Wojna na deski reż. Margien Rogaar

Podobne dokumenty
Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

Opracowała: Beata Kozyra

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Autorka: Ewa Wrzesińska- Skrypko Scenariusz lekcji do filmu Wielka wyprawa Oskara (reż. Torfinn Iversen, Norwegia, 2017)

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

Superbrat reż. Birger Larsen

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Pan Patyk reż. Åsleik Engmark

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Prezentacja Dlaczego tworzymy plan? Slajd 1. Slajd 2.

Jaki utwór nazywamy bajką?

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

Wicher reż. Katja von Garnier

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Scenariusz nr 3 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne


Przyjaciel na balkonie reż. Hüseyin Tabak

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Matematyka klasa VI SP

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Opracowała: Beata Kozyra

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).


Wszyscy dla wszystkich, czyli o tych, którzy ksiąŝki kochają

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ważymy. Co można kupić na wagę? Zagadnienia z podstawy programowej

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

Słynny malarz polski Jan Matejko

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Honor rzecz bezcenna

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek ucznia lat)

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Lotta w krainie wynalazków reż. Heiki Ernits i Janno Põldma

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Zasady wyszukiwania zbiorów i informacji w bazach on-line (katalogu książek Opac i bibliografii Proweb oraz zasobach bibliotek cyfrowych)

Niesforny Bram reż. Anna van der Heide

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy rówieśniczej

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Olimpiada dla malucha Temat: Prawa dziecka

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

Razem czy osobno? Spotkanie 17. fundacja. Realizator projektu:

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Dzieje mojej Ojczyzny Temat: O początkach plemienia Polan i Polski

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy?

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podróże po Polsce Temat: Morskie opowieści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Scenariusz nr 77 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Scenariusz nr 7. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Pisanki, kraszanki, jajka malowane

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

1. Każdy ma swojego dusiołka

1. Roland rycerz średniowieczny

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Poznajemy rodzaje podmiotu

Scenariusz nr 62 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

KARTA MONITOROWANIA REALIZAJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO Z PRZEDMIOTU JĘZYK POLSKI W KLASACH IV - VI

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Transkrypt:

Wojna na deski reż. Margien Rogaar MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI 1. Informacje o filmie (str. 2) 2. Scenariusz lekcji. (str. 3) Temat: Zostań inżynierem przyjaźni. 3. Załączniki do lekcji. (str. 6) SPIS TREŚCI

INFORMACJE O FILMIE Wojna na deski Bouwdorp aktorski, 87 min reżyseria: Margien Rogaar scenariusz: Margien Rogaar, Tijs van Marle występują: Kees Nieuwerf, Julian Ras, Bart Reuten, Nijs Vermin, Yuri van Dam, Tijn Ras produkcja: Pupkin Film Holandia 2014 Ziggy i Bas czekają na wakacyjny konkurs budowania wież. Tym razem zamierzają wygrać i skonstruować najwyższą budowlę. Jednak seria nieporozumień sprawia, że najlepsi przyjaciele stają się przeciwnikami w drewnianej wojnie, a walka toczy się o coś dużo bardziej cennego. Zbliża się coroczny letni konkurs na wybudowanie najwyższej drewnianej konstrukcji. Ziggy i Bas, nierozłączni przyjaciele, są pewni zwycięstwa. Jednak tuż przed wakacjami coś zaczyna się psuć. W przyjaźń chłopców wdziera się rywalizacja. Po wakacjach każdy z nich pójdzie do innej szkoły. Jeden z nich jest przecież prymusem, drugi radzi sobie gorzej z nauką i oczekiwaniami dorosłych. Początkowe nieporozumienia przeradzają się w wojnę na deski, czyli walkę o wybudowanie najwyższej wieży, kiedyś symbolu ich przyjaźni. Ale wciąż jest szansa na to, by Ziggy i Bas zrozumieli, że wygrana to nie wszystko i że dużo ważniejsza jest przyjaźń. Wojna na deski to jeden z hitów festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w 2014 roku (Buster, Kristiansand, Lucas, Cinekid). To historia o tym, jak łatwo czasem zatracić się w rywalizacji i zaryzykować dla niej przyjaźń. Szczególnie gdy ma się 12 lat. Margien Rogaar (ur. 1977) holenderska reżyserka i autorka scenariuszy. Ukończyła Holenderską Szkołę Filmową. Jest twórca filmów takich jak Mejsle jognen ijsle, Maybe Sweden, Bon Voyage czy About Fish and Revolution, które brało udział w konkursie Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2009 roku.

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLAS IV-VI SZKOŁA PODSTAWOWA Opracowała: Wioletta Mrozek Temat: Zostań inżynierem przyjaźni. CELE LEKCJI Uczeń: wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio; uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie, poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych; wyraża swój stosunek do postaci, charakteryzuje i ocenia bohaterów; odbiera teksty kultury na poziomie dosłownym i przenośnym; odczytuje wartości pozytywne i ich przeciwieństwa wpisane w tekst kultury (np.: przyjaźń wrogość, miłość nienawiść, prawda kłamstwo, wierność zdrada). METODY I FORMY PRACY metaplan 3D, dyskusja, formy pracy: zbiorowa, grupowa., ŚRODKI DYDAKTYCZNE pudełka kartonowe średniej wielkości, złożone w sześciany; teksty przysłów ilustrujących przyjaźń zamknięte wewnątrz pudełek; naklejki lub taśma malarska w dwóch kolorach; markery o wyraźnych kolorach. CZAS 90 minut

