Konspekt MODELU-Projektu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wydział malarstwa.

Podobne dokumenty
Konspekt MODELU-Projektu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wydział malarstwa.

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

SZTUKA ULICY WEDŁUG DZIECI. mgr Miłosz Wnukowski Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wydział malarstwa.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Warsztaty kreatywne. Warsztaty kreatywne to ciekawa forma nauki połączona z doskonałą zabawą.

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Prezentacja metodyki zajęć edukacyjnych oraz jej wykorzystanie w procesie dydaktycznym

Warsztaty edukacyjne. Planeta EGOS. Ekologiczna Gospodarka Odpadami dla Szczecina

KLUB MŁODEGO EKOLOGA

Ekoplacówka Zielony Zakątek III. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tarnowie

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

Sprawozdanie z realizacji zadania Eko - przedszkolacy walczą ze smogiem!

Temat: Sztuka ulicy według dzieci

CZY ZASYPIĄ NAS ŚMIECI? CZĘŚĆ II

Wykraczamy poza horyzont...

PROJEKT EKOLOGICZNY Moja Ziemia mój dom

Drugie rzeczy życie. Traktor jak żywy! Instrukcja na familyfun.go.com (źródło:

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 12. Recykling.

PRZEDSZKOLE NR 3 KUBUŚ PUCHATEK GNIEZNO

Majsterkowo to program warsztatów manualnych dla dzieci w wieku 6-12 lat, realizowanych przez sieć sklepów Castorama od 2012 roku.

ORGANIZACJA PRODUKCJI I LOGISTYKI W PRZEMYŚLE SAMOCHODOWYM

WARSZTATY Z ANIMACJI

Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty: Poniżej przedstawiam szczegółowy opis proponowanych zajęć.

EKOLOGIA POGRAM ZAJĘĆ. Głównym zadaniem zajęć z ekologii jest pobudzenie młodych ludzi do samodzielnego działania na rzecz ochrony środowiska.

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

Projekt prowadzony przez Komunalny Związek Gmin Dolina Redy i Chylonki w Gdyni

Podsumowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi w pierwszym półroczu 2014 r. na terenie Gminy Krosno Odrzańskie

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego RADY NA ODPADY

XI WOJEWÓDZKI KONKURS EKOLOGICZNY

Legionowo, r. mgr Alicja Sitkowska-Warda

Wspólny System Segregacji Odpadów

Scenariusz zajęć - 45 min

Program edukacyjno-ekologiczny pn. Ziemia dla człowieka, człowiek dla Ziemi realizowany na terenie Powiatu Buskiego w roku szkolnym 2012/2013

ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

Odpady, segregacja, recykling. Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią Kwidzyn 2012

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

Ukryte oblicze starych przedmiotów. Zrób coś nowego ze starego konkurs ekologiczny

DZIAŁANIA PROMUJĄCE POSTAWY PROEKOLOGICZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU

Ochrona Środowiska. Autor: Tomasz Buchta

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

Gmina Ruda Maleniecka Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Ruda Maleniecka

Sprawozdanie z realizacji działania ekologicznego. ,, Robiąc tak niewiele możesz pomóc innym i przyrodzie

ODPADY. Selektywna zbiórka odpadów, znasz temat? NIE ŚCIEMNIAJ, ŻE NAS TO NIE DOTYCZY! NASZA CHATA TO NIE ŚMIETNIK!

IV Międzyszkolny Turniej Ekologiczno Zdrowotny

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT

Dlaczego Cele Zrównoważonego Rozwoju są ważne dla młodych ludzi?

ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH

ZASADY PRAWNE FUNKCJONOWANIA SYSTEMU GOSPODARKI ODPADAMI W POLSCE. Czerwiec 2013 r.

Erasmus + Eko Train Week

Akcja Segregacja. Kto segreguje ten zyskuje

GOZpodarne wyzwanie. Czym jest Gospodarka o Obiegu Zamkniętym? Centrum Edukacji Obywatelskiej

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 1

Dziwne warzywo - jak się nazywa?

Ekonomiczne i ekologiczne aspekty segregacji i recyklingu

ZIELONY KONKURS - KLUBY NASZEJ ZIEMI DLA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

spożywać aby cieszyć się zdrowiem przez całe życie. Poniżej zdjęcia z przeprowadzonych lekcji w klasach 4 Zdrowe śniadanie

Mówimy NIE bezmyślnym zakupom budujemy społeczeństwo recyklingu WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

Nazywam się Agata Frankiewicz i przez kilkanaście lat

POZIOM RECYKLINGU I PRZYGOTOWANIA DO PONOWNEGO UZYCIA (%) GMINA DAMNICA ROK

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 7. o Temat: SZAFKI Rura rege regał.

