Człowiek stworzony do szczęścia

Podobne dokumenty
7. Bóg daje ja wybieram

Wizja teorii ewolucji człowieka Karola Darwina. SP Klasa VI, temat 3

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

przedstawienie biblijnej prawdy o stworzeniu człowieka przez Pana Boga; ukazanie podobieństwa człowieka do Boga;

3. Miłość niejedno na imię

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Być ubogim w duchu. Pojęcia, postaci: ubóstwo, bogactwo, głód, chrzest, powołanie do świętości.

WYMAGANIA EDUKACYJNE W ZAKRESIE IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Zaproszeni przez Boga z serii Drogi przymierza

Elementy kosmologii i antropologii chrześcijańskiej

Temat 6 : Stworzenie człowieka antropologia.

1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji. a) Wiadomości. b) Umiejętności. a) Faza przygotowawcza

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy III gimnazjum

Wprowadzać pokój. Pojęcia, postaci: pokój Chrystusa, sakrament kapłaństwa, kapłani bohaterowie, antyklerykalizm.

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Studium Katechetyczne Wychowując w Wierze tłumaczenie po Polsku. OBJAWIENIE W PIŚMIE ŚWIĘTYM I TRADYCJI

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR. 1 im. JANA PAWŁA II W BEŁŻYCACH. SZKOŁA PODSTAWOWA KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII

Na zakończenie nauki w klasie IV uczeń potrafi:

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

Scenariusz lekcji języka polskiego

Kryteria ocen z religii kl. 4

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

1. Każdy ma swojego dusiołka

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

Wymagania edukacyjne z religii dla klasy VIII

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

22 wspaniałe wersety z Biblii i ulubione opowiadania biblijne

Co mnie łączy z Adamem? KSIĘGA RODZAJU ROZDZIAŁ 2

KOŚCIÓŁ IDŹ TY ZA MNIE

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Uczniowie otrzymują na kartkach (lub katecheta przypina na tablicy) rebus 1 :

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Kryteria oceniania z religii dla klasy VIII szkoły podstawowej

4. Pierwszy człowiek na ziemi

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU RELIGIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE IV Ocena celująca: Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania,

Jak czytać ze zrozumieniem Pismo Święte (YC 14-19)?

8 W przemysłowym mieście

WYMAGANIA PROGRAMOWE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z RELIGII DLA KLASY VI.

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

s. Łucja Magdalena Sowińska zdch

DUCH ŚWIĘTY O DZIEWCZYNCE U STUDNI

Dokumenty Kościoła o małżeństwie i rodzinie

Scenariusz lekcji fizyki

Plan metodyczny lekcji

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Wymagania edukacyjne dla klas V z przedmiotu religia na rok 2017/18 nauczyciel: ks. Władysław Zapotoczny

BOŻE OBJAWIENIE tematy i wiedza Powtórzenie materiału o Objawieniu Bożym

KONSPEKT KATECHEZY WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNA. 5. Środki dydaktyczne Arkusz papieru,

KLASA IV OCENA CELUJĄCA (6)

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy czwartej szkoły podstawowej

Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy. Informacja zwrotna RELIGIA szkoła podstawowa klasa 4

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

Pismo Święte podstawowym źródłem treści w programach. Kościoła Zielonoświątkowego w RP

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Kryteria oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klasy V. I. Podstawowe:

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

Wymagania edukacyjne dla klasy VI B z przedmiotu religia na rok szkolny 2017/2018. Nauczyciel ks. Władysław Zapotoczny

1. Zwierzęta w świecie Biblii 1

Skąd na świecie wzięło się zło?

Wprowadzenie. z tekstem, SMS, notatka. w grupach, kartka z treścią załącznika nr 2 ewentualnie czasopisma misyjne do pracy w grupach.

ADAM I EWA W OGRODZIE EDEN

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

WYMAGANIA Z RELIGII dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Jaki utwór nazywamy bajką?

WYMAGANIA EDUKACYJNE RELIGIA. Klasa 6. Katarzyna Lipińska

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

s. Łucja Magdalena Sowińska zdch

Tytuł jednostki Treści Wymagania uczeń potrafi Nabywane postawy Uwagi

OGRÓD EDEN, WYGNANIE Z RAJU

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej Ad. 1. Cele oceniania Ad. 2. Zasady oceniania

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

2. Wiadomości zdobywane podczas katechezy będą sprawdzane w następującej formie:

6 W średniowiecznym mieście

*12 Polska między wojnami

Jan z księżyca reż. Stephen Schesch

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z religii w klasach I,II,III.

