BEZPIECZNA PRACA NA STANOWISKU ELEKTRYKA

Podobne dokumenty
- W Z O R C O W Y. Kraków, styczeń 2008 r. TARBONUS Sp. z o.o. ul. Lublańska KRAKÓW. opracowano w TARBONUS Sp. z o.o.

ZORGANIZOWANIE STANOWISKA PRACY ZGODNIE Z ZASADAMI ERGONOMII

Zarządzenie Nr 5/2009. Kierownika Biblioteki Publicznej w Zielonki z dnia r.

PROGRAM INSTRUKTAŻU STANOWISKOWEGO DLA PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W FIRMIE BIS PLETTAC SP. Z O.O.

WZORCOWY PROGRAM. szkolenia wstępnego na stanowisku pracy (instruktażu stanowiskowego)

2. Bezpieczeństwo i higiena pracy ( Technik farmacji )

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

4/2.2 Instruktaż stanowiskowy na przykładzie stanowiska wiertacz

Scenariusz zajęć praktycznych.

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Zarządzenie nr 98/2015 Wójta Gminy Czarnocin z dnia 28 października 2015 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

Metodyka szkolenia. Rodzaje szkoleń w zakresie BHP. wstępne (instruktaż ogólny i stanowiskowy), okresowe. materiały szkoleniowe

Rodzaje prowadzonych szkoleń. Programy szkolenia - zakres

Zarządzenie nr 14/2013 Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin z dnia 05 marca 2013 roku

Zarządzenie nr 7/2012 Starosty Nowodworskiego z dnia 16 lutego 2012r.

I. Ramowy program instruktażu stanowiskowego bhp ( minimum 8 godzin)

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Autor scenariusza: mgr Kazimiera Malisz. Temat zajęć: Hałas w środowisku pracy.

Temat: Gry i zabawy w elementami koordynacji ruchowej doskonalące elementy techniczno taktyczne w piłce nożnej.

ZASADY SZKOLEŃ W DZIEDZINIE BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

KOMENDA GŁÓWNA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ PROGRAM SZKOLENIA WSTĘPNEGO Z ZAKRESU BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY SŁUŻBY DLA FUNKCJONARIUSZY

2. Uczestnicy szkolenia Szkolenie jest przeznaczone dla wszystkich osób, które rozpoczynają pracę w danym zakładzie pracy.

ARKUSZ HOSPITACYJNY. (wyłącznie do użytku służbowego)

Karta szkolenia wstępnego. w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 W OTWOCKU ul. Pułaskiego Otwock tel

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PRZEDMIOTU ZASTOSOWANIE GRAFIKI KOMPUTEROWEJ, ARTYSTYCZNEJ I UŻYTKOWEJ

12. Szkolenia ogólne z zakresu bhp

5. ORGANIZACJA I METODYKA SZKOLEO BHP

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY. z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

KONSPEKT LEKCJI. 1. Cele lekcji

ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKU ROBOTNIKA GOSPODARCZEGO PRZY PRACACH PORZĄDKOWO - GOSPODARCZYCH

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

KOMPLEX. Metodyka instruktażu stanowiskowego

2. Metody prezentacji informacji

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy 1

(Dz. U. z dnia 18 sierpnia 2004 r.)

DECYZJA NR 26 KOMENDANTA GŁÓWNEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ. z dnia 16 kwietnia 2014 r.

Zrzut ekranu z wykorzystanej podczas zajęć prezentacji

Inwestuj. w bezpieczeostwo. SZKOLENIA W ZAKRESIE BHP. Ireneusz Pawlik

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY 1) z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy 2)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY 1) z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy 2)

Zasady organizacji szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy zostały ujęte w załączniku do niniejszego zarządzenia.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY 1) z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy 2)

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL. IV-VI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM.

REGULAMIN. Centrum Kształcenia Praktycznego. w Będzinie. Obowiązuje od 1 września 2010 r. Podjęty uchwałą Rady Pedagogicznej r.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

SZKOLENIE DOWÓDCÓW OSP. TEMAT 6: Organizacja szkoleń doskonalących w OSP. Autor: Robert Łazaj

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

ROZKŁAD MATERIAŁU ZAJĘCIA TECHNICZNE KL I GIMNAZJUM

Temat: Unihokej doskonalenie techniki i taktyki gry w unihokeja.

Załącznik nr 4, 02/ZO/2019

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Przedmiotowy System Oceniania (PSO) załącznik do WSO S T A T U TU ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 im. St. Staszica w Kutnie

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

TEKST UJEDNOLICONY: Uwzględnia następujące AKTY PRAWNE: DZIENNIK USTAW Z 2004 R. NR 180 POZ DZIENNIK USTAW Z 2007 R. NR 196 POZ.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY 1) z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy 2)

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.9 Temat zajęć: Jak przyciągniemy klientów? Działania marketingowe (2)

PROGRAM SZKOLENIA WSTĘPNEGO W DZIEDZINIE BEZPIECZEOSTWA I HIGIENY PRACY INSTRUKTAŻ STANOWISKOWY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY 1 ) z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy 2 )

Doskonalenie podstaw programowych kluczem do modernizacji kształcenia zawodowego

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY 1) z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy 2)

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Podkowiańska Wyższa Szkoła Medyczna im. Z. i J. Łyko. Syllabus przedmiotowy 2016/ /2019 r.

