Chasydzi przy grobie Widzącego z Lublina

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Jaki utwór nazywamy bajką?

Na polowaniu z Wielkomiludem

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Temat: Pole równoległoboku.

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny...o przemijaniu słów kilka... Temat: Pamiętamy o poległych za naszą wolność

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Kryteria oceniania z języka angielskiego w klasie 2 według sprawności językowych GRAMATYKA I SŁOWNICTWO

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

wzorem posługi apostolskiej Jana Pawła II poganom, wzorem posługi apostolskiej Jana Pawła II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Metody pracy: burza mózgów, elementy heurezy, praca z tekstem lektury, problemowa, elementy dramy,

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny O czym zawsze warto pamiętać? Temat: To nie moja wina!

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA AUTOR: KATARZYNA MIKOS

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Lublin - Jerozolima Królestwa Polskiego

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 6. Urok i symbolika Domów Uwielbienia świątyń starożytnego Egiptu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

Projekt edukacyjny nr 1. Temat: Jak powstaje audycja radiowa? Cele operacyjne: Uczeń:

Klasa II, edukacja społeczna, krąg tematyczny Jesienna zaduma Temat: Pamiętamy o tych, którzy odeszli

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Scenariusz zajęć w klasie III

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

PRZEDMIOTOWY SYSYEM OCENIANIA RELIGIA PRAWOSŁAWNA

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Temat: Czujny jak Tygrys. Metody pracy: podająca działań praktycznych

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Wymagana edukacyjne z j.niemieckiego mniejszości narodowej w klase I SP

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji. Data i miejsce realizacji. Adresaci. Cel

KONSPEKT KATECHEZY WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNA. 5. Środki dydaktyczne Arkusz papieru,

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Temat: Wartość Eucharystii i jej znaczenie w życiu chrześcijanina

JUDAIZM PODSTAWY WIARY

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego,

Scenariusz zajęć nr 4

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Jak kształcić umiejętność analizy treści zadania

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

1. Roland rycerz średniowieczny

Plan metodyczny lekcji

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Spis treści. Część I. Uczenie dzieci z dysleksją - najskuteczniejsze metody. Część 2. Strategie nauczania

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Opracowany na podstawie programu nauczania realizowanego w oparciu o podręcznik,,new Sparks 1

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 46 im. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W LUBLINIE

Odpowiedź dopuszczalna mimo usterek Kolumny są proste w budowie. Kolumny nie mają. Odpowiedzi niedopuszczalne. Kolumny podtrzymują

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Kryteria oceniania z języka angielskiego dla klas II-III

Pierwsze wolne elekcje.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS I-III Rok szkolny 2014/2015

Św. Wojciech patron Polski

Kryteria Oceniania z języka niemieckiego w Gimnazjum Klasa I. Ocena niedostateczna

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Konspekt lekcji dla klasy VI

Uchodźca - mój bliźni Konspekt lekcji religii dla klasy VII Szkoły Podstawowej oraz klas 2 i 3 Gimnazjum

Transkrypt:

Chasydzi przy grobie Widzącego z Lublina Tradycja pielgrzymowania w kulturze żydowskiej 1 Beata Jesionek-Biskupska, Elżbieta Surtel Cele operacyjne Uczeń: nagrywa audycję radiową poświęconą kulturze żydowskiej; słucha powyższej audycji, sporządzając notatkę; czyta ze zrozumieniem teksty i odpowiada na pytania z nimi związane; sporządza rysunek z odpowiednim fragmentem planu Lublina, następnie omawia go na forum klasy; wygłasza krótki referat na temat historii starego cmentarza żydowskiego w Lublinie przedstawia scenkę Chasydzi przy grobie Widzącego z Lublina; zbiera i porządkuje informacje ojaakowie Icchaku Horowitzu; opowiada o Widzącym z Lublina. Środki dydaktyczne zadania dla każdej grupy wraz z odpowiednim tekstem (zob.: załączniki nr 1 i nr 2); plansza z wyrazami związanymi z kulturą żydowską (zob.: pkt 1); magnetofon i kaseta z nagraną przez uczniów audycją (zob.: pkt 1); teksty dla każdego ucznia (zob.: pkt 2 i załącznik nr 3); karton z odpowiednim fragmentem planu Lublina (zob.: pkt 4); rekwizyty wykorzystane w scence przygotowanej przez uczniów (zob.: pkt 5); kostiumy dla aktorów uczniów Widzącego z Lublina (zob.: pkt 6). Odpowiednio wcześniej nauczyciel dzieli klasę na pięć grup i rozdaje im zadania (załącznik nr 1) oraz krótki tekst o lubelskim kirkucie (załącznik nr 2). Wyznacza również termin konsultacji, podczas których udzieli grupom pomocy przy realizacji zadań. Przebieg zajęć 1. Uczniowie przepisują z planszy zawieszonej przez nauczyciela następujące wyrazy związane z kulturą żydowską: cadyk, chasydyzm, jesziwa, kwitlech, macewa, menora, ohel, synagoga, szabat, Talmud, Tora, zostawiając dwie - trzy linijki wolnego miejsca pod każdym z nich. Następnie, słuchając audycji radiowej przygotowanej przez swoich kolegów z grupy 1, uzupełniają słowniczek wyjaśnieniami powyższych terminów. Po zakończeniu zadania nauczyciel sprawdza poprawność objaśnień, odczytując głośno jedną z prac. W tym czasie uczniowie dokonują ewentualnych korekt. 2. Uczniowie otrzymują teksty 1-4 z załącznika nr 3. Czytają je cicho. Po czym grupa 2 prezentuje przygotowaną wcześniej recytację psalmu 15. 3. Uczniowie w oparciu o powyższe teksty przygotowują pisemnie odpowiedzi na pytania, które nauczyciel zapisuje na tablicy: a. Do jakich miejsc pielgrzymują Żydzi? (Tekst 1 i 2) b. Które z tych miejsc jest dla nich najważniejsze? (Tekst 1) c. 0 jakich warunkach natury moralnej" mówi psalm 15? (Tekst 4) Sformułuj je, używając zdań w trybie rozkazującym. ' Zajęcia mogu być przeprowadzone z uczniami klasy szóstej szkoły podstawowej, gimnazjalistami, a nawet z młodszymi klasami liceum b;)dż. technikum. Nauczyciel może przeznaczyć na nie 4S badź 90 minut. 52