Rozkład materiału nauczania

P R Z E D M I O T O W E O C E N I A N I E R E L I G I A : K L A S Y I - III

BLISCY KOŚCIOŁOWI SPOTKANIE Z BOGIEM ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA RELIGII DLA KLASY DLA KLASY I-II GIMNAZJUM SPECJALNEGO na rok szkolny 2010/2011

1. Roland rycerz średniowieczny

8. Drogi życia rodzina

- uczeń posiadł wiedzę i umiejętności znacznie przekraczające program nauczania katechezy

Kryteria oceniania z religii dla klasy VIII szkoły podstawowej

VI PRZYKAZANIE. Nie cudzołóż

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Co naprawdę jest dobre?

Konspekt lekcji w klasie IV

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

Konspekt lekcji języka polskiego w liceum Cierpienie HIoba

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Wymagania programowe i kryteria oceniania z religii dla klasy IV

ROZDZIAŁ CELUJĄCY BARDZO DOBRY DOBRY DOSTATECZNY DOPUSZCZAJĄCY NIEDOSTATECZNY

Transkrypt:

Człowiek stworzony do szczęścia 8 1 Cele katechetyczne wymagania ogólne: ukazanie teologicznego i literackiego sensu opisu stworzenia świata z Rdz 2, 4b 10.15 25; przypomnienie nauki Bożej o szczególnej godności człowieka i jego wyjątkowym powołaniu do wiecznego szczęścia. Treści nauczania wymagania szczegółowe. Uczeń: omawia własnymi słowami opis stworzenia człowieka z Rdz 2, 4b 10.15 25 i podaje różnice w obu opisach; wskazuje w opisie stworzenia z Rdz 2, 4b 10.15 25 na elementy odpowiadające cielesno-duchowej naturze człowieka; wyjaśnia, iż istota szczęścia człowieka tkwi w przestrzeganiu Bożych poleceń i przyjaźni ze Stwórcą; rozumie konieczność wzajemnego szacunku w kontaktach między przedstawicielami obu płci, jako zamierzone przez Boga uzupełnianie się i pomoc. Pojęcia, postaci: tradycja jahwistyczna. Wartości: szczęście człowieka, szczególna godność człowieka, równość mężczyzny i kobiety. Propozycja propozycja realizacji: realizacji 1. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji dotyczących opisu stworzenia świata i troski człowieka o świat stworzony (na podstawie Księgi Rodzaju). 2. Nauczyciel, wprowadzając w temat, stwierdza, iż znane z poprzednich lekcji przesłanie płynie z siedmiodniowego opisu stworzenia świata, podobnie jak obowiązki człowieka względem świata stworzonego. W podobny sposób na- 43

leży odczytywać drugi opis stworzenia świata, który chronologicznie został wcześniej spisany niż pierwszy. 3. Uczniowie odczytują Rdz 2, 4b 10, 15 25 z podręcznika. 4. Nauczyciel pyta uczniów, jakie widzą różnice między pierwszym a drugim opisem stworzenia wypowiedzi uczniów są pisane na tablicy. W podsumowaniu nauczyciel podkreśla że w tym opisie jest inna kolejność stwarzania człowieka i świata. Opis z Rdz 2 również nie jest to opisem historycznym, tylko sposobem przedstawienia pewnej prawdy o Bogu, o świecie i człowieku. 5. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: Bóg w drugim opisie stworzenia świata jest przedstawiony jako Stwórca wszystkiego, co żyje. Środowiskiem naturalnym dla życia człowieka jest biblijny Eden ogród. Bóg ulepił człowieka z gliny, którą łatwo formować i nadawać różne kształty i tchnął w niego tchnienie własnego życia. Oznacza to, że w człowieku są dwie rzeczywistości: naturalna (fizyczna i duchowa). Drzewo poznania dobra i zła zakłada, że od samego początku obowiązują jakieś zasady życia, a człowiek ma przestrzegać obowiązującego prawa i zakazów. 6. Nauczyciel rozdaje kartki uczniom i prosi, aby napisali, co samotnemu człowiekowi jest potrzebne do szczęścia. Po zebraniu kartek odczytuje odpowiedzi. 7. Krótka analiza fragmentu biblijnego: Wpierw w raju mężczyzna był sam. W jaki sposób próbował zaradzić swej samotności? Jakie imiona nadał człowiek stworzeniom? Jaka jest do nich relacja człowieka? Czy to dało szczęście? Jak Bóg zaradził samotności człowieka? 8. Nauczyciel w podsumowaniu podkreśla, że w starożytności nadanie imienia oznaczało panowanie nad kimś i wyznaczenie zadań życiowych, określało sposób bytowania. Nazwa istota żywa oznacza, że człowiek widzi w zwierzętach tchnienie życia Bożego, ale jest to inny sposób bytowania. W ten sposób zostaje podkreślona odrębność gatunkowa i bytowa między zwierzęciem a człowiekiem. Zwierzęta nie są w stanie dać człowiekowi pełnię szczęścia i radości. Jako ciekawostkę warto przytoczyć refleksję jednego z autorów Talmudu, zamieszczoną w materiałach do wykorzystania. 9. Nauczyciel pyta uczniów, w jaki sposób w drugim opisie zostaje stworzona kobieta i wykonuje rysunek na tablicy. Uczniowie przerysowują go do zeszytu. 44

