen kształtujących. edukacji wychowanie fizyczne. dla klas 1-3.

Ocenianie. kształtujące

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 3, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych. z przedmiotu etyka

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z języka mniejszości narodowej niemieckiego dla klas z 3 godzinami języka mniejszości w tygodniu

tekstu w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu. Uczniowie otrzymają dwa polecenia do wyboru:

Scenariusz lekcji 17 1/4

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego klasy I - III w Szkole Podstawowej nr 29

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASACH 1-3 Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO ROK SZKOLNY 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 4 szkoły podstawowej

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2016 r. Test humanistyczny język polski

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KLAS I, II, III GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2014 / 2015

Scenariusz zajęć nr 6

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE - JĘZYK ANGIELSKI KLASA II

PROGRAM PROFILAKTYKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 8 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w MALBORKU BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA

Działania naprawcze po analizie wyników sprawdzianu zewnętrznego Szkoły Podstawowej nr 21 w Bytomiu Bytom, wrzesień 2016 r.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KLASY I-III

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

Czytać, myśleć, uczestniczyć. Program nauczania ogólnego języka polskiego w klasach IV VI szkoły podstawowej.

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

PORADY DLA MATURZYSTÓW JĘZYK POLSKI, MATURA PISEMNA

SŁOWNICTWO I GRAMATYKA

Odpowiedź dopuszczalna mimo usterek Kolumny są proste w budowie. Kolumny nie mają. Odpowiedzi niedopuszczalne. Kolumny podtrzymują

Kryteria oceniania wiadomości i umiejętności z języka angielskiego klasy IV-VI

Analiza wyników egzaminu maturalnego z języka niemieckiego w klasach dwujęzycznych

Przedmiotowy system oceniania Języka angielski szkoła podstawowa

Co nas łączy, co nas dzieli? - mniejszości narodowe i etniczne w Polsce Scenariusz zajęć dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z języka niemieckiego dla klasy I

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza


Kryteria oceniania ogólne klasa I, II, III gimnazjum język angielski

Transkrypt:

PRPNWANE DPWIEDZI I KMENTARZ D ZADAŃ ZADANIA WPRWADZAJĄCE: PRACA WSPÓLNA 1) Spróbuj/cie określić, co może oznaczać wyrażenie: rozpacz pozytywna. Po przeczytaniu tekstu, wróć do tego pytania i sprawdź, czy Twoje przypuszczenia były trafne. 2) Wysłuchaj 20 słów wypisanych z tekstu. Na tej podstawie spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania: Jaki problem zostanie omówiony w tekście? Czego sie dowiem? Kto będzie bohaterem tekstu? Jakie sytuacje zostaną opisane? Czym będą się kierowali bohaterowie tekstu? Wśród odpowiedzi uczniów mogą pojawić się różne hipotezy/propozycje. Na tym etapie jest to jak najbardziej możliwe. Dopiero powrót do tego zadania po przeczytaniu i analizie wskaże właściwe rozumienie: rozpacz pozytywna to taka, której efektem jest pozytywne działanie, takie którego celem jest tworzenie, naprawianie, pomaganie itp. dpowiedzi mogą być zbliżone do przykładowej. ZADANIA SPRAWDZAJĄCE ZNAJMŚĆ TREŚCI: Na podstawie tekstu odpowiedz na pytania: 3) Ile lat ma la? 6+14=20 4) W jakim wieku są pacjenci kliniki Budzik? poniżej 18 lat 5) Skreśl nazwę miasta, które nie zostało wymienione w tekście: lsztyn Waszyngton Gdańsk Warszawa Moskwa