PRZEBIEG LEKCJI 1. Wprowadzenie do lekcji: Nauczyciel podaje temat: Zostań inżynierem przyjaźni. Następnie kładzie na ławce duże kartonowe pudełko. Pyta: Kim jest inżynier? Czym się zajmuje? Uczniowie odpowiadają, że inżynier pracuje na budowie, wykonuje plany budynków i nadzoruje ich powstawanie. 2. Etap I: Precyzowanie zagadnień lekcji. Nauczyciel zapisuje na froncie pudełka słowo BUDUJE, a następnie prosi o podanie słowa o przeciwnym znaczeniu. Odwraca pudełko i na jego przeciwnej stronie zapisuje odpowiedź uczniów: NISZCZY. 3. Praca zespołowa: Nauczyciel dzieli klasę na grupy w taki sposób, aby była ich parzysta liczba. Każda z grup dostaje podobne pudełko, na którym zapisane są wyrazy wyjściowe: BUDUJE lub NISZCZY. Grupy na czas wypisują wyrazy bliskoznaczne do przydzielonych im czasowników: buduje lub niszczy. Przykłady odpowiedzi buduje: konstruuje, tworzy, wznosi, kreuje, montuje, stawia itp. Przykłady odpowiedzi niszczy: unicestwia, psuje, demoluje, burzy, rujnuje, rozbija, druzgocze, niweczy itp. 4. Etap II: Przeniesienie zagadnień na płaszczyznę filmu. Treść dosłowna. Nauczyciel pyta, co w filmie Wojna na deski jest budowane, a co niszczone. Uczniowie odpowiadają, że budowane są drewniane konstrukcje, wieże, a niszczona przyjaźń, relacja między Ziggim a Basem. Nauczyciel zapowiada, że grupy zajmą się budowaniem konstrukcji. Uczniowie składają pudła tworząc budowlę. Za każdym razem nauczyciel używa dużych plastrów białych naklejek, na których będzie zapisywał wyrazy proponowane przez uczniów. Na pytanie, z czego obozowicze budowali szopy, uczniowie wymieniają poszczególne elementy. Za każdą poprawną odpowiedź, przedstawiciele grup mogą podejść i dokleić nowe pudełko na szczyt budowli. Propozycje z białych naklejek odpowiedzi: deski, gwoździe, drzwi, skrzynki, sznurki, puszki itp. 5. Etap II: Przeniesienie zagadnień na płaszczyznę filmu. Treść przenośna. Po powstaniu konstrukcji nauczyciel pyta, czy w podobny sposób można budować przyjaźń? Następnie proponuje uczniom, by białe naklejki zastąpić żółtymi, na których uczniowie zapisują elementy składowe przyjaźni: wspólny czas, zaufanie, zainteresowania, lojalność, wsparcie, szacunek itp. Budowla zmienia się kolorystycznie, na białych naklejkach pojawiają się żółte. Powstaje konstrukcja przyjaźni. Nauczyciel pyta, czy taka konstrukcja mogłaby obrazować przyjaźń głównych bohaterów na początku opowiadanej historii. Potem pyta uczniów, co niszczyło tę przyjaźń? Jakie wydarzenia i sytuacje? Każdy uczeń, który poda właściwy przykład, może zniszczyć jedno pudełko, odkleić je od pozostałych i odrzucić. Padają propozycje odpowiedzi, uczniowie niszczą konstrukcję, podobnie jak chłopcy niszczyli swoją przyjaźń. Propozycje odpowiedzi: Bas jest zazdrosny o Elenę. Rodzice Basa chwalą zdolności i aspiracje Ziggiego. Bas znajduje nowe towarzystwo chuligańską bandę FC Cola. Bas zdradza pozwala upokorzyć Ziggiego nowym kolegom. Chłopcy wdają się w rywalizację o lepszą budowlę. Gniew doprowadza obu do ostateczności Bas uderza przyjaciela, a Ziggy rozpoczyna bitwę w lesie.

6. Etap III: Formułowanie wniosków. Gdy budowla zostaje zniszczona, nauczyciel zapisuje na wybranym elemencie popsutego pudełka wyraz NAPRAWIĆ. Prosi uczniów o dopisanie synonimów: odtworzyć, zreperować, odnowić, ulepszyć, wznowić, odbudować itp. Na koniec pyta uczniów, czy bohaterom uda się naprawić ich przyjaźń. Prosi, by podali przykłady z filmu, które mogą o tym świadczyć. Uczniowie podają przykłady: Bas pomaga Elenie przy latawcu, dowiaduje się, że kiedyś był prawdziwym przyjacielem Ziggiego. Bas opiekuje się zakładnikiem bratem Ziggiego. Bas wycofuje się z bitwy w lesie. Bas pomaga przenieść rannego brata do obozu. Bas odnajduje kapelusz Ziggiego. Ziggy oddaje kapelusz przyjacielowi. Zanim nauczyciel zapyta o wnioski z filmu, prosi o posprzątanie pracowni. Uczniowie zbierają porozrzucane pudełka oraz je rozmontowują, rozkładają. W każdym pudełku w środku znajdują się kartki z wypisanymi przysłowiami, które nauczyciel umieścił przed lekcją. Uczniowie wyjmują ze środka pudełek przysłowia i odczytują je głośno. Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Dwaj wierni przyjaciele różna dusza w jednym ciele. Nigdy nowa przyjaźń nie wyrówna starej. Nauczyciel prosi, by uczniowie wybrali jedno przysłowie, które według nich jest najtrafniejszym podsumowaniem filmu.

Załącznik do lekcji Przysłowia do ukrycia w pudełkach: Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Dwaj wierni przyjaciele różna dusza w jednym ciele. Nigdy nowa przyjaźń nie wyrówna starej.