SCENARIUSZ CUKIER? NIE, DZIĘKUJĘ! CELE:



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ CUKIER? NIE, DZIĘKUJĘ!

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

Zdrowo jem - więcej wiem

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Scenariusz zajęć edukacja zdrowotna - gimnazjum

KONKURSY. KONKURS 2 Zdobywamy odznakę Super Kucharzyka za najlepszy rysunek zdrowych słodyczy.

Smacznie, zdrowo, aktywnie! Jak zachęcić młodzież do zdrowego stylu życia?

SCENARIUSZ UCZYMY SIĘ DOBRYCH ZWYCZAJÓW ŻYWIENIOWYCH

SCENARIUSZ POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI PRZYRODY

Graj na zdrowie! ale i ciekawe!

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

SCENARIUSZ DBAM O TO, CO JEM I JAK SPĘDZAM CZAS CELE:

Marnowanie żywności w szkołach. Jak edukować najmłodszych?

Scenariusz zajęć nr 5

Opis projektu. 1. Temat projektu: Wpływ odżywiania na nasze zdrowie. 2. Uzasadnienie projektu.

Sklepik wzorowy smaczny i zdrowy

Podstawy pracy z dziećmi i młodzieżą w budowaniu prawidłowych postaw żywieniowych pomysły na działania i edukację w szkołach

SCENARIUSZ DBAM O TO, CO JEM I JAK SPĘDZAM CZAS

pomaga w nawiązaniu i utrzymaniu więzi towarzyskich 2% 1 dostarcza niezbędnych składników odżywczyc 97% 62 przynosi wiele przyjemności 2% 1

Już po raz kolejny klasy 1-3 brały udział w ogólnopolskim programie ,,Śniadanie daje moc Uczniowie klasy 2c

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie

TEMAT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ Zdrowy styl odżywiania. Czy wiesz co jesz?. Cel główny:

Umiesz Liczyć Licz Kalorie

Akademia Zdrowego Przedszkolaka Publiczne Przedszkole w Szerzynach sprawozdanie.

Szkoła Podstawowa nr 6 im.bł.ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Sączu

potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek, czy kolację;

Szkoła Podstawowa nr 3 Rogoźno, 12 stycznia 2015 r. im. Powstańców Wielkopolskich Rogoźno Wlkp. ul. Seminarialna 16 Jury Konkursu

SKLEPIK SZKOLNY. Opracowanie: Katarzyna Jaworska. Maj 2015

8. Scenariusz lekcji dla klasy IV-VI szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

DBAJMY O SIBIE! AUDIO / VIDEO A2 (wersja dla studenta)

Myślę co jem - profilaktyka otyłości i chorób dietozależnych wśród dzieci. Temat 2: Jak jem? Opracowanie: mgr Agnieszka Augustyniak

EDUKACJA DLA RODZICÓW

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

ZDROWE ODŻYWIANIE A SŁODYCZE

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie.

SCENARIUSZ PIRAMIDA ZDROWIA PIERWSZOKLASISTY

SCENARIUSZ ZBIERAMY INFORMACJE NA TEMAT TEGO, CO JEMY

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA ANETA SADOWSKA

Raport z ewaluacji wewnętrznej Szkoły Podstawowej nr 9 im M. Kopernika w Tarnowskich Górach rok szkolny 2013/2014

Cele i harmonogram warsztatów

Scenariusz zajęć nr 5

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Jak oceniasz swój stan zdrowia? Czy przed wyjściem do szkoły zjadasz śniadanie?

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE PROJEKT

Chemia od Kuchni. Przygotowały : Emilka Patynowska Maja Antosiewicz Zosia Krupińska

Pokazy naukowe w placówkach edukacyjnych. w placówkach edukacyjnych

Formy organizacji zajęć: Jednostkowa i grupowa praca jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb!

Sprawozdanie z realizacji programu Owoce w szkole realizowanego w I i w II półroczu roku szkolnego 2013/2014

10. Scenariusz lekcji dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

ZDROWO JEM. Mamo! Tato! - ZDROWO ROSNE!

BAJKA O PRÓCHNOLUDKACH I RADOSNYCH ZĘBACH

Nowy asortyment sklepików szkolnych nie taki straszny, czyli dlaczego warto jeść zdrowo?!

2. Scenariusz zajęć. Temat: Bomby witaminowe o warzywach i owocach

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

w ramach programu SzPZ Zdrowe nawyki żywieniowe

Agnieszka Rybak Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY III. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie

Przedszkole Samorządowe w Słupach. Książka Kucharska

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

SCENARIUSZ CO NALEŻY JEŚĆ, ABY BYĆ ZDROWYM?