drzewo życia drzewo poznania dobra i zła rzeka Adam żebro Ewa OGRÓD EDEN ŻYCIE PUSTYNIA BRAK ŻYCIA Rysujemy zwierzęta, potem Adama, na końcu Ewę. Po narysowaniu Adama można podpisać zwierzęta: krowa, bocian... 10. Burza mózgów: Czego dowiedzieliśmy się z drugiego opisu stworzenia świata? Uczniowie zapisują w zeszycie wnioski: Bóg Stwórca jest dawcą życia; W człowieku są dwie rzeczywistości cielesna i duchowa; Od początku istnienia świata jest ład i porządek i obowiązuje prawo (przykazania); Człowiek ma panować nad zwierzętami. Zwierzęta są stworzone przez Boga, by służyły człowiekowi; Istnieje odrębność gatunkowa i bytowa między człowiekiem a zwierzętami; Życie i powstanie człowieka jest tajemnicą (Bóg zesłał sen na Adama); Kobieta i mężczyzna są sobie równi, mają to samo ciało i tchnienie życia; Bóg stworzył ludzi jako niewinnych, nie odczuwają wstydu; 45

Kobieta i mężczyzna tworzą wspólnotę osób i są dla siebie pomocą, i to jest źródło radości i szczęścia. 123 Inna inna propozycja propozycja pracy pracy na lekcji: na lekcji Nauczyciel na początku lekcji przytacza ze słownika definicję szczęścia i krótko omawia ją z uczniami. Następnie uczniowie w grupach lub wspólnie poszukują odpowiedzi na pytanie: Co na temat szczęścia mówią filozofowie, utwory literackie i filmy? Wiedzę uczniów można ująć w tabeli: Co na temat szczęścia mówią: filozofowie utwory literackie filmy Modlitwa: o znalezienie szczęścia. Boże, przenikasz mnie i znasz. Stworzyłeś mnie dla szczęścia pomóż mi je znaleźć. Ukaż mi moją drogę życia. Spraw, abym wybrał to, coś Ty dla mnie zamierzył. Amen. Korelacja z innymi przedmiotami: Polecenie z podręcznika. język polski wdzięczność za dar stworzonego świata w literaturze, godność kobiety w literaturze; historia miejsce kobiety w społeczeństwach starożytnych; wychowanie do życia w rodzinie równość mężczyzny i kobiety, różnica ról w rodzinie, znaczenie sakramentu małżeństwa w życiu chrześcijan; wiedza o społeczeństwie wychowanie do aktywnego udziału w życiu gospodarczym: odpowiedzialność człowieka za powierzony mu świat; biologia teoria ewolucji; godziny do dyspozycji wychowawcy zasady savoir-vivre u w kontaktach między mężczyznami a kobietami. 46

Materiały materiały do wykorzystania: do Starożytny komentarz do Pięcioksięgu, pisany przez rabinów żydowskich, nosi nazwę Talmudu. Jeden z autorów tego dzieła zastanawia się, dlaczego Bóg stworzył kobietę z żebra mężczyzny, a nie z żadnej innej części jego ciała. I stwierdza, że Bóg nie stworzył kobiety z głowy mężczyzny, aby mu rozkazywała, ani z jego nóg, aby była jego niewolnicą. Stworzył ją z jego boku, aby była bliska jego sercu. Oczywiście, to stwierdzenie nie jest prawdą biblijną, ale pięknym komentarzem pokazującym bliskość mężczyzny i kobiety. 47