KONSPEKT ZAJĘĆ Ścieżka 1. Zajęcia lekcyjne

Podobne dokumenty
Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl III. O zajadaniu smutków słodyczami

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Brief. Czas trwania 45 minut Poziom Starter. Plan zajęć

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

Program wyjazdów integracyjnych dla klas IV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy. Scenariusz nr 6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl I. Recepta na wyśmiewaczy

Scenariusz zajęć nr 6

Kreatywni na co dzień-kształtowanie pozytywnych postaw wobec kreatywności.

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Bo warto być empatycznym i pomagać innym.

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚCIEŻKA 2

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki i uwagi o realizacji

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

Jak sobie powiecie, tak się zrozumiecie jak mówić i jak słuchać.

Nie owijam w bawełnę asertywność.

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć nr 6

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Scenariusz zajęć świetlicowych

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

Budowanie poczucia własnej wartości

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

2014/2015 Opracowanie: Beata Sułuja

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Scenariusz zajęć nr 5

Along the Yellow Brick Road, czyli tworzymy mapę i łączymy sceny w dłuższe sekwencje

Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ KLASA V TEMAT: GRZECZNOŚĆ NIE JEST NAUKĄ ŁATWĄ ANI MAŁĄ.

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 7

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Scenariusz zajęć nr 7

1. Czas trwania (45-60 min. w zależności od tempa pracy grupy)

Konspekt lekcji matematyki kl. II.

Odkrywcy świata. Jak wykorzystać wiatr? Lekcja 3: Autor: Anna Romańska, Marcin Piotrowicz

Za chwilę wybuchnę! Jak radzić sobie ze stresem.

Scenariusz zajęć nr 5

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Scenariusz nr 26 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Aranżacja przestrzeni klasy

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Scenariusz zajęć nr 2

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Scenariusz zajęć nr 7

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 4

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć nr 6

Temat lekcji: Przygotowujemy przyjęcie urodzinowe.

Zaróbmy na swoje. Autor: Maria Białasz

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Dzień Dziecka. Temat ośrodka dziennego: Dzieci świata.

Transkrypt:

Planowana liczba odbiorców i charakterystyka grupy Opis warsztatu KONSPEKT ZAJĘĆ Ścieżka 1 Zajęcia lekcyjne Uczennice/uczniowie klasy 1-3 ok. 20-30 osób Czas trwania 2 x 45 min + realizacja pomysłów Tytuł: Mała rewitalizacja Cele ogólne: 1. Zapoznanie dzieci z pojęciem rewitalizacji oraz wyjaśnienie procesów towarzyszących rewitalizacji w kontekście miasta i najbliższego otoczenia dziecka. Cele szczegółowe: 1. Uczeń zna: prostą definicję rewitalizacji 2. Uczeń rozumie: czym jest rewitalizacja. 3. Uczeń potrafi: wyjaśnić kolegom, czym jest rewitalizacja, potrafi w grupie planować zmianę uwzględniającą interesy i potrzeby wszystkich członków grupy. Metody: 1. słowne: rozmowa, instrukcja, objaśnienia, społecznego porozumiewania się; 2. czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowania własną działalnością, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń, zabaw logicznych 3. percepcyjne: obserwacja, pokaz, demonstracja, przykładu; Inne: 4. Twórcze: projektowanie zasad, rozwiązań. Opis metodologii i działań

Czas Działanie osoby prowadzącej - opis Działanie dzieciopis Jakie metody zostaną zastosowane? Jaki jest cel edukacyjny? Czego odbiorcy się nauczą? Potrzebne materiały 15 min Przywitanie Co nas łączy? Aby stworzyć mapę tożsamościową klasy, należy wybrać kilka pytań, którymi określimy preferencje, upodobania i obszary, które łączą dzieci. Przykładowe pytania: pytania, przyklejając karteczkę ze swoim imieniem. 1, 2 Cel: integracja grupy, stworzenie mapy tożsamości. Wprowadzenie tematyki łódzkiej. Karteczki i mazaki lub kredki, szary papier lub stare plakaty Kto lubi jeść na śniadanie płatki z mlekiem? Kto mieszka w kamienicy? Kto lubi chodzić na plac zabaw? Kto lubi chodzić do zoo? Kto chodzi do lunaparku? Kto lubi chodzić na ul. Piotrkowską? Kto lubi chodzić do Manufaktury? Kto uczestniczy w nocy muzeów? Kto zna bajki z Se-ma-fora? Komu podoba się nasze miasto? Warto poszukać pytań związanych z Łodzią. Na planszach, kartkach lub tablicy wyznaczyć miejsca, gdzie dzieci mogą naklejać karteczki np. post-ity ze swoim imieniem, w zależności od odpowiedzi na zadane pytanie. To pokaże dzieciom, że mają ze sobą wiele wspólnego. Podsumowanie zadania: Nauczyciel podsumowuje, zadając pytania. Co nas łączy? Które pytanie dotyczyło największej liczby dzieci? pytania nauczyciela wraz z nim liczą głosy, by uzyskać wynik.

