SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTERDYSCYPLINARNYCH

Podobne dokumenty
Zadanie 3 Zapisz wzory sumaryczne głównych składników przedstawionych skał i minerałów. kalcyt kreda kwarc gips agat

Materiały i tworzywa pochodzenia naturalnego

Skały wapienne i ich właściwości

SPOIWA MINERALNE POLITECHNIKA GDAŃSKA WYDZIAŁ CHEMICZNY KATEDRA INŻYNIERII PROCESOWEJ I TECHNOLOGII CHEMICZNEJ TECHNOLOGIE MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

X Konkurs Chemii Nieorganicznej i Ogólnej rok szkolny 2011/12

CEL ĆWICZENIA Zapoznanie studentów z chemią 14 grupy pierwiastków układu okresowego

Szkolny konkurs chemiczny Grupa B. Czas pracy 80 minut

I edycja. Instrukcja dla uczestnika. II etap Konkursu

Sole. 2. Zaznacz reszty kwasowe w poniższych solach oraz wartościowości reszt kwasowych: CaBr 2 Na 2 SO 4

Litowce i berylowce- lekcja powtórzeniowa, doświadczalna.

I edycja Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza dla uczniów szkół gimnazjalnych. rok szkolny 2014/2015 ZADANIA.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO - CHEMICZNEGO

Scenariusz lekcji otwartej chemia w klasie III w dniu Temat: Kwasy, zasady i sole powtórzenie wiadomości.

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów 4 lutego 2016 r. zawody II stopnia (rejonowe)

UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW, WŁAŚCIWOŚCI CHEMICZNE PIERWIASTKÓW 3 OKRESU

a) Sole kwasu chlorowodorowego (solnego) to... b) Sole kwasu siarkowego (VI) to... c) Sole kwasu azotowego (V) to... d) Sole kwasu węglowego to...

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2012/2013

TEST NA EGZAMIN POPRAWKOWY Z CHEMII DLA UCZNIA KLASY II GIMNAZJUM

Zadanie 2. (1 pkt) Uzupełnij tabelę, wpisując wzory sumaryczne tlenków w odpowiednie kolumny. CrO CO 2 Fe 2 O 3 BaO SO 3 NO Cu 2 O

Chemia nieorganiczna Zadanie Poziom: podstawowy

KLASA II I. WODA I ROZTORY WODNE. - wie gdzie i w jakiej postaci występuje woda w przyrodzie - wie jak powstaje roztwór i z czego się składa

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY

Bogusława Kozub; nauczyciel chemii w Publicznym Gimnazjum nr 5 w Płazie

Doświadczenie 5. Czyszczenie srebra metodą redukcji elektrochemicznej

PODSTAWY STECHIOMETRII

WYMAGANIA EDUKACYJNE na poszczególne oceny śródroczne i roczne Z CHEMII W KLASIE II gimnazjum

Przykłady ważniejszych minerałów występujących w skorupie ziemskiej

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW

XXIII KONKURS CHEMICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW ROK SZKOLNY 2015/2016

Małgorzata Karkoszka SCENARIUSZ LEKCJI W LICEUM. Właściwości chemiczne kwasów karboksylowych.

1. Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych

MAŁOPOLSKI KONKURS CHEMICZNY

Wymagania edukacyjne z chemii Klasa II WODOROTLENKI A ZASADY

XXV KONKURS CHEMICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW

Zajęcia 10 Kwasy i wodorotlenki

Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

2 S t r o n a. Spis treści

Wymagania edukacyjne z chemii Zakres podstawowy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTERDYSCYPLINARNYCH

Kod ucznia: Zadanie Maksymalna ilość

Glicyna przedstawiciel aminokwasów

Chemia nieorganiczna Zadanie Poziom: rozszerzony Punkty

PODKARPACKI GIMNAZJALNY KONKURS CHEMICZNY

KONKURS Z CHEMII. dla uczniów gimnazjów województwa warmińsko-mazurskiego w roku szkolnym 2017/2018 ETAP WOJEWÓDZKI 22 LUTEGO 2018

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2012/2013

Nauczycielski plan dydaktyczny z chemii klasa: 1 LO, I ZS, 2 TA, 2 TŻ1, 2 TŻ2, 2 TŻR, 2 TI,2 TE1, 2 TE2, zakres podstawowy

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii III etap

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW. Eliminacje rejonowe II stopień

WYPEŁNIA KOMISJA KONKURSOWA

IV. SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTERDYSCYPLINARNYCH. 44 S t r o n a. Temat: Jak zbudować samolot i wznieść się do nieba? Czas trwania: 45 min.

