ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE Scenariusz zajęć: 3-4 latki Zapis w dzienniku: I. Prezentacja symboli igrzysk olimpijskich poszerzanie słownika czynnego. Zabawa ruchowa Poszukaj koloru utrwalanie nazw kolorów. II. Zabawa integracyjno-porządkowa Skoki narciarskie. Rozwijanie spostrzegawczości i słownika czynnego dziecka Dopasuj obrazki. Rozmowa kierowana na podstawie ilustracji. Zabawa naśladowcza Olimpijczycy wcielanie się w rolę. Zabawa dramowa Olimpijski sukces prezentowanie emocji związanych ze zwycięstwem. Praca plastyczna Jestem olimpijczykiem. III. Zabawy na świeżym powietrzu Dziecięce zimowe igrzyska olimpijskie rozgrywanie dyscyplin olimpijskich, przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zabawy na śniegu. Cele ogólne: poznanie i utrwalenie pojęć związanych z zimowymi igrzyskami olimpijskimi i dyscyplinami sportowymi, utrwalenie nazw podstawowych kolorów, poznanie wybranych sportów zimowych, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i patrzenia, przestrzeganie zasad obowiązujących w grach i zabawach ruchowych na śniegu. Cele operacyjne: Dziecko: wie, czym są zimowe igrzyska olimpijskie i rozpoznaje ich symbole, rozpoznaje podstawowe kolory, wypowiada się na temat sportów zimowych, wchodzi w rolę i porusza się według ustalonych zasad, przestrzega zasad gier i zabaw ruchowych na śniegu. Środki dydaktyczne: obrazki (symbol igrzysk olimpijskich, znicz olimpijski, medale), okręgi w kolorach czerwonym, zielonym, żółtym, czarnym i niebieskim, ilustracje (łyżwy, narty, skocznia narciarska, kij do hokeja wraz z krążkiem, łyżwiarka figurowa, narciarz, hokeista i skoczek narciarski), tamburyno, podium z numerem 1, medal, kredki, papier A4, medale, sanki. 1
Przebieg zajęć: Nauczyciel prezentuje dzieciom obrazki: symbol igrzysk olimpijskich, znicz olimpijski oraz medale (patrz: materiał dodatkowy). Zadaje pytania: - Co przedstawia każdy z obrazków? - O jakim wydarzeniu przypominają te obrazki? Rozmowa kierowana na temat tego, czym są zimowe igrzyska olimpijskie. Zabawa ruchowa Poszukaj koloru. Nauczyciel trzyma w ręku pięć obręczy w kolorach symbolizujących okręgi w godle igrzysk olimpijskich. Dzieci nazywają kolory. Następnie, gdy nauczyciel podnosi obręcz w danym kolorze, dzieci muszą jak najszybciej znaleźć w sali rzecz o odpowiedniej barwie i jej dotknąć. Zabawa powtarza się z każdym kolorem obręczy. I. Zabawa integracyjno-porządkowa Skoki narciarskie. Dzieci stoją w kręgu. Przybierają pozycję skoczka narciarskiego, który zjeżdża ze skoczni, a następnie wyskakują jak najwyżej w górę. Po udanym skoku siadają w kręgu. Rozwijanie spostrzegawczości i słownika czynnego dziecka Dopasuj obrazki. Nauczyciel zamieszcza w widocznym miejscu ilustracje przedstawiające przedmioty, takie jak: łyżwy, narty, skocznia narciarska, kij do hokeja wraz z krążkiem (patrz: materiały dodatkowe). Prosi dzieci o nazwanie przedmiotów. Następnie rozkłada na dywanie zdjęcia sportowców: łyżwiarki figurowej, narciarza, hokeisty i skoczka narciarskiego. Chętne dziecko dopasowuje sportowca do przedmiotu, który go charakteryzuje. Rozmowa kierowana na podstawie ilustracji. II. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: - Jakimi sportami zajmują się ludzie, których zdjęcia macie przed sobą? Omówienie każdego zdjęcia. Chętne dziecko może zaprezentować, jak wygląda i porusza się sportowiec uprawiający daną dyscyplinę. - Jakie znacie inne zimowe dyscypliny sportowe? - Czy ktoś z was uprawia jakiś zimowy sport? 2
