Program Kółka Grafiki Komputerowej



Podobne dokumenty
HARMONOGRAM SZKOLENIA ECDL moduł S4 - edycja obrazów

HARMONOGRAM SZKOLENIA ECDL moduł S4 - edycja obrazów

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH - Grafika komputerowa dla klas II-III rok szkolny 2017/2018

W odniesieniu do wszystkich zajęć: Ocena dopuszczająca: Uczeń:

Corel Draw, Adobe Illustrator grafika wektorowa

Magdalena Psykowska. Zajęcia komputerowe w Szkole Przysposabiającej do Pracy

SYLABUS ECCC MOD U Ł : C S M2 GR A F I K A KO M P U T E R O W A PO Z I O M: PO D S T A W O W Y (A)

Corel Draw, Adobe Illustrator grafika wektorowa

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2013/2014. Grafika komputerowa. Przedmioty kierunkowe

Plan wykładu. Wprowadzenie Program graficzny GIMP Edycja i retusz zdjęć Podsumowanie. informatyka +

Plan wykładu. Wprowadzenie Program graficzny GIMP Edycja i retusz zdjęć Podsumowanie. informatyka +

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Tworzenie stron WWW PROGRAM AUTORSKI. Spis treści ZAJĘCIA POZALEKCYJNE KÓŁKO INFORMATYCZNE

Projekcje multimedialne

CorelDraw PROGRAM SZKOLENIA. Terminy szkolenia

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

Numer i nazwa obszaru: 5 Wdrażanie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania, w celu podnoszenia efektywności kształcenia w cyfrowej szkole

PRZEWODNIK DYDAKTYCZNY I PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU FAKULTATYWNEGO NA KIERUNKU LEKARSKIM ROK AKADEMICKI 2016/2017

PRZEWODNIK I PROGRAM NAUCZANIA PRZEDMIOTU FAKULTATYWNEGO NA WYDZIALE LEKARSKIM I dla STUDENTÓW I i II ROKU STUDIÓW

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki klasa 3

Tematy lekcji informatyki klasa 4a wrzesień 2012

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PRZEDMIOTU ZASTOSOWANIE GRAFIKI KOMPUTEROWEJ, ARTYSTYCZNEJ I UŻYTKOWEJ

Zajęcia prowadzi trener posiadający certyfikat Adobe Expert in Photoshop oraz Adobe Expert in Illustrator.

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Przykłady wybranych fragmentów prac egzaminacyjnych z komentarzami fototechnik 313[01]

Wymagania edukacyjne z informatyki dla cyklu dwugodzinnego 1h tygodniowo w pierwszym roku nauczania

Numer obszaru: 7 Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów. w nauczaniu wczesnoszkolnym

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

Praktyczne zastosowanie grafiki komputerowej

Zajęcia fotograficzno informatyczne

SYLABUS/KARTA PRZEDMIOTU

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

Obsługa programu Paint. mgr Katarzyna Paliwoda

Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy Zbiór scenariuszy Mój przedmiot matematyka

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

SZKOLENIE. Adobe Photoshop Poziom podstawowy. tel.: ;

Zajęcia rozwijające z informatyki. Szkoła dla każdego

Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne kl. 6

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Nr sprawy: 23/2011 Załącznik nr 2 do umowy PROGRAM SZKOLENIA WRAZ Z HARMONOGRAMEM CZASOWO-MERYTORYCZNYM SZKOLENIA

Kryteria ocen zajęcia komputerowe klasa 4

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Grafika rastrowa i wektorowa

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLASY SZÓSTEJ W ZAKRESIE WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW

Pokażę w jaki sposób można zrobić prostą grafikę programem GIMP. 1. Uruchom aplikację GIMP klikając w ikonę na pulpicie.

Konspekt lekcji 1. - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).

Kryteria oceniania. Zajęcia komputerowe. Klasa IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA Z INFORMATYKI II. Uczeń umie: Świadomie stosować się do zasad regulaminów (P).

