O zagadkach losu w Czerwonym Krzysztofa Kieślowskiego. Opracowała: Jolanta Manthey

Podobne dokumenty
O zagadkach losu w Czerwonym Krzysztofa Kieślowskiego Opracowała: Jolanta Manthey

Telewizja publiczna z misją Opracowała: Anna Równy

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

O prawach człowieka wokół filmu Sugar Man

Licencje Creative Commons i pola eksploatacji, czyli co przysługuje autorowi dzieła Opracowała: Anna Równy

Filmowe portrety bohaterów opozycji Wałęsa. Człowiek z nadziei i Popiełuszko. Wolność jest w nas Opracowała: Jolanta Manthey

Opracowała: Beata Kozyra

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

Dorastanie w Polsce czasów PRL u. Interpretacja filmu Krzysztofa Zanussiego Cwał (1996).

Sixto Rodriguez i piraci

Dozwolony użytek osobisty i publiczny, czyli co możesz wykorzystać zgodnie z prawem Opracował: Anna Równy

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas II lub III gimnazjum na podstawie filmu pod tytułem

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Negacja rzeczywistości PRL-u lat 80-tych wyrażana poprzez polską muzykę rockową (Beats of Freedom. Zew wolności)

Cele lekcji: Metody: - praca z tekstami kultury; - praca indywidualna; - metoda poglądowa; - burza mózgów ; -,,drzewko decyzyjne. Środki dydaktyczne:

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Opracowała: Beata Kozyra

1. Każdy ma swojego dusiołka

Życie codzienne powstańczej Warszawy na podstawie filmu Miasto 44 Jana Komasy oraz relacji świadków Opracował: Adam Rębacz

2. Tabele w bazach danych

Jak brzmi słowo wolność w języku białoruskim?

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Unia Europejska.

1. W świecie obyczajów i tradycji

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Wielcy malarze na lekcji języka angielskiego opis ilustracji na podstawie materiału stymulującego Opracowała: Marta Gajda -Bławat

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego


Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Św. Wojciech patron Polski

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Jak brzmi słowo wolność w języku białoruskim?

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Morus czy Machiavelli? Wprowadzenie. Film. Interaktywne ćwiczenia mul medialne

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Zwyczajny człowiek i jego problemy to też historia

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

PRZEBUDZENIE MŁODOŚCI

Słynny malarz polski Jan Matejko

Patyk się żeni reż. Martin Lund

KONSPEKT LEKCJI CHEMII DLA UCZNIÓW KLASY 7 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć nr 8

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Instrukcja udostępniania prac na licencji Creative Commons w Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego RE-BUŚ


Honor rzecz bezcenna

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Do jakich węglowodorów zaliczymy benzen?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Propozycja dla III i IV etapu edukacji

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.


SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Pełny talerz dla 10 miliardów jak wyżywić świat?

Co komu wolno, czyli o prawie autorskim.

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Moja wakacyjna przygoda

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Konstytucja 3 maja. Nauczyciel uczący: mgr Joanna Marczak-Burzyńska

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji:

Temat: Kim jest jednostka wybitna? Rozważania na temat roli wielkich osobowości i ich wpływu na postrzeganie świata oraz bieg historii.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Razem czy osobno? Spotkanie 17. fundacja. Realizator projektu:

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

T JAK POWSTAJE DZIEŁO FILMOWE?: na przykładzie filmu "Pan Tadeusz". Lekcja z edukacji medialnej dla uczniów gimnazjum

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Transkrypt:

Szkoła ponadgimnazjalna Scenariusz z wykorzystaniem nowych mediów i metod aktywizujących (45 min) O zagadkach losu w Czerwonym Krzysztofa Kieślowskiego. Opracowała: Jolanta Manthey CC BY-NC-ND Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych). creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/pl

Cele lekcji: Uczeń: - doskonali umiejętności analizy i interpretacji filmu; - utrwala terminy z zakresu języka filmu; - nabywa umiejętności potrzebne do życia w społeczeństwie informacyjnym. Metody: - praca z filmem; - praca indywidualna i praca w grupach; - burza mózgów. Środki dydaktyczne: - karty pracy; - dostęp do Internetu; UWAGA! Przed lekcją nauczyciel prezentuje uczniom stronę www.youtube.com/studio filmowetor, na której każdy, legalnie i bezpłatnie może obejrzeć wybrany film wyprodukowany w studio Tor oraz poleca obejrzenie filmu K. Kieślowskiego Czerwony. Rozdaje uczniom Karty obserwacji filmu i poleca ich wypełnienie przed zajęciami. Przebieg lekcji: FAZA WSTĘPNA Lekcję dobrze byłoby przeprowadzić w pracowni internetowej/multimedialnej, gdzie nauczyciel może wykorzystać dostęp do Internetu. Nauczyciel prezentuje uczniom sylwetkę reżysera i charakteryzuje krótko Trylogię Trzy kolory korzystając ze strony: http://www.culture.pl/baza-film-pelnatresc/-/eo_event_asset_publisher/ean5/content/krzysztof-kieslowski FAZA REALIZACYJNA Nauczyciel prosi uczniów o podzielenie się wrażeniami z filmu i próbę określenia jego tematyki (burza mózgów- Czerwony to film o:...); propozycje zapisuje na tablicy. (Prawdopodobne: o samotności, miłości, nieprzewidywalności losu, starości etc.) Następnie dzieli klasę na osiem zespołów, przydzielając każdemu z nich wspólne opracowanie jednego z zagadnień z kart obserwacji filmu - uczniowie w grupach konsultują swoje spostrzeżenia, wspólnie formułują wnioski, po czym przedstawiciele grup prezentują wyniki pracy.

