MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Wioletta Mrozek

Podobne dokumenty
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Eskil i Trynidad reż. Stephan Apelgren

Dzieciaki z podwórka reż. Ylva Gustafsson, Catti Edfeldt

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Czerwiec 2016 SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6. TEMAT: aktywność HASŁO MIESIĄCA: aaa ruszam się! Jeszcze jeden krok do zwycięstwa.

El Cid legenda o mężnym rycerzu reż. Jose Poso

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film. Scenariusz zajęć edukacyjnych dla klas gimnazjalnych na podstawie filmu pod tytułem

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

Ważne nieważne. Spotkanie 4. fundacja. Realizator projektu:

Okulary. Spotkanie 12. fundacja. Realizator projektu:

Przyjaciel na balkonie reż. Hüseyin Tabak

Łowcy smoków reż. Arthur Qwak i Guillaume Ivernel

Projekt edukacyjny nr 2. Tytuł projektu: Moja ojczyzna Polska. Czas realizacji projektu: 1 tydzień. Projekt trwa przez cały tydzień, kończy się

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

Projekt edukacyjny uczniów klasy II a Korczak król dzieci

Osoby starsze o sprawowaniu opieki nieformalnej nad seniorem w Polsce

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich. Danuta Konieczka-Śliwińska. Scenariusz lekcji historii dla szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

Temat: Ja też będę stary, ja też będę stara. - lekcja wychowawcza na podstawie filmu Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić

Patyk się żeni reż. Martin Lund

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Paulina Krześniak

1. Każdy ma swojego dusiołka

Wicher reż. Katja von Garnier

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

Jak dorosnę. Spotkanie 30. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Temat: Lekcja wychowawcza poświęcona tematyce przemocy w oparciu o film Męska sprawa Sławomira Fabickiego.

JĘZYK POLSKI. Jan Kochanowski podróże XVI-wiecznego szlachcica

Zadanie 8: Nie jesteś sam.

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Scenariusz zajęć wychowania do życia w rodzinie dla klasy III gimnazjum:

3. Miłość niejedno na imię

Każdy może snuć refleksje. Umiejętność refleksyjnego myślenia o sobie. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Cele lekcji: Metody: - praca z tekstami kultury; - praca indywidualna; - metoda poglądowa; - burza mózgów ; -,,drzewko decyzyjne. Środki dydaktyczne:

Propozycja dla III i IV etapu edukacji

IV Noc z Filmem Historycznym - Jan Nowak Jeziorański - Kurier z Warszawy

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Zadanie 7: Mój przyjaciel jest inwalidą jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność?

Razem czy osobno? Spotkanie 17. fundacja. Realizator projektu:

SCENARIUSZE KATECHEZY

Metody pracy: burza mózgów, piramida priorytetów, drzewko umiejętności, heureza, pogadanka.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (wiek ucznia lat)

10 najlepszych zawodów właściciel szkoły tańca

XVI Finał SZLACHETNEJ PACZKI już za nami!

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

1. Roland rycerz średniowieczny

Wzór na rozwój. Karty pracy. Kurs internetowy. Nauki ścisłe odpowiadają na wyzwania współczesności. Moduł 3. Data rozpoczęcia kursu

ALE DLACZEGO KLUB SENIORA? OSOBISTE HISTORIE

Ponyo reż. Hayao Miyazaki

Przygody lisa urwisa reż. Thierry Schiel

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

Internetowy Projekt Zbieramy Wspomnienia

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej

Wielki wyścig reż. André F. Nebe

Temat 1. : Wykorzystanie cyberprzestrzeni

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan

SZKOLNE KOŁO CARITAS. Gimnazjum nr 17 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gdańsku- Zaspie

Cofnij nagraj zatrzymaj

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie

Dorastanie w Polsce czasów PRL u. Interpretacja filmu Krzysztofa Zanussiego Cwał (1996).

Moje działanie, mój sukces!

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Dlaczego chrześcijańskie wychowanie?

10 SEKRETÓW NAJLEPSZYCH OJCÓW 1. OKAZUJ SZACUNEK MATCE SWOICH DZIECI 2. DAJ DZIECIOM SWÓJ CZAS


Gala dla Seniorów. wspólnie czytanych bajek, wypraw do lasu, babcinych smakołyków,

Kierunki polityki oświatowej państwa 2016/2017

Komu pomagamy w Paczce?

