Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

Scenariusz zajęć nr 3

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor: Klasa I Temat lekcji: Edukacja: Cel/cele zajęć: Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: Kryteria sukcesu dla ucznia

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat. Temat lekcji: Pomagamy dzieciom z Bullerbyn piec pierniki.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

mgr Małgorzata Czornik Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach Ośrodek tematyczny: W świecie książek. Temat dnia: Spotkanie z książką.

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Temat lekcji: Przygotowujemy przyjęcie urodzinowe.

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

Scenariusz zajęć nr 4

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam-idę w świat. Temat lekcji: Opowieści górskiego przewodnika

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Cel główny: Motywacja uczniów do dokładnej i solidnej pracy.

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

"Nasza szkoła w poezji uczniów"

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat lekcji: Ratujmy Ziemię!

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Moje działanie, mój sukces!

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki. i uwagi o realizacji

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor: Anna Dziadkiewicz. Klasa II. Temat lekcji: Teatr Malutki przedstawia cz. II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

Klasa 3 marzec blok 3 dzień 1. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Wielcy Polacy i ich osiągnięcia. Temat dnia: Matejko malarz dziejów Polski.

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Konspekt lekcji dla klasy VI

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Kryteria oceniania z języka polskiego dla klasy III gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Trening analizy i interpretacji wiersza na trzech poziomach edukacji

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Plan poprawy efektów kształcenia w szkole podstawowej na rok szkolny 2012/2013 opracowany na podstawie analizy wyników sprawdzianu po klasie szóstej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV. Temat lekcji: Wiosna muzyką, słowami i barwami malowana.

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Transkrypt:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat Autor: Beata Sochacka Klasa II Edukacja: polonistyczna, plastyczna, społeczna Cel/cele zajęć: 1. Wdrażanie do ciekawego i radosnego eksperymentowania. 2. Doskonalenie umiejętności analizy tekstów poetyckich. 3. Rozwijanie ekspresji plastycznej inspirowanej wyobraźnią. Temat lekcji: Jak możemy rozwijać wyobraźnię? Cele zajęć w języku ucznia/ dla ucznia: - wezmę udział w bańkowych eksperymentach, - zapiszę synonimy słowa wyobraźnia, - określę budowę i kompozycję wiersza Wyobraźnia - namaluję wyobraźnię. Kryteria sukcesu dla ucznia: podaję 3 synonimy słowa wyobraźnia, dokonuję prostej analizy budowy wiersza: zwrotki, rymy, nastrój, wymieniam sposoby rozwijania wyobraźni. Podstawa programowa: 1.1c, 1.2a, 1.3c, 4.2a, 5.3, 5.4, 6.1 Metody pracy: runda bez przymusu, praca z tekstem literackim i słownikiem, rozmowa kierowana, ćwiczenia pisemne, metoda audiowizualna korzystanie z multimedialnego Słownika synonimów, burza mózgów, technika kolorowych świateł. Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa Środki dydaktyczne: kubki jednorazowe, słomki, płyn do tworzenia baniek mydlanych, karty z tekstem informacyjnym dla ucznia: cele lekcji, kryteria, karta zadania domowego, słowniki wyrazów bliskoznacznych, karty pracy, rzutnik, tablica interaktywna, tekst wiersza, plansze lub tablica korkowa do tworzenia notatki graficznej w klasie, patyczki, metodniki.

Przebieg zajęć Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji Centra Aktywnej Edukacji FAZA WPROWADZAJĄCA 1. Powitanie bańkowymi eksperymentami: uczniowie otrzymują kubki z płynem i słomką, jeżeli jest możliwość wychodzą na boisko szkolne. 2. Rundka bez przymusu; Co czułeś/czułaś eksperymentując z bańkami? matematycznoprzyrodnicze polonistyczno - komunikacyjne 3. Zapisanie tematu lekcji - jako pytania kluczowego 4. Omówienie celów lekcji i kryteriów sukcesu - wklejenie do zeszytu. FAZA REALIZACJI 5. Praca ze Słownikiem wyrazów bliskoznacznych polonistyczno - komunikacyjne wyszukiwanie synonimów słowa wyobraźnia wybór uczniów do czytania techniką patyczków, zapisywanie na karcie pracy zał. nr 1 ćw. 1, 2 6. Korzystanie z multimedialnego Słownika synonimów praca w parach, uczniowie zapisują wybrane synonimy, tworzenie na tablicy magnetycznej notatkę graficzną techniką słońce; www.synonimy.pl