6) Korzystając z informacji podanych w tekście, uzupełnij oś czasu rok 2000 rok 2001 rok 2002 rok 2012 rok 2014 wypadek li plan utworzenia kliniki Budzik założenie Fundacji Akogo badanie li cyber-okiem kontrakt fundacji z NFZ PRACA W PARACH (po wykonaniu samodzielnym możesz poprosić o zamianę kartek i dokonanie oceny koleżeńskiej ze wskazaniem odpowiednich fragmentów tekstu) 7) Uzupełnij plan dnia li: 8) Ustal, w jakiej kolejności pojawiają się w tekście następujące informacje: (w załączniku znajdziesz poniższe punkty przygotowane do rozcięcia, możesz rozdać uczniom, którzy w parach lub grupach ułożą je we właściwej kolejności, dobrze jest również pokazać na tablicy (np. wyświetlić) poprawną kolejność; poproś uczniów o wskazanie fragmentów, które potwierdzają, że ich propozycje są właściwe) cena aktualnego stanu zdrowia li. pis badania z wykorzystaniem cyber-oka. pis planu dnia li. Informacja o sukcesach w działalności kliniki "Budzik". pis przykładu dowodzącego, że istnieje wiele niewyjaśnionych zjawisk związanych z funkcjonowaniem mózgu. Informacja o potrzebie finansowego wsparcia na rzecz wprowadzania nowatorskich zabiegów medycznych. powiadanie o początkach działalności w fundacji. Wyjaśnienie znaczenia pracy zawodowej i kontaktu z publicznością. pis relacji ludzi, którzy wybudzili się ze śpiączki. Informacje o córce Mani.

9) ceń, czy poniższe zdania zawierają opinię. Jeśli tak - wpisz obok literę "": (poproś uczniów o wskazanie, które słowo/wyrażenie w danym zdaniu sprawiają, że staje się ono opinią). To jest przecież bez sensu. W Budziku jest wszystko to, czego ja nie miałam: jest system opieki nad dzieckiem, nad rodzicami, ale i nad lekarzami. Japończycy (...) mają bardzo dobre efekty wśród chorych do 35. roku życia. Był listopad, beznadziejnie, jak to u nas, szaro, padał deszcz. Już się nie kładę spać z permanentnym lękiem, że karetka będzie potrzebna. Mało wiemy (...) o mózgu. To przedziwne, jak we mnie wsiąkają różne opowiadania (...) ludzi wybudzonych ze śpiączki. 10) Po przeczytaniu tekstu spróbuj dopasować definicję do pojęcia. Skreśl błędne elementy definicji. rotacja specjalista zajmujący się chirurgią układu nerwowego/kostnego prace legislacyjne ustanawianie prawa/kontrolowanie działania istniejącej instytucji pozawerbalna bez użycia gestów i obrazów/bez użycia słów neurochirurg kolejne zmiany/rozpatrywanie wniosków 11) Poniżej słowa Ewy Błaszczyk zostały przekształcone i zapisane w mowie zależnej. Wykreśl przekształcenia niezgodne z sensem wypowiedzi E. Błaszczyk zawartych w tekście wywiadu. Aktorka wyjaśniła, że kiedy gra na scenie, potrafi całkowicie odsunąć od siebie ciągły lęk o córkę. Mama li twierdzi, że brak wiedzy na temat działania ludzkiego mózgu odbiera jej nadzieję na ratunek dla córki. Ewa Błaszczyk uważa, że w zawodach takich jak lekarz, nauczyciel czy ksiądz równie ważne jest posiadanie wiedzy i bycie wrażliwym człowiekiem. Założycielka kliniki Budzik sądzi, że sukces leczenia zależy od współpracy zespołu opiekującego się dzieckiem. PRACA W PARACH 12) ceń, które ze zdań odnoszących sie do tekstu są prawdziwe, a które fałszywe? (poproś uczniów o wskazanie, które słowo/wyrażenie w danym zdaniu sprawiają, że staje się ono opinią). Działanie cyber-oka daje nadzieję na nawiązanie kontaktu z pacjentem w śpiączce. P Dla li równie ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu i na słońcu. P Spacery są konieczne, dlatego opiekunowie zabierają ją na nie codziennie. F W hipnozie ludzie wykazują umiejętności, jakie posiadają również w rzeczywistości (jakich często nie mają). F Praca w fundacji i klinice Budzik są dla Ewy Błaszczyk jedynie źródłem dodatkowych dochodów F