5 PRODUKTÓW, KTÓRE NISZCZĄ TWOJE JELITA

Scenariusz zajęć nr 1

tel. (87)

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

SCENARIUSZ CO POWINNY JEŚĆ DZIECI? PIRAMIDA ZDROWIA

Activity monitoring card Karta działań Date of report: Data: Drafted by:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

ZASADY PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA W OKRESIE

Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, heureza, problemowa, ćwiczenia relaksacyjne


TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH! Poradnik zdrowego stylu życia

KURACJA OCZYSZCZAJĄCA zalecana przez prof. Valeria Szedlak-Vadocz (Przewodniczącą Zespołu Doradców Medycznych CaliVita)

Lekcja Warzywa i owoce na co dzień i od święta Lekcja Woda na zdrowie

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

Scenariusz zajęć nr 3

Szkoła podstawowa klasa 1

PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE NASTOLATKÓW

Zasady zdrowego żywienia

Temat: Wpływ środków uzależniających na nasze życie-rola reklamy

SCENARIUSZ STAWIAM NA ŚNIADANIE

Nie piję! Mam swoje plany.

Moduł I - Zdrowe odżywianie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek ucznia lat)

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Jedzmy zdrowo na kolorowo!

Scenariusz zajęć (c) Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne

ZALECENIA ŻYWIENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Gimnazjum nr 1 w Piastowie Lidia Kaczor, 2011r

Podsumowanie ankiety dotyczącej wychowania zdrowotnego i kształtowania sprawności fizycznej dzieci

3. Scenariusz zajęć. Temat: Aktywnie po zdrowie o aktywności fizycznej

Scenariusz zajęć nr 5

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Rola warzyw i owoców w diecie dzieci i młodzieży, czyli jak powinny jeść nasze dzieci.

Pierwszaki o projekcie

Transkrypt:

SCENARIUSZ CUKIER? NIE, DZIĘKUJĘ! CELE: 1. Uświadomienie dzieciom, że jedzenie słodyczy prowadzi do otyłości oraz wywołuje wiele chorób. 2. Uświadomienie dzieciom konieczności ograniczenia cukru i słodyczy w diecie. 3. Zachęcenie uczniów do podjęcia decyzji o zmianie nawyków żywieniowych. 4. Uczenie dzieci odpowiedzialności za swoje zdrowie. POMOCE: 1. Książka Kubuś Puchatek A. Milnego. Do lekcji będzie potrzebny fragment o wizycie Puchatka u Królika, podczas której Kubuś najadł się miodem tak bardzo, że nie mógł potem wyjść przez drzwi. 2. Karteczka z hasłem do pantomimy. Nauczyciel przygotowuje karteczkę z następującym hasłem: Lubimy słodycze, ale nie powinniśmy ich jeść, abyśmy nie byli otyli. 3. Plansze z produktami spożywczymi. Nauczyciel drukuje plansze. 4. Torebka z cukrem i łyżeczka (do odmierzenia cukru). 5. Prezentacja Różne oblicza cukru (do pobrania). Nauczyciel, przygotowując się do lekcji, może skorzystać z prezentacji, która zawiera dodatkowe wiadomości na temat szkodliwości cukru i słodyczy. 6. Dwa worki bez dna (worki-tunele). 7. Duży miś-zabawka, poduszka i sznurek. Po zawodach w przechodzeniu przez worek bez dna (worek-tunel) dzieci mają za zadanie przełożyć przez worek misia. Do misia należy przywiązać poduszkę takiej wielkości, by maskotka nie zmieściła się w worku-tunelu. 8. Karta pracy ucznia Cukier? Nie, dziękuję!. PLAN ZAJĘĆ: 1. Wprowadzenie: przeczytanie fragmentu książki Kubuś Puchatek. 2. Rozmowa na temat słodyczy. 1

