MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI

Podobne dokumenty
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Wioletta Mrozek

Czerwiec 2016 SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6. TEMAT: aktywność HASŁO MIESIĄCA: aaa ruszam się! Jeszcze jeden krok do zwycięstwa.

Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

Ważne nieważne. Spotkanie 4. fundacja. Realizator projektu:

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

Zadanie 8: Nie jesteś sam.

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

Osoby starsze o sprawowaniu opieki nieformalnej nad seniorem w Polsce

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Jak dorosnę. Spotkanie 30. fundacja. Realizator projektu:

Temat: Lekcja wychowawcza poświęcona tematyce przemocy w oparciu o film Męska sprawa Sławomira Fabickiego.

Projekt edukacyjny uczniów klasy II a Korczak król dzieci

1. Każdy ma swojego dusiołka

JĘZYK POLSKI. Jan Kochanowski podróże XVI-wiecznego szlachcica

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Przyjaciel na balkonie reż. Hüseyin Tabak

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

SCENARIUSZE KATECHEZY

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

IV Noc z Filmem Historycznym - Jan Nowak Jeziorański - Kurier z Warszawy

10 najlepszych zawodów właściciel szkoły tańca

1. Roland rycerz średniowieczny

Zadanie 7: Mój przyjaciel jest inwalidą jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność?

3. Miłość niejedno na imię

Wicher reż. Katja von Garnier

Razem czy osobno? Spotkanie 17. fundacja. Realizator projektu:

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia

Cele lekcji: Metody: - praca z tekstami kultury; - praca indywidualna; - metoda poglądowa; - burza mózgów ; -,,drzewko decyzyjne. Środki dydaktyczne:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek ucznia lat)

Propozycja dla III i IV etapu edukacji

Moje działanie, mój sukces!

Patyk się żeni reż. Martin Lund

XVI Finał SZLACHETNEJ PACZKI już za nami!

Wzór na rozwój. Karty pracy. Kurs internetowy. Nauki ścisłe odpowiadają na wyzwania współczesności. Moduł 3. Data rozpoczęcia kursu

Komu pomagamy w Paczce?

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

ALE DLACZEGO KLUB SENIORA? OSOBISTE HISTORIE

3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki frazeologiczne związane z kolorem szarym.

Temat: Poznajemy zwyczaje i muzykę górali.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KL III SZKOŁY PODSTAWOWEJ KULTURALNY UCZEŃ

Rozwijanie twórczego myślenia uczniów

(szczegółowy opis spotkania pn. Opis spotkania GOPS ). klasach I III Szkoły Podstawowej

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej

SZKOLNE KOŁO CARITAS. Gimnazjum nr 17 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gdańsku- Zaspie

WARSZTATY Z MONTAŻU OBRAZU I DŹWIĘKU. Temat: OPOWIADANIE FILMOWE CZYLI JAK MONTUJE SIĘ FILMY

Cofnij nagraj zatrzymaj

Dorastanie w Polsce czasów PRL u. Interpretacja filmu Krzysztofa Zanussiego Cwał (1996).

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Dlaczego chrześcijańskie wychowanie?

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:


OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Temat 1. : Wykorzystanie cyberprzestrzeni


Chwila medytacji na szlaku do Santiago.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek 15+)

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.


KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Projekt edukacyjny nr 1. Tytuł projektu: Jak się porozumiewają ze sobą ludzie?

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

J. M. Spychały, dostosowując go do lekcji w klasach młodszych szkoły podstawowej.

Strona 1. SZKOŁA PODSTAWOWA nr 143 im. STEFANA STARZYŃSKIEGO w WARSZAWIE PROGRAM WYCHOWAWCZY. Warszawa 2015/16

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Jak zrealizować projekt edukacyjny w szkole podstawowej?

Transkrypt:

1 akino Czerwiec 2016 GIMNAZJUM TEMAT: aktywność HASŁO MIESIĄCA: aaa ruszam się! MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI W stronę życia. OPERACJA HIP-HOP reżyseria: Bryn Evans scenariusz: Bryn Evans zdjęcia: Bevan Crothers muzyka: Tom Fox, Marshall Smith, The Sound Room montaż: Peter Roberts obsada: Eileen Evans, Terri Wool-Moore Goodwin, Billie Jordan, Winnie Mitchell, Rosemary McKenzie, Kara Nelson, Maynie Thompson Operacja hip-hop to ciepły i inspirujący film dokumentalny, którego motto brzmi: Nigdy nie jest się za starym na podróż swojego życia. Opowiada o grupie seniorów z Nowej Zelandii, którzy pod okiem ambitnej opiekunki Billie Jordan postanawiają wystąpić podczas World Hip Hop Dance Championships w Las Vegas. Wbrew wszelkim ograniczeniom zarówno wiekowym, jak i materialnym angażują się w stworzenie układu tanecznego, który zaprezentują przed dużo młodszą widownią i resztą świata. Oprócz śledzenia treningów i ostatecznego sukcesu słuchamy wspomnień kobiet na temat ich młodych lat, pierwszych miłości, pracy i wyzwań, jakie podejmowały. Jesteśmy też świadkami przyjaźni rodzącej się między członkami grupy a ich trenerką.

