Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

Podobne dokumenty
Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 31 Temat: Jakie bogactwa kryją się w ziemi? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Scenariusz zajęd nr 91 Temat: Jak sum dodawał i odejmował czytamy matematyczną poezję. Cele operacyjne: Uczeo:

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 42 Temat: Zwierzęta żyjące w lesie cechy charakterystyczne

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 7

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Na polowaniu z Wielkomiludem

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

wyjaśnia znaczenie prawdy, dobra i pożyteczności w życiu codziennym, dostrzega analogię między wartościami a sitami z bajki,

uczymy się bawimy się współpracujemy rozwiązujemy problemy utrwalenie tabliczki mnożenia; układanie zadań tekstowych.

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Scenariusz zajęd nr 76. Temat: Do czego potrzebny jest wiatr? Cele operacyjne: Uczeo:

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda czynnościowa, zabawa ruchowa,

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 1

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Temat: Jak szybko płynie czas?

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 10

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Temat: Poznajemy zwyczaje i muzykę górali.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 35 Temat: Nasi przyjaciele ze schroniska pomagamy bezdomnym zwierzętom.

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Deszczowa muzyka. Autor scenariusza: Barbara Lentowczyk. Blok tematyczny: Jesienna pogoda

Scenariusz zajęd nr 69 Temat: Jak woda krąży w przyrodzie?

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 4

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 5

- podam jedną podstawową zasadę bezpiecznego korzystania z urządzeń technicznych,

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo: określa wartośd wybranych urządzeo technicznych według cech: łatwe lub trudne w obsłudze, tanie lub drogie w zakupie, opisuje w formie ustnej urządzenia techniczne przedstawione na ilustracji, rozwiązuje zadanie tekstowe na mnożenie w zakresie 100, układa samodzielnie zadanie na dzielenie (przez mieszczenie i podział) w zakresie 100 na podstawie zadania bazowego na mnożenie. Środki dydaktyczne: zdjęcia ze źródeł ogólnodostępnych, z tyłu na zdjęciach są zapisane działania matematyczne do rozwiązania: telefon komórkowy: 3x8= odkurzacz: 7x3= pralka: 56:8= mikser: 49:7= czajnik elektryczny: 9 x 9= komputer/tablet, film 1. Film przedstawia plac budowy, a na nim koparkę, następnie halę, w której pracują roboty produkcyjne, farmę wiatrową, następnie sklep ze sprzętem AGD, gdzie są pralki, lodówki, zmywarki. Ostatnia scena przedstawia pomieszczenie domowe, na biurku leży laptop, Ipod, smartphone oraz telewizor z DVD. animacja 1, Animacja przedstawia sklep ze sprzętem elektronicznym. W środku sklepu znajduje się Mateusz przenoszący pudełka, zaglądający do środka, wyjmujący z nich małe pudełeczka i przekładający je z jednego pudła do drugiego. Mężczyzna liczy coś na kalkulatorze. grafika 1, 1

Grafika: strona A4 w poziomie podzielona na dwie części. W górnym lewym rogu jest napisana mała litera a, w górnym prawym rogu mała litera b. Po lewej części kartki narysowane jest 9 telefonów komórkowych w 3 grupach po 3, puste pudełko, od którego odchodzi znak równości. Po drugiej stronie znaku równości widnieje znak zapytania. Po prawej części kartki narysowane są 3 puste pudełka oraz 9 telefonów komórkowych w jednej grupie, od której odchodzi znak równości. Po drugiej stronie znaku równości widnieje znak zapytania. kartka A4 ocena urządzeo technicznych. Na kartce w słupku wypisane są nazwy urządzeo: telefon komórkowy, odkurzacz, pralka, mikser, czajnik elektryczny. Obok każdej nazwy są piktogramy przedstawiające miny; 1- mina uśmiechnięta, 2- mina bez wyrazu usta, to linia prosta, 3- mina smutna, kartki do zabawy ruchowej: Strona A Strona B odku 5x5= rzacz 25 tele 7x9= fon 63 pral 4x8= ka 32 wia 9x3= trak 27 kompu 6x8= ter 48 ra 7x8= dio 56 lodów 7x7= ka 49 suszar 5x4= ka 20 2

