Scenariusz Europejskiego Dnia Języków Obcych Przedszkole Chatka Uszatka Data: 23.10.2009r. Grupa wiekowa: Dzieci w wieku 2 5 lat oraz rodzice lub opiekunowie. Prowadząca: Michaela Ludwig, Temat zajęć: 1,2,3 im Sauserschritt czyli 1,2.3 ruszamy w podróż przez pół Europy Cele ogólne: - rozbudzenie zainteresowania językami obcymi - rozbudzenie zainteresowania krajami Europy - popularyzacja wczesnej edukacji językowej - popularyzacja edukacji przedszkolnej Pomoce dydaktyczne: CD z muzyką, mapa świata i Europy, flagi: Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, skrzynie z niespodziankami.
Przebieg zajęć Etap zajęcia Przebieg zajęcia Cele operacyjne 1.)Przywitanie Piosenka My serdecznie Was witamy (Klanza) Prowadząca (P): Dzisiaj przed nami wielka wyprawa. Wielka wyprawa no i zabawa. W domach zostaną wszelkie kłopoty. Będziemy zwiedzać pół Europy. Uczestnicy witają się. 2.) Prezentacja mapy świata. 3.) Podróż do Warszawy Wspólne odszukanie Europy. Przyczepienie flag: Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Nazwanie kolorów flag Warszawy - Warszawa jest stolicą? P: W Polsce od Warszawy do Lublina nawet dzieci słuchają Chopina Czy wiecie ile lat miał jak grać na fortepianie zaczynał?(4 lata) Prezentacja zdjęcia Chopina i improwizacja z chustkami szyfonowymi do utworu.. P: Ja tu jestem maszynistką O podróży tej wiem wszytko Kto chce wsiadać niechaj wsiada Cudowna będzie nasza wyprawa Uczestnicy wskazują Europę na mapie i przyczepiają flagi w odpowiednich miejscach oraz wymieniają kolory poszczególnych flag. w Warszawie. Uczestnicy tańczą swobodnie. 4.) Podróż do Niemiec Berlina Berlin jest stolicą? P:Stuku Puku stuk po szynach
Gdzie się pociąg nasz zatrzyma Stuku Puku stuk po szynach dojeżdżamy do Berlina! w Berlinie. 5.) Podróż do Wielkie Brytanii Rymowanka w j. niemieckim: Eins, zwei Polizei. Drei, vier Grenadier. Fünf, sechs alte Hex. Sieben, acht gute Nacht. Neun, zehn schlafen gehen. P: Tak rymują dzieci w Niemczech, jak czerwone strzałki odnajdziecie, dowiedzie się więcej! W skrzyni znajdują się Miśki Haribo słodki poczęstunek dla uczestników oraz elementy do zabawy sprawnościowej Ringo P: Miski Haribo wymyślono właśnie w Niemczech. Po słodkim poczęstunku trzeba się trochę rozruszać. Próbujcie trafić krążkami na pachołki. Londynu Londyn jest stolicą? Gdzie się pociąg nasz zatrzyma Stuku Puku stuk po szynach Nic nie widać mgła wszystko skrywa Może ktoś wie jak się kraj ten nazywa? To Anglia! Bo w Anglii taką mają taką pogodę, że słońce świeci tylko w środę. Tutaj Drogi kolego czas na krótką lekcję angielskiego: Rymowanka w j. angielskim: We say hello and how are you? We say hello and how are you? P: Tak rymują dzieci w Anglii, jak niebieskie strzałki odnajdziecie, dowiedzie się więcej! Ale ale by się dostać Uczestnicy powtarzają i naśladują gesty. czerwonymi strzałkami i odnajdują w Londynie. Uczestnicy swobodnie chodzą po Sali i witają się słowami rymowanki, klaszcząc w dłonie.
do Londynu nie trzeba morza przepłynąć Teraz tunel jest pod morzem I każdy dojechać może! W skrzyni znajdują się instrument Rainmaker i parasol, klocki, piłka i patyki do gry w krykieta. niebieskimi strzałkami, przechodzą przez tunel i odnajdują 6.) Podróż na Ukrainę P: Już wiecie jak w Anglii jest pogoda, więc gramy i śpiewamy : Its rainning (Longman) Teraz wypróbujcie jak się gra w tradycyjną angielską grę. Zagrajmy w krykieta. Kijowa Kijów jest stolicą? P: Stuku Puku stuk po szynach gdzie się pociąg nasz zatrzyma? Przed nami podróż daleka nieodkryta Ukraina na nas czeka. Tutaj tańczą kazaczoka! Taniec Kazaczok. P: Dowiecie się więcej jak żółte strzałki odnajdziecie. W skrzyni znajduje się: matrioszka, list przedszkolaków z Ukrainy i zdjęcia. P: Przedszkolaki z Ukrainy przesłały nam Matrioszkę tradycyjną zabawkę. Przesłały też list i zdjęcia: Drogie Przedszkolaki w Polsce! Słyszeliśmy, że bardzo ładnie się bawicie w polskim przedszkolu. Nasza pani nauczycielka tez mówi po polsku. Często czyta nam bajki. Bardzo to lubimy. Przesyłamy Wam kilka Uczestnicy śpiewają refren piosenki: Its rainning i akompaniują za pomocą Rainmakera. Następnie grają w krykieta turlanie piłki patykiem do bramki., przejeżdżają w takt w Londynie. Uczestnicy naśladują gesty i tańczą w kole. żółtymi strzałkami, przechodzą przez tunel i odnajdują Uczestnicy słuchają odczytanego listu i oglądają zdjęcia.
zdjęć z naszego przedszkola! Pozdrawiamy Przedszkolaki ze Stryja P: Czy możemy jakoś pomóc tym dzieciom w uczeniu się języka polskiego? Proponuję, żeby każde z Was odszukało w domu książkę, która jest jak nowa, albo razem z rodzicami kupiło nową książkę i podzieliło się nią z dzieckiem ukraińskim, które uczy się j. polskiego. Możecie na pierwszej stronie napisać pozdrowienia albo dedykację. Za kilka tygodni zbierzemy te książki i wyślemy dzieciom ze Stryja. domu P: Stuku Puku stuk po szynach gdzie się pociąg nasz zatrzyma Podróż nasza już skończona, kto przyjedzie po nas? Uczestnicy podają propozycje. 7.)Podziękowanie i pożegnanie uczestników