PROJEKT EKOLOGICZNO GEOGRAFICZNYCH ZAJĘĆ TERENOWYCH Z GEOGRAFII DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM W REZERWACIE OLBINA W GMINIE BRZEZINY

Podobne dokumenty
Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Scenariusz zajęć dla klasy V 2 godz. zajęć lekcyjnych. Temat: Badamy stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy szkoły - porosty jako biowskaźniki.

Projekt Ekosystem lasu

,,Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas

Badanie struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanu o cechach antropogenicznych

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

W- 45 Planowanie i organizacja wycieczek terenowych w gimnazjum zgodnie z nową podstawą programową

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Temat lekcji: Ocena stanu środowiska przyrodniczego. Karty pracy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH Z PRZYRODY

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

Planowanie zajęć terenowych na lekcjach biologii w klasie piątej

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Mapa niewyczerpane źródło informacji

Szkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody

-uświadomienie zagrożeo środowiska przyrodniczego; -rozwijanie umiejętności obserwacji;

Lasy w Tatrach. Lasy

Asia Maziarz Aneta Wyrwich Piotrek Dobrowolski

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

ZAWARTOŚĆ OPRACOWANIA

Możliwości prowadzenia zajęć edukacyjnych w Nadleśnictwie Łąck Łąck, listopad 2008

Temat:Określamy stopień zanieczyszczenia powietrza.

Zakres treści - zadania do wykonania.

Temat: Różnorodność gatunkowa w ekosystemie lasu i czynniki ją kształtjące

Możliwości edukacyjne Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Przygotował: Ludwik Ryncarz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku

Rozkład materiału z biologii do klasy III.

DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO KOŁA LIGI OCHRONY PRZYRODY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Lekcje w Przyrodzie na Wzgórzach Dalkowskich

REGULAMIN ORGANIZACJI WYCIECZEK SZKOLNYCH

Sprawdzian wiedzy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (klucz dla nauczyciela).

II MIEJSKI KONKURS MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZY SKARBY LASU 29 kwietnia 2010 r.

Zanieczyszczenie atmosfery i terenu wpływa pośrednio na rozwój lasu. Naruszona bowiem zostaje równowaga chemiczna i zmieniony odczyn ph w środowisku

Inwentaryzacja zieleni, działka nr 6-50/1 przy ul. Piaskowej w Iławie

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

PRZYRODA W CZTERECH PORACH ROKU

Sprawdzian wiedzy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Przyrodnicze uwarunkowania gospodarki przestrzennej PUGP. Ćwiczenie 1 zagadnienia wprowadzające do informacji o środowisku przyrodniczym

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Zasoby leśne Polski funkcje lasów / zadrzewień

REGULAMIN KONKURSU TEMATYCZNEGO Wiedzy o Wielkopolskim Parku Narodowym

EDUKACJA PRZYRODNICZA

Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie

Edukacja leśna a założenia nowej podstawy programowej. Zimowa Szkoła Leśna 14 marca 2018 r.

Konspekt lekcji z przyrody klasa IV Bogactwa przyrodnicze lasu autor: Jarosław Garbowski 1

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Omawiana inwestycja leży poza wyznaczonym korytarzem ekologicznym (załącznik 1) tj. ok. 20 km od niego.

Karta pracy nr 5. Materiały dodatkowe do scenariusza: Poznajemy różnorodność biologiczną Doliny Środkowej Wisły. Anna Janowska.

Plantacje nasienne w Lasach Państwowych stan i perspektywy

Zapraszamy na zajęcia

ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W BIAŁOGARDZIE POZNAJĄ PRZYRODĘ OBSZARU NATURA 2000

PROJEKT pielęgnacji istniejącego drzewostanu

Poznajemy tajemnice lasu

Mierzymy drzewa stare drzewa są chronione

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Projekt Poznajemy Jezioro Bukowskie

Zajęcia edukacyjne są częściowo dotowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Lasy w Polsce. Agata Konefeld. Klasa 6a

OPERAT DENDROLOGICZNY

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Sprawdzian wiedzy dla uczniów klas szkół gimnazjalnych. (klucz dla nauczyciela).

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY W KLASIE 5

SZKOLNE KOŁO PRZYRODNICZE

Krystyna Łukowska Konspekty lekcji z wykorzystaniem środowiska naturalnego.

Scenariusz zajęć terenowych

Konkurs Matematyka z Przyrodą dla uczniów szkół podstawowych rok szkolny 2006/2007 etap szkolny

EDUKACJA EKOLOGICZNA

MIEJSKI OŚRODEK DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w KONINIE CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W KONINIE

ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA GEOGRAFIA KL. 7

Lubię tu być na zielonym!