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

Autorski program nauczania

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych dla klas czwartych w roku szkolnym 2016/2017

Zajęcia fotograficzne plan wynikowy

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

2. Metody prezentacji informacji

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Numer i nazwa obszaru: 6 Portale społecznościowe jako narzędzie pracy grupowej. Temat szkolenia:

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

4. Oprogramowanie OCR do rozpoznawania znaków 39

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

GRAFIKA KOMPUTEROWA I TWORZENIE STRON WWW

RAMOWY WZÓR PROGRAMU/PLANU SZKOLEŃ DOSKONALĄCYCH DLA NAUCZYCIELI

GRAFIKA WEKTOROWA. WYKŁAD 1 Wprowadzenie do grafiki wektorowej. Jacek Wiślicki Katedra Informatyki Stosowanej

Rok szkolny 2015/16. Przedmiotowe zasady oceniania Zajęcia komputerowe. Nauczyciel Iwona Matłoch

TECHNIKI MULTIMEDIALNE LABORATORIUM GIMP: Projektowanie tła

ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2

Plan nauczania informatyki Opracował: mgr Daniel Starego

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

biegle i poprawnie posługuje się terminologią informatyczną,

Temat szkolenia: Technologie informacyjno-komunikacyjne w nauczaniu przedmiotów humanistycznych SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA, 2014

Wymagania edukacyjne na ocenę z informatyki KLASA III

DZIENNIK ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Kryteria oceniania uczniów na poszczególne oceny z przedmiotu Grafika reklamowa klasa 3 zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodzie

Adobe Illustrator - projektowanie grafiki wektorowej

Jak uzyskać efekt 3D na zdjęciach z wykorzystaniem programu InkScape

Informatyka w praktyce

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Rozkład materiału realizacji informatyki w szkole podstawowej w wymiarze 2 godzin w cyklu trzyletnim

1. Pobieranie i instalacja FotoSendera

TECHNOLOGIE INFORMACYJNE I EDUKACJA MULTIMEDIALNA W PRAKTYCE SZKOLNEJ

Studia st acjonarne: Semestr 30h 2 punkty ECTS

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Wymagania edukacyjne do przedmiotu

Laboratorium Wiedzy REALIZOWANEGO W RAMACH PROJEKTU AKTYWIZACJA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO I ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH TERAZ SZKOŁA

Temat 2. Program komputerowy

Zajęcia komputerowe klasy I-III- wymagania

E.14.1 Tworzenie stron internetowych / Krzysztof T. Czarkowski, Ilona Nowosad. Warszawa, Spis treści

INFORMATYKA treści nauczania i system oceniania. Cele edukacyjne. Treści nauczania wymagania szczegółowe

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA,

Przedmiotowy system oceniania ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

CELE LEKCJI. Po zajęciach uczeń powinien: znać. umieć. Temat: KOMPUTEROWE KOLOROWANKI.

Transkrypt:

Magdalena Psykowska Program Kółka Grafiki Komputerowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym

Wprowadzenie W dobie druku cyfrowego, dostępności oprogramowania komputerowego oraz urządzeń techniki komputerowej opracowywanie prostych form graficznych staje się umiejętnością niezbędną. Wiedza ta może okazać się przydatna w życiu prywatnym, ale przede wszystkim może dać solidne podstawy do tego, aby wykorzystywać ją w pracy zawodowej. Osoby niepełnosprawne z racji ograniczeń zdrowotnych, często też uwarunkowań środowiskowych mają o wiele bardziej utrudniony start czy rekwalifikacje zawodowe aniżeli osoby pełnosprawne. Udział w zajęciach z grafiki komputerowej mogą stanowić dla tych osób wstęp do nowego zawodu, albo nowej formy zarobkowania. Dziedzina grafiki komputerowej dosyć często wykorzystywana jest w zakładach aktywności zawodowej, gdzie urządza się specjalne pracownie graficzne do tego, aby wykonywać gotowe projekty celem ich późniejszego zbycia. Zajęcia komputerowe z grafiki komputerowej kierowane są właśnie do osób niepełnosprawnych, gdyż na rynku szkoleń w tym zakresie, prawie nie spotyka się zajęć dedykowanych niepełnosprawnym. Charakterystyka programu Program zajęć grafiki komputerowej został opracowany na potrzeby prowadzenia zajęć z grupą uczniów niepełnosprawnych, którzy nie posiadają wiedzy ani umiejętności w zakresie grafiki komputerowej, ale odczuwają zainteresowanie tym kierunkiem działań artstycznych i twórczych. Zajęcia realizowane będą w wymiarze 4 godzin miesięcznie (1 godzina tygodniowo). W zajęciach będą brali udział: młodzież Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Zespole Szkół Nr 3 we Włocławku.