Chasydzi przy grobie Wizącego z Lublina Trzech chętnych uczniów odczytuje odpowiedzi. Prowadzący dokonuje ewentualnych korekt. 4. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na fakt, iż na Lubelszczyźnie znajduje się wiele miejsc związanych z kulturą żydowską. Jednym z nich jest Staiy Cmentarz Żydowski (tzw. Staiy Kirkut) w Lublinie, gdzie pielgrzymują Żydzi z całego świata. Następnie grupa 3 przedstawia plan Lublina, omawiając położenie i historię cmentarza. 5. Grupa 4 prezentuje scenkę Chasydzi przy grobie Widzącego z I.ublina. Następnie reżyser wyjaśnia sens poszczególnych czynności ukazanych przez aktorów. 6. Przedstawiciele grupy 5 - uczniowie Widzącego z Lublina - opowiadają o swoim nauczycielu. 7. Praca domowa: a. Do których znanych Ci miejsc w Europie pielgrzymują chrześcijanie? Podaj przynajmniej kilka przykładów. b. Dlaczego ludzie pielgrzymują? Przeprowadź z kolegą sondę uliczną. Opracuj jej wyniki. Stary cmentarz żydowski na Kalinowszczyźnie, nagrobek Widzącego", 2002 r.. fot. Marta Kubiszyn 53

Załącznik nr 1 Zdania dla grup Grupa 1 Nagrajcie na kasetę magnetofonową audycję radiową, w której eksperci - wyznaczone przez Was osoby - udzielą wyjaśnień dotyczących następujących terminów związanych z kulturą żydowską: cadyk, chasydyzm, jesziwa, kwitlech, macewa, menora, ohel, synagoga, szabat, Talmud, Tora. Najpierw przygotujcie scenariusz audycji - niech ma ona charakter swobodnej rozmowy na temat kultury żydowskiej, a nie jedynie pytań skierowanych do zaproszonych gości (ekspertów). Grupa 2 Przygotujcie recytację psalmu 15. Podzielcie się na dwa zespoły: chór i przewodnik chóru. Osobie o donośnym głosie i o dobrej dykcji powierzcie rolę przewodnika chóru, który będzie recytował cały psalm, robiąc przerwy po kolejnych dwu wersetach. Wtedy pozostali z Was wypowiedzą wspólnie ten werset psalmu, który uznacie za kluczowy dla całego tekstu. Stanie się on w ten sposób refrenem. Grupa 3 Narysujcie na kartonie odpowiedni fragment planu Lublina i zaznaczcie na nim trasę prowadzącą od waszej szkoły do starego cmentarza żydowskiego. Przygotujcie też krótki referat na temat historii tego miejsca. Grupa 4 Przygotujcie scenkę (bez słów, ale z wykorzystaniem odpowiednich rekwizytów) pt. Chasydzi przy grobie Widzącego z Lublina. Grupa 5 Zbierzcie informacje, korzystając również ze źródeł internetowych, o Jaakowie Icchaku Horowitzu, zwanym Widzącym z Lublina. Następnie uporządkujcie je, nie zapominając o anegdotach z życia cadyka oraz wybierzcie dwie osoby, które, wcielając się w uczniów Horowitza, opowiedzą o swoim nauczycielu. Nie zapomnijcie o odpowiednich kostiumach dla Waszych przedstawicieli. Stary cmentarz żydowski na Kalinowszczyżnie, nagrobek rabina Maharszala, 2002 r., fot. Marta Kubiszyn 54