INWENTARYZACJA ZIELENI

ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra Dział VII. EKOLOGIA NAUKA O ŚRODOWISKU

ZADANIE WIELOCZYNNOŚCIOWE (I) Moje miasto Gorzów Wlkp. 2. Co oznacza skrót MZK?... Ilość uczniów... Cena biletu ulgowego. Obliczenia..

Z8. Inwentaryzacja zieleni

BEAGLE W WILANOWIE RODZINNA GRA TERENOWA

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Regulamin szkolnego konkursu

CZĘŚĆ 2: ZIELEŃ REWALORYZACJA ZABYTKOWEGO PARKU PODWORSKIEGO W DZIKOWCUDZIAŁKI NR EW. 1243/1,1245/1,1247, OBRĘB 0004 DZIKOWIEC SPIS TREŚCI

NaCoBeZu klasa 8 Dział Temat nacobezu programu I. Genetyka 1. Czym jest genetyka? 2. Nośnik informacji genetycznej DNA 3. Podziały komórkowe

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU POZNAWANIA PRZYRODY PRZEPROWADZONEGO W DNIU 13.X.2008r.

Drewno i tzw. martwe drewno konflikt interesów

BIOLOGIA KLASA I GIMNAZJUM - wymagania edukacyjne.

Przykładowe wymiary drzew, kwalifikujące je do ochrony, według propozycji sformułowanych dla wybranych kompleksów leśnych w Polsce.

Sprawdzian wiedzy dla uczniów klas szkół gimnazjalnych.

Scenariusz zajęć w terenie - rajd autor: mgr Ewa Jerczyńska : Wędrujemy po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym Cele:

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

OLSZTYN, ul. Dąbrowszczaków 39, tel./fax (0-89)

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Warszawa, dnia 26 września 2017 r. Poz ZARZĄDZENIE REGIONALNEGO DYREKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA W WARSZAWIE. z dnia 22 września 2017 r.

KOSACIEC SYBERYJSKI OBUWIK ARNIKA GÓRSKA

Temat: Żerkowsko Czeszewski Park Krajobrazowy

Wyspa Przyrodników. Warsztaty przyrodnicze. Dla klas 0-VI Szkół Podstawowych. w Stacji Biologicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

Koło przyrodnicze inŝ. Mag Ewa Nesterowicz mgr Magdalena Szywała

OPIS TECHNICZNY. Materiały wyjściowe Mapa sytuacyjno-wysokościowa z projektem budowy ul. Kadrowej w skali 1:500 wraz z naniesionym drzewostanem.

Drzewa iglaste i liściaste

Piotr Czescik 1g. Pomniki przyrody w Gdyni

Transkrypt:

PROJEKT EKOLOGICZNO GEOGRAFICZNYCH ZAJĘĆ TERENOWYCH Z GEOGRAFII DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM W REZERWACIE OLBINA W GMINIE BRZEZINY OPRACOWAŁA: MARIA BEDNAREK NAUCZYCIELKA GIMNAZJUM W BRZEZINACH

ZAJĘCIA EKOLOGICZNO GEOGRAFICZNE W REZERWACIE OLBINA podczas zajęć kółka geograficznego CEL OGÓLNY: kształtowanie postaw proekologicznych, utrwalenie wiadomości i umiejętności z działu ekologia CELE SZCZEGÓŁOWE: doskonalenie umiejętności posługiwania się skalą oraz czytania i interpretowania map i planów pogłębianie wiedzy o własnym regionie pojęcie rezerwatu jako formy ochrony przyrody zasady funkcjonowania ekosystemu leśnego podstawowe pojęcia ekologiczne: ekosystem, biotop, biocenoza, gatunek, populacja korzyści jakie czerpiemy z ekosystemów leśnych kształtowanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce kształtowanie umiejętności pracy w grupie FORMA PRACY: grupowa, zbiorowa. METODY: obserwacje, pomiary, badania terenowe w/ załączonych kart pracy. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: przewodniki, klucze, atlasy do oznaczania roślin, zwierząt, grzybów, notatniki, ołówki, kompas, taśmy miernicze, plany terenu; Brzeziny i okolice, karty pracy przygotowane przez nauczyciela PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Przedstawienie głównych celów lekcji. 2. Zapoznanie z trasą wycieczki orientacja w terenie. 3. Podział uczniów na grupy. 4. Rozdanie kart pracy i środków dydaktycznych. 5. Przypomnienie o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. 6. Wycieczka ścieżką dydaktyczną (około 1,5 h bez zajęć edukacyjnych). 1