Zabawa naśladowcza Olimpijczycy. Nauczyciel zdejmuje z tablicy ilustracje czterech sportowców. Dzieci poruszają się w rytmie granym na tamburynie. Kiedy muzyka przestaje grać, nauczyciel pokazuje zdjęcie danego sportowca, a dzieci zastygają w pozie ukazującej dany sport. Na hasło Olimpijczycy każde dziecko samo decyduje, jaki sport chce zaprezentować. Zabawa dramowa Olimpijski sukces. Nauczyciel prosi dzieci, by zastanowiły się, jak czuje się sportowiec, który wygra swoją konkurencję. Następnie zaprasza chętne dziecko na uprzednio przygotowane podium z numerem 1 i zakłada mu na szyję medal, aby zaprezentowało swoją reakcję na wygraną w konkursie. Praca plastyczna Jestem olimpijczykiem. Nauczyciel pyta dzieci, czy w przyszłości chciałyby zostać olimpijczykami i zdobyć złoty medal igrzysk. Zachęca dzieci do narysowania siebie w roli sportowca przy pomocy kredek. III. Zabawy na świeżym powietrzu Dziecięce zimowe igrzyska olimpijskie. rozgrywanie dyscyplin olimpijskich. Chętne osoby biorą udział w takich zawodach, jak: Lepienie największej kuli ze śniegu; Rzucanie się śnieżkami z podziałem na drużyny; Najdłuższy zjazd z górki na sankach. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. Przyznanie medali zwycięzcom. 3
ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE Scenariusz zajęć: 5-6 latki Zapis w dzienniku: I. Odczytywanie globalne napisu Soczi przygotowanie do nauki czytania i pisania. Rozmowa kierowana na temat tego, co to jest Soczi poszerzanie wiedzy geograficznej i słownika czynnego. Zabawa naśladowcza Medalista zachęcanie do wyrażania określonych emocji. II. Zabawa integracyjno-porządkowa Figura łyżwiarska. Rozmowa kierowana na temat zimowych igrzysk olimpijskich poszerzanie słownika czynnego dziecka. Zabawa naśladowcza Kalambury olimpijskie rozwijanie logicznego myślenia. Jaki powinien być olimpijczyk? czytanie globalne przygotowanie do nauki czytania i pisania. Zabawy na świeżym powietrzu Dziecięce zimowe igrzyska olimpijskie rozgrywanie dyscyplin olimpijskich, przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zabawy na śniegu. III. Praca plastyczna Strój dla olimpijczyka rozwijanie wyobraźni w projektowaniu. Wystawa prac. Ekspresja słowna Zimowa olimpiada to zachęcanie do wypowiadania się na określony temat. Cele ogólne: poszerzanie wiedzy geograficznej, zachęcanie do nauki czytania i pisania, rozwijanie słownika czynnego dziecka, poznanie i utrwalenie pojęć związanych zimowymi igrzyskami olimpijskimi i dyscyplinami sportowymi, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i patrzenia, przestrzeganie zasad obowiązujących w grach i zabawach ruchowych na śniegu. Cele operacyjne: Dziecko: wie, że Soczi to miasto i orientuje się, gdzie leży na mapie, podejmuje próbę odczytania wyrazów, wypowiada się na temat sportów zimowych, wie, czym są zimowe igrzyska olimpijskie i rozpoznaje ich symbole, wchodzi w rolę i porusza się według ustalonych zasad, przestrzega zasad gier i zabaw ruchowych na śniegu. 4
Środki dydaktyczne: napis Soczi, mapa świata, papierowy medal, szarfy w dwóch kolorach, woreczek, ilustracje (hokej, zjazd na nartach, łyżwiarstwo figurowe, skoki narciarskie, snowboarding, bobsleje patrz: materiały dodatkowe), dwie koperty z wyrazami (uczciwy, koleżeński, waleczny, niemiły, cierpliwy, leniwy), konturowe rysunki łyżwiarki i narciarza (patrz: materiały dodatkowe), różnokolorowe materiały, klej. Odczytywanie globalne napisu Soczi. Przebieg zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania. Nauczyciel przyczepia do tablicy napis Soczi. Prosi dzieci o odczytanie napisu. Rozmowa kierowana na temat tego, co to jest Soczi. I. poszerzanie wiedzy geograficznej i słownika czynnego. Nauczyciel pyta dzieci, co to jest Soczi. Może zadać pytania pomocnicze, np. Czy jest to owoc, zwierzę, roślina albo miasto? Kiedy dzieci odgadną, że jest to