Karolina Taranowicz Scenariusz zintegrowanych zajęć z językiem angielskim w klasie I

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

ZADANIA NA GRUDZIEŃ GRUPA VIII LISKI

GRUPA II : " PSZCZOŁY" DZIECI 4 - LETNIE NAUCZYCIEL : mgr Anna Sobieralska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Zima wśród nas

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Zima wśród nas

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie. Scenariusz nr 7

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA. TEMAT: Pisanie opowiadania na temat Podróżować, ale jak?, utrwalenie wiadomości o środkach transportu.

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników"

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

Temat dnia: Poznajemy szkołę i jej pracowników" SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH. Ośrodek tematyczny. Metody nauczania

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klas I-III. Wielkanoc. Zajęcia zintegrowane w obszarze

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

poznawanie nowego słownictwa kształtowanie postaw proedukacyjnych i zainteresowania językiem obcym

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH. Dzień aktywności klasa II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 5

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

OCENA OPISOWA ŚRÓDROCZNA/ SEMESTRALNA KLASA 1. Klasa.. Rok szkolny.. Data EDUKACJA SPOŁECZNA

Scenariusz zajęć do Nauczania Zintegrowanego w kl. II.

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Scenariusz zajęć nr 8

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY ŁĄCZONEJ: II III Opracowała: Elżbieta Mateusiak OSRODEK TEMATYCZNY: ZIMA W PEŁNI TEMAT DNIA: W KRAINIE LODU

Patrycja Koń, Greta Olszewska, Agnieszka Pindel, Justyna Piotrowska, Natalia Plata, Weronika Pudełko, Katarzyna Urbańczyk

1. W klasach 1-3 przyjmuje się następujące formy oceny bieżącej:

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Scenariusz zajęć nr 1

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Działania w zakresie dodawania i odejmowania Bezbłędnie wykonuje działania w poznanym zakresie liczbowym.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat dnia: Uczę się w bezpiecznej szkole"

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Pory roku: lato. Temat: Kończy się rok szkolny

Wymagania edukacyjne za pierwsze półrocze klasy III

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 3

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

KONSPEKT ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY KLASY I-III

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału. Scenariusz nr 2

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

POZNAŃ - MOJE MIASTO CYKL ZAJĘĆ POŚWIĘCONYCH EDUKACJI REGIONALNEJ KLASA O DZIEŃ I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Poczta nam pomocna. Temat: Piszemy list do Świętego Mikołaja

Scenariusz zajęć nr 7

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Scenariusz zajęć zintegrowanych

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

KRYTERIA OCENIANIA W KLASIE I w roku szkolnym 2016/2017

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podniebni przyjaciele Temat: Opisujemy wygląd i tryb życia bociana

Scenariusz zajęć nr 4

Transkrypt:

Karolina Taranowicz Scenariusz zintegrowanych zajęć z językiem angielskim w klasie I Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce : kwartalnik dla nauczycieli nr 4, 49-57 2007

Karolina Taranowicz Studentka III roku studiów stacjonarnych Wyższej Szkoły Lingwistycznej w Częstochowie specjalność: Edukacja elementarna z językiem angielskim SCENARIUSZ ZINTEGROWANYCH ZAJĘĆ Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM W KLASIE I Temat bloku: Nadchodzą święta 1. Temat dnia: Mikołajki CZĘŚĆ I 2. Cele ogólne: rozwijanie umiejętności wypowiadania się w dłuższej formie na dany temat; wyrabianie umiejętności wyraźnego czytania z odpowiednią intonacją; kształtowanie umiejętności prawidłowego pisania i adresowania widokówki; utrwalanie słownictwa związanego z Mikołajem w języku angielskim; utrwalenie dodawania i odejmowania w zakresie 10; nauka piosenki pt. Kochany Panie Mikołaju ; kształtowanie umiejętności w wykonywaniu form przestrzennych; kształtowanie i rozwijanie sprawności motoryczno-ruchowej; Cele operacyjne: Uczeń: potrafi powiedzieć, kim jest św. Mikołaj oraz opisać jego wygląd; głośno i wyraźnie czyta opowiadanie pt. Mikołajki oraz swobodnie wypowiada się na temat tekstu; poprawnie adresuje i pisze kartkę do św. Mikołaja; zna nazwy pór roku w języku angielskim; zna części ciała i nazwy ubrań oraz potrafi nazwać ich kolory w języku angielskim; rozwija sprawność mówienia i rozmawiania w języku angielskim poprzez układanie mini dialogów; dodaje i odejmuje w zakresie 10; rozwiązuje zadanie z treścią; zna słowa i melodię piosenki Kochany Panie Mikołaju, wyklaskuje rytm; potrafi samodzielnie wykonać postać św. Mikołaja; rozwija ogólną sprawność fizyczną: szybkość, zwinność, koordynację ruchową i skoczność. 3. Metody pracy: aktywizująco-twórcze; oglądowe (pokaz); słowne (pogadanka, rozmowa, praca z książką). 4. Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa EDUKACJA ELEMENTARNA W TEORII I PRAKTYCE 4/2007 49