Cel główny programu W toku realizacji zajęć zakłada się, iż uczeń posiądzie podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu grafiki komputerowej. Cele szczegółowe - Zapoznanie z podstawowymi pojęciami: grafika komputerowa, grafika wektorowa, grafika rastrowa, barwa, CMYK, RGB, krzywe, węzły, druk itp - Nabycie podstawowych umiejętności typu: praca z programem, praca na tekście, krzywych, z węzłami itp, - Nabycie umiejętności przygotowywania projektów do druku, - Zapoznanie z podstawami projektowania graficznego i typograficznego, - Umiejętność projektowania prostych materiałów reklamowych. Realizowane treści Treści nauczania wynikają z potrzeb opanowania podstawowych umiejętności zaprojektowania, wykonania, przygotowania do druku, wydruku materiałów graficznych. W ramach treści wyróżnia się zajęcia z: - Grafiki wektorowej i rastrowej, - Projektowania graficznego, - Zasad typograficznych, - Przygotowania materiałów do druku lub optymalizacja pod kątem Internetu. Wydruk. Należy nadmienić, iż powyżej wymienione treści często będą przenikać się wzajemnie podczas zajęć, gdyż wszystkie stanowią wspólną formułę dla procesu wykonywania prac z zakresu grafiki komputerowej.

Procedury osiągania celów Specyfika zajęć wymaga dobrania takich metod pracy na zajęciach, które będą aktywizowały uczestników niezależnie od poziomu ich umiejętności. Na potrzeby programu wskazuje się następujące metody pracy na zajęciach: Metody podające, stosowane podczas wprowadzania nowych pojęć i wprowadzania w nowe zagadnienia, Metody ćwiczeń praktycznych, które są nieodzownym elementem wszystkich zajęć, Metody eksponujące, stosowane podczas pokazu czynności, programów itp., Metody debaty, mające na celu wywiązanie dyskusji, prezentowanie poglądów. Podane, powyżej, metody należy stosować przemiennie w zależności od poruszanej tematyki zajęć oraz potrzeb i możliwości danej grupy oraz poszczególnych uczestników. W trakcie zajęć powinno występować: stopniowanie trudności, czyli przechodzenie od zagadnień prostych, zrozumiałych do trudniejszych i bardziej złożonych, łączenie teorii z praktyką, po zapoznaniu z podstawowymi pojęciami dotyczącymi danego zagadnienia należy przejść do ćwiczeń praktycznych. Uczestnicy powinni również dostrzegać celowość wykonywanych ćwiczeń, stosowanie zasady poglądowości, poprzez bezpośrednie poznawanie programów, zaznajamianie się z ich funkcjami, rozwiązywanie konkretnych problemów, systematyczność, która jest zasadą ale i ważnym zadaniem dla każdego przedmiotu nauczania.

Treści nauczania L.p. Ilość godzi n Temat Treści nauczania 1. 1 Zapoznanie z pracownią komputerową. Regulamin pracowni. Zasady bhp na stanowisku komputerowym. -urządzenia znajdujące się w pracowni, - regulamin pracowni, - zasady bhp na stanowisku komputerowym. 2. 1 Zapoznanie z tematyką zajęć. - działy i tematyka, - oprogramowanie komputerowe, - prezentacja urządzeń 3. 1 Grafika komputerowa i jej rodzaje. - podstawowych pojęcia: grafika komputerowa, grafika wektorowa, rastrowa, - różnice pomiędzy grafiką wektorową a rastrową, - formaty plików graficznych, - rodzaje oprogramowania, - zastosowanie grafiki komputerowej. 4. 1 Grafika wektorowa. Wprowadzenie do obsługi programu. 5. 2 Rysowanie i edycja podstawowych obiektów. 6. 4 Krzywe i węzły. Tworzenie własnych obiektów. - licencja programu, - zastosowanie programu, - okno programu, - nawigacja po programie, - zapisywanie i eksport plików. - praca na kształtach: prostokąt, elipsa, gwiazda, - wypełnienia i kontury kształtów, - wypełnienia jednolite i gradientowe (liniowy i radialny), - modyfikacja kształtów, przywracanie domyślnych ustawień kształtów, - praca na obiektach: suma, różnica, część wspólna, wykluczenie, podział, rozcięcie ścieżki. - praca z prowadnicami i linijkami - praca z narzędziem pióro i edycją węzłów, - kopiowanie, odbijanie obiektów, grupowanie, suma. 7. 4 Tekst w grafice wektorowej. - narzędzie wprowadzania tekstu, - wprowadzanie tekstu i podstawowe