Scenariusz lekcji dla klasy II technikum i liceum

WYPEŁNIA KOMISJA KONKURSOWA

Świat roztworów lekcja powtórzeniowa

2.4. ZADANIA STECHIOMETRIA. 1. Ile moli stanowi:

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2015/2016

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW - rok szkolny 2016/2017 eliminacje rejonowe

Temat: Składniki odżywcze żywności. Data: Opracowała: Marta Gołębiewska - Szczykowska. Cele sformułowane w języku ucznia: Na dzisiejszej lekcji:

Wapń i jego związki. -występowanie i otrzymywanie -właściwości fizyczne i chemiczne - ważniejsze związki wapnia

MAŁOPOLSKI KONKURS CHEMICZNY

Z roztworami za pan brat, nie tylko w laboratorium

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY DLA UCZNIÓW DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 CHEMIA

HYDROLIZA SOLI. ROZTWORY BUFOROWE

INSTRUKCJE DO ĆWICZEŃ- Kwasy i wodorotlenki

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów dotychczasowych gimnazjów 24 stycznia 2018 r. zawody II stopnia (rejonowe)

WYPEŁNIA KOMISJA KONKURSOWA

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 CHEMIA

STRUKTURA A WŁAŚCIWOŚCI CHEMICZNE I FIZYCZNE PIERWIASTKÓW I ZWIĄZKÓW CHEMICZNYCH

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW. Eliminacje szkolne I stopień

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII

G-VI. Węgiel i jego związki z wodorem. Pochodne węglowodorów

Zapisz równanie zachodzącej reakcji. Wskaż pierwiastki, związki chemiczne, substraty i produkty reakcji.

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego w roku szkolnym 2018/2019

Kryteria oceniania z chemii kl VII

Rozkład materiału nauczania chemii klasa 2.

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW - rok szkolny 2011/2012 eliminacje rejonowe

Rozkład materiału nauczania chemii klasa 2 gimnazjum.

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjum województwa kujawsko-pomorskiego. Etap rejonowy. Instrukcja dla ucznia

Kryształy w życiu człowieka

Scenariusz lekcji. Temat: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu. Temat lekcji: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI 10 MARCA 2017R.

Technologie Materiałów Budowlanych Wykład 3. Mineralne spoiwa budowlane

XIV Konkurs Chemiczny dla uczniów gimnazjum województwa świętokrzyskiego. I Etap szkolny - 23 listopada 2016

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY DLA UCZNIÓW DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 CHEMIA

Nazwa kwalifikacji: Obsługa maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego Oznaczenie kwalifikacji: A.06 Numer zadania: 01

Małopolski Konkurs Chemiczny dla Gimnazjalistów

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY DLA UCZNIÓW DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 CHEMIA

Temat lekcji Bogactwa Naturalne Ziemi

TEMAT: Podsumowanie wiadomości z działu Atomy i cząsteczki.

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW. Eliminacje rejonowe II stopień

GIPS: OKREŚLENIE STOSUNKU WODA/SPOIWO METODĄ DYSPERSJI ORAZ CZASU WIĄZANIA METODĄ NACINANIA NOŻEM

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII... DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW - rok szkolny 2011/2012 eliminacje wojewódzkie

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 CHEMIA

XXI KONKURS CHEMICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW ROK SZKOLNY 2013/2014

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

XIV KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO. FINAŁ 13 marca 2017

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2012/2013

Zadanie 4. Podaj nazwy zwyczajową i systematyczną związku chemicznego o podanym wzorze półstrukturalnym, zaznacz grupy karboksylową i hydroksylową.

