Empatia w komunikacji

Podobne dokumenty
Psotnik i ważne emocje Zadanie 2

Co to jest komunikat? Zadanie 1

Myślę, że... o wyrażaniu swojej opinii Zadanie 2

Kampanie społeczne by zmieniać świat na lepsze

Ja i mój komputer Zadanie 1

Czy to jest reklama? Zadanie 3

Język komputera - Zadanie 2

Materiał pomocniczy "Prezentacja" skopiowany dla każdego z dzieci arkusze papieru markery kredki flamastry klej nożyczki taśma klejąca lub magnesy

Emocje w kropkach i kreskach Zadanie 4

Twoja cyfrowa opowieść Zadanie 3

Grzecznie i skutecznie o zasadach dobrej komunikacji Zadanie 2

Media a prawa dziecka

Wiem, jak bezpiecznie korzystać z mediów

Zabawa i nauka w mediach Zadanie 1

Julka, Kuba, Psotnik i komputery Zadanie 1

Różnorodność źródeł informacji

Świat w sieci i poza nią Zadanie 4

Przyjazne i dostępne kino

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Szyfry kody - scenariusz działania

Psotnik a zdrowa żywność Zadanie 5

Bałagan w Encyklopedii Internetowej Zadanie 1

Chmurne archiwum - Zadanie 3

Świat aplikacji - Zadanie 2

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Elementy aktywne w aplikacjach Zadanie 3

Komputer skrzynią wspomnień Zadanie 4

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

Dzieci tworzą stają się autorami swoich dzieł. Mały autor ma takie same prawa jak duży. Powinien je znać, żeby umieć szanować własną i cudzą pracę.

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

temat: Poznajemy nasze emocje WYCHOWAWCZEJ II SCENARIUSZ LEKCJI Autor scenariusza mgr inż. Wojciech Szczepaniak

Pieniądze w mediach Zadanie 2

Przygotuj kredki lub flamastry, długopis lub ołówek oraz kilka kartek.

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Edukacja antydyskryminacyjna TU, Edukacja globalna TERAZ

Jak Psotnik poznał język komputerów Zadanie 2

Scenariusz lekcji. Autor/ka / Autorzy: JUSTYNA BRZOZOWSKA Trenerka wiodąca: ANNA CIEŚLUK. Tytuł lekcji Uczymy się wyrażać emocje i uczucia.

Scenariusz lekcyjny dla klas I-III Dokuczanie nie bawi

Julka i Kuba tropią nadawcę komunikatu Zadanie 1

Dzielni poszukiwacze informacji

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Mój pierwszy film Zadanie 5

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Kampania społeczna Julki i Kuby Zadanie 3

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Wielkie porządki w komputerze Zadanie 4

Materiał opracowany na podstawie scenariusza Emocje w kropkach i kreskach, czyli o emotikonach

Bliźniaki reklamują swój piknik naukowy Zadanie 3

UCZUCIA. w dialogu małżeńskim

Scenariusz lekcji 12 1/3

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Magia komunikacji. - Arkusz ćwiczeń - Mapa nie jest terenem. Magia prostego przekazu

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

Scenariusz 2. Scenariusz lekcji do przeprowadzenia w klasach I - III. TEMAT: Jak sobie radzić z agresją i przemocą?

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Autorka: Scenariusz lekcji dla uczniów klas 4 6 SP Temat: Cele lekcji: Wymagania Metody: Kluczowe pojęcia: Materiały dydaktyczne:

Przyjaźń to, co najważniejsze

KOMUNIKACJA INTERPERONALNA

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Radzenie sobie ze stresem. moduł 4 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Metody nauczania: Rozmowa z opisem, pogadanka, ćwiczenie, działania praktyczne, burza mózgów, sytuacyjna.

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej dla uczniów klas II III szkoły podstawowej

JAK RADZIĆ SOBIE W SYTUACJI DOŚWIADCZENIA PRZEZ UCZNIA ZJAWISKA HEJTU. materiał dla uczniów

ANKIETY (ZESTAWIENIE): Z MŁODZIEŻĄ O KOMUNIKACJI I WIELOZADANIOWOŚCI NA CO TO MA WPŁYW?