operacje na nim, - przekształcanie tekstu w krzywe, - stosowanie różnych efektów na tekście. 8. 2 Podstawowe zasady typograficzne. - pojęcie typografii, - podstawowe zasady składania tekstu. 9. 6 Projektowanie i wydruk ulotek, broszur, dyplomów 10. 2 Grafika rastrowa. Wprowadzenie do obsługi programu. 11. 2 Kadrowanie obrazu. Format pliku graficznego. Rozdzielczość. - projektowanie różnych materiałów promocyjnych, - ustawienia wydruku, - wydruk materiałów. - zapoznanie z cechami grafiki rastrowej. Zapoznanie z programem. - praca z narzędziami kadrowania obrazu, - zapisywanie i eksport do róznych formatów, - ustawienia rozdzielczości obrazu. 12. 4 Cyfrowa korekcja zdjęć. Praca z ustawieniami: - kontrastu i jasności, - krzywymi i kanałami, - nasyceniem i tempreaturą barw. 13. 2 Filtry. Praca z filtrami: - sepia, stare zdjęcie, - teksturowanie, - zaokrąglone rogi, poszarpana krawędź, - rozmycia i innymi. 14. 6 Efekty w grafice rastrowej. Tworzenie efektów typu: - retusz starej fotografii, - miniaturyzacja, - koloryzacja starych fotografii itp W wyniku zajęć uczestnik: - rysuje własne obiekty wektorowe, - wprowadza i modyfikuje tekst, zamienia go na krzywe, - pracuje na krzywych, - stosuje zasady projektowania graficznego i typograficznego, - przygotowuje prace do druku i wykonuje wydruk, - dokonuje cyfrowej obróbki zdjęć,

- kadruje i zapisuje obrazy w róznych formatach graficznych, - stosuje róznego rodzaju filtry, - przekształca zdjęcia poprzez tworzenie efektów. Obudowa dydaktyczna Do realizacji programu niezbędne jest odpowiednie wyposażenie sali w sprzęt oraz oprogramowanie. Pracownia komputerowa z dostępem do Internetu, wyposażona w 10 stanowisk komputerowych, drukarkę laserową lub atramentową, Oprogramowanie: - system operacyjny: Linux, Windows lub Mac OS X - darmowy program do tworzenia grafiki wektorowej, - darmowy program do tworzenia grafiki rastrowej, - przeglądarka internetowa Ewaluacja Ewaluacją podjętych działań będzie zaangażowanie oraz aktywność uczniów w zajęciach oraz dostarczanie, przez nich, nowych propozycji tematycznych do realizacji na kolejnych spotkaniach, a także na podstawie wywiadów, rozmów, ankiet. Dodatkowo, wyniki uczestników kółka w różnorodnych konkursach graficznych. ANKIETA EWALUACYJNA DLA UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH Ankieta wstępna Zaznacz odpowiedź znakiem X, zaś w miejsce kropek wpisz własne spostrzeżenia. 1. Czy brałeś/aś udział wcześniej w zajęciach grafiki komputerowej? (Proszę zaznaczyć odpowiedź znakiem X) nie