TARBONUS. 22. Szkolenia z zakresu bhp

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

Poziom wymagań programowych. ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony usług; P C

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY 1) z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy 2)

Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu WYMAGANIA EDUKACYJNE I KRYTERIA OCENIANIA

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY 1) z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy 2)

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Wymagania edukacyjne z przedmiotu "Projektowanie i montaż lokalnych sieci komputerowych "

KONSPEKT ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH

ŁĄCZENIE REZYSTORÓW. POMIAR REZYSTANCJI

Przedmiotowy system oceniania Kryteria oceniania i wymagania EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA. gimnazjum

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI zajęcia praktyczne BEZPIECZNA PRACA NA STANOWISKU ELEKTRYKA AUTOR SCENARIUSZA inż. Stefan Kielar

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH Czas realizacji: 8 x 45min TEMAT LEKCJI: Bezpieczna praca na stanowisku elektryka CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczestnika szkolenia się z zasadami bhp na stanowisku elektryka oraz instrukcją obsługi urządzeń wykorzystanych przy stanowisku pracy i uświadomienie konsekwencji związanych z nieprawidłową obsługą urządzeń elektrycznych CELE SZCZEGÓŁOWE (w formie operacyjnej): Uczeń: Zna: przepisy bhp stosowane przez elektryków potrafi: wymienić czynniki szkodliwe na swoim stanowisku pracy zidentyfikować zagrożenia występujące na stanowisku pracy i ochronić się przed tymi zagrożeniami; zanalizować własne stanowisko robocze z punktu widzenia występujących zagrożeń i uciążliwości zaplanować kolejność wykonywania poszczególnych czynności przy pracy z urządzeniami elektrycznymi; wyjaśnić instrukcję montażu urządzenia elektrycznego; ocenić sprawność urządzenia elektrycznego i jego stan techniczny dobrać odpowiednie narzędzia do montażu; CELE WYCHOWAWCZE Uczestnik szkolenia potrafi: ocenić ryzyko występujące w procesie pracy oraz zorganizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

METODY NAUCZANIA: pogadanka, pokaz i instruktaż FORMY REALIZACJI: indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE: rzutnik multimedialny, prezentacja, instrukcja BHP, stycznik, rozdzielnica znajdująca się w hali produkcyjnej. PRZEBIEG ZAJĘĆ Zajęcia powinny odbyć się w hali produkcyjnej WPROWADZENIE czynności organizacyjno.-przygotowawcze niezbędne do rozpoczęcia zajęć - omówienie zasad bhp ważnych dla pracy elektryka, działania i przeznaczenia urządzeń elektrycznych, omówienie zasad dopuszczenia do pracy oraz czynności niezbędne przed rozpoczęciem pracy. INSTRUKTAŻ WSTĘPNY Omówienie zasad i sposobów bezpiecznego wykonywania pracy oraz czynności po zakończeniu pracy, zasad postępowania w sytuacjach awaryjnych - pokaz oraz objaśnianie warunków dopuszczenia do pracy oraz czynności przed rozpoczęciem pracy, po czym przedstawienie całego procesu pracy, która ma być wykonywana. Pokaz prawidłowego wykonywania czynności z zachowaniem zasad bhp na stanowisku elektryka INSTRUKTAŻ BIEŻĄCY (W CZASIE WYKONYWANIA ZADAŃ) Samodzielna praca pod nadzorem instruktora, zaplanowanie poszczególnych czynności pracy przy urządzeniach elektrycznych - udzielanie instruktażu indywidualnie, omówienie ewentualnych błędów. Następnie próbnie wykonanie pracy, instruktor na bieżąco koryguje sposób wykonywania pracy, po czym uczestnik szkolenia wykonuje już pracę samodzielnie.

INSTRUKTAŻ KOŃCOWY Omówienie efektów wykonanych zadań, podsumowanie i ocena poziomu opanowania umiejętności pracy przy stanowisku, decydująca o dopuszczeniu uczestnika szkolenia do samodzielnej pracy - -instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z wykonywania zadania, zgodnie z przepisami i zasadami BHP, który stanowi podstawę dopuszczenia do pracy. Odbycie instruktażu uczestnik szkolenia potwierdza na piśmie na karcie szkolenia wstępnego. ZAKOŃCZENIE czynności organizacyjno-porządkowe kończące zajęcia - uprzątnięcie stanowiska pracy, uporządkowanie narzędzi i sprzętu ochronnego. ZAŁĄCZNIKI 1. Pokaz multimedialny 2. Instrukcja BHP dla elektryka.

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZEŃ UMIE LUB POTRAFI Instruktaż wstępny Instruktaż bieżący (w czasie wykonywania zadań) Instruktaż końcowy (podsumowujący przebieg zajęć) Zakończenie: czynności organizacyjno-porządkowe kończące zajęcia - uprzątnięcie stanowiska pracy, uporządkowanie narzędzi