Scenariusz lekcji 6 1/4

Pamiętaj! Przygotuj kredki lub flamastry oraz długopis lub ołówek. Wszelkie prawa zastrzeżone dla Fundacji Drabina Rozwoju z siedzibą w Warszawie.

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

Cyfrowe opowieści o Psotniku Zadanie 3

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Ćwiczenie: Fabryka papieru kolorowego

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Czy wystarczy nam wody?

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

ZESZYT PRAC DOMOWYCH klasa część 1

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Propozycja wykorzystania filmu edukacyjnego

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Komunikacja interpersonalna w zespole

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Julka, Kuba i psotnikowa appka Zadanie 2

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Realizując zadania konkursu Bezpieczna Szkoła Bezpieczny Uczeń w dniach od 11 lutego do 15 lutego 2013 roku wszyscy nauczyciele wychowawcy

JAK JĘZYKIEM SZTUKI MÓWIĆ O UCHODŹCACH I UCHODŹCZYNIACH? KRÓTKI OPIS SCENARIUSZA:

Scenariusz zajęć nr 8

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Temat: Pole równoległoboku.

CO SPRAWIA, ŻE JESTEŚMY SZCZĘŚLIWI? CO WIDZISZ TY, A CO JA?

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MOŻNA RÓŻNIĆ SIĘ POZYTYWNIE

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Temat: Jak odnosić się do innych? Iwona Lesiak nauczyciel religii i języka polskiego

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Pamiętaj! Przygotuj kredki lub flamastry, długopis lub ołówek oraz kilka kartek.

Symetria w klasie i na podwórku

Transkrypt:

Empatia w komunikacji Pomysł na lekcję Lekcja pokazuje, że komunikacja za pomocą mediów, to wciąż komunikacja międzyludzka, która wymaga szacunku i wrażliwości na emocje drugiego człowieka. Cele operacyjne Dzieci: wiedzą, czym są emocje i potrafią podać ich przykłady; wiedzą, że komunikat bezpośredni i nadany za pomocą mediów może wywołać różne emocje u odbiorcy; rozumieją, że komunikacja za pomocą mediów to także komunikacja między osobami, którym należy się szacunek. Pomoce zalecane do przeprowadzenia zajęć Instrukcja dla prowadzącego "Jak przygotować ruchomą buzię", tablica, kreda, Materiał pomocniczy "Komunikaty", kartki w formacie A3, kredki, flamastry,

Przebieg zajęć Krok 1. Pokaż dzieciom przygotowaną przed zajęciami, ruchomą buzię (instrukcja dla prowadzącego "Jak przygotować ruchomą buzię"). Wprowadź w ruch jej elementy: brwi, nos, usta tak, aby pokazały się różne miny. Zapytaj, co ona pokazuje. Jakie dzieci znają emocje? Napisz na tablicy słowo emocje i w formie słoneczka zapisz propozycje grupy. Zwróć uwagę, aby pojawiły się także te mniej znane, np. zdziwienie, ulga, zachwyt, obrzydzenie, znudzenie, zniecierpliwienie, bezsilność, zaciekawienie. Możesz naprowadzić dzieci przykładami sytuacji, w których odczuwamy tego typu emocje. Podsumuj ćwiczenie mówiąc, że każdy z nas w zależności od sytuacji odczuwa bardzo wiele emocji. Nasze ciało, miny, gesty pokazują, co w danej chwili odczuwamy. Czas: 5 minut Metoda: burza mózgów, rozmowa instrukacja dla prowadzącego "Jak przygotować ruchomą buzię", tablica, kreda Krok 2. Odczytaj ponownie listę emocji i poproś, aby każdy wybrał sobie jedną z nich. Ustaw grupę w dwóch rzędach skierowanych do siebie twarzami. Najpierw osoby z jednego rzędu pokazują wybraną emocję (mogą to zrobić za pomocą gestów, mimiki, głosu), a osoby stojące naprzeciwko mają za zadanie ją odgadnąć. Potem następuje zmiana. Po tym ćwiczeniu zapytaj, w jaki sposób możemy się dowiedzieć, co czuje druga osoba. Podsumuj mówiąc, że o emocjach innych mówią nam mimika, gesty, ton głosu. Możemy też zapytać kogoś wprost: jak się teraz czujesz? Czas: 10 minut Metoda: rozmowa, praca w parach

