KATECHEZA PRZYGOTOWUJĄCA DO KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH

Podobne dokumenty
Uczniowie otrzymują na kartkach (lub katecheta przypina na tablicy) rebus 1 :

Wprowadzenie. Przygotowująca dzieci do Światowego Dnia Misyjnego

egzystencjalna interpretacja nakazu misyjnego Jezusa; przygotowanie do obchodów Tygodnia Misyjnego.

Wprowadzenie. z tekstem, SMS, notatka. w grupach, kartka z treścią załącznika nr 2 ewentualnie czasopisma misyjne do pracy w grupach.

uświadomienie aktualności nakazu misyjnego Jezusa i wynikających z niego zadań; przygotowanie do aktywnego włączenia się w obchody Tygodnia Misyjnego.

KOCHAMY DOBREGO BOGA. Jesteśmy dziećmi Boga Poradnik metodyczny do religii dla klasy 0

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

Podajmy ręce, by pomóc więcej

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

Styczeń. uczestnika. I. JESTEM

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

III. Temat: Pakujemy plecak na pielgrzymkę. ks. Marek Studenski

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

drogi przyjaciół pana Jezusa

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

TEMAT: CO TO JEST ZDROWIE?

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Ogólnie: Na ocenę celującą zasługuje uczeń, który wyraźnie wykracza poza poziom osiągnięć edukacyjnych przewidzianych dla danego etapu kształcenia.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

1. Co roku 6 milionów dzieci umiera z powodu niedożywienia przed osiągnięciem piątego roku życia.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Mapa niewyczerpane źródło informacji

SP Klasa V, Temat 11

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi

JEZUS NAS KOCHA. Podręcznik do religii dla klasy I szkoły podstawowej. (dzieci siedmioletnie)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Ewangelizacja O co w tym chodzi?

JEZUS I DZIECI. Ew. Marka 10,13-16; Ew. Mateusza 18,1-5 (Ew. Mat. 19,13-15; Ew. Łuk. 18,15-17) (Łuk. 9,46-48)

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne

4. po Wielkanocy CANTATE

POMAGAM MOIM BRACIOM W SYRII

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Scenariusz zajęć nr 8

WYMAGANIA EDUKACYJNE W ZAKRESIE IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Zaproszeni przez Boga z serii Drogi przymierza

CZY TRZEBA KOCHAĆ DRUGIEGO CZŁOWIEKA? Spotkanie z Janem Pawłem II w Drohiczynie

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Klasa VI. Temat: Msza Święta posłanie w służbie. Cel dydaktyczny: Przekazanie uczniom prawdy, że Mszaśw. jest źródłem miłości i służby bliźniemu.

Temat: Poznajemy Unię Europejską.

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

WIELE JEST SERC, KTÓRE CZEKAJĄ NA EWANGELIĘ. Kolęda 2013/2014 Materiały dla koordynatorów

Temat: Rut zostaje żoną Boaza

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

MISJE PRZYSZŁOŚCIĄ KOŚCIOŁA

1. Święto Zesłania Ducha Świętego

Człowiek stworzony do szczęścia

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

WYPEŁNIAM W ŻYCIU PRZYKAZANIE MIŁOŚCI JAN PAWEŁ II W DROHICZYNIE

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 IM. K. I. GAŁCZYŃSKIEGO W LEGNICY EWALUACJA ANKIETY MOJA SZKOŁA

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja 14. niedziela po Trójcy Świętej

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Temat: Odejmowanie w pamięci

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

16. niedziela po Trójcy Świętej

Źródło: ks. Andrzej Kiciński,,Historia Światowych Dni Młodzieży * * *

2. Treści nauczania wymagania szczegółowe:

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SZKOLNEGO KOŁA MISYJNEGO - I SEMESTR. MA toto ti amolenge - Usłysz płacz dzieci

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Hektor i tajemnice zycia

Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa

WZRAstAMy W MIŁoścI JAk JAN PAWEŁ II. MARZEc

Konspekt szkółki niedzielnej

Odkrywcy świata. Jak wykorzystać wiatr? Lekcja 3: Autor: Anna Romańska, Marcin Piotrowicz

WĘDROWANIE Z BOGIEM Podręcznik i ćwiczenia do religii dla klasy 0

Czy Matka Boska, może do nas przemawiać?

Promienie miłości Bożej. Pomóż mi rozsiewać Twoją woń, o Jezu. Wszędzie tam, dokąd pójdę, napełnij moją duszę. Twoim Duchem i Twoim życiem.

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

Lekcja 4 na 28 stycznia 2017

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Uroczystość przebiegła godnie, spokojnie, refleksyjnie właśnie. W tym roku szczęśliwie się zbiegła z wielkim świętem Zesłania Ducha Świętego.