DZIAŁ 3: ROZTWORY WODNE OCENA ŚRÓDROCZNA

Transkrypt:

85 S t r o n a IV. SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTERDYSCYPLINARNYCH Temat:. Ściany jako podstawowy element domu, materiały izolacyjne. Czas trwania: 45 min. Cel główny: Uczeń: - potrafi rozpoznać materiały stosowane w budownictwie oraz zna cel stosowania materiałów izolacyjnych Cele szczegółowe: Uczeń: - omawia zastosowanie różnorodnych materiałów w budownictwie - oblicza ciśnienie wywierane na fundament przez ściany domu - omawia skład chemiczny materiałów budowlanych - omawia procesy zachodzące podczas powstawania zaprawy wapiennej, gipsowej oraz cementu - określa ilość materiałów potrzebnych postawienia ścian domu oraz oblicza ilość materiału potrzebnego na zaprawę murarską - organizuje pracę w grupie i efektywnie współdziała w zespole, - skutecznie komunikuje się w grupie, - potrafi wykorzystać technologię komputerową do opracowania i prezentacji wyników doświadczenia. Formy pracy: - praca indywidualna - praca w grupach Środki dydaktyczne: - komputer z dostępem do Internetu platforma e- learningowa

86 S t r o n a zestawy doświadczalne karty pracy Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do tematu zajęć. Dyskusja na temat: a) Materiały stosowane przez człowieka do budowy domów na przestrzeni dziejów b) Różne technologie stosowane w budownictwie 2. Wskazanie uczniom celu zajęć. 3. Praca w grupach. Grupa chemiczna Grupa fizyczna Grupa matematyczna - Analiza materiałów budowlanych z uwzględnieniem materiałów energooszczędnych - Podanie i zapisanie za pomocą równań reakcji kolejnych procesów zachodzących w celu uzyskania zaprawy wapiennej - Wykonanie pod kierunkiem nauczyciela doświadczenia gaszenia wapna palonego - Opisanie procesu powstawania cementu oraz zaprawy gipsowej - Wykonanie pod kierunkiem nauczyciela doświadczenia ogrzewania uwodnionego siarczanu (VI) miedzi. - Poznanie związków będących hydratami - Zapis za pomocą odpowiednich równań reakcji procesu twardnienia zaprawy gipsowej. - Analiza materiałów budowlanych uwzględniających materiałów energooszczędnych - Omówienie własności fizycznych izolatorów stosowanych w budownictwie - Omówienie funkcji fundamentów domu - Obliczenie ciśnienia wywieranego na powierzchnię ziemi przez fundament oraz przez ściany na fundament - Przypomnienie jednostek ciśnienia, przeliczanie jednostki ciśnienia - Rozwiązywanie zadań problemowych oraz zadań zamieszczonych w kartach pracy - Znalezienie informacji na temat artykułów budowlanych i świadczonych usług budowlanych i materiałów izolacyjnych - Obliczenie powierzchni całkowitej murów na podstawie projektów domów - Określenie ilości materiałów potrzebnych do wykonania pracy - Obliczenie ilości materiału potrzebnego na zaprawę murarską - Obliczenie wydatków dotyczących zapłaty osobom pracującym przy murowaniu - Oszacowanie kosztów wykonania ścian 4. Prezentacja efektów pracy poszczególnych grup.

87 S t r o n a 5. Ewaluacja zajęć. Załączniki: - karta pracy KARTA PRACY 1 Temat: Skały i minerały Imię i Nazwisko:... Data ZADANIE 1. Napisz wzory sumaryczne i nazwy systematyczne następujących minerałów d) Kwarc e) Korund f) Kalcyt ZADANIE 2. Przyporządkuj podane nazwy do odpowiednich rodzajów skał Gips, wapień, anhydryt, kreda, marmur Skały wapienne: Skały gipsowe: ZADANIE 3. Pod fotografiami skał wapiennych oraz gipsowych wpisz wzór sumaryczny ich głównego składnika. marmur gips kreda wapień anhydryt ZADANIE 4. Oceń prawdziwość podanych zdań. (napisz P prawda, F fałsz) A. Wapień jest skałą o budowie krystalicznej. B. Wapień jest wykorzystywany jako nawóz i surowiec do produkcji szkła. C. Kredę stosuje się do wyrobu past do zębów oraz jako pigment w białych farbach. D. Z marmuru wykonuje się rzeźby, nagrobki i elementy budynków