Chasydzi przy grobie Wizącego z Lublina Załącznik nr 2 Na lubelskim cmentarzu żydowskim znajdują się (...) groby: rabbiego Szaloma Szachny (zm. 1558) - twórcy lubelskiej jesziwy, ostatniego rabina generalnego Małopolski; Szloma Lurii, zwanego Maharszalem (zm. 1573) - najsłynniejszego rektora lubelskiej szkoły talmudycznej, oficjalnie mianowanego przez króla Zygmunta Augusta; rabbiego Jaakowa Icchaka Horowitza, zwanego Widzącym z Lublina (zm. 1815). Dziewiątego dnia żydowskiego miesiąca Aw, tj. w lipcu - sierpniu, w rocznicę śmierci Widzącego z Lublina, do jego grobu pielgrzymują chasydzi z całego świata, ubrani w tradycyjne czarne stroje. Na grobie palą świeczki, kładą tradycyjne kamyki i kwitlech - listy do Boga, oraz kontemplują epitafium. Nagrobek Widzącego z Lublina wspierają po bokach pokaźne kolumny, a zdobi wizerunek lwów - znak rodowy Lewitów." M. Denys, M. Wyszkowski. Lublin i okolice. Przewodnik, Lublin 2000. s. 178-179. Stary cmentarz żydowski na Kalinowszczyźnie, nagrobek Szaloma Szachny, 2002 r., fot. Marta Kubiszyn 55

Załącznik nr 3 Tekst i Od czasu wybudowania Świątyni Jerozolima stała się miejscem pielgrzymek. Trzy razy w roku Żydzi z całego Izraela przybywali tam pieszo, aby ukorzyć się przed Bogiem. Wymagało to dużego wysiłku, gdyż Świątynia znajdowała się na szczycie największej góry Jerozolimy - góry Syjon. Mieszkańcy Świętego Miasta, posłuszni nakazom swojej religii, przyjmowali pielgrzymów gościnnie i służyli im pomocą. (...) W 70 r. Rzymianie zburzyli Świątynię Jerozolimską. Żydom został po niej tylko mur przyświątynny, do którego mogli pielgrzymować". Ścieżki Europy. Źródła naszej cywilizacji. Humanistyczne ścieżki edukacyjne w gimnazjum. Podręcznik dla klasy pierwszej, Zespół autorski, Warszawa 2002. Tekst 2 (...) Po zburzeniu Drugiej Świątyni i przeniesieniu głównych skupisk żydowskich poza granice Ziemi Świętej pielgrzymi nadal napływali do takich uświęconych miejsc jak: Ściana Płaczu, grobowiec patriarchów w I lebronie, groby postaci biblijnych, jak Rachela, czy czyniących cuda rabich, jak Meir. Pod wpływem kabały pielgrzymi kierowali się ku wielu miejscom pochówku świątobliwych postaci z przeszłości, wierzono bowiem, że składane tam prośby zostaną natychmiast przez dusze owych zmarłych przekazane Bogu. (...) Wiele pielgrzymek ściągały i ściągają nadal groby przywódców chasydzkich, cadyków. (...)". A. Unterman, Pielgrzymka [vj] Encyklopedia tradycji i legend żydowskich, tłum. O. Zienkiewicz, Warszawa 2000. s. 213-214. Tekst 3 Pewne psalmy miały przygotować pielgrzyma do wstąpienia w bramy sanktuarium, przypominając mu, że idzie na spotkanie z osobą tam mieszkającego Boga i że wobec tego musi spełnić pewne warunki, a są to warunki natury moralnej". Ks. T. Brzegowy, Psalmy i inne pisma, Tarnów 1997, s. 44. Tekst 4 Psalm 15 Kto będzie przebywał w Twym przybytku, Panie, kto zamieszka na Twej świętej górze? Ten, który postępuje bez skazy, działa sprawiedliwie, a mówi prawdę w swoim sercu i nie rzuca oszczerstw swym językiem; ten, który nie czyni bliźniemu nic złego i nie ubliża swemu sąsiadowi; kto złoczyńcę uważa za godnego wzgardy, a szanuje tego, kto się boi Pana; ten, kto dotrzyma, choć przysiągł ze swoim uszczerbkiem; ten, kto nie daje siuoich pieniędzy na lichwę i nie da się przekupić przeciw niewinnemu. Kto tak postępuje, nigdy się nie zachwieje. Biblia Tysiąclecia, Poznań-Warszawa 1980, s. 579. 56