45 min z przerw ą w trakcie, najlepi ej po zapisa niu wszyst kich propoz ycji. Rewitalizacja czyli ożywienie Siadamy w kręgu Nauczyciel pyta dzieci, jak czują się w swojej klasie? Czy mają jakieś propozycje zmian, by wszystkim było w klasie: wygodnie, bezpiecznie, miło, by każdemu dobrze się pracowało? Co możemy zrobić, by ożywić naszą klasę? Prawdopodobnie będą potrzebne pytania naprowadzające. Mogą być to wszystkie propozycje dotyczące np. przemeblowania klasy, stworzenie kącika zabawek, z którego można skorzystać podczas przerwy, urządzenia klasowej biblioteczki, zorganizowania raz w miesiącu dywanowego pikniku. Przyniesienia kwiatów doniczkowych. Wyznaczenia miejsca na plecaki, przestawienia ławek itp : Siadają w kręgu pytania. 1,2,3 Cel: dzieci poznają definicję rewitalizacji uproszczoną, rozumieją, na czym polega. Karteczki z przygotow anym zapisem słowa REWITALI ZACJA, a na odwrocie liczbami 1, 2, 3 itd W trakcie odpowiedzi dzieci, nauczyciel zapisuje propozycje na tablicy w postaci mapy myśli, każde dziecko, które przedstawi jakąś propozycję, dostaje od nauczyciela karteczkę z literą oraz liczbą (na jednej stronie litera na drugiej liczba) R -1 E-2 W-3 I-4 T-5 A-6 L-7 I-8 Z-9 A-10 C -11 J-12 A-13 Po rozdaniu wszystkich karteczek można kontynuować zapisywanie odpowiedzi lub zakończyć, jeśli nie mam już więcej propozycji. Następnie warto omówić z dziećmi konsekwencje poszczególnych zmian, z czym to się wiąże. I przeprowadzić

głosowanie tak jak w przypadku zabawy: co nas łączy. Warto, by dzieci same na przykładzie podsumowania nauczyciela, obliczyły, które pomysły cieszyły się największym zainteresowaniem i przy których było najwięcej imion. Które propozycje połączyły najbardziej klasę, które potrzeby i interesy największej grupy. A które są ważne dla klasy, a niekoniecznie dotyczą dużej grupy np. Kasia chciałaby siedzieć bliżej tablicy, bo gdy siedzi daleko to łatwo się rozprasza itp. Podsumowanie zadania: Propozycje, które zostały wybrane przez klasę, muszą obligatoryjnie zostać wdrożone, najlepiej by dzieci brały czynny udział we wszystkich etapach realizacji pomysłów. Warto włączyć w to rodziców lub opiekunów oraz społeczność szkolną. Rozwiązanie zagadki literowej. Nauczyciel prosi dzieci, by ułożyły otrzymane karteczki w kolejności liczb od najmniejszej do największej. A następnie odwróciły karteczki na drugą stronę i postarały się przeczytać ułożone słowo REWITALIZACJA. Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że rewitalizacja oznacza ożywienie i objaśnia, że właśnie dziś planowaliśmy wspólnie rewitalizację czyli takie ożywienie naszej klasy. głosują, przyklejając karteczki z imieniem przy wybranej przez siebie propozycji. układają karteczki w kolejności, a następnie odwracają je, by odczytać hasło. Karteczki flamastry, mazaki lub kredki oraz duże arkusze papieru lub starych plakatów.

30 min Podsumowanie: Warto pokazać dzieciom przykłady rewitalizacji, pokazać miejsca, które zmieniły się dzięki inicjatywie różnych osób, miejsca, które zostały ożywione. Zdjęcia z pikników na OFF Piotrkowska i Księżym Młynie. Powstałe z inicjatywy ludzi skwerki, place zabaw, podwórka itp... Dla utrwalenia wiedzy warto skorzystać z zeszytu do rewitalizacji słuchają i oglądają zdjęcia lub street view w grupach pracują z zeszytem ćwiczeń do rewitalizacji 123 Zeszyt do rewitalizacj i zdjęcia lub komputer z street view