Pojemnik na odpady elektroniczne oraz punkt ponownego użycia działającego w myśl hasła weź albo zostaw w płońskim PSZOK-u

Co jeszcze można zrobić?

I. Treści programu i osiągnięcia szczegółowe uczniów w ramach zajęć technicznych w roku szkolnym 2018/19

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. o Temat: STOŁY do zagrania.

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

PORANNE ŚWIETLICOWE ZAJĘCIA DODATKOWE:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 4. o Temat: OŚWIETLENIE Pstryk! Więcej światła.

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Poszczególne warsztaty dostosowaliśmy dla wymienionych grup wiekowych:

UPROSZCZONA OFERTA REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO

Planowanie gospodarki odpadami w Polsce w świetle. Krajowego planu gospodarki odpadami 2010

PROGRAM PRACY ZAJĘĆ DODATKOWYCH


Temat lekcji: Cztery oblicza recyklingu cz. III

ODPADY czyli przedmioty i substancje stałe oraz ciekłe (które nie są ściekami), powstałe w wyniku działalności przemysłowej, gospodarczej lub

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Rzekuń za rok 2014

Gmina Ruda Maleniecka Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Ruda Maleniecka

ZAKŁAD WODOCIĄGOWO KANALIZACYJNY Sp. z o.o. Unieście, ul. Świerczewskiego 44, Mielno Tel/fax Tel

Recykling moda czy konieczność? Zadbaj o środowisko w gminie, w domu i w szkole. Marta Szczecińska, Kielce 2013 r.

Delfiny klasa 0. Tematy realizowane w miesiącu kwietniu 2015 roku:

Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi w Gminie Puławy za 2015 rok

Międzywojewódzki Konkurs Przyrodniczy EKO Herb SP im. B. Chrobrego w Chechle Strona 1 z 5 REGULAMIN

Warsztaty Programu Edukacji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. dla szkół podstawowych na rok szkolny 2013/2014

Plan wychowawczy klas III

5 LETNI PROGRAM ROZWOJU SZKOŁY

Przygotowania do gospodarowania odpadami w świetle gospodarki o obiegu zamkniętym podejście metropolitarne

SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI W GDAŃSKU

Spalanie śmieci w domowych piecach truje i rujnuje. Prezentacja multimedialna

ROZKŁAD ZAJĘĆ NA ZAJĘCIA WAKACYJNE W MDK NR 2 TYDZIEŃ I r. Temat przewodni: Tydzień ekologiczny

Sposób realizacji (kolejność działań)

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Transkrypt:

Konspekt MODELU-Projektu Katowice, 2012r. mgr Miłosz Wnukowski Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wydział malarstwa. 1

Idea modelu zajęć: Celem przeprowadzanych zajęć jest zabawa dzieci, rozwój ich kreatywności, wyobraźni przestrzennej i plastycznej, oraz pogłębianie umiejętności technicznych. Ważnym aspektem jest nauka wartości i dobra jakie niesie ze sobą działanie ekologiczne. Nauczenie dbania o środowisko dzieci w okresie wczesnoszkolnym procentuje na całe ich przyszłe życie. Chodzi o wpojenie wartości szacunku, odpowiedzialności, oszczędności. Organizacja zajęć Il.1 Przed odbyciem zajęć z dziećmi potrzeba działań organizacyjnych. Potrzeba zebrać materiał budulcowy, czyli odpady nie mogące stanowić zagrożenia w kontakcie z dziećmi. Do takich przedmiotów należą :opakowania, worki, kartony styropiany o które starać się można w sklepach, marketach, hipermarketach. Możliwe jest odkupienie metalowych przedmiotów w skupach złomu, gdzie znaleźć można wiele ciekawych form. Należy zwrócić się do 2