5. Środki dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca postać Mikołaja; opowiadanie Mikołajki ; kolorowe kartki z wizerunkiem Mikołaja; skakanki, szarfy, koce, piłka; płyta z piosenką Kochany panie Mikołaju ; krzyżówka (karta pracy nr 1), karta pracy nr 2 (ilustracja św. Mikołaja); karta pracy nr 3; karta pracy nr 4 i 5 z zadaniami tekstowymi; papier toaletowy, klej (klajster), kubek po jogurcie, farby. 6. Zapis tematu do dziennika: Swobodne wypowiedzi dzieci na temat św. Mikołaja. Głośne i wyraźne czytanie opowiadania pt. Mikołajki. Pisanie własnej kartki do św. Mikołaja. Utrwalanie dodawania i odejmowania w zakresie 10, rozwiązywania działań arytmetycznych oraz zadań z treścią. Utrwalanie w języku angielskim słownictwa związanego z Mikołajem. Śpiewanie piosenki Kochany Panie Mikołaju. Wykonywanie przestrzennej sylwetki św. Mikołaja. Gry i zabawy ruchowe. Przebieg zajęć: CZĘŚĆ II Cele operacyjne Uczeń: potrafi powiedzieć, kim jest św. Mikołaj oraz opisać jego wygląd. głośno i wyraźnie czyta opowiadanie pt. Mikołajki, swobodnie wypowiada się na temat przeczytanego tekstu. poprawnie adresuje i pisze kartkę do św. Mikołaja. Warunki pobudzające aktywność ucznia Ilustracja przedstawiająca postać św. Mikołaja. Opowiadanie pt. Mikołajki. Kolorowe kartki pocztowe z wizerunkiem św. Mikołaja. Zadania dla uczniów Ułożenie spójnej, ustnej wypowiedzi na temat tego, kim jest św. Mikołaj, kogo obdarowuje prezentami oraz opisanie wyglądu św. Mikołaja. Głośne i wyraźne odczytanie opowiadania pt. Mikołajki. Ułożenie odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela. Pisanie kartki do św. Mikołaja z pozdrowieniami oraz z prośbą o wymarzony prezent. Czynności uczniów Uczniowie: wypowiadają się na temat, kim jest św. Mikołaj, kiedy obdarowuje ludzi prezentami oraz opisują jego wygląd. odczytują głośno opowiadanie, zwracają uwagę na znaki interpunkcyjne. poprawnie adresują kartkę do św. Mikołaja wzorując się według przykładu umieszczonego na tablicy. Następnie piszą pozdrowienia dla św. Mikołaja i proszą o świąteczny prezent. Obszar edukacji polonistyczna polonistyczna polonistyczna 50 EDUKACJA ELEMENTARNA W TEORII I PRAKTYCE 4/2007

