WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 3.: warzywa w nich zdrowie się ukrywa



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ W KL.II /WYKORZYSTANIE TECHNIK WSPOMAGAJĄCYCH ZAPAMIĘTANIE TEKSTU/

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Raport grupa Rekiny dzieci 5-letnie

Scenariusz Zajęcia zintegrowanych

Idzie jesień przez ogród i sad. 1 X - 5 X 2018r

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU W GRUPIE XII SŁONECZKA :

ZAPROSZENIE. Przedszkole Publiczne w Kotli Uprzejmie informuje, że ogłasza konkurs plastyczny o tematyce: BRZECHWY WIERSZE MALOWANE

WIERSZE. Wyszła kura na podwórze

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU PAŹDZIERNIK GRUPA I TYGRYSKI

ROZKŁAD MATERIAŁU NA MIESIĄC WRZESIEŃ

W PAŹDZIERNIKU W NASZEJ GRUPIE:

Zdrowo się odżywiamy. Dbamy o swoje zdrowie wartości odżywcze warzyw i. Wyraziste czytanie wiersza Czesława Janczarskiego pt. Warzywa i owoce.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWAREGO DLA RODZICÓW DZIECI 5 LETNICH.

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 2.: Owoce w nich zdrowe są moce

Scenariusz nr 72 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

Autor scenariuszy: Marta Gzyra Grupa docelowa: Uczniowie klas I-II Cele: Wspieranie nauki języka polskiego dla uczniów cudzoziemskich.

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 4.: kończy się wrzesień, nadeszła jesień

Grupa III Wesołe Biedronki

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 1.: A JA WOLĘ NASZE PRZEDSZKOLE

Październik. TYDZIEŃ 3.: oto bardzo ważna sprawa strona lewa, strona prawa

Październik. TYDZIEŃ 4.: na jesienne chłody froeblowska

Scenariusz zajęć. Metody: rozmowa, burza mózgów, działanie praktyczne, zabawa, drama, eksperyment.

Tematy kompleksowe w miesiącu wrześniu: I W moim przedszkolu. II Moja miejscowość. III - Ja, Ty i środowisko. IV Dary jesieni

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

Ale smaczna, ale zdrowa, Miłosz Ch., Milena K., Zuzia O., Patryk G. To przekąska nasza nowa. My warzywa chcemy jeść Słodyczom mówimy cześć!

PORZĄDKI. Powkładaj do worka obrazki, w których nazwach słyszysz głoskę w, do kufra pozostałe.

MAŁY ARTYSTA PROGRAM EDUKACJI TEATRALNEJ. dlaklasi III. szkoły podstawowej

Scenariusz Marchewkowe ciasto zdjęcia Urodziny marchewki ilustracja 1 z 5

listopad TYDZIEŃ 2.: wędrujemy, wędrujemy, naszą polskę

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

kwiecień Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Karolina Kwiatkowska, Edukator Froebel.pl)

JEMY WARZYWA I OWOCE SEZONOWE. Przedszkole nr 6 w Dąbrowie Górniczej

WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI INSCENIZACJA

Scenariusz nr 37 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

K O M U N I K A T O R Y

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

SCENARIUSZ POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Tygodniowe propozycje sytuacji edukacyjnych według programu wychowania przedszkolnego Dar zabawy

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

luty TYDZIEŃ 3.: prawda zawsze wygrywa, prawdy się nie ukrywa

Scenariusz zajęć nr 3

listopad TYDZIEŃ 1.: za górami, za lasami była kraina usłana zamkami

Klasa 2 wrzesień - blok 4 dzień 4. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Jesień w sadzie i ogrodzie.

ZAJĘCIA METODĄ PROJEKTU 3-LATKI KRASNOLUDKI

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Październik Plan Pracy "Maluchów" Jesienne Owoce Jesienne Warzywa Skarby Jesieni Las Jesienią

Tydzień pierwszy ciało człowieka. 1. Głowa centrum dowodzenia

Jak oceniasz swój stan zdrowia? Czy przed wyjściem do szkoły zjadasz śniadanie?

MARCHEWKOWY MIX ZBIÓR WIERSZY I ZAGADEK DLA DZIECI

SPRAWDZIAN PRÓBNY W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

Plan Pracy Październik grupa Pszczółki

Na straganie. Na straganie w dzień targowy Takie słyszy się rozmowy: - Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie Koprze.

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ZAJĄCZKI

Październik, tydzień I

Jadłospis na listopad 2016

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

Święto Naszej szkoły.