Krok 3. Powiedz, że odczytywanie emocji u osób, których nie widzimy to bardzo trudne zadanie. Podziel grupę na dwie drużyny. Zapowiedz, że zadaniem każdej z grup naprzemiennie będzie odgadnięcie emocji nadawcy i odbiorcy komunikatu, który usłyszą. Możesz skorzystać z Materiału pomocniczego Komunikaty. Po każdym przykładzie zapytaj drużynę przeciwną, czy zgadzają się odpowiedzią, czy mają do zaproponowania inną. Podsumuj mówiąc, że gdy nie widzimy danej osoby, czasem trudno jest nam odgadnąć jakie emocje odczuwa albo odczytujemy je błędnie. Czasem nam się wydaje, że na przykład ktoś jest zniecierpliwiony, a tak naprawdę jest zmęczony. Tak może się zdarzyć, gdy komunikujemy się z drugą osobą za pomocą Internetu, rozmawiając przez telefon, czy też za pomocą smsów. Jednak mimo tego, że nie widzimy wtedy drugiej osoby, nasze komunikaty wciąż przekazują i wywołują emocje. Czas: 10 minut Metoda: praca w grupach, rozmowa Materiał pomocniczy "Komunikaty" Krok 4. Rozdaj grupie przybory plastyczne: kredki, flamastry, papier w formacie A3. Poproś żeby dzieci narysowały rysunek np. na temat "jak się dziś czuję". Zaznacz, że rysunek powinien zajmować połowę strony. Rozłóż wszystkie prace, poproś, aby każdy napisał lub narysował swój komentarz do rysunku kolegi i koleżanki, pamiętając o uczuciach drugiej osoby. Może to być jedno słowo, albo mały rysunek (np. serduszko, kwiatuszek, buźka). Czas: 15 minut Metoda: praca indywidualna kartki w formacie A3, kredki, flamastry,

Krok 5. Następnie rozdaj prace ich autorom. Zapytaj, jak im się podobają komentarze, co jest miłe, a co ich zaskoczyło. Podsumuj mówiąc, że nawet jeśli nie komunikujemy się z kimś bezpośrednio tylko np. piszemy komentarz, to nadal po drugiej stronie jest osoba, której możemy sprawić radość lub może zrobić jej się przykro lub smutno. Czas: 5 minut Metoda: rozmowa Ewaluacja Czy po przeprowadzeniu zajęć dzieci: wiedzą czym są emocje i potrafią podać ich przykłady? wiedzą, że komunikat bezpośredni i nadany za pomocą mediów może wywołać różne emocje u odbiorcy? rozumieją, że komunikacja za pomocą mediów to także komunikacja między osobami, którym należy się szacunek? Opcje dodatkowe Jeśli masz więcej czasu, możesz wspólnie z grupą przygotować ruchome buzie. Po ich wykonaniu dzieci mogą pokazywać za ich pomocą w parach różne emocje. Informacje Scenariusz: Monika Prus Głaszczka Konsultacja merytoryczna: Dorota Górecka Konsultacja metodyczna: Joanna Góral Wojtalik Licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa Na tych samych warunkach 3.0