Przebieg zajęć (cd.) rozwija ogólną sprawność fizyczną: szybkość, zwinność, koordynację ruchową i skoczność. zna nazwy pór roku w języku angielskim. rozwiązuje krzyżówkę. zna części ciała i nazwy ubrań oraz potrafi nazwać ich kolory rozwija sprawność mówienia i rozmawiania w języku angielskim poprzez układanie mini dialogów; zna słowa i melodię piosenki pt. Kochany Panie Mikołaju, wyklaskuje rytm. Skakanki, szarfy, koce, piłka. Obrazki ilustrujące różne pory roku. Krzyżówka karta pracy nr 1. Karta pracy nr 2 ilustracja przedstawiająca postać św. Mikołaja. Karteczka z pytaniem: What do you want to get from Santa Claus? Płyta z piosenką pt. Kochany Panie Mikołaju Słuchają poleceń nauczyciela i bezpiecznie wykonują zadania. Udzielenie odpowiedzi w języku angielskim na pytanie zadane przez nauczyciela. Rozwiązanie krzyżówki, zapisanie hasła z rozwiązaniem. Przyporządkowanie nazw części ciała i ubrań na rysunku. Wspólne układanie odpowiedzi na pytanie i zapisanie go na tablicy. Mini dialogi w parach i pisemne uzupełnienie zdania. Wspólne zaśpiewanie piosenki w celu utrwalenia utworu. wykonują ćwiczenia rozciągające i rozgrzewające całe ciało. Podział uczniów na dwie grupy. Wyścig rzędów. Gra w dwa ognie. Uczniowie słuchają pytania zadanego przez nauczyciela: (What s the season now?), udzielają odpowiedzi pełnym zdaniem w języku angielsku i wymieniają nazwy pozostałych pór roku. rozwiązują krzyżówkę, wpisując w odpowiednie pola wyrazy odpowiadające rysunkom w języku angielskim. Następnie odczytują hasło Santa Claus. przyklejają odpowiednie nazwy części ciała i ubrań św. Mikołaja do rysunku. Wskazują część ciała lub elementy garderoby i mówią w języku angielskim, jaki to kolor. w parach zadają pytanie: What do you want to get from Santa Claus i udzielają na nie odpowiedzi, wpisując nazwę wymarzonego prezentu. śpiewają piosenkę i wyklaskują rytm. motoryczno- -ruchowa język angielski język angielski język angielski język angielski muzyczna EDUKACJA ELEMENTARNA W TEORII I PRAKTYCE 4/2007 51

Przebieg zajęć (cd.) dodaje i odejmuje w zakresie 10. rozwiązuje zadanie z treścią. potrafi samodzielnie wykonać postać św. Mikołaja. żegna się w języku angielskim, śpiewając piosenkę. Karta pracy nr 3 z zadaniem. Karta pracy nr 4 i 5 z zadaniami tekstowymi. Papier toaletowy, klej, kubek po jogurcie, farby. Płyta z piosenką Goodbay. Samodzielne wykonanie obliczeń. Wspólne rozwiązanie zadania pierwszego, zapis na tablicy i udzielenie odpowiedzi. Próby samodzielnego rozwiązania drugiego zadania, sprawdzenie obliczeń i odpowiedzi. Formowanie przestrzenne postaci św. Mikołaja na podstawie treści zawartych w opowiadaniu pt. Mikołajki. Wspólne zaśpiewanie piosenki na pożegnanie. wpisują liczbę w puste miejsce tak, aby całe działanie było poprawne. czytają treść zadania, wypisują dane, obliczają i udzielają odpowiedzi do pierwszego zadania. czytają drugie zadanie. Samodzielnie próbują je rozwiązać, sprawdzają wspólnie z nauczycielem. rozkładają gazety na ławkach i przygotowują potrzebne materiały, obklejają kubek plastikowy, posmarowany po zewnętrznej stronie klejem. Nakładają warstwy papieru toaletowego. Powtarzają czynności tak, aby uzyskać około 5 warstw. Po obklejeniu kubka uczniowie formułują czapkę z gazety, następnie modelują twarz, nos lepiąc kulkę z papieru, zwijają papier w sznureczek, z którego wykonują usta, wąsy, a następnie oczy i uszy. Gdy Mikołaj jest już gotowy, malują go farbami słuchając poznanej wcześniej piosenki pt. Kochany Panie Mikołaju. śpiewają piosenkę Goodbay na zakończenie zajęć z języka angielskiego. matematyczna matematyczna techniczna, plastyczna muzyczna język angielski 52 EDUKACJA ELEMENTARNA W TEORII I PRAKTYCE 4/2007