2 akino Czas zajęć: 45 min Cele ogólne: ze zrozumieniem odczytuje dzieło filmowe; porządkuje informacje dotyczące treści filmu; charakteryzuje postać mówiącą w filmie; znajduje w filmach nawiązania do tradycyjnych wątków literackich i kulturowych; omawia na podstawie poznanych dzieł filmowych podstawowe zagadnienia egzystencjalne: miłość, przyjaźń, śmierć, cierpienie, lęk, nadzieja, wiara religijna, samotność, inność; uczestniczy aktywnie w dyskusji. Metody pracy: Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące metody i formy pracy z uczniem: metaplan; dyskusja; analiza porównawcza dzieł kultury; karta pracy; praca z klasą, w grupach oraz indywidualna. Środki dydaktyczne: Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące środki dydaktyczne: film Operacja hip-hop ; powieść Ernesta Hemingwaya Stary człowiek i morze ; plansze lub slajdy ze zrzutami ekranowymi z filmu; komputer i projektor lub tablica multimedialna; karty pracy. Przygotowanie do lekcji Lekcja powinna się odbyć po obejrzeniu filmu Operacja hip-hop i lekturze powieści Stary człowiek i morze. Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje pięć zrzutów ekranowych w formie wydruków lub slajdów: 00:07:17, 00:11:48, 00:18:03, 00:31:35, 00:35:37 i drukuje karty pracy (patrz s. 5 6). Przebieg zajęć WPROWADZENIE Nauczyciel podaje temat lekcji, a następnie w celu przypomnienia bohaterów filmu Operacja hip-hop prosi uczniów o uporządkowanie wiedzy o postaciach. Przypomina, że pięć bohaterek filmu Eileen Evans, Winnie Mitchel, Kara Nelson, Maynie Thompson i Terri Wool-More Goodwin pokazywało pamiątkowe fotografie, które coś mówiły o ich życiu. Wyobraźmy sobie, że panie chcą stworzyć galerię w jednym z portali społecznościowych, w której opowiedzą coś o sobie. Zadaniem uczniów jest ułożyć opisy zdjęć dla poszczególnych osób. Prowadzący dzieli klasę na pięć grup i przydziela postaci lub pozwala liderom zespołu wylosować postać. Przykładowe odpowiedzi Kara Nelson Mój mąż kochał statki i morze, a ja lubiłam łowić ryby. Pobraliśmy się, gdy miałam 45 lat, a on 50. Wcześniej, gdy mieszkaliśmy w Anglii, dzieliło nas zaledwie 20 mil, ale nigdy na siebie nie trafiliśmy. Zmarł w 2004 r. Strajkowałam w Anglii z dziewczynami przeciwko wojnie nuklearnej.

3 akino Terri Wool-More Goodwin To ja z zabawką Feliksem. Mój mężczyzna jest moim Adonisem, nadal jest piękny i ujmujący. Ale kiedy byliśmy narzeczonymi, nie nosiłam pierścionka. Eileen Evans Grałam w teatrze nie zawsze to, co chciałam. Męża poznałam, gdy grałam służącą. Babcia zajmowała się mną podczas wojny, bo rodzice byli zaangażowani politycznie. Boję się wojny, odkąd przesiedziałam bombardowanie z zabawkami w schronie. Maynie Thompson Moja pierwsza pokusa amerykański żołnierz piechoty morskiej. Długo zastanawiałam się, czy pójść z nim do łóżka. Odpowiedzi szukałam nawet w Biblii. A poślubiłam kogoś, kto nie chciał dzieci, dlatego zostawił mnie samą z piątką. Byłam zaangażowana w walkę na rzecz pokoju na świecie. Winnie Mitchel Zainspirowała mnie działalność Maynie. Poszłam za nią, krzyczałyśmy przeciwko wojnie nuklearnej, wojnie w Wietnamie, strajkowałyśmy w Anglii. Realizacja tematu Nauczyciel pyta uczniów, co mogą powiedzieć o tych kobietach. Uczniowie powinni zauważyć, że każda musiała stawić czoła jakiemuś wyzwaniu: wychowywała dzieci, robiła karierę, angażowała się społecznie. Wszystkie były aktywne i pełne życia. Prowadzący pyta, co przyniosła im starość. Należy tak pokierować dyskusją, by uczniowie stwierdzili, że przyniosła ograniczenia, choroby, samotność, niepełnosprawność. Nauczyciel przypomina uczniom Santiago bohatera powieści Stary człowiek i morze. Następnie rozdaje karty pracy (patrz s. 5) i prosi o dopisanie analogicznych etapów do tanecznego wyzwania grupy seniorów. Po upływie wyznaczonego czasu nauczyciel weryfikuje odpowiedzi. Przewidywane odpowiedzi: SANTIAGO SENIORZY Rodzaj aktywności Wypływa w morze. Przystępują do projektu. Motywy Chce odwrócić pech, pokonać niemoc, poczucie beznadziejności życia. Morze to coś nieprzewidywalnego, to Nie chcą być samotni, skupiać się na chorobach i starości. Taniec ludzi młodych to dla nich odmiana. żywioł. Walka Z rekinami. Z trudnościami związanymi z występem. Rodzaj trudności Męczy się, walcząc z rybą, traci przytomność, załamuje się psychicznie, wpada w rozpacz. Z trudem zdobywają pieniądze na wyjazd, wizę Maynie, pokonują słabą kondycję i inne ograniczenia, stres. Cel Złowić rybę. Wziąć udział w zawodach. Sukces Ryba daje radość, otuchę, dumę. Santiago ma uczucie spełnienia, wykonał wspaniałą pracę. Taniec pozwala im być razem, stać się rodziną. Jest nowym przeżyciem, które podnosi na duchu. Finał Wraca na brzeg. Wracają do Waiheke.