tak, w jakich?... 2. Z jaką tematyką chciał/ a/ byś się zapoznać w czasie zajęć? (Proszę podać swoje propozycje). 3. Jakie są Twoje oczekiwania co do zajęć? (Proszę zaznaczyć odpowiedź znakiem X) zdobycie nowych wiadomości i umiejętności przydatność nabytych umiejętności rozwinięcie własnych zainteresowań inne, jakie?... Ankieta przeprowadzona w połowie realizacji programu 1. Czy podczas zajęć Kółka Grafiki Komputerowej panuje przyjemna, swobodna atmosfera? (Odpowiedź proszę wyrazić skalą od 1 do 5) 1 2 3 4 5 2. Czy przekazywane treści za zajęciach są dla Ciebie zrozumiałe? (Odpowiedź proszę wyrazić skalą od 1 do 5) 1 2 3 4 5 3. Czy zajęcia z Kołka Grafiki Komputerowej spełniają Twoje coczekiwania? (Odpowiedź proszę wyrazić skalą od 1 do 5) 1 2 3 4 5 4. Które z dotychczas poznanych technik/zagadnień pracy podobały Ci się najbardziej? (Proszę wymienić) 5. Czy chciałbyś dokonać zmian w przebiegu zajęć?

(Proszę zaznaczyć odpowiedź znakiem X) nie tak, jakich?... Ankieta końcowa 1. Czy zrealizowane zajęcia poszerzyły Twoją wiedzę? (Proszę zaznaczyć odpowiedź znakiem X) tak nie 2. Które z zaproponowanych technik grafiki komputerowej podobały Ci się najbardziej? (Proszę wpisać własne spostrzeżenia)...... 3. Czy zajęcia były prowadzone w sposób przystępny? (Proszę zaznaczyć odpowiedź znakiem X) tak nie 4. Czy poleciłbyś takie zajęcia inym uczniom? (Proszę zaznaczyć odpowiedź znakiem X) tak nie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Klasa: Uczestnicy Kółka Grafiki Komputerowej Czas: 2x 60 minut Temat: Grafika wektorowa - rysowanie i edycja podstawowych obiektów. Cele operacyjne: Cel glówny: Wdrażanie do tworzenia i edycji podstawowych obiektów wektorowych. Cele szczegółowe: Uczestnik wie: zna pojęcia: wypełnienie jednolite, gradientowe, kontur jakie jest zastosowanie narzędzi: suma, róznica, część wspólna, wykluczenie Uczestnik potrafi: pracować na kształtach: prostokąt, elipsa, gwiazda, wypełnieniać kolorem kształty i kontury, stosować wypełnienie jednolite i gradientowe (liniowy i radialny), modyfikować kształty, przywracać domyślne ustawienia kształtów, pracować na obiektach wykorzystując narzędzia: suma, różnica, część wspólna, wykluczenie, podział, rozcięcie ścieżki. Formy pracy: indywidualna Metody pracy: podająca, eksponująca, ćwiczeń praktycznych Środki dydaktyczne: zestaw komputerowy, rzutnik multimedialny, program do tworzenia grafiki wektorowej: Inskape, karty pracy

Czynności organizacyjne 1. Sprawdzenie listy obecności. 2. Podanie tematu lekcji. 3. Zapoznanie uczniów z celami lekcji. Wprowadzenie Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od wskazania i wytłumaczenia podstawowych pojęć, z którymi uczestnik kółka będzie się spotykać w dalszym toku zajęć. W szczególności rozróznia rodzaje wypełnień: jednolite gradientowe. Wypełnienie jednolite: kolorem można nadać obiektowi tylko jeden kolor. Wypełnienie gradientowe: (tonalne) pozwala nadać obiektowi łagodne przejście pomiędzy dwoma lub więcej kolorami wzdłuż ścieżki: liniowej, radialnej. Dodatkowo, nauczyciel prezentuje sposób zmiany koloru konturu obiektu (w trakcie omawiania zagadnienia, nauczyciel eksponuje sposób wypełniania kształtów kolorem jednolitym lub tonalnym). Część właściwa lekcji Ćwiczenie 1: Nauczyciel prosi uczniów o narysowanie trzech kształtów: prostokąt, elipsa, gwiazda, a następnie zmianę ich wypełnienia: jednolite, tonalne: liniowe i radialne. Dodatkowo, uczniowie włączają kontur dowolnego kształtu i wypełnianą je kolorem jednolitym. Po wykonaniu pracy nauczyciel wprowadza uczniów w umiejetność modyfikowania podstawowych kształtów oraz przywracania ich domyślnych wartości. Eksponuje możliwości i sposób wykonania: Ćwiczenie 2: Uczniowie otrzymują polecenie modyfikacji ksztatów według zadanych wartości: - Gwiazda: zmiana wartości zaokrąglenia narożników na: 0,500 - Gwiazda: zmiana ilości narożników na 9; przesunięcie punktu podstawy ramienia, tak aby osiągnąć efekt, jak na obrazku powyżej.