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IX Marcin Adam Stradowski J.J. OPs

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem techniki Celestyna Freineta

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Pogodny wieczór. Cele: otwarcie się na innych rozwój kreatywności ukazanie, że Bóg daje nam siły do wypełniania zadań, jakie dostajemy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Wymagania zgodne z programem AZ /1 i AZ-2-01/1. Klasa I

KONKURS BIBLIJNY KONKURS BIBLIJNY

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

ADORACJA DLA DZIECI Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Patyk się żeni reż. Martin Lund

Klasy I- II. Bóg mnie kocha i uczy mnie kochać

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Olimpiada dla malucha Temat: Prawa dziecka

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Transkrypt:

KATECHEZA PRZYGOTOWUJĄCA DO KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH ŚWIECIĆ JAK GWIAZDA NAD TAJLANDZKIM NIEBEM Cele katechetyczne wymagania ogólne: ukazanie potrzeby działalności misyjnej w Tajlandii, zachęcenie uczniów do zaangażowania w akcję Kolędników Misyjnych. Treści nauczania wymagania szczegółowe. Uczeń: poprawnie wskazuje kontynent, na którym znajduje się Tajlandia i podaje podstawowe informacje o tym kraju, na podstawie dotychczasowych informacji i wiadomości z lekcji wylicza największe problemy rówieśników z Tajlandii, odnosząc się do pracy na lekcji, wymienia możliwe do realizacji sposoby pomocy dzieciom z tego kraju, poprawnie wyjaśnia, na czym polega akcja PDMD pt. Kolędnicy Misyjni, korzystając z wiadomości z zajęć, omawia symbolikę tegorocznej pamiątki kolędniczej gwiazdy wpisanej w płatki kwiatu. Metody pracy na lekcji: śpiew, pogadanka, lustrzane odbicie, pokaz, zgadywanki, burza mózgów, lektura i analiza tekstu, dopasowywanie tekstów. Przebieg lekcji Modlitwa śpiew Wy jesteście na ziemi światłem mym Wprowadzenie Nawiązując do modlitwy, nauczyciel przypomina uczniom, że wciąż są potrzebni ludzie, którzy zaniosą światło Ewangelii na cały świat. Jest ogromna potrzeba misjonarzy. A jak dzieci mogą pomóc w dziele ewangelizacji? (Dzieci podają przykłady). 14

Po podsumowaniu ich wypowiedzi kontynuują śpiew My jesteśmy na ziemi światłem Twym. Kiedy skończą, katecheta dodaje, że takim światłem Pana Jezusa były dzieci, które w ubiegłym roku włączyły się w Kolędników Misyjnych (prezentacja zdjęć np. ze strony PDMD lub Świata Misyjnego, odczytanie tekstów związanych z tą akcją). Następnie krótko przybliża ideę tej akcji. Uświadamia dzieciom, że wielu ich rówieśników w ten właśnie sposób przeżywa radość z Narodzenia Pańskiego nie tylko wśród najbliższych, ale w całej parafii, pamiętając szczególnie o ludziach samotnych i opuszczonych. Kolędowanie śpiew, modlitwa i dobre uczynki podejmują z myślą o tych, którzy jeszcze nie słyszeli radosnej nowiny o Zbawicielu. Zbierają pieniądze dla konkretnego kraju i zachęcają do wspierania misji. A dla jakiego kraju tym razem będą kolędować dzieci? Jedna osoba podchodzi z lusterkiem do kartki wyjętej z koperty i przy jego pomocy odczytuje nazwę: Rozwinięcie Katecheta zapoznaje uczniów z lokalizacją Tajlandii (na mapie, globusie lub prezentacji multimedialnej) i rozdaje im mapki do pokolorowania w domu lub pod koniec lekcji (załącznik 1). Może zasugerować pokolorowanie obrazka według barw tajlandzkiej flagi. Wyjaśnia, że mali Tajlandczycy mają wiele powodów do smutku. Następnie organizuje zabawę troje dzieci z zasłoniętymi chustą oczyma odwraca się plecami do całej klasy. Wyznaczeni spośród pozostałych uczniów wołają (mogą to zrobić modulowanym głosem) np. Ratunku! Pomocy! Jestem głodny! Chce mi się pić! Auuu! Dzieci odsłaniają oczy i wskazują, który z kolegów potrzebował pomocy. 15

