TEMAT: Oko w oko z niemieckim oficerem. Leon Kruczkowski Niemcy.



Podobne dokumenty
Jaki utwór nazywamy bajką?

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Na polowaniu z Wielkomiludem

*12 Polska między wojnami

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Temat: Papierosy? Nie dziękuję-trudna sztuka odmawiania

8 W przemysłowym mieście

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

SCENARIUSZ 2-GODZINNYCH ZAJĘĆ, WYCHOWAWCZYCH NA TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - JAK BYĆ SOBĄ

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Propozycja metodyczna dla klasy VI

SYMBOLE STOSOWANE W RYSUNKU TECHNICZNYM ELEKTRYCZNYM NA PRZYKŁADZIE DOMOWEJ INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Krytyczne postrzeganie rzeczywistości.

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Szkoła podstawowa - klasa 6

Pojęcie i klasyfikacja podatków

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Gdzie jest moje miejsce w szkole?

KONSPEKT Z EDUKACJI WCZESNOSZKONEJ KLASA III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Cykl lekcji na podstawie opowiadań z tomu Mikołajek i inne chłopaki Sempégo i Goscinnego

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat lekcji: Ty też możesz być Dobrym Obywatelem!

I. Scenariusz lekcji dla klasy VI opracowany na podstawie książki J. Verne 80 dni dookoła świata

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

Uczniowie otrzymują na kartkach (lub katecheta przypina na tablicy) rebus 1 :

Scenariusz zajęć nr 6

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: utrwalenie wiadomości na temat poznanych rodzajów filozofii oraz poglądów filozoficznych.

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

6 W średniowiecznym mieście

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Ja i moja rodzina. Scenariusz nr 2

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Scenariusz lekcji. temat Funkcja logarytmiczna jako funkcja odwrotna do wykładniczej.

Scenariusz zajęć nr 2

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

Kto puka do naszych drzwi?

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Patyk się żeni reż. Martin Lund

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 )

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

ODKRYWCZE STUDIUM BIBLIJNE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII (PSO) w Gimnazjum w Starym Kurowie

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Bezdomność- przeciwko stereotypom

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup


Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: rozwijanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów w kontaktach społecznych.

Transkrypt:

TEMAT: Oko w oko z niemieckim oficerem. Leon Kruczkowski Niemcy. Praca nagrodzona w konkursie na scenariusz lekcji, ogłoszonym przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe CELE: /uczeń/ prawidłowo porządkuje treść dramatu, jest krytyczny i obiektywny wobec samego siebie, ocenia swój system wartości, zyskuje przekonanie, że prawe i moralne postępowanie tworzy prawdziwy autorytet, charakteryzuje postaci literackie, uzasadnia i argumentuje, tworzy dłuższą wypowiedź pisemną. METODY: praca z tekstem w grupach, praca indywidualna, gry dydaktyczne. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pocięta na paski treść odsłony 2 aktu I dramatu Niemcy, schemat piramidy wartości na tablicy do przerysowania do zeszytów. FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa. CZAS REALIZACJI: 2 jednostki lekcyjne PRZEBIEG LEKCJI: 1. Po podaniu tematu lekcji uczniowie wspólnie omawiają czas i miejsce akcji dramatu oraz przedstawionych w nim bohaterów. Następne polecenie służy przypomnieniu treści przeczytanego w domu fragmentu dramatu. W tym celu uczniom podzielonym na grupy nauczyciel rozdaje po jednej kopercie zawierającej pocięty na paski plan wydarzeń odsłony 2 aktu I, z poleceniem ułożenia ich chronologicznie. Po kilku minutach pracy wskazana grupa czyta efekt swych starań, a pozostałe sprawdzają jego poprawność /Zał. nr 1/. 2. Nauczyciel wyjaśnia, że głównym celem lekcji jest charakterystyka Willego, syna profesora Sonnenbrucha. Wstępem do tego zadania jest praca z tekstem. Każda grupa otrzymuje kartę pracy /Zał. nr 2/ z rozpisanym tekstem odsłony 2. Zadanie grup polega na odczytaniu na podstawie wypowiedzi Willego i tekstu pobocznego prawdziwych intencji bohatera i ich zapisaniu. Grupa musi także dokonać prezentacji. Uczniowie wybierają spośród siebie dwóch głównych bohaterów, którzy odczytają tekst dramatu, oraz dwóch kolejnych, materiały zamieszczone na www.gwo.pl 1