Materiały Komunikaty Materiał pomocniczy Przeczytaj poniższe komunikaty w dowolnej kolejności. Zadaniem grup jest odgadnięcie emocji nadawców i odbiorców. Zwróć uwagę na to, że często komunikaty można różnie interpretować, w związku z tym nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Komunikaty 1. Julek, wstawaj! W nocy spadł śnieg, możemy iść na sanki! 2. Mamo, wygrałam konkurs taneczny! Zobacz, dostałam dyplom. 3. Podoba mi się twój rysunek, fantastyczne kolory. 4. Ałł boli mnie ząb, podaj mi proszę kompres. 5. Co za dzień, od rana pada i jeszcze ochlapał mnie jadący samochód. Nie lubię takiej pogody. 6. Nie zdążę, stoję w korku. Przepraszam. 7. Droga Aniu, dawno do ciebie nie pisałam, miałam mało czasu, bo wiesz rodzice zgodzili się na psa i mamy małego szczeniaczka. Jest śliczny (mail) 8. Gratulacje, super zdjęcie! (komentarz pod zdjęciem w Internecie) 9. Halo, czy może mi pan pomóc? Chciałbym zgłosić kradzież samochodu.(telefon) 10. Beznadziejny ten film, nie nagrywaj więcej jak śpiewasz. (komentarz pod filmem w Internecie) Przykładowe odpowiedzi: 1. Julek, wstawaj! W nocy spadł śnieg, możemy iść na sanki! Nadawca: radość, podekscytowanie. Odbiorca: radość, zniecierpliwienie (bo został obudzony?) 2. Mamo, wygrałam konkurs taneczny! Zobacz, dostałam dyplom. Nadawca: radość, duma. Odbiorca: duma, zaskoczenie. 3. Podoba mi się twój rysunek, fantastyczne kolory. Nadawca: zaciekawienie, zachwyt. Odbiorca: satysfakcja, duma, onieśmielenie. 4. Ałł boli mnie ząb, podaj mi proszę kompres. Nadawca: zmęczenie, zniecierpliwienie. Odbiorca: żal, troska. 5. Co za dzień, od rana pada i jeszcze ochlapał mnie jadący samochód. Nie lubię takiej pogody. Nadawca: przygnębienie, smutek, irytacja. Odbiorca: współczucie, znudzenie. 6. Nie zdążę, stoję w korku. Przepraszam. (sms) Nadawca: zdenerwowanie. Odbiorca: rozczarowanie. 7. Droga Aniu, dawno do ciebie nie pisałam, miałam mało czasu, bo wiesz rodzice zgodzili się na psa i mamy małego szczeniaczka. Jest śliczny! Nadawca: radość. Odbiorca: zadowolenie, zazdrość. 8. Gratulacje, super zdjęcie! (komentarz pod zdjęciem w Internecie) Nadawca: zachwyt, podziw. Odbiorca: duma, radość, satysfakcja. 9. Halo, czy może mi pan pomóc? Chciałbym zgłosić kradzież samochodu.

Nadawca: zdenerwowanie, poruszenie, bezradność. Odbiorca: znudzenie, zniecierpliwienie, współczucie. 10. Beznadziejny ten film, nie nagrywaj więcej jak śpiewasz. (komentarz pod filmem w Internecie) Nadawca: pogarda, zazdrość. Odbiorca: złość, przygnębienie. Jak przygotować ruchomą buzię Instrukcja dla prowadzącego Do przygotowania potrzebujesz: karton biały nożyczki klej kolorowy papier korki do butelki 5 szt. pineski lub małe śrubki Wykonanie: 1. Z kartonu wytnij okrąg o średnicy 20 cm. 2. Z kolorowego papieru wytnij: policzki (dwa koła), brwi (dwa prostokąty), nos (trójkąt) usta (półkole) 3. Na wyciętym kole narysuj oczy, przyklej policzki. 4. Przymocuj za pomocą pineski i korka ruchome elementy: brwi, usta, nos. Gotowe! Słowniczek emocje komunikacja bezpośrednia empatia

Czytelnia Teoria emocji Plutchika [online], Wikipedia [dostęp: 09.01.2016], Dostępny w Internecie: https://pl.wikipedia.org/wiki/teoria_emocji_plutchika Kamza Anna, Rozwój dziecka. Wczesny wiek szkolny [online], Instytut Badań Edukacyjnych [dostęp: 9.01.2016], Dostępny w Internecie: http://eduentuzjasci.pl/images/stories/publikacje/ndn/rozwoj/ndn_rozwoj_dziecka_3_wc zesny_wiek_szkolny.pdf