Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII. CELE OGÓLNE: - budzenie zainteresowań czytelniczych uczniów; - rozwijanie ciekawości poznawczej oraz umiejętności poszukiwania, porządkowania oraz wykorzystania informacji z różnych źródeł; CELE SZCZEGÓŁOWE: - uczeń zna nazwiska pisarzy dla dzieci i tytuły niektórych ich utworów; - zna kolejność liter w alfabecie; - potrafi wymienić korzyści płynące z czytania książek; - buduje kilkuzdaniowe wypowiedzi; - skutecznie porozumiewa się z kolegami; - korzysta z różnych źródeł informacji; - organizuje i planuje swoje działania w grupie oraz podejmuje indywidualne i grupowe decyzje; METODY: słowna, pogadanka, samodzielnego dochodzenia do wiedzy, problemowa, praktycznego działania, aktywizująca; FORMY: zbiorowa, grupowa jednolita i indywidualna; ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karteczki z imionami bohaterów lektur (Plastuś, Kubuś Puchatek, Kopciuszek, Calineczka, Kot w butach); szary papier, flamastry, zgromadzone egzemplarze książek dla dzieci; rozsypanka wyrazowa; egzemplarze encyklopedii; karteczki z nazwiskami pisarzy (J.Brzechwa, J. Tuwim, M. Konopnicka, M.Kownacka, J.Porazińska); karty pracy z krzyżówką dla każdego ucznia; karteczki z punktami; kopetry ; kartki zawierające stwierdzenia na temat zajęć; PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Czynności organizacyjne: ( nauczyciel n.z.)
- powitanie gości; - podział klasy na grupy; (bibliotekarka) - zaproszenie dzieci na środek klasy i losowanie karteczek z imionami bohaterów lektur(imię dla każdej grupy). Następnie dzieci siadają przy stolikach oznaczonych imieniem- Plastuś, Kubuś Puchatek, Kopciuszek, Calineczka, Kot w butach; (nauczyciel) - przypomnienie zasad pracy w grupach, wybór kapitana grupy, pisarza; 2. Realizacja tematu: Zadanie 1. (burza mózgów) krzyżówka: (nauczyciel) Zespoły otrzymują karty pracy z hasłem książka. Uczniowie dopisują swoje skojarzenia, następnie je przedstawiają (kto więcej). Nauczyciel przyznaje 1 pkt za każde trafne skojarzenie. Zadanie 2. (bibliotekarka) Korzyści płynące z czytania książek (wypisywanie na odwrotnej stronie karty pracy). Zadanie jest punktowane za każdą prawidłową wypowiedź. Zadanie 3. (nauczyciel) Uczniowie wybierają ulubioną książkę spośród zgromadzonych w klasie w celu dokonania prezentacji wg. planu: autor, tytuł, ilustrator oraz krótka informacja o treści (punktacja). Następnie układają hasło z rozsypanki Nie wiesz? Szukaj! Zadanie 4. (bibliotekarka) Informacja nauczyciela o encyklopediach i sposobach poszukiwania informacji. Każda z grup otrzymuje egzemplarz encyklopedii i zadanie wyszukania informacji o podanym pisarzu dla dzieci. (J. Brzechwa, J.Tuwim, M.Konopnicka, M.Kownacka, J. Porazińska). Każda grupa odczytuje fragment notki biograficznej (punkty). Zadanie 5. (nauczyciel) Uczniowie otrzymują karty pracy z krzyżówką, której hasłem jest słowo Pisarz Krótka rozmowa o tym- kto to jest pisarz? 3. Podsumowanie pracy na lekcji: (bibliotekarka) - podliczenie przez każdą z grup zdobytych punktów, wyłonienie zwycięzców i nagrodzenie brawami. 4. Ewaluacja zajęć: (nauczyciel)
Uczniowie otrzymują zestaw stwierdzeń na temat zajęć. Zadaniem uczniów jest włożenie do przygotowanej koperty tych karteczek, na których napisano zgodne z ich odczuciami stwierdzenia, dotyczące treści, które warto zapamiętać. (Przykładowe zestawy stwierdzeń: warto czytać książki, czytanie książek to strata czasu, znam nazwiska pisarzy dla dzieci i tytuły ich utworów, wiem, gdzie szukać informacji na interesujący mnie temat, potrafię korzystać z encyklopedii, wzbogacam swoją wiedzę i umiejętności, lubię pracę w grupie z kolegami, nie wiem po co jest encyklopedia, nie potrafię szukać informacji, wolę o wszystko zapytać mamę lub panią). 5. Zakończenie zajęć i pożegnanie.
PLASTUŚ PLASTUŚ KUBUŚ KUBUŚ PUCHATEK PUCHATEK KOPCIUSZEK KOPCIUSZEK CALINECZKA CALINECZKA KOT W BUTACH KOT W BUTACH
KSIĄŻKA NIE WIESZ? SZUKAJ!
NIE WIESZ? SZUKAJ! NIE WIESZ? SZUKAJ! NIE WIESZ? SZUKAJ!
A B C D E 5 6 2 1 4 3 A: Napisała książkę pod tytułem Na jagody B: Napisał wiersz pod tytułem Lokomotywa C: Autorka książki pod tytułem Psotki i śmieszki D: Napisała Plastusiowy pamiętnik E: Napisał Akademię Pana Kleksa HASŁO: 1 2 3 4 5 6 A B C D E 5 6 2 1 4 3 A: Napisała książkę pod tytułem Na jagody B: Napisał wiersz pod tytułem Lokomotywa C: Autorka książki pod tytułem Psotki i śmieszki D: Napisała Plastusiowy pamiętnik E: Napisał Akademię Pana Kleksa HASŁO: 1 2 3 4 5 6
WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI CZYTANIE KSIĄŻEK TO STRATA CZASU ZNAM NAZWISKA PISARZY DLA DZIECI I TYTUŁY ICH UTWORÓW WIEM, GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI NA INTERESUJĄCY MNIE TEMAT POTRAFIĘ KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII WZBOGACAM SWOJĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI LUBIĘ PRACĘ W GRUPIE Z KOLEGAMI NIE WIEM PO CO JEST ENCYKLOPEDIA NIE POTRAFIĘ SZUKAĆ INFORMACJI WOLĘ O WSZYSTKO ZAPYTAĆ MAMĘ LUB PANIĄ