Stanowisko pracy Zagadnienia Przykładowe ćwiczenia, zadania dla ucznia Oczekiwane osiągnięcia Uczeń: 1. Boisko szkolne 1. Praktyczne wykorzystanie planów i map obliczanie odległości rzeczywistej w oparciu o skalę czytanie planu: Brzeziny i okolice korzystając z legendy rozumie termin skala, potrafi obliczyć odległość korzystając ze skali odczytuje podstawowe informacje przedstawione na planie 2. Rezerwat: OLBINA 2. Ekosystem i jego składniki (realizowane w dowolnym miejscu trasy) wpisanie do tabeli po 5 przykładów zaobserwowanych przez grupę elementów biocenozy i biotopu rozróżnia podstawowe pojęcia ekologiczne 3. Oznaczanie gatunków drzew liściastych i iglastych (dowolny odcinek trasy) określanie wybranych gatunków drzew (każda grupa oznacza 1 gatunek drzewa iglastego i 1 gatunek drzewa liściastego), zebranie okazów do zielnika rozpoznaje gatunki roślin za pomocą: kluczy, przewodników, atlasów 4. Zagęszczenie i rozmieszczenie populacji (stanowisko: borówki czernicy) wyznaczenie 1m 2 terenu, obliczanie zagęszczenia tych roślin oraz rozmieszczenia populacji borówki w lesie dostrzega zmiany, jakim podlega obszar Rezerwatu w związku ze zmianą ukształtowania terenu 5. Badanie biocenozy wodnej (okolice stawu rybnego) 6. Mikoryza (w dowolnym miejscu gdzie zaobserwujemy dużą ilość grzybów kapeluszowych) wpisanie do tabeli: producentów, konsumentów I rzędu, konsumentów II rzędu oznaczanie gatunku grzyba, przydatności do konsumpcji, wykonanie rysunku, określenie gatunku drzewa, w pobliżu którego rośnie grzyb rozróżnia biocenozy naturalne i sztuczne rozpoznaje gatunki roślin za pomocą: kluczy, przewodników, atlasów, rozróżnia korzyści jakie czerpie grzyb, a jakie drzewo w wyniku mikoryzy 7. Porosty (dowolny odcinek trasy) ocena czystości powietrza za pomocą skali porostowej potrafi określić stopień zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki 8. Konkurencja (stanowisko boru obserwacja konkurencji między drzewami wie o jakie czynniki środowiska konkurują 2

mieszanego) liściastymi i iglastymi, zanotowanie kilku przykładów drzewa 3. Punkt edukacyjny 9. Omówienie wyników pracy analiza porównawcza wykonanych zadań z tablicami dydaktycznymi oraz rozwiązanie testu; za każde prawidłowo wykonane zadanie na trasie po 1 punkcie, (maks. 8 punktów), za test (maks. 12 punktów) Potrafi dokonać samooceny wiadomości i umiejętności Jeśli uczeń uzyskał w wyniku samooceny; od 18 do 20 punktów - jest wspaniale, może w przyszłości wybierze zawód ekologa? od 14 do 17 punktów - brawo, jest dobrym badaczem przyrody, od 10 do 13 punktów - nie powinien zachwycać się tym wynikiem, musi jeszcze poćwiczyć, mniej niż 10 punktów - nie potrafi stosować pojęć ekologicznych w praktyce lub w teście, ale wszystko jeszcze przed nim. Zadanie 10. Realizowane po wycieczce Wykonanie zielnika zebranych okazów drzew liściastych i iglastych. Uczniowie wykonają również gazetkę ścienną, obrazującą ścieżkę dydaktyczną w Rezerwacie OLBINA 3

KARTA PRACY ZADANIE 1 Przedstaw skalę planu: Brzeziny i okolice w różnych postaciach; Skala liczbowa Skala mianowana Podziałka ZADANIE 2 Wpisz po 5 przykładów zaobserwowanych przez grupę elementów biocenozy i biotopu. Elementy biocenozy Elementy biotopu ZADANIE 3 Określ wybrane gatunki drzew (1 gatunek drzewa liściastego i 1 gatunek drzewa iglastego). Zbierz okazy do zielnika. Pokrój drzewa liściastego Liść, kwiat, owoc Nazwa gatunkowa... Pokrój drzewa iglastego Igły, szyszki Nazwa gatunkowa... ZADANIE 4 Za pomocą 4 patyków i 4 metrowej linki wyznacz 1m 2 terenu, na którym rośnie borówka. Oblicz zagęszczenie tych roślin. Jakie jest rozmieszczenie populacji borówki w lesie. Zagęszczenie populacji borówki w lesie wynosi... na 1m 2. Rozmieszczenie... ZADANIE 5 Na podstawie tablicy informacyjnej, atlasów i kluczy roślin i zwierząt uzupełnij tabelę, a jeśli potrafisz także sieć zależności pokarmowych, z wykorzystaniem zaobserwowanych organizmów. Producenci Konsumenci I rzędu Konsumenci II rzędu 4