FAZA PODSUMOWUJĄCA Nauczyciel powraca do propozycji określenia tematyki filmu, prosi o ewentualną weryfikację, przypomina ideę Trylogii - trzy kolory symbolizujące hasła rewolucji francuskiej, po czym stawia pytanie: Na czym polega braterstwo przywołane pośrednio w tytule filmu Kieślowskiego? Wspólnie z uczniami formułuje wnioski. Zadanie domowe: Temat: Człowiek wobec losu - napisz esej inspirowany filmem K. Kieślowskiego Czerwony, dramatem Sofoklesa Król Edyp oraz wierszem W. Szymborskiej Miłość od pierwszego wejrzenia. Oboje są przekonani, że połączyło ich uczucie nagłe. Piękna jest taka pewność, ale niepewność piękniejsza. Sądzą, że skoro nie znali się wcześniej, nic między nimi nigdy się nie działo. A co na to ulice, schody, korytarze, na których mogli się od dawna mijać? Chciałabym ich zapytać, czy nie pamiętająmoże w drzwiach obrotowych kiedyś twarzą w twarz? jakieś "przepraszam" w ścisku? głos "pomyłka" w słuchawce? - ale znam ich odpowiedź. Nie, nie pamiętają. Bardzo by ich zdziwiło, że od dłuższego już czasu bawił się nimi przypadek. Jeszcze nie całkiem gotów zamienić się dla nich w los, zbliżał ich i oddalał, zabiegał im drogę i tłumiąc chichot odskakiwał w bok. Były znaki, sygnały, cóż z tego, że nieczytelne. Może trzy lata temu

albo w zeszły wtorek pewien listek przefrunął z ramienia na ramię? Było coś zgubionego i podniesionego. Kto wie, czy już nie piłka w zaroślach dzieciństwa? Były klamki i dzwonki, na których zawczasu dotyk kładł się na dotyk. Walizki obok siebie w przechowalni. Był może pewnej nocy jednakowy sen, natychmiast po zbudzeniu zamazany. Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie. Proponowana bibliografia: 1. http://www.culture.pl/baza-film-pelnatresc/-/eo_event_asset_publisher/ean5/content/krzysztof-kieslowski 2. Anette Insdorf, Podwójne życie, powtórne szanse, Kraków 2001. 3. Kino Kieślowskiego, kino po Kieślowskim pod red. A. Gwoździa, Warszawa 2006 4. Marcin Bortkiewicz, Intuicje sacrum w wierszu Wisławy Szymborskiej Miłość od pierwszego wejrzenia i filmie Krzysztofa Kieślowskiego Trzy Kolory: Czerwony [w:] Kwartalnik filmowy nr 24 1998. 5. Piotr Dziubak, Trzy kolory [w:] Kwartalnik filmowy nr 24 1998. 6. Paul Coates,Kieślowski, Goethe i kolor, który zmieniał świat [w:] Kwartalnik filmowy nr 24 1998. 7. Agnieszka Kulig, Barwy samotności w tryptyku Krzysztofa Kieślowskiego [w:] Kwartalnik filmowy nr 24 1998. 8. Krzysztof Kieślowski, Autobiografia, Kraków 2006.

KARTA OBSERWACJI FILMU: Oglądając film K. Kieślowskiego Czerwony, zwróć uwagę na wskazane elementy, swoje spostrzeżenia i uwagi zanotuj w tabeli: Przedmiot obserwacji (rekwizyt, element języka filmu) Obecność w filmie Funkcja/ znaczenie Uwagi Telefon (kiedy się pojawia, którzy z bohaterów korzystają z niego, w jaki sposób) Szkło, szyba, lustro (zwróć uwagę na ostatnie w filmie ujęcie sędziego) Czerwień (którym postaciom, rekwizytom jest przypisana) Powtórzenia (motywy, wątki, obrazy ) Praca kamery i montaż (skąd patrzy kamera, jakie są jej ustawienia i ruchy ; jaki rodzaj montażu zastosowano w filmie) Bohaterowie Valentine Kim jest, czym się zajmuje, jak spędza czas? Jakie są jej/jego relacje z ludźmi; co jest dla niej/niego ważne? W jakich okolicznościach spotyka się z sędzią/valentine/augustem? Jakie są konsekwencje tych spotkań? Sędzia

August