WSSMiKS Edukacja dla bezpieczeństwa Robert Kulka Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II szkoły podstawowej Temat bloku: To już wiosna. Temat dnia: Prace wiosenne w ogrodzie. Ogólne zadania edukacyjne: Wdrażanie do czytania ze zrozumieniem. Kształcenie umiejętności wypowiadania się na podany temat. Doskonalenie rachunku pamięciowego. Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie. Cele wychowawcze: Angażowanie dzieci do drobnych prac w ogrodzie. Pomoc rodzicom. Zwrócenie uwagi na potrzebę i znaczenie ruchu na świeżym powietrzu. Zdrowe odżywianie. Zwrócenie uwagi na równość płci (gender) i panujące w środowisku stereotypy. Cele operacyjne: uczeń - dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie, - wie, jakie prace wykonuje się w ogrodzie wiosną, - potrafi wyjaśnić co to jest stereotyp i potrafi podać przykłady, - wie, że większość zachowań i czynności można przyporządkować i do kobiet i do mężczyzn, - dostrzega na ilustracji stereotypy związane z czynnościami kobiet i mężczyzn, - wykonuje pracę plastyczną zgodną z zasadą gender ( bez wprowadzania terminu) - prowadzi obserwacje wzrostu i rozwoju rośliny; notuje wyniki obserwacji, - określa nastrój utworu i ustala, jakimi środkami autor go uzyskał,
- czyta tekst z podziałem na role, - dokonuje operacji matematycznych w zakresie porównywania ilorazowego, - projektuje ogródek uwzględniając kolory kwiatów i ich rozmieszczenie, - potrafi określić i uzasadnić swoje samopoczucie, emocje na zajęciach. Metody - słowne pogadanka, rozmowa, praca z tekstem - oglądowe pokaz, obserwacja - praktycznego działania, Formy organizacyjne: praca zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa. Środki dydaktyczne: płyty CD, magnetofon, słoiczki, gaza, fasola, woda w butelce, ziemia, skrzynka, pietruszka, cebula, chustki, nasiona, napisy z czynnikami warunkującymi prawidłowy wzrost i rozwój rośliny, kredki, tabliczki na podpisy, rozsypanka literowa, kartki z hasłem, zdania do kosza i walizki Klasa II podr.s. 42, K. 31,32 K.M. 17 Czas trwania 4 godz. Przebieg zajęć: - Czynności organizacyjno porządkowe. Podanie tematu zajęć - matematyczne kartki. Rozdanie kartek praca zróżnicowana. Co to jest ogródek? Miejsce w którym sieje się lub sadzi warzywa lub kwiaty.
Uczyliśmy się ostatnio piosenki: śpiewając, zwróćmy uwagę czy jest mowa w niej o kwiatach. - Piosenka pt. Kwiecień. Krótka analiza treści np. O jakich kwiatkach jest mowa w piosence? - dziko rosnące. Przypomnijmy, czy któryś z nich jest pod ochroną? - przebiśniegi A jakie kwiaty kwitną w waszych ogródkach? Skąd one się tam wzięły? Pomagaliście rodzicom? W jaki sposób? Dlaczego powinniśmy wyręczać rodziców w niektórych drobnych czynnościach? - uczymy się - rozmawiamy wspólnie - miło spędzamy czas na świeżym powietrzu, zamiast przy komputerze. Jakie czynności wykonuje mama? Jakie czynności wykonuje tata? Czy są czynności typowe dla kobiet? mężczyzn? Czy można mówić o typowych czynnościach? Wyjaśnienie pojęcia stereotyp. Cechy typowe dla kobiety. Cechy typowe dla mężczyzny. Czy niektóre cechy mogą występować u kobiet i u mężczyzn? Losowanie nazw czynności i przyporządkowywanie do kobiet lub do mężczyzn. Które pasują do obu płci? Które czynności pokazane na rysunku w podręczniku wykonuje mama? Które tata? Czy zawsze? Czy mogą się zamienić czynnościami? - Odczytanie wiersza pt. W ogródku z podziałem na role.
- Analiza wiersza: Kto i w jaki sposób chciał pomagać w ogródku? Jakie rośliny dzieci posieją i zasadzą na wiosnę? Jaki jest ten wiersz- żartobliwy czy smutny? Porównania. - Wyszukiwanie i podkreślenie wyrazów z ó. - Uzupełnij podpisy rozmyte przez deszcz. - Kolejność wykonywania prac w ogrodzie. - odczytanie zaznaczonej kolejności - Jakie rośliny wysiewamy na wiosnę? - Obejrzenie kalendarza siewu. Omówienie. - Czynniki warunkujące rozwój rośliny. wyszukiwanie odpowiednich napisów np. woda, gleba, słońce, odpowiednia temperatura, grabki, łopata, sznurek, młotek, sekator, Zapisywanie, które warzywa wysiewamy najwcześniej a które najpóźniej. - Założenie hodowli fasoli. Pierwszy wpis do karty obserwacji. Podpisanie poletek. rozsypanka literowa. - Utworzenie ogródka na parapecie okna.(cebula, pietruszka) - Taniec. - Jak rosną nasze roślinki? - Taniec z chustami do muzyki F. Chopina Andante Spianato. - Pisanie ze słuchu: Proponowany tekst: Mam ogródek na parapecie okna. Rośnie tam rzeżucha, cebula, pietruszka i fasola. Porównywanie ilorazowe. K.M. 17 Nasze matematyczne kwiatki są zadowolone z waszego liczenia. Projektowanie ogródka.
- Wykonanie pracy plastycznej Przedstawianie środkami plastycznymi sytuacji realnej. Pracujemy w ogrodzie. Zwracamy uwagę na równość płci np. tata sieje nasionka. - Zadanie pracy domowej. zapisać wyrazy z trudnościami ortograficznymi w zeszycie, zaprojektować etykietę wybranego warzywa lub kwiatu. - Podsumowanie zajęć. O czym dziś mówiliśmy na zajęciach? Co należy z nich zapamiętać? Najbardziej podobało mi się.. Najbardziej nie podobało mi się. - Ocena aktywności uczniów. Wdrażanie do samooceny. - Ewaluacja Kosz i walizka. Losowanie zdań i wrzucanie do kosza lub walizki. np. Tylko mama zmywa naczynia. Tylko tata przynosi narzędzia ogrodnicze. Tylko mama pierze. Mama kopie grządki. Tata gotuje obiad. Tata robi pranie. Mama myje auto. Mama gotuje obiad. Tata myje auto. itp.