88 S t r o n a KARTA PRACY 2 Temat: Skały i minerały stosowane w budownictwie. Imię i nazwisko Data Doświadczenie. Wykrywanie węglanu wapnia Odczynniki: rozcieńczony roztwór kwasu chlorowodorowego, woda wapienna(roztwór wodorotlenku wapnia) próbki: wapień, kreda, skorupki jaja, gips, granit Szkło i sprzęt laboratoryjny: 5 probówek, pipeta, korek z rurką odprowadzającą, zlewki Sposób wykonania doświadczenia: 8. Do zlewki wlej wodę wapienną ok. ¼ objętości. 9. W probówkach umieść badane próbki ok. 2-3 g 10. Do 1 probówki wlej roztwór kwasu chlorowodorowego ok. 2-3 cm 3 11. Wylot probówki zamknij korkiem. 12. Końcówkę węża umieść w zlewce z wodą wapienną 13. Te same czynności (3-5) powtórz z kolejnymi próbkami 14. Zanotuj obserwacje w probówkach i w zlewce z wodą wapienną Obserwacje i wnioski Reakcje zachodzące podczas doświadczenia.

89 S t r o n a KARTA PRACY 3 Temat: Skały i minerały stosowane w budownictwie. Imię i nazwisko Data Doświadczenie. Gaszenie wapna palonego (tlenku wapnia ) Odczynniki: woda, tlenek wapnia, fenoloftaleina Szkło i sprzęt laboratoryjny: probówka, bagietka, łyżka, papierek uniwersalny Sposób wykonania doświadczenia: 5. Do probówki wlewamy wodę 6. Dodajemy do probówki fenoloftaleinę 7. Dodajemy do probówki tlenek wapnia 8. Zawartość probówki mieszamy bagietką Obserwacje i wnioski Reakcja zachodząca podczas doświadczenia.

90 S t r o n a KARTA PRACY 4 Temat: Skały i minerały stosowane w budownictwie. Imię i nazwisko Data Doświadczenie. Sporządzanie zaprawy gipsowej i badanie jej twardości Odczynniki: gips palony, woda Szkło i sprzęt laboratoryjny: zlewka, bagietka, łyżka, forma Sposób wykonania doświadczenia: 6. Do zlewki wlewamy wodę 7. Wsypujemy powoli gips palony 8. Mieszamy do uzyskania jednolitej masy 9. Wlewamy do formy 10. Pozostawiamy aż zaprawa stwardnieje Obserwacje i wnioski Reakcja zachodząca podczas doświadczenia.

91 S t r o n a KARTA PRACY 5 Temat: Materiały i tworzywa pochodzenia naturalnego wykorzystywane w budownictwie. Imię i nazwisko Data Materiały i tworzywa pochodzenia naturalnego 1. Uzupełnij ogólny podział surowców mineralnych. 2. Zapisz wzory sumaryczne głównych składników przedstawionych skał i minerałów. kalcyt kreda kwarc gips agat 3. Wpisz wzory sumaryczne głównych składników przedstawionych skał i minerałów. kryształ górski marmur piasek anhydryt ametyst _ 4. Uzupełnij równania reakcji chemicznych. Przy każdym z nich zaznacz nazwę procesu, w którym ta reakcja chemiczna zachodzi. Wstaw znak X w odpowiednią kratkę.