inwencja fantazja polot SYNONIMY SŁOWA WYOBRAŹNIA pomysłowość imaginacja dalekowzroczność 7. Czytanie wiersza o mamie pt. Wyobraźnia - zał. 2 8. Określanie budowy i kompozycji wiersza zał. nr 1 ćw. 3 9. Malowanie farbami na temat Wyobraźnia mojej mamy swobodne wypowiedzi autorów, artystycznoruchowe wyróżnianie barw ciepłych i zimnych. FAZA PODSUMOWUJĄCA 10. Odpowiedź na pytanie kluczowe; polonistyczno - komunikacyjne Jak możemy rozwijać wyobraźnię? Burza mózgów zapisywanie pomysłów na rozwijanie wyobraźni 11. Ewaluacja zajęć korzystając z metodników uczniowie oceniają swój nastrój, atmosferę lekcji - technika kolorowych świateł. 11. Objaśnienie zadania domowego zał. nr 3

Zał. nr 1 Karta pracy Budowa i kompozycja wiersza Wyobraźnia Ćwiczenie 1 Zapisz wyrazy bliskoznaczne słowa - wyobraźnia Ćwiczenie 2 Podaj nazwę słownika z jakiego korzystałeś/korzystałaś szukając synonimów. Odpowiadając pamiętaj o formie zdania. Ćwiczenie 3 Wysłuchałeś/ wysłuchałaś wiersza pt. Wyobraźnia. Dokonaj analizy - określ budowę i kompozycję wiersza. Odpowiadając stosuj równoważniki zdań. 1. Kim jest osoba mówiąca w wierszu (podmiot liryczny)? 2. Kto jest adresatem lirycznym w wierszu 3. Jaka jest budowa wiersza? Skreśl błędne określenia, dopisz brakujące wyrazy. * jest stychiczny (ciągły), * składa się ze zwrotek, * wyrazy rymują się, * żaden wyraz się nie rymuje, * w utworze panuje. nastrój.

4. Jakiego sposobu obrazowania użył autor/autorka? Uzupełnij zdania, wykorzystaj podane wyrazy: ludzkie * naturalność * swobodny Wyobraźnia jest uosobiona, posiada cechy... Jej wyznacznikami są: spontaniczność, radość,...... Wiersz został napisany w luźny,... sposób.

Zał. 2 Wyobraźnia Wyobraźnia mojej Mamy jest jak ogromny ocean, wyobraźnia mojej Mamy, wyczarowuje dzieła. Czasem piecze placek z truskawkami, czasem robi smaczne lody, objadamy się godzinami, oblizujemy dla ochłody. Wyobraźnia mojej mamy ma moc tajemnych dróg, często wiedzie per pedes na bazie naszych nóg. Kocham Mamę i Jej wyobraźnię, bo z nią w domu jest zawsze raźniej, wszystko jest radosne i proste. Kocham Cię Mamo, zimą, jesienią na wiosnę! Muszelka (tekst autorski)

Zał. nr 3 Karta zadania domowego Temat zadania : Interpretujemy wiersz Termin wykonania:.. br. Treść zadania: Dokonaj krótkiej interpretacji wiersza Wyobraźnia Słownictwo pomocnicze/ wskazówki: *wyobraźnia mamy, *do oceanu, *buja w, wyczarowuje, piecze, robi, wiedzie, *by uczyć, wzruszać, Odpowiadając na pytanie 2 i 3 skorzystaj z tekstu wiersza, w odpowiedzi na pytanie 4 i 5 zapisz swoje przemyślenia. Część podstawowa 1) Co jest tematem wiersza? 2) Do czego jest porównana? 3) Co robi? 4) Po co powstał wiersz? Część rozszerzająca (dla chętnych uczniów) 5) Twoja ocena: Jakie wrażenie wywarł na Tobie na utwór? Kryteria sukcesu: dokonuję interpretacji wiersza, tworzę spójną wypowiedź pisemną.