którzy przeczytają tekst umysłu tychże bohaterów. Można zasugerować, by bohaterowie siedzieli, a ich umysły stały obok nich i trzymały im rękę na ramieniu. Aby nie przedłużać prezentacji, można przydzielić grupom odpowiednią ilość wersów. 3. Następnie uczniowie charakteryzują stosunek Willego do matki, Mariki i Pani Soerensen. Wnioski zapisują w zeszytach. Oto proponowany zapis: STOSUNEK WILLEGO DO MATKI MARIKI np. szacunek, uwielbienie np. uległość np. grzeczność, interesowność 4. Nauczyciel rysuje na tablicy schematy piramidy wartości, prosząc jednocześnie, aby każdy uczeń zastanowił się chwilę i u siebie, w zeszycie, uzupełnił własną piramidę, wpisując hierarchię wartości swoją i Willego Np. BÓG RODZINA PRZYJAŹŃ PATRIOTYZM 5. Uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie, czy żyją tymi wartościami, czy też są to dla nich tylko slogany. Rozmowa na temat autorytetów. Jakie cechy musi posiadać osoba godna naśladowania? Czy Willi może być autorytetem (uzasadnienie i argumentowanie wypowiedzi). 6. UWAGA!!! Podsumowaniem lekcji będzie praca domowa na wybrany temat: Charakterystyka Willego Sonnenbrucha. Ja, Willi - autocharakterystyka. ZAŁĄCZNIK NR 1 Paski z planem wydarzeń w odsłonie 2 aktu I dramatu Niemcy : Rozmowa Mariki z Willim o wyjeździe do Getyngi na jubileusz ojca. Gorąca prośba Mariki. Wizyta pani Soerensen. Zainteresowanie Willego naszyjnikiem. Wyznanie. Chęć oddania naszyjnika Willemu w zamian za uratowanie syna. Propozycja kupna naszyjnika. Oddanie pieniędzy ze sprzedaży naszyjnika na zakład dla sierot. Poinformowanie pani Soerensen, że Chrystian Föns wymknął się z niemieckich rąk. Rozmowa Mariki z Willim o oszukaniu pani Soerensen. Znalezienie przez Willego prezentu dla matki. materiały zamieszczone na www.gwo.pl 2

ZAŁĄCZNIK NR 2 Karta pracy ZACHOWANIE BOHATERA JEGO UMYSŁ: materiały zamieszczone na www.gwo.pl 3

BOHATER Willi przegląda papiery. Pani Soerensen wchodzi po chwili, staje niepewnie przy drzwiach. podnosząc wzrok Proszę, czym mogę pani służyć? Pani Marika powiedziała mi, że pan był łaskaw zgodzić się Na co? Na wysłuchanie mnie Tak, zgodziłem się zrobić dla pani wyjątek. Właśnie. Nie wiem, jak mam panu dziękować To zbyteczne. Niech pani siada i krótko mówi, o co chodzi. A raczej: o kogo chodzi. Mój syn Przychodzę prosić w sprawie mojego syna został aresztowany dziesięć dni temu nie wiem, z jakiego powodu Wystarczy, że my to wiemy, łaskawa pani. Tak, ale czasem zdarzają się pomyłki, nieporozumienia nie słucha, nagle żywo zainteresowany naszyjnikiem, który Pani Soerensen ma na szyi; w roztargnieniu Kto taki? O kim pani mówi? O nim właśnie, o moim synu ze śmiechem Prawda! Oczywiście! Pani daruje, przez chwilę zapatrzyłem się w ten piękny drobiazg, który pani ma na szyi Ale proszę, słucham panią. z palcami pod szyją Podoba się panu? Ten naszyjnik? Wyjątkowo piękny! Pan jest znawcą, mówiono mi o tym drgnął Aa! Chrystian Föns! Milczy bębniąc palcami po stole. UMYSŁ Np. Po co uległem Marice? Jeszcze jedna stara kobieta. To ostatni raz. Muszę sprawić wrażenie, że mnie to obchodzi, zachować pozory. Np. Boję się go. Wiem, że słychać to w moim drżącym głosie. materiały zamieszczone na www.gwo.pl 4

z niepokojem Niech mi pan powie, czy to poważna sprawa? znowu wpatrzony w naszyjnik My się nie zajmujemy niepoważnymi sprawami, łaskawa pani. zgnębiona Tak, to prawda. (milczy w zakłopotaniu obserwuje Willego, po chwili nieśmiało, dotykając naszyjnika) Jeśli przepraszam, jeżeli panu podoba się ten drobiazg to może Ach, pani jeszcze o tym. Owszem, bardzo mi się podoba. W takim razie może pan zechce przyjąć go ode mnie na pamiątkę od matki Chrystiana Fönsa z nienaturalnym uśmiechem Jak? Na pamiątkę? A to doskonałe! (doskakując) No, dobrze. Föns, mówi pani? Chrystian Föns? Dwadzieścia lat, szczupły, wysoki, z ciemnymi oczami, trochę kaszle Manipuluje przy karku wstaje gwałtownie Ależ, co pani? Kładzie naszyjnik na biurku. Pani Naprawdę? Nie, nie! To niemożliwe! Proszę to zabrać natychmiast! błagalnie Niech pan mi wierzy, ten przedmiot nie ma dziś dla mnie żadnego znaczenia. Żadnego, przysięgam panu! Niech pan wierzy starej, nieszczęśliwej kobiecie! Chyba że w takim razie no tak, tylko to jedno. Mógłbym jedynie kupić to od pani. O, tylko tak! materiały zamieszczone na www.gwo.pl 5