DATA... IMIĘ I NAZWISKO... klasa... I. TEST WYBRANE EKOSYSTEMY: LAS, POLE, JEZIORO.

Podobne dokumenty
Temat: Przystosowania roślin do życia w wodzie.

G M I N N Y K O N K U R S M A T E M A T Y C Z N O P R Z Y R O D N I C Z Y OMNIBUS O S I E K J A S I E L S K I R. POWODZENIA!

Temat: Czym zajmuje się ekologia?

Sieć pokarmowa (troficzna)w stawach rybackich.

WOJEWÓDZKA KOMISJA KONKURSU PRZYRODNICZEGO ZADANIA NA ETAP SZKOLN Y KONKURSU PRZYRODNICZEGO W ROKU SZKOLNYM 2010/2011

Żywność w łańcuchu troficznym człowieka

Uczenie się biologii wymaga dobrej organizacji pracy Sposoby odżywiania się organizmów

PRZYCZYNY ZMNIEJSZENIA BIORÓŻNORODNOŚCI EKOSYSTEMÓW autor: Magdalena Szewczyk

ROLA BIORÓŻNORODNOŚCI W SIECI POKARMOWEJ autor: Magdalena Szewczyk

Co kto je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP:

Adaptacja roślin do środowiska wodnego

Biologia klasa 6. Wymagania edukacyjne do działów na poszczególne oceny

Scenariusz nr 6. I. Tytuł scenariusza: Rośliny wodne. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie

III POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY Organizator: Starostwo Powiatowe w Wołominie ETAP POWIATOWY

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Kręgowce Podkreśl cechy, które świadczą o przystosowaniu żaby do życia na lądzie. (0 2) grupa a

Komórka organizmy beztkankowe

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Poznajemy warunki życia na lądzie i w wodzie. Data i miejsce realizacji Czerwiec 2015; Zespół Szkół w Cieksynie

ZESTAW B. 1. Garbus to: a) wędzisko wygięte podczas holu ryby, b) potoczna nazwa okonia, c) rodzaj sieci rybackiej.

Temat: Organizmy różnią się sposobem odżywiania

Dział PP klasa Doświadczenie Dział PP klasa obserwacja

WOJEWÓDZKA KOMISJA KONKURSU PRZYRODNICZEGO

KLASA VI WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY (BIOLOGIA) Poziom wymagań

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

KONKURS PRZYRODNICZY. Życie na łące. - Dzień Ziemi 2006 r INSTRUKCJA DLA UCZESTNIKA

XII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI etap II r.

TEST Czas pracy: 60 minut Liczba punktów do uzyskania: 40

CELE: 1) podnoszenie kompetencji uczniów w obserwowaniu przyrody z wykorzystaniem wszystkich

Wymagania programowe z przyrody. Klasa 4. Dział 1 MY I PRZYRODA. Dział 2 MOJA OKOLICA

I. BIOLOGIA NAUKA O ŻYCIU Dopuszczający Dostateczny Dobry Bardzo dobry Celujący - wymienia czynniki. - podaje przykłady niezbędne do życia

Pytania ogólne I etapu XII Edycji Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

1 p. za jeden poprawny merytorycznie przykład z wyjaśnieniem Rozwiązanie: przykładowe odpowiedzi Kaktusy liście przekształcone w kłujące ciernie

Scenariusz 16. Gimnazjum. temat: Bobry i litoral. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala/teren. Formy pracy: Metody pracy:

Uczeń: wiedzy biologicznej nauki wymienia cechy organizmów żywych. podaje funkcje poszczególnych organelli. wyjaśnia, czym zajmuje się systematyka

Zadanie 5. (0 1 ) Przyrząd, dzięki któremu moŝna obserwować skórę na dłoniach przedstawia rysunek: A. numer 1 B. numer 2 C. numer 3 D.

ocena celująca I. Świat zwierząt

Wymagania edukacyjne z biologii klasa I gimnazjum

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII kl. VI

Dział I Powitanie biologii

Temat: Glony przedstawiciele trzech królestw.