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2015 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Konspekt tygodniowych zajęć z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowego Jedzenia

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Projekt edukacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Święto marchewki i ziemniaka

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I a

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

1BIEDRONKI WRZESIEŃ. Ogólne cele wychowawczo-dydaktyczne:

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Makaron ze szpinakiem i serem Feta (mąka pszenna, jajko, szpinak, feta chudy, masło, czosnek, przyprawy)

PodróŜ do Krainy Witamin scenariusz apelu szkolnego

Formularz cenowy przedmiotu zamówienia - Załącznik nr 2 do SIWZ nr SPZOZ/PN/30/2013 UWAGA :

TREŚCI DO WYBORU W OBRĘBIE TEMATU

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz. Dnia Zdrowego Przedszkolaka realizowany w Miejskim Przedszkolu Samorządowym nr3 im. Jana Brzechwy w Mławie.

Jadłospis

Temat tygodniowy: Dary jesieni. Temat dnia: Jesienny stragan

Jadłospis na listopad 2015

listopad TYDZIEŃ 4.: gdy nastaje niepogoda, głośno

PLAN PRACY MALUCHÓW - październik 2016

Konspekt lekcji matematyki kl. II.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Jadłospis na wrzesień 2015

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki PAŹDZIERNIK 2017

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Jadłospis

Tydzień od 2 do 5 września

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNE. Temat kompleksowy: Jesień w ogrodzie- poznajemy warzywa.

Jadłospis

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Wrzesień. Tematy kompleksowe. Rok szkolny zaczynamy, a więc książki zabieramy. Wspominamy wakacyjny czas: morze, góry i zielony las

Mamo, tato poćwicz ze mną!

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

MENU. PONIEDZIAŁEK r. ŚNIADANIE Lane kluski Kanapka z szynką drobiową Papryka świeża Herbatka z cytryną OBIAD

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Transkrypt:

WRZESIEŃ TYDZIEŃ 3.: warzywa w nich zdrowie się ukrywa Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Sylwia Kustosz, Edukator Froebel.pl) Przebieg spotkania w Porannym kole: 1. Rymowanka na powitanie: Am, am, am, am, am, am. Jem warzywa, humor mam. Chrup, chrup, chrup, chrup, chrup, chrup. Chcesz być zdrowy, też to zrób. (S. Kustosz) PONIEDZIAŁEK: poznajemy warzywa 2. Nauczyciel pyta dzieci: Jakie znacie owoce? Jakie znacie warzywa? [przy zadawaniu kolejnych pytań rzuca piłeczkę do dzieci]. 3. Nauczyciel zwraca się do dzieci: Posłuchajcie wiersza I. Salach pt. Co lubimy i zastanówcie się, czy do nas pasuje? Czy zgadzamy się z nim? Lubimy jabłuszka, i słodziutkie gruszki. Na śliwki jesteśmy wielkie łakomczuszki. Marchewkę chrupiemy jak małe zajączki. Pomidory też zjadamy, gdy nam wpadną w rączki. [w czasie recytacji nauczyciel układa na drewnianej tablicy wymienione owoce i warzywa z darów 7, 8, 9 i 10]. 4. Rozmowa w oparciu o wiersz: Czy zgadzacie się z wierszem? Dlaczego? Jakie owoce wystąpiły w wierszu? Jakie warzywa? 5. Nauczyciel prosi dzieci, aby z dowolnych darów ułożyły przed sobą swoje ulubione warzywo. 1

6. Zabawa z darem 1: Zielona piłeczka lubi dbać o zdrowie, ktoś z Was zaraz jej odpowie. Raz, dwa, trzy, co lubisz powiedz Ty! [wybrane dziecko nazywa warzywo, jakie ułożyło]. 7. Zabawa ruchowa: Dzieci tańczą w rytm muzyki. W czasie pauzy wracają na swoje miejsca do ułożonych przez siebie warzyw. 8. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 2