samych uczniów w celu przyniesienia z domu rzeczy zużytych, pojemników spożywczych, butelek Pet, zepsutych zabawek, sprzętu elektronicznego, papieru, ubrań, umeblowania. itp. Inne potrzebne materiały Materiały dodatkowe to farby wodne, pędzle, palety, kleje typu wikol, polimerowe, szybkoschnące, nożyczki, taśmy klejące, taśmy naprawcze, sznurki itp. Kryteria Zajęć Zajęcia mogą odbywać się w przestrzeni świetlicy, sali lekcyjnej, bądź też w przestrzeni otwartej: boisku szkolnym, czy parku miejskim. Praca przybiera odpowiednią formę w zależności od miejsca jej przeprowadzenia. W świetlicach lepiej sprawdzi się działanie indywidualne ucznia. W plenerze dzieci wspólnie stworzą instalację, która przykuję uwagę także z zewnątrz. Na kilka dni przed odbyciem zajęć należy przeprowadzić rozmowę z dziećmi o planowanych działaniach. Nauka poprzez zabawę Najlepszym sposobem na zainteresowanie dzieci, jest nauka poprzez kreatywną zabawę. Łatwiej przyswajają wiedzę podczas pracy. Ponadto dzieci mają tu pole do popisu. Przebieg zajęć Dzieci same decydują o tym co chcą zrobić ze zużytych przedmiotów. Dzieci pracują indywidualnie, bądź w grupie nad swoimi dziełami sztuki. Możliwe są różne rodzaje działania. Pierwsze to działanie na płaszczyźnie, czyli stworzenie swoistego klejonego kolarzu z kolorowych przedmiotów. Drugi rodzaj to działanie przestrzenne, czyli praca nad instalacją, rzeźbą. Przetwarzanie i łączenie ze sobą różnych materiałów może przyjąć formy użytkowe. Chłopcy będą marzyć o wykonaniu kostiumu robota ze styropianowych elementów jakie 3

znajdziemy w opakowaniach sprzętu elektronicznego, bądź wymyślnych pojazdów, mieczy czy pistoletów. Dziewczynki natomiast marzą o stylowych torebkach, biżuterii wykonanej z wszelkich materiałów, np. z taśm wideo, pozostałości po materiałach biurowych itp. Czas trwania warsztatów W zależności od wielkości grupy oraz jej kreatywności planujemy czas trwania zajęć. Zajęcia mogą być rozplanowane na dwa, trzy dni po dwie godziny. Il.2 Budulcem do wykonania prac mogą być opakowania spożywcze, zużyte ubrania, zepsute zabawki, złom, przetworzenie zużytych przedmiotów, śmieci, w nowe, zaskakujące artystyczne formy, bądź przedmioty użytkowe. Podczas trwania warsztatów uczestnicy wspólnie stworzą instalację, bądź pracować będą nad indywidualnymi, autorskimi projektami. Przedział wiekowy uczestników jest nieokreślony. 4

Uczestnicy sami przynieść mogą na warsztaty rzeczy przeznaczone do wyrzucenia(niedziałające sprzęty elektryczne, opakowania, jednorazowe reklamówki, zużyte ubrania, etc.). Po warsztatach można otworzyć wystawę z powstałymi obiektami w przestrzeni galeryjnej. Potrzebne materiały na rzecz projektu to śmieci skupione ze złomu. Il.3 Masa codziennie wyrzucanych odpadów w miastach jest ogromna. Jedną z metod dbania o środowisko jest wtórne wykorzystanie śmieci- recykling. Recykling dotyczy producentów, którzy opakowują swoje produkty w materiały nadające sie do powtórnego użycia bądź też poddające się biodegradacji. Mimo to ilość śmieci produkowana przez kraje rozwinięte dramatycznie się powiększa. 5

Sytuacja ta jest wynikiem konsumpcyjnego modelu życia, brakiem świadomości społeczeństwa oraz wielu innych czynników. Dlatego należy kłaść duży nacisk na edukowanie o ekologii, jej wszystkich możliwych formach. Oszczędność nie jest oznaką biedy czy niedostatku człowieka, ale jest świadectwem jego bogactwa. Natomiast prawdziwą biedą dla naszej planety jest brak oszczędności ludzi. Dziś potrzeba społecznej, globalnej walki o czystszy świat. Nieocenione jest tu uczenie od najmłodszych lat kultury ekologii, uświadamianie naszych pociech o obowiązku dbania o środowisko. Ażeby dzieci naszych dzieci nie żyły w świecie śmieci. Ziemia trzęsie się. Woda wylewa. Nasza planeta to żywy organizm, którego system odpornościowy został poważnie naruszony. Żyjemy w czasie globalnych zmian klimatycznych, które są wynikiem postępu ludzkości. Gospodarka i prawa rynku kierują się grabieżą i dążą do wyeksploatowania dóbr naturalnych. Zmiany są pilną potrzebą i warunkiem na przetrwanie. Człowiek musi zacząć żyć zgodnie z przyrodą, szanując płynące z niej dobra. Il.4 6