lam 6x8= pa 48 dru 8x8= karka 64 ska 2x5= ner 10 zamra 3x7= żarka 21 karta pracy nr 1. Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, metoda czynnościowa, Formy: indywidualna, zbiorowa. Przebieg zajęć: Etap wstępny Na tablicy zawieszone są zdjęcia, na ich odwrocie widnieją zadania matematyczne. Aby móc odwrócid zdjęcie i zobaczyd, co na nim jest, uczniowie muszą wykonad działanie. Uczniowie nazywają urządzenia techniczne oraz zgłaszają swoje propozycje tematu zajęd. Etap realizacji Zadanie 1 Uczniowie opisują przedstawione urządzenia techniczne (telefon komórkowy, odkurzacz, pralka, mikser, czajnik elektryczny): jak wyglądają oraz do czego służą. 3

Zadanie 2 Ocena wartości urządzeo technicznych. Uczniowie dostają kartki A4 ocena urządzeo technicznych. Każdy uczeo ocenia wszystkie urządzenia, przyznając piktogramy przedstawiające miny. Mina uśmiechnięta- 3 punkty, mina obojętna- 2 punkty, mina smutna- 1 punkt. Kryterium oceny: użytkowe (łatwa lub trudna obsługa), ekonomiczne (tanie lub drogie w zakupie). Podsumowanie dwiczenia: Któremu urządzeniu przyznaliście największą ilośd punktów? Dlaczego? Jakie urządzenie uzyskało najmniej punktów? Dlaczego? Bez którego urządzenia nie wyobrażacie sobie życia codziennego? Które urządzenie według was jest zbędne? W jaki sposób można je zastąpid? Film 1. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Gdzie można spotkad urządzenia techniczne? Czy przedstawione urządzenia techniczne można podzielid na grupy? Jakie macie pomysły? Które według was są najłatwiejsze w obsłudze, a które najtrudniejsze? Zadanie 3 Zabawa ruchowa urządzenia elektryczne. Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki, gdzie na jednej stronie napisany jest początek lub koniec wyrazu, a na drugiej działanie matematyczne lub jego wynik. Dopiero, gdy zacznie grad muzyka uczniowie mogą spojrzed na swoje kartki, które później chowają do kieszeni. Uczniowie zaczynają szukad partnera do taoca. Dzieci mogą taoczyd tylko z osobą, z którą tworzą zarówno spójny wyraz ze strony A jak i właściwe działanie matematyczne ze strony B. Gdy uczeo znajdzie swoją parę, może zacząd z nią taoczyd. Zadanie 4 Animacja 1. Po obejrzeniu animacji nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Jakie zadanie tekstowe można ułożyd do tej animacji? 4

Uczniowie zgłaszają swoje propozycje. Zadanie 5 Karta pracy nr 1 Zadanie 6 Nauczyciel prezentuje uczniom grafikę 1 oraz prosi: Na podstawie przykładu a) z zadania znajdującego się na twojej karcie pracy, ułóż zadanie tekstowe dotyczące dzielenia, opowiadające o: a) podziale sprzętów na określoną ilośd i zapakowaniu ich do pudełek, b) podziale sprzętu na grupy po tyle samo i zapakowaniu go do określonej ilości pudełek. Etap koocowy Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel jako pierwszy wymawia nazwę urządzenia technicznego. Kolejny uczeo wymienia urządzenie techniczne, rozpoczynające się literą, którą kooczyła się nazwa poprzedniego urządzenia. Uczeo, który nie wymieni urządzenia odpada z gry. Dodatkowo Uczeo zdolny: w zadaniu 4 rozwiązuje zadania w karcie pracy 1a. Uczeo ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: w zadaniu 4 rozwiązuje zadania w karcie pracy 1b. 5