Konkurs przyrodniczy. Odkrywamy tajemnice świata zwierząt. I etap eliminacje

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Woda jako środowisko Ŝycia karta pracy

Grupa I Zadanie 1. Podziel środowisko wodne uzupełniając poniższy schemat: wody ... Zadanie 2. Podaj czynniki niezbędne organizmom do życia w wodzie:

SCENARIUSZ. Dlaczego. WODA kwitnie? Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

Plan metodyczny lekcji

Wynikowy plan nauczania biologii skorelowany z drugą częścią cyklu edukacyjnego Biologia z tangramem

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

3. Rysunek obok przedstawia postać larwalną: a. żaby, b. ropuchy, c. traszki, d. rzekotki drzewnej.

Quiz przyrodniczy z okazji obchodów Dnia Ziemi

Zadania dla I klasy gimnazjum BIOLOGIA

Przedmiotowe zasady oceniania wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa 6

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej

POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY /etap II, poziom szkoły podstawowe

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Przedmiotowy System Oceniania

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII KLASA 5 DOBRY. DZIAŁ 1. Biologia jako nauka ( 4godzin)

KLUCZ ODPOWIEDZI I PUNKTACJA ARKUSZ I CZĘŚĆ I ZADANIA ZAMKNIĘTE

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Legenda: Badany obiekt staw w Mysiadle Granica powiatu Granice gmin Gmina Lesznowola

Przebieg zajęć: Faza przygotowawcza:

Zespół Szkół Nr3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Wynikowy plan nauczania

SCENARIUSZ. W świecie FOSFORU. Grupa wiekowa: szkoła podstawowa gimnazjum. P A K I E T E D U K A C Y J N Y P R O J E K T U EKOROB (

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy I gimnazjum

Podsumowane wiadomości o roślinach

Konkurs Przedmiotowy z biologii dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego finał Model odpowiedzi, kryteria przyznawania punktów.

Dział programu I. Biologia nauka o życiu

Imię i nazwisko: ... WOJEWÓDZKI KONKURS Z FIZYKI Z ASTRONOMIĄ DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2012/2013 ETAP I SZKOLNY

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej. 1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

Wymagania edukacyjne z biologii w klasie 1E

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII DLA KLASY 6

Rekultywacja obszarów wodnych w regionie za pomocą innowacyjnej technologii REZONATORA WODNEGO EOS 2000

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z BIOLOGII KLASA I

Szkoła.. w.. TEST - etap ponadregionalny: kl.vi Czas pracy: 60 minut 21 zadań, maksymalna liczba punktów: 30

1 Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.

Wymagania edukacyjne do poszczególnych działów programowych - klasa VI

KONKURS BIOLOGICZNY dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego 5 marca 2011r. - zawody III stopnia (finał)

Dział I. BIOLOGIA NAUKA O ŻYCIU. Dział II. JEDNOŚĆ ORGANIZMÓW

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy I gimnazjum

Wymagania edukacyjne kl. IV. Dzi ał pro gra mu I. Ja i moje otoczenie. Poziom wymagań konieczny podstawowy rozszerzający dopełniający

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 oparte na Programie Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

BLIŻEJ BIOLOGII WYMAGANIA EDUKACYJNE KLASA 1

Aby zachować równowagę biologiczną w oczku wodnym należy pamiętać o prawidłowym wyborze miejsca oraz jego wielkości:

Kto kogo je? Pośrednie nawiązania do treści nauczania z PP: przedstawia proste zależności pokarmowe zachodzące między organizmami

PRZYKŁADOWY ZESTAW ZADAŃ PRZYRODA

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy I gimnazjum oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

WYMAGANIA EDUKACYJNE -PRZYRODA

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Na czym polega bioróżnorodność?