Il.5 W sztuce współczesnej coraz więcej jest artystów, którzy z niechcianych przez nikogo rzeczy tworzą dzieła sztuki. Te przetworzone przedmioty zyskują przez to swoje nowe życie, nie są już stertą odpadów szkodzącą środowisku, lecz budulcem czegoś nowego, co składa się na bogactwo kultury. Wiele jest przykładów zachwycających monumentalnych kolorowych instalacji, z którymi obcowanie jest dla widza czymś przyjemnym. Dużo również takich, których odbiór zmusza do krytycznej refleksji o konsumpcjonizmie, wpajaniu potrzeby ciągłego kupowania nowego, wyrzucania starego. 7

Il.6 Eko sztuka, Eko dizajn po roku 2000 jest zjawiskiem coraz bardziej rozległym. Model eko-życia przyczyni się do prawdziwej rewolucji w najbliższych latach, jeżeli tylko podejmiemy odpowiednie metody edukacyjne. Nauka moralności i odpowiedzialności przyczyni się na lepsze przyszłym praktykom politycznym, gospodarczym i rynkowym. Przyszłe społeczeństwo ma szansę na to aby podjąć praktykę produkcji przedmiotów, których trwałość będzie o wiele dłuższa. 8

Il.7 Sposoby ochrony środowiska: - racjonalne kształtowanie środowiska i gospodarowanie zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju - przeciwdziałanie zanieczyszczeniom. -utrzymywanie i przywracanie elementów przyrodniczych do stanu właściwego. -recykling 9

Spis Ilustracji: Il.1http://1.bp.blogspot.com/_JGgzOkYhIb0/TFOSUFQvFI/AAAAAAAAGAs/Hht7 ux1psnk/s1600/pmickeygd.jpg Il.3 http://blog.craftzine.com/archive/2008/07/recycled_art_by_michelle_stitz.ht ml Il.2 http://www.webdesignerdepot.com/2009/12/non-trashy-recycled-andtrash-art/ Il.4 http://felixip.blogspot.com/2010/07/amazing-anamorphosis-art-ofbernard.html Il.5 http://www.dheuer.net/blog/2011/07/trash-people-von-ha-schult/ Il.6 http://beta.tate.org.uk/art/slideshow?wi=1&tab=works&wp=1&st=2475&wv=g rid Il. 7 httpwww.thinkplaycreate.orgimagesvik-muniz-irma-the-bearer-hires.jpg 10

Re-Art mgr Miłosz Wnukowski Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wydział malarstwa.

Idea modelu zajęć: Celem przeprowadzanych zajęć jest: zabawa dzieci rozwój ich kreatywności, wyobraźni przestrzennej iplastycznej pogłębianie umiejętności technicznych. Ważnym aspektem jest nauka wartości i dobra jakie niesie ze sobą działanie ekologiczne. Nauczenie dbania o środowisko dzieci w okresie wczesnoszkolnym procentuje na całe ich przyszłe życie. Chodzi o wpojenie wartości szacunku, odpowiedzialności, oszczędności.

Organizacja zajęć: Potrzeba zebrać materiał budulcowy, czyli odpady nie mogące stanowić zagrożenia w kontakcie z dziećmi. Do takich przedmiotów należą: opakowania worki kartony styropiany o które starać się można w sklepach, marketach, hipermarketach kleje typu wikol, polimerowe, szybko schnące nożyczki, taśmy klejące, taśmy naprawcze, sznurki itp.

Możliwe jest odkupienie metalowych przedmiotów w skupach złomu, gdzie znaleźć można wiele ciekawych form. Należy zwrócić się do samych uczniów w celu przyniesienia z domu rzeczy zużytych, pojemników spożywczych, butelek Pet, zepsutych zabawek, sprzętu elektronicznego, papieru, ubrań, umeblowania. itp.