miasto, nauczyciel ogłasza konkurs wiesza na tablicy mapę świata i prosi chętne dzieci, by spróbowały zaznaczyć, gdzie znajduje się to miasto (wcześniej może wskazać, gdzie znajduje się Polska oraz miasto, w którym znajduje się przedszkole. Może też podpowiedzieć, że Soczi nie leży w granicach naszego kraju). Każde wskazanie zostaje oznaczone samoprzylepną karteczką z imieniem dziecka. Konkurs wygrywa osoba, która wskaże miejsce najbliższe docelowemu. W nagrodę otrzymuje papierowy medal i może poprowadzić kolejną zabawę, w której będzie potrzebny medal. Zabawa naśladowcza Medalista. Dzieci siedzą w kole, zaś medalista zajmując miejsce pośrodku pokazuje, jak zachowuje się człowiek, który odniósł zwycięstwo. Następnie wręcza medal wybranemu koledze, z którym zamienia się miejscami. Zabawa kończy się, kiedy wszystkie dzieci dostaną medal i zaprezentują zachowanie zwycięzcy. Zabawa integracyjno-porządkowa Figura łyżwiarska. Dzieci stoją w kręgu. Przybierają pozycję łyżwiarza figurowego, który tańczy na lodzie. Po udanej pozie siadają w kręgu. II. 5
Rozmowa kierowana na temat zimowych igrzysk olimpijskich. poszerzanie słownika czynnego dziecka. Nauczyciel prezentuje dzieciom obrazki: symbol igrzysk olimpijskich, znicz olimpijski, medale oraz zimowy krajobraz (patrz: materiały dodatkowe). Zadaje pytania: - Co przedstawia każdy z obrazków? - O jakim wydarzeniu przypominają te obrazki? Rozmowa kierowana na temat tego, czym są zimowe igrzyska olimpijskie. Zabawa naśladowcza Kalambury olimpijskie. rozwijanie logicznego myślenia. Nauczyciel dzieli dzieci na dwa zespoły (np. poprzez odliczenie do dwóch lub rozdanie dwukolorowych szarf). Nauczyciel w woreczku ma przygotowane zdjęcia (patrz: materiały dodatkowe) z następującymi sportami zimowymi: hokej, zjazd na nartach, łyżwiarstwo figurowe, skoki narciarskie, snowboarding, bobsleje. Każda grupa wybiera jedną osobę, która losuje obrazek z dyscypliną sportową. Następnie bez użycia słów stara się ją zaprezentować tak, by zespół zgadł. Kiedy drużyna odgadnie zagadkę, chętne dziecko może opowiedzieć o danej dyscyplinie. Jaki powinien być olimpijczyk? czytanie globalne przygotowanie do nauki czytania i pisania. Dzieci pozostają podzielone na zespoły. Każdy z zespołów otrzymuje kopertę z następującymi wyrazami: uczciwy, koleżeński, waleczny, niemiły, cierpliwy, leniwy. Zadaniem zespołów jest odczytanie wyrazów i wybranie tych, które pasują do olimpijczyka. Lider grupy prezentuje wybrane cechy. Swobodne wypowiedzi na temat tego, jaki powinien być olimpijczyk. Zaproszenie do zabawy na świeżym powietrzu Dziecięce zimowe igrzyska olimpijskie. rozgrywanie dyscyplin olimpijskich. Chętne osoby biorą udział w zawodach, takich jak: Najdalszy skok na śniegu; Najpiękniejszy orzełek; Lepienie największej kuli ze śniegu; Lepienie najwyższego bałwana z podziałem na drużyny; Rzucanie się śnieżkami z podziałem na drużyny; Najdłuższy zjazd z górki na sankach. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. Przyznanie medali zwycięzcom. 6
III. Praca plastyczna Strój dla olimpijczyka. rozwijanie wyobraźni w projektowaniu. Nauczyciel pyta dzieci, jak powinien wyglądać olimpijczyk. Proponuje zaprojektowanie stroju dla wybranego sportowca (łyżwiarki lub narciarza). Następnie na konturowy rysunek sportowca (patrz: materiały dodatkowe) dzieci naklejają różnokolorowe materiały. Wystawa prac. Ekspresja słowna Zimowa olimpiada to zachęcanie do wypowiadania się na określony temat. Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel przekazuje pierwszemu dziecku medal i prosi o dokończenie zdania Zimowa olimpiada to... Następnie medal przekazywany jest kolejnemu dziecku. 7
MATERIAŁY DODATKOWE