92 S t r o n a A. otrzymywanie wapna gaszonego C. identyfikacja skał wapiennych B. otrzymywanie zaprawy wapiennej D. otrzymywanie gipsu palonego CaO + H 2 O A / B / C / D Ca(OH) 2 + SiO 2 + H 2 O A / B / C / D CaCO 3 + 2 HCl + H 2 O + CO 2 A / B / C / D 2 (CaSO 4 2 H 2 O) T + 3 H 2 O A / B / C / D 5. Uzupełnij równania reakcji chemicznych. Przy każdym z nich zaznacz nazwę procesu, w którym ta reakcja chemiczna zachodzi. Wstaw znak X w odpowiednią kratkę. A. produkcja szkła krzemianowego C. otrzymywanie wapna palonego B. twardnienie zaprawy gipsowej D. twardnienie zaprawy wapiennej CaCO 3 T + CO 2 A / B / C / D Ca(OH) 2 + CO 2 + H 2 O A / B / C / D 2 CaSO 4 H 2 O + 3 H 2 O A / B / C / D Na 2 O + SiO 2 A / B / C / D 6. Uzupełnij zdania, zapisując wzory sumaryczne związków chemicznych lub nazwy odpowiednich rodzajów szkła. Szkło kryształowe zawiera znaczne ilości tlenku ołowiu(ii) i tlenku potasu. Szkło laboratoryjne wytwarza się z dodatkiem tlenku boru i tlenku glinu. charakteryzuje się dużą gęstością, a po oszlifowaniu silnym połyskiem. 7. Uzupełnij zdania, zapisując wzory sumaryczne związków chemicznych lub nazwy odpowiednich rodzajów szkła. Podstawowymi surowcami do produkcji szkła krzemianowego są: piasek ( ), wapień ( ) i soda ( ). uzyskujemy, dodając do masy szklanej tlenki metali (niklu, kobaltu, chromu). pękając, rozpada się na kawałki o zaokrąglonych brzegach.

93 S t r o n a KARTA PRACY 6 - CIŚNIENIE 10. Co to jest ciśnienie? 11. Co znaczy że ciśnienie ma wartość jednego paskala (1 Pa)? 12. Oblicz pole powierzchni dna akwarium, jeśli ciśnienie wywierane na dno przez siłę 20 N wynosi 50 Pa. 13. Zamień jednostki: 1013 hpa =....Pa 102 Pa =..kpa 820 Pa =..kpa N 250 2 =..hpa m 14. Oblicz ciśnienie jakie wywiera na blat stołu prostopadłościenny klocek o polu podstawy równym 30 cm 2 wciskany siłą 300N. 15. Oblicz ciśnienie jakie wywiera na śnieg chłopiec w butach o powierzchni 100 cm 2 działając siłą o wartości 20 N. 16. Oblicz, ile razy większe ciśnienie wywiera narciarz o masie 72 kg na śnieg, gdy jest w butach, od ciśnienia wywieranego przez niego po założeniu nart. Przyjmij powierzchnię spodów butów równą około 300 cm2 a powierzchnią nart równą 2400 cm2. 17. Na taborecie o powierzchni kwadratu o boku a=40 cm leży stos książek o masie 4 kg. Oblicz, jaka jest siła parcia działająca na powierzchnię taboretu. Oblicz również ciśnienie jakie wywierają książki na taboret.

94 S t r o n a karta ewaluacyjna Arkusz bieżącej samooceny ucznia Jak pracowałem w grupie? Z jaką częstotliwością pracowałem w grupie? tak nie czasami tak nie czasami tak nie czasami Aktywnie uczestniczyłem w pracy? Przyjmowałem określone zadania? Byłem pomysłodawcą? Słuchałem z uwagą? Pomagałem w podejmowaniu decyzji? Poszukiwałem nowych pomysłów? Pomagałem kolegom? Zachęcałem do pracy nad powierzonym zadaniem?

95 S t r o n a Samoocena uczestników projektu NASZA OCENA JAK PRACOWALIŚMY? TAK NIE NIE MAM ZDANIA Czy zgodnie podejmowaliśmy decyzje? Czy byłem zadowolony z wyboru grupy? Czy dotrzymywaliśmy umówionych terminów? Czy wszyscy włączyli się do pracy? Czy łatwo było zgromadzić potrzebne materiały do pracy? Czy potrafimy wykonać projekt? Czy potrafimy zaprezentować rezultaty wykonanej pracy? Czy chciałbym nadal uczestniczyć w tym projekcie?