Wiadomości i umiejętności ucznia na poszczególne stopnie szkolne.

Temat: Świat gadów. Gady pierwotnie lądowe lądzie wtórnie w wodzie zmiennocieplne ciepłolubne

SPRAWDZIAN DIAGNOZUJĄCY KLAS PIĄTYCH

Wymagania edukacyjne z PRZYRODY dla klasy VI- rok szkolny 2018/2019

Wymagania edukacyjne z biologii dla klas I Gimnazjum Gminy Liw im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Węgrowie

Transkrypt:

DATA... IMIĘ I NAZWISKO... klasa... I. TEST WYBRANE EKOSYSTEMY: LAS, POLE, JEZIORO. INSTRUKCJA: Test składa się z 24 pytań. W każdym pytaniu podano cztery odpowiedzi: a, b, c, d, z których tylko jedna jest poprawna. Poprawną odpowiedź zaznacz krzyżykiem na karcie odpowiedzi. Gdy się pomylisz, obrysuj krzyżyk kółkiem i postaw go ponownie. Za każdą odpowiedź poprawną uzyskasz l punkt, za błędną lub brak odpowiedzi 0 punktów. Nie śpiesz się. Pracuj samodzielnie i spokojnie. Masz 35 minut. Powodzenia. 1) Przystosowaniem ryb do życia w wodzie jest: a) opływowy kształt ciała; b) obecność płetw i pęcherza pławnego; c) pokrycie łuskami i śluzem; d) wszystkie powyższe odpowiedzi są prawidłowe. 2) Zwierzęciem lądowo - wodnym jest: a) żaba, b) bocian, c) karp, d) słowik. 3) Zwierzętami typowo wodnymi są: a) ryby i rozwielitki, b) raki i węże, c) larwy niektórych owadów i jaszczurki,

d) rozwielitki i dżdżownice. 4) Roślinami podwodnymi, całkowicie zanurzonymi w wodzie są: a) moczarka kanadyjska i żabiściek, b) rogatek i grążel żółty, c) wywłócznik i rdestnica, d) rdestnica i rzęsa wodna. 5) W zbiorowisku wodnym rośliny o pływających liściach to: a) rdestnica, b) grążel żółty, c) wywłócznik, d) trzcina. 6) Wskaż rośliny wynurzone w strefie przybrzeżnej jeziora: a) dąb, malina, tatarak, b) tatarak, pałka i trzcina, c) pałka, konwalia i trzcina, d) grzybień biały, pałka i jeżyna. 7) Zawartość tlenu w wodzie zależy od: a) produkcji tlenu podczas fotosyntezy; b) temperatury wody i natężenia procesów gnilnych w zbiornikach; c) zużycia tlenu przez wszystkie organizmy wodne w procesie oddychania; d) wszystkie powyższe odpowiedzi są prawidłowe. 8) Pod wpływem intensywnie rozmnażających się glonów, woda w jeziorze przybiera barwę siną, brązową, zieloną. Zjawisko to nazywamy: a) anabiozą,

b) zakwitem, c) gniciem, d) prawidłowe są odpowiedzi a i c. 9) Na przezroczystość wody w jeziorze nie mają wpływu: a) gnijące szczątki roślin i zwierząt; b) różnorodne zanieczyszczenia; c) rozpuszczone w niej gazy: tlen i dwutlenek węgla; d) drobne organizmy żywe unoszące się w wodzie. 10) Środowisko wodne w porównaniu z lądowym charakteryzuje się: a) większą gęstością i małymi wahaniami temperatury; b) mniejszą gęstością i dużymi wahaniami temperatury; c) dużą przejrzystością i większą ilością tlenu; d) większą ilością tlenu i większą gęstością. 11) Przystosowaniem rośliny do lepszego wykorzystania światła jest: a) łodyga zapewniająca roślinie pozycję pionową; b) odpowiednie ustawienie liści - prostopadłe do padających promieni, c) zróżnicowanie wielkości liści - górne mniejsze od dolnych; d) wszystkie odpowiedzi są poprawne. 12) Do charakterystycznych cech środowiska lądowego należą: a) duże zasoby dwutlenku węgla, b) małe zasoby dwutlenku węgla, c) małe wahania temperatury, d) jednakowe nawożenie gleb. 13) Czynnikami, mającymi duży wpływ na życie roślin w środowisku lądowym są:

a) woda i wiatr, b) promienie słoneczne, c) temperatura, d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 14) Rośliny są producentami, ponieważ: a) produkują tlen podczas fotosyntezy; b) produkują duże ilości nasion; c) wytwarzają związki organiczne przy udziale energii świetlnej; d) wytwarzają dużo energii cieplnej. 15) Do zwierząt roślinożernych zaliczamy: a) korniki. sarny, kozy; b) lisy, krowy, mewy; c) gąsienice, dzięcioły i świerszcze; d) sarny, wilki i ślimaki. 16) Organizmy różnych gatunków, zamieszkujące określone środowisko i powiązane wzajemnymi zależnościami tworzą: a) ekosystem, b) biotop, c) biocenozę, d) prawidłowe są odpowiedzi a i b. 17) Wybierz prawidłowe określenie biocenozy: a) biocenozą nazywamy wszystkie organizmy, zasiedlające dany teren; b) biocenozę tworzą wszystkie zwierzęta z różnych środowisk; c) biocenozą jest fragment lasu; d) biocenozę stanowią gleba, kamienie i woda.

18) Organizmy w środowisku połączone są zależnościami pokarmowymi, które noszą nazwę: a) łańcuchów pokarmowych, b) biocenozy, c) sieci pokarmowych, d) odpowiedzi a i c są prawidłowe. 19) Konsumentami nazywamy organizmy: a) odżywiające się pokarmem roślinnym lub zwierzęcym; b) powodujące rozkład obumarłych szczątków roślin i zwierząt; c) wytwarzające związki organiczne z dwutlenku węgla i wody; d) prawidłowe są odpowiedzi a i b. 20) Zwierzęta mogą bronić się przed drapieżnikami dzięki: a) obecności kolców; b) umiejętności szybkiej ucieczki; c) barwom lub kształtom ochronnym; d) wszystkie powyższe odpowiedzi są prawidłowe. 21) Wybierz zwierzęta, które w okresie zimy zapadają w odrętwienie lub sen: a) żaby i wróble, b) jaszczurki i węże, c) wróble i wrony, d) wrony i niedźwiedzie. 22) Warunki życiowe na lądzie, w porównaniu z warunkami panującymi w wodzie, są: a) bardziej różnorodne; b) bardziej ustabilizowane;

c) takie same; d) prawidłowe są odpowiedzi b i c. 23) Warunki życiowe środowiska lądowego zależą od: a) czynników klimatycznych i ukształtowania terenu; b) rodzaju podłoża i obecności innych organizmów; c) tylko czynników klimatycznych; d) prawidłowe są odpowiedzi a i b. 24) Wybierz prawidłowe informacje, dotyczące roślin zielonych: a) są samożywne; b) same tworzą potrzebne do życia substancje organiczne; c) prowadzą proces fotosyntezy; d) wszystkie powyższe odpowiedzi są prawidłowe. II. Karta odpowiedzi do testu dla ucznia: Wybrane ekosystemy: las, pole, jezioro.

Klucz do testu. Kartoteka testu

Charakterystyka testu Test sprawdzający, wielostopniowy ma na celu zbadanie osiągnięć uczniów klas piątych. Każdy uczeń otrzymuje jeden egzemplarz testu oraz kartę odpowiedzi. Test powinien być rozwiązywany w czasie 35 minut. Ważenie materiału nauczania (w skali 1 : 5).