Bibliotekarze - koordynatorzy projektu: Joanna Drabowicz Joanna Pietrzyńska Justyna Szymańska

Temat: Poznajemy zwyczaje i muzykę górali.

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Rozwijanie twórczego myślenia uczniów

(szczegółowy opis spotkania pn. Opis spotkania GOPS ). klasach I III Szkoły Podstawowej

WARSZTATY Z MONTAŻU OBRAZU I DŹWIĘKU. Temat: OPOWIADANIE FILMOWE CZYLI JAK MONTUJE SIĘ FILMY

Chwila medytacji na szlaku do Santiago.

Mały Książę. Antoine de Saint-Exupéry

Podniebna poczta Kiki reż. Hayao Miyazaki

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT


KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Superbrat reż. Birger Larsen

Jak zrealizować projekt edukacyjny w szkole podstawowej?

OKOLICZNOŚCIOWE WYDANIE GAZETKI SZKOLNEJ KLASY III PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

JAK ŻAGLÓWKA Z POZIOMKĄ ŚWIAT ZMIENIAJĄ? - czyli o przypowieściach w życiu Szkoły Podstawowej Nr 143 w Warszawie

Temat: W grupie jestem odpowiedzialny za innych

J. M. Spychały, dostosowując go do lekcji w klasach młodszych szkoły podstawowej.

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Podejmując ryzyko reż. Nicole van Kilsdonk

Transkrypt:

Dział Edukacji Stowarzyszenie Nowe Horyzonty www.nhef.pl facebook.com/nowehoryzontyedukacjifilmowej CYKL ŚWIAT WSPÓŁCZESNY GRUPA WIEKOWA GIMNAZJUM PRZEDMIOT JĘZYK POLSKI MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Wioletta Mrozek FILM OPERACJA HIP-HOP Hip Hop-eration, Nowa Zelandia 2014, 94 min reżyseria: Bryn Evans scenariusz: Bryn Evans zdjęcia: Bevan Crothers muzyka: Tom Fox, Marshall Smith, The Sound Room montaż: Peter Roberts obsada: Eileen Evans, Terri Wool-Moore Goodwin, Billie Jordan, Winnie Mitchell, Rosemary McKenzie, Kara Nelson, Maynie Thompson Operacja hip-hop to ciepły i inspirujący film dokumentalny, którego motto brzmi: Nigdy nie jest się za starym na podróż swojego życia. Opowiada o grupie seniorów z Nowej Zelandii, którzy pod okiem ambitnej opiekunki Billie Jordan postanawiają wystąpić podczas World Hip Hop Dance Championships w Las Vegas. Wbrew wszelkim ograniczeniom zarówno wiekowym, jak i materialnym angażują się w stworzenie układu tanecznego, który zaprezentują przed dużo młodszą widownią i resztą świata. Oprócz śledzenia treningów i ostatecznego sukcesu słuchamy wspomnień kobiet na temat ich młodych lat, pierwszych miłości, pracy i wyzwań, jakie podejmowały. Jesteśmy też świadkami przyjaźni rodzącej się między członkami grupy a ich trenerką.