Kryteria Zajęć: Zajęcia mogą odbywać się w przestrzeni świetlicy, sali lekcyjnej, bądź też w przestrzeni otwartej: boisku szkolnym, czy parku miejskim. Praca przybiera odpowiednią formę zależności od miejsca jej przeprowadzenia. W świetlicach lepiej sprawdzi się działanie indywidualne ucznia. W plenerze dzieci wspólnie stworzą instalację, która przykuję uwagę także z zewnątrz. Na kilka dni przed odbyciem zajęć należy przeprowadzić rozmowę z dziećmi o planowanych działaniach.

Nauka poprzez zabawę Najlepszym sposobem na zainteresowanie dzieci, jest nauka poprzez kreatywną zabawę. Łatwiej przyswajają wiedzę podczas pracy. Ponadto dzieci mają tu pole do popisu. W sztuce współczesnej coraz więcej jest artystów, którzy z niechcianych przez nikogo rzeczy tworzą dzieła sztuki. Te przetworzone przedmioty zyskują przez to swoje nowe życie, nie są już stertą odpadów szkodzącą środowisku, lecz budulcem czegoś nowego, co składa się na bogactwo kultury. Wiele jest przykładów zachwycających monumentalnych kolorowych instalacji, z którymi obcowanie jest dla widza czymś przyjemnym. Dużo również takich, których odbiór zmusza do krytycznej refleksji o konsumpcjonizmie, wpajaniu potrzeby ciągłego kupowania nowego, wyrzucania starego.

Przebieg zajęć: Dzieci same decydują o tym co chcą zrobić ze zużytych przedmiotów. Dzieci pracują indywidualnie, bądź w grupie nad swoimi dziełami sztuki. Możliwe są różne rodzaje działania: działanie na płaszczyźnie, czyli stworzenie swoistego klejonego kolarzu z kolorowych przedmiotów. działanie przestrzenne, czyli praca nad instalacją, rzeźbą. Przetwarzanie i łączenie ze sobą różnych materiałów może przyjąć formy użytkowe.

Chłopcy będą marzyć o wykonaniu kostiumu robota ze styropianowych elementów jakie znajdziemy w opakowaniach sprzętu elektronicznego, bądź wymyślnych pojazdów, mieczy czy pistoletów. Dziewczynki natomiast marzą o stylowych torebkach, biżuterii wykonanej z wszelkich materiałów, np. z taśm wideo, pozostałości po materiałach biurowych itp.

Budulcem do wykonania prac mogą być: opakowania spożywcze zużyte ubrania zepsute zabawki złom Przetworzenie zużytych przedmiotów, śmieci, w nowe, zaskakujące artystyczne formy, bądź przedmioty użytkowe. Podczas trwania warsztatów uczestnicy wspólnie stworzą instalację, bądź pracować będą nad indywidualnymi, autorskimi projektami. Przedział wiekowy uczestników jest nieokreślony.

Eko sztuka, Eko dizajn po roku 2000 jest zjawiskiem coraz bardziej rozległym. Model eko życia przyczyni się do prawdziwej rewolucji w najbliższych latach, jeżeli tylko Podejmiemy odpowiednie metody edukacyjne. Nauka moralności i odpowiedzialności przyczyni się na lepsze przyszłym praktykom politycznym, gospodarczym i rynkowym. Przyszłe społeczeństwo ma szansę na to aby podjąć praktykę produkcji przedmiotów, których trwałość będzie o wiele dłuższa.

Uczestnicy sami mogą przynieść na warsztaty rzeczy przeznaczone do wyrzucenia (niedziałające sprzęty elektryczne, opakowania, jednorazowe reklamówki, zużyte ubrania, etc.). Po warsztatach można otworzyć wystawę z powstałymi obiektami w przestrzeni galeryjnej.

Sposoby ochrony środowiska: racjonalne kształtowanie środowiska i gospodarowanie zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju przeciwdziałanie zanieczyszczeniom. utrzymywanie i przywracanie elementów przyrodniczych do stanu właściwego. recykling

Zasadą działania recyklingu jest maksymalizacja ponownego wykorzystania tych samych materiałów, z uwzględnieniem minimalizacji nakładów na ich przetworzenie, przez co chronione są surowce naturalne, które służą do ich wytworzenia oraz surowce służące do ich późniejszego przetworzenia.

Recykling odbywa się w dwóch obszarach: produkowania dóbr oraz późniejszego powstawania z nich odpadów. Założenia recyklingu zakładają wymuszanie odpowiednich postaw producentów dóbr, sprzyjających produkcji materiałów jak najbardziej odzyskiwalnych oraz tworzenie odpowiednich zachowań u odbiorców tych dóbr.