przeznaczanych na rehabilitację li. Scena i wcielanie się w kolejne role to dla Ewy Błaszczyk sposób radzenia sobie z nagromadzeniem emocji. P ZADANIA SPRAWDZAJĄCE RZUMIENIE TREŚCI: 13) W tekście zostały użyte związki frazeologiczne. dwołując się do tekstu, wyjaśnij ich znaczenie: dostać po głowie zostać postawionym w trudnej sytuacji/przeżyć porażkę/doznać cierpienia być "hej, do przodu" planować, przewidywać więcej niż na to pozwala rozsądek stać na dwóch nogach mieć wsparcie/partnera/dodatkowe zasoby weszło (komuś) w krew stało się nawykiem Nie można pominąć przy okazji realizacji tego zadania omówienia poszczególnych stwierdzeń i wyjaśnienia, dlaczego trzy spośród pięciu podanych nie pasują. Uczniowie uczą się wnikliwego czytania, korygowania własnej pracy. 14) W tekście pojawiły się określenia niedosłowne (metaforyczne). dwołując się do tekstu, wyjaśnij ich znaczenie: (być może konieczne będzie przypomnienie, czym jest metafora) niebieska reżyseria pogłaskać wzrokiem rzucić słowa na emocje życie zadane łapać wspólny oddech przeznaczenie, los zaplanowany przez Boga okazać komuś sympatię/spojrzeć z życzliwością mówić w momencie, kiedy ktoś jest pod wpływem silnych uczuć cele, plany, działania wyznaczone człowiekowi przez "siłę wyższą" (Boga, los itp.) być z kimś bardzo blisko, rozumieć się 15) Przed czym ostrzegał Ewę Błaszczyk lekarz, który wypowiedział te słowa: 99% ludzi popełnia ten błąd, że czyni z całej rodziny kaleki emocjonalne a) że nie będzie miała czasu dla siebie b) że nie wiadomo, czy la sie obudzi c) że ważne jest, aby myślała również o uczuciach i rozwoju drugiej córki d) że powinna chronić drugą córkę przed wypadkiem 16) kreślenie 99 % ludzi oznacza a) wszyscy b) 99 osób c) prawie wszyscy d) prawie nikt

17) W jakim znaczeniu zastosowane zostało słowo nieprawdopodobna wola a) nie mogło takiej być b) niezwykle silna c) niezauważalna d) nieprawdziwa Materiały przygotowane w ramach Szkoły z Klasą 2.0 do akcji 18) jakich uczuciach Ewy Błaszczyk mówi określenie zabiło mi serce: a) zdenerwowała się b) zyskała nadzieję c) przestraszyła się d) zrobiło jej się smutno 19) Co to znaczy, że wszyscy, którzy są blisko li, potrafią ją czytać: znacza to umiejętność odczytania sygnałów pozawerbalnych, czyli gestów, wyrazu oczu, dźwięków; rozpoznawania tego, co stara sie zakomunikować na swój sposób la. Zaproponuj uczniom rozmowę na forum - wnioski dotyczące interpretacji metafory w odniesieniu do codziennych sytuacji - kiedy i jak "czytamy innych". ZADANIA SPRAWDZAJĄCE UMIEJĘTNŚĆ INTERPRETACJI TREŚCI: 20) To świetny fachowiec, ale bardzo brutalny człowiek. W jaki celu wypowiedziane zostały te słowa? Autor tych słów przede wszystkim chciał uprzedzić matkę o tym, że może usłyszeć cos bardzo przykrego, przygotować ją na to, że słowa wypowiedziane przez lekarza mogą być bolesne; chce ostrzec, że opisany lekarz nie będzie wrażliwy na sytuację cierpiącej matki. dpowiedź ucznia powinna zawierać nazwane wprost INTENCJE nadawcy. 21) W swojej wypowiedzi Ewa Błaszczyk porównała postawę niektórych lekarzy z postawą pracownika korporacji. Wymień trzy wspólne cechy, jakie zauważyła? a) bezduszny/niewrażliwy b) nierzetelnie/byle jak wykonuje swoją pracę c) podejmuje się zbyt wielu obowiązków d) jego praca nastawiona jest jedynie na zarabianie pieniędzy PRACA W PARACH 22) Na podstawie tekstu zaznacz cechy, które mogą charakteryzować Ewę Błaszczyk. Następnie uzupełnij nimi zamieszczony pod ramką tekst (możesz odmienić podane w ramce wyrazy):