W STRONĘ ŻYCIA Temat lekcji W stronę życia. Czas trwania lekcji 45 min Cele lekcji Podczas lekcji uczeń: ze zrozumieniem odczytuje dzieło filmowe; porządkuje informacje dotyczące treści filmu; charakteryzuje postać mówiącą w filmie; znajduje w filmach nawiązania do tradycyjnych wątków literackich i kulturowych; omawia na podstawie poznanych dzieł filmowych podstawowe zagadnienia egzystencjalne: miłość, przyjaźń, śmierć, cierpienie, lęk, nadzieja, wiara religijna, samotność, inność; uczestniczy aktywnie w dyskusji. Metody i formy pracy Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące metody i formy pracy z uczniem: metaplan; dyskusja; analiza porównawcza dzieł kultury; karta pracy; praca z klasą, w grupach oraz indywidualna. Środki dydaktyczne Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące środki dydaktyczne: film Operacja hip-hop ; powieść Ernesta Hemingwaya Stary człowiek i morze ; plansze lub slajdy ze zrzutami ekranowymi z filmu; komputer i projektor lub tablica multimedialna; karty pracy. Przygotowanie do lekcji Lekcja powinna się odbyć po obejrzeniu filmu Operacja hip-hop i lekturze powieści Stary człowiek i morze. Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje pięć zrzutów ekranowych w formie wydruków lub slajdów: 00:07:17, 00:11:48, 00:18:03, 00:31:35, 00:35:37 i drukuje karty pracy (patrz s. 5 6). PRZEBIEG LEKCJI Wprowadzenie Nauczyciel podaje temat lekcji, a następnie w celu przypomnienia bohaterów filmu Operacja hip-hop prosi uczniów o uporządkowanie wiedzy o postaciach. Przypomina, że pięć bohaterek filmu Eileen Evans, Winnie Mitchel, Kara Nelson, Maynie Thompson i Terri Wool-More Goodwin pokazywało pamiątkowe fotografie, które coś mówiły o ich życiu. Wyobraźmy sobie, że panie chcą stworzyć galerię 2

w jednym z portali społecznościowych, w której opowiedzą coś o sobie. Zadaniem uczniów jest ułożyć opisy zdjęć dla poszczególnych osób. Prowadzący dzieli klasę na pięć grup i przydziela postaci lub pozwala liderom zespołu wylosować postać. Przykładowe odpowiedzi Kara Nelson Mój mąż kochał statki i morze, a ja lubiłam łowić ryby. Pobraliśmy się, gdy miałam 45 lat, a on 50. Wcześniej, gdy mieszkaliśmy w Anglii, dzieliło nas zaledwie 20 mil, ale nigdy na siebie nie trafiliśmy. Zmarł w 2004 r. Strajkowałam w Anglii z dziewczynami przeciwko wojnie nuklearnej. Terri Wool-More Goodwin To ja z zabawką Feliksem. Mój mężczyzna jest moim Adonisem, nadal jest piękny i ujmujący. Ale kiedy byliśmy narzeczonymi, nie nosiłam pierścionka. Eileen Evans Grałam w teatrze nie zawsze to, co chciałam. Męża poznałam, gdy grałam służącą. Babcia zajmowała się mną podczas wojny, bo rodzice byli zaangażowani politycznie. Boję się wojny, odkąd przesiedziałam bombardowanie z zabawkami w schronie. Maynie Thompson Moja pierwsza pokusa amerykański żołnierz piechoty morskiej. Długo zastanawiałam się, czy pójść z nim do łóżka. Odpowiedzi szukałam nawet w Biblii. A poślubiłam kogoś, kto nie chciał dzieci, dlatego zostawił mnie samą z piątką. Byłam zaangażowana w walkę na rzecz pokoju na świecie. Winnie Mitchel Zainspirowała mnie działalność Maynie. Poszłam za nią, krzyczałyśmy przeciwko wojnie nuklearnej, wojnie w Wietnamie, strajkowałyśmy w Anglii. Realizacja tematu Nauczyciel pyta uczniów, co mogą powiedzieć o tych kobietach. Uczniowie powinni zauważyć, że każda musiała stawić czoła jakiemuś wyzwaniu: wychowywała dzieci, robiła karierę, angażowała się społecznie. Wszystkie były aktywne i pełne życia. Prowadzący pyta, co przyniosła im starość. Należy tak pokierować dyskusją, by uczniowie stwierdzili, że przyniosła ograniczenia, choroby, samotność, niepełnosprawność. Nauczyciel przypomina uczniom Santiago bohatera powieści Stary człowiek i morze. Następnie rozdaje karty pracy (patrz s. 5) i prosi o dopisanie analogicznych etapów do tanecznego wyzwania grupy seniorów. Po upływie wyznaczonego czasu nauczyciel weryfikuje odpowiedzi. Przewidywane odpowiedzi SANTIAGO SENIORZY Rodzaj aktywności Wypływa w morze. Przystępują do projektu. Motywy Chce odwrócić pech, pokonać niemoc, poczucie beznadziejności życia. Morze to coś nieprzewidywalnego, to żywioł. Nie chcą być samotni, skupiać się na chorobach i starości. Taniec ludzi młodych to dla nich odmiana. Walka Z rekinami. Z trudnościami związanymi z występem. Rodzaj trudności Męczy się, walcząc z rybą, traci przytomność, załamuje się psychicznie, wpada w rozpacz. Z trudem zdobywają pieniądze na wyjazd, wizę Maynie, pokonują słabą kondycję i inne ograniczenia, stres. Cel Złowić rybę. Wziąć udział w zawodach. Sukces Ryba daje radość, otuchę, dumę. Santiago ma uczucie spełnienia, wykonał wspaniałą pracę. Taniec pozwala im być razem, stać się rodziną. Jest nowym przeżyciem, które podnosi na duchu. 3