Przykładowe prace powstałe z odpadów:

Il.1.

Il2.

Il.3.

Il.4.

Il5.

Il.6.

Il.7.

Il.8.

Il.9.

Il.10.

Il.11.

Il.12.

Il.13.

Il.14.

Il.15.

Il.16.

Il.17.

Il.18.

Il.19.

Il.20.

Il.21.

Il.22.

Il.23.

Il.24.

Il.25.

Il.26.

Il.27.

Il.28.

Il.29.

Il.30.

Il.31.

Il.32.

Il.33.

Il.34.

Il.35.

Il.36.

Il.37.

Il.38.

Spis ilustracji: Il.1. http://studiografika.wordpress.com/2011/08/17/sztuka-ze-smieci/ Il.2. http://studiografika.wordpress.com/2011/08/17/sztuka-ze-smieci/ Il.3. http://kultura.wp.pl/gid,13952242,title,co-robic-z-tymi-smieciami,galeria.html Il.4. http://poszkole.pl/news,sztuka_ze_smieci,134001,1.html Il.5.http://www.ecosilesia.com/media/k2/items/cache/83a9554230ed6e6cccfe522a2a 4bd53e_M.jpg Il.6. http://www.papilot.pl/ciuchy/2081/czy-nosilabys-torebke-the-daily-ecoist.html Il.7.http://naturalnasprawa.blox.pl/tagi_b/764/ekoart.html?PageNumber=5&PageStep =-1 Il.8.http://naturalnasprawa.blox.pl/tagi_b/764/ekoart.html?PageNumber=5&PageStep =-1

Il.9. http://www.gibo.pl/yoav-kotik-bi_zdjecie,771.html Il.10. http://www.gibo.pl/yoav-kotik-bi_zdjecie,771.html Il.11.http://naturalnasprawa.blox.pl/tagi_b/764/ekoart.html?PageNumber=4&PageSte p=1 Il.12. http://eksperymentsobotni.blox.pl/tagi_b/763/recykling.html Il.13. http://dooperelle.blox.pl/tagi_b/233493/recykling-art.html Il.14. http://naturalnasprawa.blox.pl/2011/02/zolw-z-helmem.html Il.15.http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34894,10270391,Art_cykling_w_Sztukarni.html Il.16. http://www.domoplus.pl/d_artykuly_116_przetwory-2010.html

Il.17. http://reused.pl/pomysl-na-lampy/2 Il.18. http://reused.pl/pomysl-na-lampy/2 Il.19. http://naturalnasprawa.blox.pl/tagi_b/763/recykling.html Il.20. http://www.webdesignerdepot.com/2009/12/non-trashy-recycled-and-trash-art/ Il.21. http://www.cruzine.com/2012/01/03/recycled-art/ Il.22. http://www.cruzine.com/2012/01/03/recycled-art/ Il.23.http://1.bp.blogspot.com/_DezzAMbKfJ4/TUUEr9gE_RI/AAAAAAAABLo/1o52J- GtWNk/s1600/Moby+the+Frog.jpg Il.24. http://www.fubiz.net/2010/07/20/recycling-clothing-art/ Il.25. http://www.fubiz.net/2010/07/20/recycling-clothing-art/

Il.26.http://www.designswan.com/archives/recycled-art.html Il.27. http://www.greendiary.com/entry/spanish-artist-creates-art-out-of-recycledtrash/ Il.28. http://dantefun.blogspot.com/2011/03/recycling-art.html Il.29. http://inhabitat.com/eco-art-aurora-robson/ Il.30. http://rubyreusable.com/artblog/wp-content/uploads/2008/06/sun-mask.jpg Il.31. http://babycreativeblog.com/tag/recycling/ Il.32. http://babycreativeblog.com/tag/recycling/ Il.33. http://blog.classicproperties1.com/sustainable-living/the-art-of-recycling-artshow-competition-nov-18/

Il.34. http://walyou.com/recycled-electronics-transformed-into-geeky-art-sculptures/ Il.35. http://coolmaterial.com/home/recycled-bike-wheel-clock/ Il.36. http://unconsumption.tumblr.com/post/828858494/newspaper-sculptures-ofnick-georgiou-now-this Il.37. http://aluminouspublishing.com/phpbb/viewtopic.php?t=329 Il.38. http://martinadlington.webs.com/101usesfortrash.htm