Podsumowanie zajęć: 1. Kto wymieni głównych bohaterów opowiadania pt. Mikołajki? 2. W jaki sposób adresujemy kartkę, o czym musimy pamiętać? 3. Jaką mamy teraz porę roku? 4. Kto przypomni nazwy części ciała i garderoby św. Mikołaja w języku angielskim? Ocena aktywności uczniów: W trakcie zajęć najaktywniejsi uczniowie dostawali Mikołajki papierowe, nauczyciel dokonywał również oceny ustnej. Zadanie pracy domowej: Nauczę się czytać poznanego dzisiaj na zajęciach opowiadania pt. Mikołajki. * * * Mikołajki Nasza klasa jest udekorowana bombkami i gałązkami, a my wszyscy mamy wesołe twarze. Patrzymy w stronę drzwi. Czekamy na Mikołaja. Pani opowiada o starym mikołajkowym zwyczaju. Z korytarza słychać okrzyki. Przyszedł! Już jest! Nagle puk, puk... Czy można? Zapraszamy! wołają wszyscy naraz. Co nam przynosisz, drogi Mikołaju? pytają Przemek, Marzenka i inni. * * * Kochany Panie Mikołaju autor Majka Jeżowska Kochany Panie Mikołaju, My tak czekamy każdej zimy Dlaczego zawsze Pan przychodzi do nas Gdy śpimy? Czy to już tak musi pozostać, Czy to jest w księgach zapisane? Ja od prezentu bym wolała Spotkanie z Panem Wiem od dzieci, że z radością, Chciałyby słuchać Pana głosu My ogrzejemy Panu uszy Piosenką gorącą jak rosół! EDUKACJA ELEMENTARNA W TEORII I PRAKTYCE 4/2007 53

Ref. Hu, hu, ha, hu, hu, ha Nasza zima zła! Ale zima z Mikołajem jest Pachnącym ciepłym majem (2x) Zawsze bądź wśród nas! Mikołaju, Mikołaju, Mikołaju nasz Kochany Panie Mikołaju, Dziewczynka z bardzo smutna minką Pyta mnie o to, czy Pan znajdzie Prezent pod choinką? Czy ktoś o Panu nie zapomni Że Panu będzie smutno potem Dzieci chcą Panu dać w prezencie Serca szczerozłote! Takie serduszka pięknie grzeją W długich podróżach wśród zamieci, Dzieci są Pana Mikołajem A Pan jest Mikołajem dzieci. Ref. Hu, hu, ha, hu, hu, ha... Karta pracy nr 1 * * * computer, arm, gift, children, monkey, Christmas tree, shoes, arm, book, school CROSSWORD 1. A B D 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10 F J E H C I G A B C D E F G H I J 54 EDUKACJA ELEMENTARNA W TEORII I PRAKTYCE 4/2007

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. * * * Karta pracy nr 2 coat eye ear shoes beard nose arm leg cap trousers EDUKACJA ELEMENTARNA W TEORII I PRAKTYCE 4/2007 55

Karta pracy nr 3 Jakie liczby ukryły się pod bombkami? - 2 = 8 5 + 3 = + 4 = 5 1 + 7 = - 4 = 6 2+ 7 = - 3 = 4 5 + 5 = + 4 = 4 0 + 9 = Karta pracy nr 4 Mikołaj otrzymał 6 kartek z życzeniami od dzieci i 3 kartki od dorosłych. Ile kartek otrzymał Mikołaj? Obliczenie:...... Odpowiedź:...... 56 EDUKACJA ELEMENTARNA W TEORII I PRAKTYCE 4/2007

Karta pracy nr 5 Mikołaj miał do rozdania 10 paczek. Rozdał już dzieciom 5 paczek. Ile paczek zostało do rozdania? Obliczenie:...... Odpowiedź:...... Karolina Taranowicz EDUKACJA ELEMENTARNA W TEORII I PRAKTYCE 4/2007 57