Finał Wraca na brzeg. Wracają do Waiheke. Efekt Podziw ludzi, radość chłopca, którego nie zawiódł, odzyskana wiara w siebie. Santiago spełnił własne marzenie, czuje się wartościowy. Szkielet ryby stanie się pamiątką jego siły i niezłomności. Choroby i kontuzje (Maynie dostała zapalenia płuc, Rosemary złamała miednicę), wiara w siebie, wsparcie i uznanie młodych ludzi. Większość nadal tańczy. Zaczęli spełniać swoje marzenia: Eileen pracuje jako modelka, Kara wyruszyła w podróż. Nauczyciel pyta, czy Billy Jordan mogłaby symbolizować postać Manolina. Rozdaje karty pracy (patrz s. 6) i prosi uczniów o porównanie postaw obojga bohaterów. Przewidywane odpowiedzi MANOLIN OPIEKUN SANTIAGO Przynosi Santiago ryby i gazety. Podziwia starca, jego doświadczenie i mądrość. Inspiruje Santiago do łowienia, chce, żeby wypłynął, i wierzy, że wróci z rybą. Spędza czas z Santiago, rozmawia z nim, potem tęsknią za sobą. Dzięki niemu Santiago nie jest samotny. BILLY TRENERKA I OPIEKUNKA SENIORÓW Odwiedza Maynie, kupuje lekarstwa, pomaga w pielęgnacji. Słucha swoich podopiecznych, ich życie ją inspiruje, ich opowieści dają jej siłę do działania. Po trzęsieniu ziemi to jest pierwsza rzecz, którą robi i ma dla niej sens. Wierzy w siłę grupy, w sukces. Codziennie mówi, że są wspaniali, chwali ich. Okazuje im wiele czułości, obdarza miłymi słowami, miłością, której potrzebują na co dzień. Dzięki niej wszyscy stają się rodziną. Podsumowanie tematu Uczniowie formułują wnioski: młodzi potrzebują starszych, a starsi młodszych, mogą wzajemnie z siebie czerpać dobro. Manolin chciał mieć w Santiago przyjaciela i autorytet. Billy odkryła dzięki seniorom sens własnego życia, dzięki grupie stała się lepszym, spełnionym człowiekiem. Praca domowa Zrób wideowywiad z babcią lub dziadkiem na temat ich sukcesów życiowych oraz niezrealizowanych celów. Zatytułuj go Marzenia wczorajsze i dzisiejsze. 4

KARTA PRACY NR 1 Uzupełnij tabelę. SANTIAGO SENIORZY Rodzaj aktywności Wypływa w morze. Przystępują do projektu. Motywy Walka Z rekinami. Z trudnościami związanymi z występem. Rodzaj trudności Cel Złowienie ryby. Występ podczas zawodów w Las Vegas. Smak sukcesu Finał Wraca na brzeg. Wracają do Waiheke. Efekt 5

KARTA PRACY NR 2 Uzupełnij tabelę. MANOLIN OPIEKUN SANTIAGO Przynosi Santiago ryby i gazety. BILLY TRENERKA I OPIEKUNKA SENIORÓW Podziwia starca, jego doświadczenie i mądrość. Inspiruje Santiago do łowienia, chce, żeby wypłynął, i wierzy, że wróci z rybą. Spędza czas z Santiago, rozmawia z nim, potem tęsknią za sobą. Dzięki niemu Santiago nie jest samotny. 6