WTOREK: warzywna kłótnia Przebieg spotkania w Porannym kole: 1. Nauczyciel układa z darów 3, 4, 5 i 6 skrzynki na warzywa. Wkłada do nich obrazki warzyw występujących w wierszu i zaprasza dzieci do wysłuchania wiersza J. Brzechwy pt. Na straganie : Na straganie w dzień targowy Takie słyszy się rozmowy: Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie koprze. Cóż się dziwić, mój szczypiorku, Leżę tutaj już od wtorku! Rzecze na to kalarepka: Spójrz na rzepę ta jest krzepka! Groch po brzuszku rzepę klepie: Jak tam, rzepo? Coraz lepiej? Dzięki, dzięki, panie grochu, Jakoś żyje się po trochu. Lecz pietruszka z tą jest gorzej: Blada, chuda, spać nie może. A to feler Westchnął seler. Burak stroni od cebuli, A cebula doń się czuli: Mój Buraku, mój czerwony, Czybyś nie chciał takiej żony? Burak tylko nos zatyka: Niech no pani prędzej zmyka, Ja chcę żonę mieć buraczą, Bo przy pani wszyscy płaczą. A to feler Westchnął seler. Naraz słychać głos fasoli: Gdzie się pani tu gramoli?! Nie bądź dla mnie taka wielka Odpowiada jej brukselka. Widzieliście, jaka krewka! Zaperzyła się marchewka. Niech rozsądzi nas kapusta! Co, kapusta?! Głowa pusta?! A kapusta rzecze smutnie: Moi drodzy, po co kłótnie, Po co wasze swary głupie, Wnet i tak zginiemy w zupie! A to feler Westchnął seler. 3

2. Rozmowa o treści wiersza: Jakie warzywa leżały na straganie? O co kłóciły się warzywa? Jak skończyła się ta historia? 3. Nauczyciel prezentuje dzieciom kulę z daru 2. Zaprasza dzieci do zabawy słowami: To jest kula, już ją znamy, teraz innych kul szukamy wybrane dzieci układają kulę obok skrzynki z okrągłymi warzywami. 4. Nauczyciel dzieli dzieci na kilkuosobowe zespoły, które losują obrazki warzyw występujących w wierszu. Na kolorowych kartkach zespoły układają z darów wylosowane warzywa. 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 4

Przebieg spotkania w Porannym kole: ŚRODA: warzywne łamigłówki 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego wyklaskiwania rymowanki: Am, am, am, am, am, am. Jem warzywa, humor mam. Chrup, chrup, chrup, chrup, chrup, chrup. Chcesz być zdrowy, też to zrób. (S. Kustosz) 2. Nauczyciel prezentuje dzieciom kosz z różnymi warzywami. Wspólnie z dziećmi nazywa warzywa. Zaprasza chętne dzieci do odgadywania za pomocą dotyku, jakie warzywa znajdują się w woreczku sensorycznym. 3. Nauczyciel zaprasza dzieci do losowania zagadek o warzywach. Na środku dywanu leżą kolorowe dary. Po odgadnięciu rozwiązania każde dziecko układa przed sobą wskazane w zagadce warzywo. 4. Nauczyciel prosi dzieci, by jeszcze raz nazwały warzywa znajdujące się w koszyku. Prosi, aby dzieci wzięły dar w kolorze wybranego warzywa i jak najszybciej dotknęły go darem. 5. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). 5

Przebieg spotkania w Porannym kole: CZWARTEK: warzywna orkiestra 1. Nauczyciel zaprasza dzieci do mówienia i śpiewania rymowanki w różnym tempie: Kolorowe warzywa, w nich moc się ukrywa. My to dobrze wiemy i warzywa jemy. Raz i dwa, raz i dwa, jesz je Ty, jem je ja. (S. Kustosz). 2. Nauczyciel układa na tacach po kilka sztuk różnych warzyw (np. buraki, cebule, kapusty, bakłażany, pomidory, marchewki, papryki, pory). Zaprasza dzieci do wymyślenia, jakie odgłosy mogłyby wydawać te warzywa wesołe czy smutne? Głośne czy ciche? Długie czy krótkie? Dlaczego? 3. Warzywna orkiestra nauczyciel wraz z grupą ustala dźwięki, jakie oznaczać będzie dane warzywo, np. cebula chlip, chlip, marchewka tupanie, kapusta klaskanie. 4. Wybrane dzieci układają na tacach kody z warzyw (np. cebula, cebula, marchew, kapusta, cebula), a cała grupa odgrywa warzywny zapis. 6. Praca w grupach zabawowo-zadaniowych (według planu). /Froebelpl 6

PIĄTEK: W poszukiwaniu warzyw Przebieg dnia: 1. Nauczyciel prezentuje dzieciom filmy przyrodnicze dotyczące hodowli roślin/ Nauczyciel zaprasza dzieci na wycieczkę do ogrodu obserwacja układu grządek, prace ogrodowe. 2. Dzieci na arkuszach szarego papieru projektują własne ogrody z darów. 3. Nauczyciel zaprasza do odwzorowywania i komponowania ornamentów oraz kształtów naturalnych (zob. segregator Wzory budowli i ornamentów z klocków ). 7