3. Pantomima. 4. Nauka piosenki Ruch i podskok. 5. Zawody w przechodzeniu przez worki-tunele. 6. Pogadanka na temat produktów o różnej kaloryczności. 7. Rozmowa na temat szkód, jakie może poczynić cukier w organizmie człowieka. 8. Podsumowanie: czym zastąpić słodycze? PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Wprowadzenie: fragment książki Kubuś Puchatek. Nauczyciel czyta dzieciom o odwiedzinach Kubusia u Królika. Puchatek został wtedy poczęstowany miodem i zjadł go tyle, że trudno mu było opuścić dom przyjaciela. 2. Rozmowa na temat słodyczy. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Dlaczego Kubusiowi trudno było przejść przez otwór? Jaką niedobrą cechę, która sprawiała mu wiele kłopotów, miał Kubuś Co Puchatek najbardziej lubił jeść? Czy znacie inne postacie z filmów lub książek, w których bohaterowie mieli kłopoty z nadmiernym apetytem? Co dzieje się z dziećmi, które za dużo jedzą? Jakie są konsekwencje nadmiernego jedzenia? Nauczyciel zapisuje na tablicy odpowiedzi na ostatnie pytanie (otyłość, złe samopoczucie, choroby, gorsze wyniki w nauce oraz sporcie). Słodycze mogą być zatem niebezpieczne. Powiedzieliście, że Puchatek był łakomczuchem i jadł za dużo słodkiego miodu. Osoby, które za dużo jedzą, szczególnie słodyczy, są otyłe i mają z tym wiele problemów. Boli je brzuch, kolana, trudno im wchodzić po schodach szybko dostają zadyszki, czują się ospałe, psują im się zęby, mają też gorsze wyniki w nauce. Wygląda jednak na to, że mimo tego większość dzieci, a także dorosłych lubi i je słodycze. Nauczyciel prosi o podniesienie ręki dzieci, które są amatorami słodyczy. Dlaczego lubimy słodycze? (są smaczne, lubimy słodki smak) Dlaczego jednak nie powinniśmy jeść słodyczy, albo powinniśmy przynajmniej ograniczać ich ilość? (powodują wiele chorób, psucie się zębów, są przyczyną otyłości) Co trzeba robić, aby nie być grubym? (nie jeść słodyczy i dużo się ruszać) 3. Pantomima. 2

Czterech ochotników otrzymuje od nauczyciela hasło, które starają się zobrazować za pomocą pantomimy, a pozostali uczniowie próbują odgadnąć, o jakie hasło chodzi. Hasło: Lubimy słodycze, ale nie powinniśmy ich jeść, abyśmy nie byli otyli. 4. Nauka piosenki Ruch i podskok. Do piosenki należy opracować sekwencję ruchów (wykonywanych w trakcie jej śpiewania). Można też nauczyć dzieci innej piosenki, ale musi ona uwzględniać elementy ruchu. Ruch i podskok to zabawa, Sport dla dzieci ważna sprawa. Ręce w górę, w przód i w bok, Skłon do przodu, przysiad, skok. Głowa, ramiona, kolana, pięty, Kolana, pięty, kolana, pięty. Głowa, ramiona, kolana, pięty oczy, uszy, usta, nos. 5. Zawody w przechodzeniu przez worki-tunele. Jeśli jest taka możliwość, warto zorganizować zawody w przechodzeniu przez worki-tunele. Dzieci dzielimy na dwie grupy, ustawiają się one w dwóch kolumnach. Następnie na sygnał pierwsza dwójka biegnie do worka, przechodzi przez niego i wraca. Wtedy startuje następna osoba. Wygrywa drużyna, która pierwsza ukończy zadanie. Po skończonej zabawie dzieci próbują przez worek przepchnąć misia, ale jest to niemożliwe, ponieważ ma on bardzo duży brzuszek. 6. Pogadanka na temat produktów o różnej kaloryczności. Jakie produkty jecie i nie czujecie, że zjedliście ich za dużo? Oczywiście, chodzi o słodycze trudno rozpoznać moment, w którym powinno się przestać je jeść. Nauczyciel pokazuje plansze: 1,5 tabliczki czekolady, 2 kawałki ciasta, 1 obiad (zupa, ziemniaki, kotlet, surówka), ok. 12 jabłek, ok. 32 pomidorów, ok. 25 ogórków, ok. 3,5 dużych kalafiorów, bardzo dużo sałaty. Każdy zjadany przez was produkt jest trawiony i spalany w organizmie. Z tego spalania nie ma oczywiście ognia, tylko powstaje energia wyrażana w kaloriach. Gdy tej energii dostajemy za dużo, organizm nie może jej spalić i wtedy stajemy się otyli. Na tych planszach widać, że niewielkie ilości 3

