Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Podobne dokumenty
Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas II lub III gimnazjum na podstawie filmu pod tytułem

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Ty masz autyzm czasem, ja mam autyzm cały czas


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Uczniowie otrzymują na kartkach (lub katecheta przypina na tablicy) rebus 1 :

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.


Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

Scenariusz lekcji 11 1/3

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

1. Każdy ma swojego dusiołka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek ucznia lat)

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

Temat: Sztuka to przede wszystkim myślenie ( ) reagowanie na problemy społeczności - Oni Artura Żmijewskiego. Opracowanie: Katarzyna Zabłocka

Temat 1. : Wykorzystanie cyberprzestrzeni

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Scenariusz lekcji na Konkurs Moja lekcja o seksualności człowieka

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

BEZPIECZNE DZIECKO PRZYJACIEL SZNUPKA. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych

Temat: Lekcja wychowawcza poświęcona tematyce przemocy w oparciu o film Męska sprawa Sławomira Fabickiego.

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

INFORMACJE PODSTAWOWE

SC ENA R I US Z KA T EC H EZ Y DO FI LM U M OJA MIŁ OŚĆ SCENARIUSZ KATECHEZY

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Załącznik 1. Załącznik 2.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ( kl. I-II gim..

Na polowaniu z Wielkomiludem

DEBATA. Jestem za, czy przeciw integracji Polski z Unią Europejską.

Temat: Moje zasoby moją szansą rozwoju kariery zawodowej i edukacyjnej.

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY III. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Justyna Mikuła, Eugeniusz Szymik "Ja i moja rodzina - dawniej, dziś, jutro" : scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy I liceum

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

Wielki wyścig reż. André F. Nebe

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Fabryka pizzy. Spotkanie 20. fundacja. Realizator projektu:

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy drugiej gimnazjalnej

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

SCENARIUSZE KATECHEZY

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Temat: Wpływ środków uzależniających na nasze życie-rola reklamy

PRZEBUDZENIE MŁODOŚCI

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Temat: Kim jest jednostka wybitna? Rozważania na temat roli wielkich osobowości i ich wpływu na postrzeganie świata oraz bieg historii.

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.


Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

Jak powiedzieć NIE. Spotkanie 27. fundacja. Realizator projektu:

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Temat: Nikotyna-poznaję wroga

Konspekt lekcji języka polskiego w liceum Cierpienie HIoba

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek 15+)

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Patyk się żeni reż. Martin Lund

EWALUACJA BIEŻĄCA (W SEMESTRZE I) PROGRAMU WŁASNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRY I ZABAWY JĘZYKOWE koło zainteresowań.

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Rozwijanie twórczego myślenia uczniów

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Scenariusz lekcji 14 1/4

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Transkrypt:

1 Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

2 Temat: Inni czy tacy sami? - rozmawiamy o bohaterach filmu. Cel główny: Refleksja nad uniwersalnymi wartościami humanistycznymi filmu Nie do wiary. Cele operacyjne, uczeń: formułuje opinie o poznanym filmie, konfrontuje sytuacje bohaterów z własnymi doświadczeniami, dyskutuje, przedstawia swoje stanowisko, podając argumenty, odczytuje przesłanie filmu. Formy i metody: rozmowa kierowana, elementy dyskusji. Czas: 1 godzina lekcyjna Materiały: film, tekst piosenki zespołu Stróże Poranka

Tok lekcji: 1. Wprowadzenie - prośba nauczyciela o zapisanie na kartkach odpowiedzi na kilka pytań zapisanych na tablicy; a. Co lubisz robić? b. Najważniejsze dla Ciebie jest c. Czy jesteś szczęśliwa (szczęśliwy?) Kiedy uczniowie zapiszą odpowiedzi, nauczyciel prosi chętnych uczniów o ich odczytanie i zapisuje na tablicy pod pytaniami. 2. Podanie celu lekcji dla uczniów, np.: Na dzisiejszej lekcji obejrzymy krótki film, w którym bohaterowie odpowiadają na podobne pytania i wspólnie zastanowimy się nad problematyką i przesłaniem tego filmu. 3. Obejrzenie filmu (7 minut). 4. Rozmowa o filmie: a. W jakiej sytuacji poznajemy bohaterów filmu Wystarczy uwierzyć? Młodzi ludzie muzykują przy ruchliwej ulicy, jedna z dziewcząt uśmiechając się, wręcza przechodniom tulipany. b. Kim są bohaterowie i twórcy filmu? Film zrealizowany przez gimnazjalistów z Zespołu Szkół Specjalnych w Poznaniu, w którym bohaterami są niepełnosprawni młodzi ludzie. c. Czego się o nich dowiadujemy? Lubią śpiewać, tańczyć, kolorować, układać puzzle, podróżować, czują się szczęśliwi, mówią, że najważniejsze jest uczucie, że kochają ludzi. 5. Refleksja; W czym inni - w czym tacy sami? Niepełnosprawni bohaterowie filmu mają podobne do naszych zainteresowania, marzenia, uznają takie same wartości, czują się szczęśliwi, są otwarci na ludzi (uśmiechnięta dziewczyna rozdająca przechodniom kwiaty). 6. Rozdanie uczniom tekstu piosenki i powtórne odtworzenie fragmentu filmu, w którym piosenka rozbrzmiewa. 7. Dyskusja w jaki sposób piosenka wykorzystana w filmie wpływa na jego przesłanie? Wskazanie na optymizm człowieka, jego siłę sprawczą, na dążenie do szczęścia, bez względu na jego fizyczność czy potencjał intelektualny. Słowa piosenki podkreślają przesłanie filmu od każdego z nas, od naszego nastawienia do świata i ludzi zależy czy będziemy szczęśliwi: 3

Jeśli chcesz, sprawisz, że nie sen Lecz życie cudem się stanie Pokój dziel, między tych, co śnią A cud nie ustanie. 8. Podsumowanie to ważny film o tym, jak osiągać szczęście, cieszyć się każdą chwilą, drugim człowiekiem. Uświadamia, że każdy człowiek, chce być szczęśliwy, chce realizować to, co lubi i co go interesuje. 4 Zadanie domowe Do wyboru 1. Jeśli chcesz, sprawisz, że nie sen, lecz życie cudem się stanie - słowa piosenki uczyń tematem rozprawki; w swojej argumentacji wykorzystaj film i inne teksty kultury. 2. Kocham ludzi powiedziała niepełnosprawna Ewelina. W liście do rówieśnika napisz o wrażeniach wywołanych obrazem filmowym. Załącznik Tekst piosenki: Stróże poranka Gdy jesteś sam, gdy ciemność wokół Darzy lękiem i zwątpieniem biorąc pokój Gdy pada strach - musisz uwierzyć Rozejrzyj się, tam tylu ludzi Piękny sen o wielkim cudzie nieustannie śni Chcąc w życiu coś zmienić Jeśli chcesz, sprawisz, że nie sen Lecz życie cudem się stanie Pokój dziel, między tych, co śnią A cud nie ustanie Wystarczy mocno wierzyć Wystarczy zaufać

5 Wystarczy mocno wierzyć Wystarczy zaufać Nie lękaj się, wyciągnij dłonie Gdy spotkasz miłość, głośno wołaj, wołaj do niej Podaj dłoń Rozglądaj się, dostrzegaj ludzi Tych wszystkich, którzy w nieustannym życia trudzie Ważą jego los W nadziei, że sen się spełni Jeśli chcesz, sprawisz, że ten trud Radością życia się stanie Miłość dziel, między tych, co śnią A cud nie ustanie (...) Nie bój się żyć!! Autor: Anna Dykier