wrażliwa nieustępliwa wytrwała gwałtowna impulsywna rozsądna wyrachowana ponura bezwzględna cierpliwa odważna energiczna konsekwentna ostrożna pracowita zorganizowana stanowcza Ewa Błaszczyk jest np. wrażliwa i cierpliwa/wytrwała, czego dowiodła, opiekując się przez 14 lat swoją córką lą. Wykazała się również niezwykłą konsekwencją/nieustępliwością, nie porzucając starań o założenie fundacji mimo wielu lat przygotowań. Patrząc na to, w jaki sposób godzi opiekę nad córką z obowiązkami zawodowymi, podziwiać można jej energiczność/zorganizowanie i pracowitość. W sytuacji, w jakiej znalazła się Ewa Błaszczyk, nie każdy potrafiłby wykazać się taką siłą woli i odwagą. W tym zadaniu upewnij się, że uczniowie nie tylko poprawnie dobrali cechy, ale także czy dopasowali określenia do zdań poprawnie pod względem językowym. Zadbaj, aby nie pojawiła się żadna z niepasujących cech. Dodatkowo możesz poprosić uczniów o rozwinięcie charakterystyki. zaproponuj wykorzystanie pozostałych cech z ramki i/lub dodanie własnych. 23) Wskaż, jakiego argumentu użyła Ewa Błaszczyk, uzasadniając, że lekarz nie powinien być "tylko fachowcem". Postawa lekarza ma ogromne znaczenie nie tylko dla pacjenta, ale także dla jego rodziny. To właśnie im lekarz powinien okazać wsparcie, zapewnić poczucie bezpieczeństwa. ZADANIE PDSUMWUJĄCE PRACĘ Z TEKSTEM: 24) Zastanów się, które ze stwierdzeń mogłoby być głównym przesłaniem tekstu: Człowiek nie ma wpływu na to, co go spotyka, ale od niego zależy, jak postąpi w trudnej sytuacji. Są takie chwile w życiu człowieka, które zmieniają wszystko i nic nie da się już zrobić. Człowiek nie zawsze rozumie sens tego, co go spotyka, ale mimo to ma w sobie siły, żeby walczyć. Człowiek nie zawsze rozumie sens tego, co go spotyka, dlatego rzadko znajduje dość sił, żeby walczyć. Mimo że człowiek podejmuje wysiłek, jego działanie nie przynosi oczekiwanych efektów. Nie można pominąć przy okazji realizacji tego zadania omówienia poszczególnych stwierdzeń i wyjaśnienia, dlaczego trzy spośród pięciu podanych nie pasują. Uczniowie uczą sie wnikliwego czytania, korygowania własnej pracy. 25) Wróć do zadania 1. Zastanów się jeszcze raz, czy trafnie zinterpretowałeś znaczenie wyrażenia rozpacz pozytywna. 26) Zastanówcie się wspólnie (w grupie, klasie)... W tym momencie zajęć warto zostawić chwilę na dyskusję, opis przykładów, wrażeń po lekturze tekstu. Można także poprosić uczniów o napisanie rozprawki odnoszącej się do jednej z tez zadania 24.