4 akino Efekt Podziw ludzi, radość chłopca, którego nie zawiódł, odzyskana wiara w siebie. Santiago spełnił własne marzenie, czuje się wartościowy. Szkielet ryby stanie się pamiątką jego siły i niezłomności. Choroby i kontuzje (Maynie dostała zapalenia płuc, Rosemary złamała miednicę), wiara w siebie, wsparcie i uznanie młodych ludzi. Większość nadal tańczy. Zaczęli spełniać swoje marzenia: Eileen pracuje jako modelka, Kara wyruszyła w podróż. Nauczyciel pyta, czy Billy Jordan mogłaby symbolizować postać Manolina. Rozdaje karty pracy (patrz s. 6) i prosi uczniów o porównanie postaw obojga bohaterów. Przewidywane odpowiedzi: MANOLIN OPIEKUN SANTIAGO Przynosi Santiago ryby i gazety. Podziwia starca, jego doświadczenie i mądrość. BILLY TRENERKA I OPIEKUNKA SENIORÓW Odwiedza Maynie, kupuje lekarstwa, pomaga w pielęgnacji. Słucha swoich podopiecznych, ich życie ją inspiruje, ich opowieści dają jej siłę do działania. Po trzęsieniu ziemi to jest pierwsza rzecz, którą robi i ma dla niej sens. Inspiruje Santiago do łowienia, chce, żeby wypłynął, i wierzy, że wróci z rybą. Spędza czas z Santiago, rozmawia z nim, potem tęsknią za sobą. Dzięki niemu Santiago nie jest samotny. Wierzy w siłę grupy, w sukces. Codziennie mówi, że są wspaniali, chwali ich. Okazuje im wiele czułości, obdarza miłymi słowami, miłością, której potrzebują na co dzień. Dzięki niej wszyscy stają się rodziną. Podsumowanie tematu Uczniowie formułują wnioski: młodzi potrzebują starszych, a starsi młodszych, mogą wzajemnie z siebie czerpać dobro. Manolin chciał mieć w Santiago przyjaciela i autorytet. Billy odkryła dzięki seniorom sens własnego życia, dzięki grupie stała się lepszym, spełnionym człowiekiem. Praca domowa Zrób wideowywiad z babcią lub dziadkiem na temat ich sukcesów życiowych oraz niezrealizowanych celów. Zatytułuj go Marzenia wczorajsze i dzisiejsze. Przygotowanie scenariusza Wioletta Mrozek SFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW WSPÓŁORGANIZATORZY PARTNER STRATEGICZNY

5 akino KARTA PRACY NR. 1 Uzupełnij tabelę. SANTIAGO SENIORZY Rodzaj aktywności Wypływa w morze. Przystępują do projektu. Motywy Walka Z rekinami. Z trudnościami związanymi z występem. Rodzaj trudności Cel Złowienie ryby. Występ podczas zawodów w Las Vegas. Smak sukcesu Finał Wraca na brzeg. Wracają do Waiheke. Efekt

6 akino KARTA PRACY NR. 2 Uzupełnij tabelę. MANOLIN OPIEKUN SANTIAGO Przynosi Santiago ryby i gazety. BILLY TRENERKA I OPIEKUNKA SENIORÓW Podziwia starca, jego doświadczenie i mądrość. Inspiruje Santiago do łowienia, chce, żeby wypłynął, i wierzy, że wróci z rybą. Spędza czas z Santiago, rozmawia z nim, potem tęsknią za sobą. Dzięki niemu Santiago nie jest samotny.