ZADANIE 6 Za pomocą atlasów oznacz gatunek grzyba: Nazwa gatunkowa grzyba Przydatność do konsumpcji Rysunek Jakie korzyści czerpie grzyb, a jakie drzewo w wyniku mikoryzy? Grzyb...... Drzewo...... ZADANIE 7 Obserwujemy porosty, pamiętając że są one przykładem ścisłej symbiozy: POROST =... +... Na podstawie skali porostowej określ: rodzaj plechy: skorupiasta, listkowata, krzaczkowata (podkreśl zaobserwowaną), stopień zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki... ZADANIE 8 Zaobserwuj zjawisko konkurencji między drzewami liściastymi i iglastymi. O jakie czynniki konkurują drzewa? Zapisz kilka przykładów:......... ZADANIE 9 Punkt edukacyjny omówienie wyników pracy. Przeanalizuj tablice dydaktyczne i rozwiąż test: Ekosystem leśny. Ilu prawidłowych odpowiedzi udzieliłeś? Dokonaj samooceny: za każde prawidłowo wykonane na trasie zadanie policz po 1 punkcie (maks. 8 punktów), za test maks. 12 punktów. Jeśli uzyskałeś: od 18 do 20 punktów - wspaniale, może w przyszłości wybierzesz zawód ekologa? od 14 do 17 punktów - jesteś dobrym badaczem przyrody, od 10 do 13 punktów - nie zadowalaj się tym wynikiem, musisz jeszcze poćwiczyć, mniej niż 10 punktów - nie potrafisz stosować pojęć ekologicznych w praktyce lub w teście, ale wszystko przed Tobą. ZADANIE 10 Wykonaj: zielnik zebranych okazów drzew liściastych i iglastych, gazetkę ścienną, obrazującą ścieżkę dydaktyczną: w Rezerwacie OLBINA. 5

TEST - E K O S Y S T E M L E Ś N Y Wybierz jedno z dwu rozwiązań i przejdź na pole oznaczone wybranym numerem. 1. Las jako zespół organizmów roślinnych i zwierzęcych ściśle związanych z nieożywionym środowiskiem nazywamy: ekosystemem - 8 biotopem - 15 3. ŹLE! Z powrotem na pole 20 5. Drzewka ze szkółki zostaną w następnym roku wysadzone na stanowiska naturalne. Struktura wiekowa populacji jodeł w lesie będzie: rozwijająca - 16 wymierająca - 24 7. W innej części lasu leży wiele spróchniałych drzew. Jakie organizmy spowodowały rozkład drewna? producenci - 26 destruenci - 19 9. Jest to błędna odpowiedź. Wróć na pole 27 11. Źle wróć na pole 28 13. Na pniu drzewa wyrosła huba - jest to: konkurencja - 21 pasożytnictwo - 7 15. 17. Źle! Wróć na pole 1 To błędna odpowiedź! Wróć na pole 8 19. Rolą destruentów w ekosystemie jest: rozkład materii organicznej na nieorganiczną - 28 rozkład materii nieorganicznej na organiczną - 12 21. Źle! Wróć na pole 13 23. Szkółka leśna jest biocenoza: naturalną - 14 sztuczną - 5 25. Źle. Wróć na pole 16 27. W lesie znajdujemy kilka mrowisk. Jakie jest rozmieszczenie mrówek w lesie? skupiskowe - 18 przypadkowe - 9 2. W ekosystemie materia; krąży - 10 przepływa - 22 4. 6. To błędna odpowiedź. Wróć na pole 25 Błąd! Z powrotem na pole 18 8. Organizmy roślinne i zwierzęce bytujące w lesie nazywamy: biotopem - 17 biocenozą - 20 10. Prawidłowo! Koniec testu! 12. Źle wróć na pole 19 14. Błąd. Wróć na pole 23 16. W sosnowym zagajniku znajdujemy maślaki. Jaki rodzaj zależności występuje między sosną a grzybami? komensalizm - 25 mutualizm - 7 18. W szkółce leśnej rosną sadzonki jodeł. Jakie jest ich rozmieszczenie? skupiskowe - 6 równomierne - 23 20. Organizmy w lesie tworzą warstwy. Jak nazywa się najniższe piętro lasu? Runo leśne - 27 podszyt - 3 22. To jest błędna odpowiedź. Wróć na pole 2 24. Źle! Z powrotem na pole 5 26. Błąd. Z powrotem na pole 7 28. W miejscu wiatrołomu za kilka lat znów wyrośnie las. Proces ten nazywamy; sukcesją - 10 produktywnością - 11 6