W podsumowaniu nauczyciel stwierdza, że trudno jest pomóc komuś nie widząc go nawet jeśli bardzo chcemy to zrobić. A taka właśnie jest sytuacja dzieci w Tajlandii są niewidzialne, bo nikt nie widzi ich problemów i cierpień. Co robią nasi rodzice, gdy zachorujemy? Zamawiają wizytę lekarza albo idą z nami do przychodni, gdzie mamy swoją kartę zdrowia itp. Tajlandzkie dzieci nigdzie nie są zapisane. Każdy z nas zaraz po urodzeniu otrzymuje akt urodzenia i dostaje swój ważny numer, a dzieci z Tajlandii nie. Mają jeszcze wiele innych powodów do smutku. Uczniowie wyliczają, co daje dzieciom szczęście. Jedna osoba zapisuje na tablicy odpowiedzi. Nauczyciel, w razie potrzeby, naprowadza ich na właściwe odpowiedzi, po czym wyjaśnia, że brak tego, co daje szczęście, jest przyczyną nieszczęścia np. choroby, głodu, braku lekarstw, konieczności pracy. A wszystko to spotyka tajlandzkie dzieci (w miarę możliwości przedstawia prezentację nt. kraju lub inne materiały przygotowane wcześniej artykuły z pism, wydruki z Internetu). Lektura Biblii Mt 18, 1-5.10 W tym czasie uczniowie przystąpili do Jezusa z zapytaniem: «Kto właściwie jest największy w królestwie niebieskim?» On przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje. Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie». Nauczyciel wraz z uczniami krótko analizuje tekst. Trudniejsze fragmenty interpretuje. Prezentuje również pamiątkę kolędowania, na której znajduje się fragment Mt 18, 5. Wyjaśnia, że udział dzieci w akcji kolędniczej jest zachowaniem zgodnym z nauką Jezusa jest przyjmowaniem dzieci z Tajlandii przez zainteresowanie się nimi i konkretną pomoc: modlitwę 16

i zebrane ofiary. Ta pomoc jest szczególnie ważna, ponieważ adresowana jest do tych, którymi gardzi własny kraj, nie zapewniając opieki. Uczniowie losują karteczki na jednych są problemy dzieci z Tajlandii, na drugich odpowiadające im rady (mogą być np. problemy na czerwonych, a rady na żółtych kartkach lub na ich odwrocie uśmiechnięte lub smutne buźki). Uczniowie z karteczkami czerwonymi lub ze smutną buźką głośno odczytują problem, po czym zgłasza się ktoś, kogo zdaniem na jego kartce jest odpowiednia rada (np. dzieci w Tajlandii chorują na AIDS zbieramy pieniądze na lekarstwa). Kartki do wydruku znajdują się w załączniku 2. Podsumowanie Czas Bożego Narodzenia jest pełen radości, miłości i pokoju. Życzymy naszym najbliższym wszystkiego co najlepsze, a włączając się w Kolędników Misyjnych możemy przekazać najszczersze życzenia tym, którzy fizycznie są daleko od nas, ale powinni być bliscy naszym sercom, bo bliscy są Bogu jako Jego dzieci. Warto też przekazać dzieciom informacje związane z organizacją Kolędników Misyjnych w parafii, aby również rodzice mogli dowiedzieć się o tej akcji. Na zakończenie katecheta prezentuje tegoroczne pamiątki i tłumaczy ich symbolikę. Gwiazda nawiązuje do światła Jezusa niesionego przez misjonarzy na wszystkie krańce świata. A kolędnicy im w tym pomagają. Płatki kwiatu zaś nawiązują do dzieci ich delikatności, potrzeby opieki, troski i radosnego dzieciństwa, które może być w Tajlandii możliwe dzięki naszej pomocy. Modlitwa Módlmy się, aby w Tajlandii nie zabrakło misjonarzy, którzy opowiedzą o Panu Jezusie. Ciebie prosimy Módlmy się, by rządzący Tajlandią zaczęli dbać o wszystkie dzieci. Ciebie prosimy Módlmy się, by nasi tajlandzcy rówieśnicy mogli być radośni. Ciebie prosimy (Dalsze wezwania dzieci mogą proponować spontanicznie). 17

Praca domowa Pokoloruj mapkę Tajlandii. Ułóż modlitwę za dzieci z tego kraju i odmów ją z bliskimi. Porozmawiaj z rodzicami o przedsięwzięciu Kolędnicy Misyjni i zapytaj o możliwość dołączenia do grupy kolędniczej. dr Aneta Rayzacher-Majewska, UKSW Załącznik 1 1 1 http://printablecoloringpages.in/?zq=thailand%20map&zp=3 18

Załącznik 2 Jestem chory na trąd Mam ciężką chorobę Nie chodzę do szkoły Nie mam lekarza Nie mam rodziców Moja rodzina jest biedna Mieszkam na ulicy Mieszkam daleko od szkoły Nie umiem czytać Nie umiem pisać Muszę pracować Dorośli oszukali mnie Tęsknię za mamą Nie mam taty 19

Zbierzemy pieniądze na szpital Misjonarz zbuduje dom dziecka Wyślemy lekarstwa Zbierzemy pieniądze na szkołę Wyślemy lekarza Misjonarz nauczy czytać Misjonarz nauczy pisać Pomodlę się za ciebie Masz przyjaciela Jezusa Masz drugą mamę w niebie - Maryję Bóg troszczy się o ciebie Masz dobrego Ojca w niebie Bóg ukarze tych, co oszukują Będę modlić się, byś znalazł dom 20