słodyczy dostarczają tyle samo energii, co duże ilości innych produktów, np. warzyw. Stąd też wiadomo, że najłatwiej przytyć, jedząc słodycze oraz pijąc słodkie napoje. Nauczyciel pokazuje, ile cukru znajduje się w butelce lub puszce napoju typu cola ( ok.10 łyżeczek). Co należy zatem pić zamiast tych wysoko słodzonych napojów? (wodę) 7. Rozmowa na temat szkód, jakie może poczynić cukier w organizmie człowieka. Próchnica Mówiliście już dzisiaj, że od cukru psują się zęby. Gdy jemy kawałek tortu, pijemy słodki sok czy napój, nasze zęby stykają się z cukrem. Cukier jest podstępnym niszczycielem zębów. Pomagają mu w tym bakterie, których po zjedzeniu posiłku, szczególnie słodkiego, jest na zębach bardzo dużo. Bakterie i cukier tworzą kwas, który rozpuszcza szkliwo i wypłukuje z zębów ważne substancje mineralne. W pewnej szkole w Niemczech przeprowadzono eksperyment za zgodą rodziców ze sklepiku szkolnego i innych sklepów we wsi wycofano słodycze, a zamiast nich dzieci jadły warzywa i owoce. Po 5 latach zaobserwowano zaskakujące zmiany: małe dzieci nie miały próchnicy w ogóle, a u starszych dzieci bardzo się zmniejszyła. Jak myślicie, dlaczego tak się stało? Jaka jest rada, aby nie psuły się zęby? Bóle brzucha Pewnie niejedno z was skarżyło się na ból brzucha. Może nawet nie wiecie, że przyczyną mógł być cukier. Cukier niszczy błonę ochraniającą żołądek, co powoduje ból. Im więcej jemy słodkich produktów i im częściej się to dzieje, tym czujemy się gorzej. Trudności z nauką Dzieci, które jedzą dużo słodyczy i w ogóle źle się odżywiają, gorzej się uczą. W pewnej klasie zrobiono eksperyment, w wyniku którego stwierdzono, że dzieci odżywiające się właściwie i te, które nie jadły słodyczy szybciej nauczyły się czytać i osiągały lepsze wyniki w nauce. Co zatem może nam pomóc być lepszym uczniem? (właściwe odżywianie) 8. Podsumowanie: czym zastąpić słodycze? Na dzisiejszej lekcji dowiedzieliście się, że jedzenie słodyczy nie służy zdrowiu. Nie da się jednak ukryć, że bardzo je lubimy, jesteśmy do nich przyzwyczajeni i często je jemy, więc niezwykle trudno jest nam z nich zrezygnować. Zastanówmy się wspólnie, co można zrobić, aby nie czuć się pokrzywdzonym z powodu braku czy ograniczenia słodyczy w naszej diecie? 4

Burza mózgów: nauczyciel zapisuje na tablicy pomysły dzieci. Wśród nich zapewne będzie zastąpienie słodyczy owocami i warzywami. Nauczyciel czyta hasła i prosi dzieci o powtórzenie: Od dziś zamiast słodyczy jemy owoce i warzywa! Zamiast słodkich napojów pijemy wodę! PRACA DOMOWA: 1. Karta pracy ucznia Cukier? Nie, dziękuję! 2. Hasło do nauczenia na pamięć: Od dziś zamiast słodyczy jem owoce i warzywa! Zamiast słodkich napojów piję wodę!. 5

.. (wpisz swoje imię i nazwisko) KARTA PRACY UCZNIA CUKIER? NIE, DZIĘKUJĘ! 1. Narysuj, czego nie powinien jeść Kubuś Puchatek, aby nie mieć dużego brzuszka. 2. Narysuj, co ty możesz jeść zamiast słodyczy. Kącik dla Mamy i Taty Drodzy Rodzice! Przygotujcie wspólnie z dzieckiem zdrowy deser cukier i słodycze należy zastąpić owocami. Przy okazji warto zapoznać się z artykułem Słodycze nie na zdrowie! z działu Ogólne zasady żywienia na stronie www.aktywniepozdrowie.pl. 6

MATERIAŁY POMOCNICZE CUKIER? NIE, DZIĘKUJĘ! 1. Karteczka. LUBIMY SŁODYCZE, ALE NIE POWINNIŚMY ICH JEŚĆ, ABYŚMY NIE BYLI OTYLI 2. Plansza na temat produktów o różnej kaloryczności. 1,5 tabliczki czekolady 1,5 x 3 batony 3 x 2 kawałki ciasta 2 x 1 obiad dwudaniowy 1 x 12 jabłek 12 x 32 pomidorów 32 x 3,5 dużych kalafiorów 3,5 x 7

15 dużych sałat 15 x 8