1.REZERWAT OLBINA Rezerwat Olbina leży na południe od Brzezin, niedaleko osady Wilcze Ługi, został on utworzony 15 lipca 1958 roku. Celem tego przedsiewzięcia była ochrona rzadkich gatunków fauny i flory, w tym rosnącej tam jodły pospolitej. Ochroną objęto 200 letni starodrzew o bogatym składzie gatunkowym. Ma powierzchnię 16,99 ha. Według masy drzewnej sosny zwyczajne stanowią 58% stanu rezerwatu, świerki pospolite 28%, jodły pospolite 9%, a pozostałe 5% stanowią drzewa liściaste. Na terenie rezerwatu znajduje się stawek (o powierzchni 0,64 ha) i kilka nawodnionych zagłębień, które czasem wysychają. Nazwa rezerwatu nie spotykana w okolicy, nawet chociażby o podobnym tylko brzmieniu; pochodzi prawdopodobnie od legendarnego smoka Olby, który rezydował w bagienku, położonym w południowo wschodniej części rezerwatu. Kto wie? Może on tak skutecznie bronił leśnych ostępów przed tymi, którzy chcieli zakłócić ich spokój. Ale nie umniejszajmy zasług człowieka, który zachował do naszych czasów naturalny twór przyrody pomnikowy bór jodłowo świerkowo sosnowy o wielopiętrowej strukturze jakim jest Olbina. Przed drugą wojną światową lasy w których skład wchodził rezerwat, były własnością gminy miasta Kalisza. Zarząd nad nimi sprawował Zarządca Lasów Miejskich z siedzibą w Pieczyskach. Już w roku 1930, rezerwat Olbina wydzielono z lasów miejskich. 7

W roku 1938 opracowano i przez władze wojewódzkie zatwierdzono Plan gospodarczy dla obrębu Rezerwatu Olbiny, na okres dziewięciu lat, to jest do roku 1947. Autorem planu był Ówczesny Zarządca Lasów Miejskich Zdzisław Haduch.W planie tym znajduje się następujące uzasadnienie potrzeby utworzenia rezerwatu i jego ochrony -... jako powierzchnia drzewostanów rębnych, przedstawiających tak pod względem przyrostu, zwarcia, gonności strzał, jako też składu drzewostanów niecodzienny i w tych okolicach nigdzie nie spotykany objaw. Niestety, ten wspaniały zabytek przyrody uległ częściowemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. W latach 1939 1940 hitlerowcy wycięli wiele drogocennych okazów. Dewastacja trwałaby dalej, gdyby nie patriotyczna postawa leśników Polaków, którzy zatrudnieni w nadleśnictwie nie wykonywali wyrębów w rezerwacie i odwracali uwagę okupanta na pozyskiwanie drzew w innych miejscach. Głównym przedmiotem ochrony jest jodła pospolita (Abies alba Mill.), a na drugim miejscu towarzyszący jej świerk (Plicea excelsa Lam.), gatunki których stanowiska w rezerwacie znajdują się na krańcu północnego zasięgu naturalnego. Dominującym gatunkiem w drzewostanie jest sosna zwyczajna (Pinus silvestris L.). Jodła zajmuje trzecie miejsce po świerku. Sosna, świerk i jodła tworzą starodrzew w wieku 100 190 lat. Ale znacznie od nich młodsze występują pojedyńczo olsza czarna (Alnus glutinosa(l.) Gaertn.) i brzoza brodawkowa (Betula verrucosa Ehrh.) a sporadycznie osika (Populus tremula L.), dąb szypułkowy (Ọuercus robur L.), jawor (Acer pseudoplatanus L.) i wiąz. W runie występują rośliny charakterystyczne dla zespołów borowych. Wszystkie gatunki odnawiają się samosiewem. Jodła i sosna występują licznie we wszystkich warstwach drzewostanu. Największą żywotność wykazuje świerk. Zbiorowisko cechuje duża dynamika rozwojowa o czym świadczą liczne naloty i podrosty świerka, jodły i sosny, gwarantujące jego trwałość. Niektóre okazy sosny, świerka i jodły osiągają 72 cm średnicy i przekraczają wysokość 38 m. Zwiedzającego zaskakuje monumentalność rezerwatu. Potęga przyrody, imponuje mu i pozostawia niezatarty ślad w pamięci. 8