Nauczyciel przechodzi do kolejnego zagadnienia: wprowadzenia uczniów w umiejętność pracy z narzędziami: suma, różnica, część wspólna, wykluczenie, podział, rozcięcie ścieżki. Tłumaczy zastosowanie oraz sposób wykonania. Ćwiczenie 3: Uczniowie, wspólnie z nauczycielem wykonują poszczególne etapy: Ćwiczenia 4: Nauczyciel prosi uczniów o próbę wykonania obiektów: Zakończenie zajęć Podsumowanie zajęć: przypomnienie poszczególnych narzędzi i opcji programu oraz ich zastosowania. Polecenie wykonania pracy domowej: bombki choinkowej. Porządkowanie stanowisk pracy. Pożegnanie.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Klasa: Uczestnicy Kółka Grafiki Komputerowej Czas: 2x 60 minut Temat: Grafika rastrowa efekty w grafice rastrowej. Cele operacyjne: Cel glówny: Kształtowanie umiejętności zastosowania edytora grafiki do nadania dodatkowych atrybutów obrazowi fotograficznemu. Cele szczegółowe: Uczestnik wie: zna pojęcia: warstwa, tryb warstwy, krycie jakie jest zastosowanie narzędzi: pędzel, tryb i krycie warstwy Uczestnik potrafi: pracować na wielu warstwach stosować rózne tryby warstw dobierać krycie warstw, tak aby osiągnąć zamierzony efekt Formy pracy: indywidualna Metody pracy: podająca, eksponująca, ćwiczeń praktycznych Środki dydaktyczne: zestaw komputerowy, rzutnik multimedialny, program do tworzenia grafiki wektorowej: Gimp, karty pracy.

Program Kółka Grafiki Komputerowej Czynności organizacyjne 1. Sprawdzenie listy obecności. 2. Podanie tematu lekcji. 3. Zapoznanie uczniów z celami lekcji. Wprowadzenie Nauczyciel wprowadza uczniów w zagadnienie zastosowania koloryzacji starej czarno-białej fotografii za pomocą edytora grafiki. W związku z tym tematem wyjaśnia pojęcia: warstwa, tryb warstwy, krycie. Podczas omawiania zagadnienia prezentuje rózne wyniki zastosowania: wielu warstw jednocześnie oraz zmiany trybu warstw. Pokazuje, że do dzisiejszych zajęć odpowiednie będzie zastosowanie trybu wartwy: kolor oraz narzędzia pędzel i umiejętne ustawienia wartości krycia warstw. Część właściwa lekcji Ćwiczenie 1: W trakcie pokazu uczniowie na własnych komputerach próbują naśladować nauczyciela w czynnościach. Nauczyciel i uczniowie wspólnie pracują nad zdjęciem: Ćwiczenia 2: Uczniowie otrzymują zdjęcia do wyboru. Starają się dokonać koloryzacji fragmentów, wybranych obiektów na zdjęciach. Nauczyciel pełni rolę wspomagającą (w razie konieczności). Przykładowe prace: Włocławek 2011

Zakończenie zajęć Podsumowanie zajęć: przypomnienie poszczególnych narzędzi i opcji programu oraz ich zastosowania. Polecenie wykonania pracy domowej: odszukać w domu stare, archiwalne zdjęcie (czarno-białe). Dokonać jego koloryzacji za pomocą edytora grafiki. Porządkowanie stanowisk pracy. Pożegnanie.