Węglowodory powtórzenie wiadomości

Podobne dokumenty
1. 2. Alkohole i fenole powtórzenie wiadomości

Do jakich węglowodorów zaliczymy benzen?

Poznajemy disacharydy

Izomeria cukrów prostych

Temat : Budowa, właściwości i zastosowanie acetylenu jako przedstawiciela alkinów.

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

Wskaż grupy reakcji, do których można zaliczyć proces opisany w informacji wstępnej. A. I i III B. I i IV C. II i III D. II i IV

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Polisacharydy skrobia i celuloza

Konspekt lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat: Węglowodory i pochodne węglowodorów powtórzenie wiadomości.

KONSPEKT LEKCJI Z CHEMII KLASA II. opracowała Aldona Pawłowska I ANALIZA MATERIAŁU NAUCZANIA II CELE NAUCZANIA III WYMAGANIA PROGRAMOWE IV TOK LEKCJI

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

Świat roztworów lekcja powtórzeniowa

Zadanie 1. Wskaż grupę związków chemicznych, do której należy węglowodór o gęstości 2,5 normalne). C. alkiny D. areny

Test sprawdzający, wielostopniowy z chemii: Węglowodory

Różnorodny świat izomerów powtórzenie wiadomości przed maturą

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych CHEMIA klasa III Oceny śródroczne:

Zdzisław Głowacki. Zakres podstawowy i rozszerzony. Odpowiedzi i rozwiązania zadań. Rozdział 2. Strona Linia zadanie Jest Powinno być

WĘGLOWODORY POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI

Węglowodory poziom podstawowy

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który: Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który: Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

CHEMIA klasa 3 Wymagania programowe na poszczególne oceny do Programu nauczania chemii w gimnazjum. Chemia Nowej Ery.

WYMAGANIA EDUKACYJNE w klasie III

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII

Karty pracy dla uczniów, plansze ze wzorami kwasów, sprzęt i odczynniki niezbędne do wykonania doświadczeń.

PRZYKŁADOWE ZADANIA WĘGLOWODORY

Wymagania na poszczególne oceny z chemii w klasie III VII. Węgiel i jego związki z wodorem

CHEMIA 10 WĘGLOWODORY I ICH FLUOROWCOPOCHODNE. ALKOHOLE I FENOLE. IZOMERIA. POLIMERYZACJA.

odbarwia wodę bromową

Glicyna przedstawiciel aminokwasów

WYMAGANIA EDUKACYJNE z chemii dla klasy trzeciej

Zakres materiału do sprawdzianu - alkeny, alkiny i areny + przykładowe zadania

Estry. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. a) Wiadomości. b) Umiejętności

Węglowodory poziom rozszerzony

WYMAGANIA EDUKACYJNE na poszczególne oceny śródroczne i roczne. Z CHEMII W KLASIE III gimnazjum

I. Węgiel i jego związki z wodorem

KONKURS CHEMICZNY KLAS TRZECICH GIMNAZJALNYCH

Wykład 19 XII 2018 Żywienie

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2010/2011

Wymagania programowe na poszczególne oceny z chemii w klasie III.

Wymagania programowe na poszczególne oceny. Klasa 3 I semestr

Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne z chemii w klasie III.

Scenariusz lekcji chemii w klasie II k gimnazjum

Wymagania programowe na poszczególne oceny CHEMIA klasa III

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

11.Chemia organiczna. Irena Zubel Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechnika Wrocławska (na prawach rękopisu)

CHEMIA 10. Oznaczenia: R - podstawnik węglowodorowy, zwykle alifatyczny (łańcuchowy) X, X 2 - atom lub cząsteczka fluorowca

VII. Węgiel i jego związki z wodorem

Plan wynikowy z chemii do klasy III gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018. Liczba godzin tygodniowo: 1.

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Alkany. Alkeny. Alkiny

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z chemii dla klasy II gimnazjum oparte na programie nauczania Chemia Nowa Era

Wykład 5 XII 2018 Żywienie

Plan dydaktyczny z chemii klasa: 2TRA 1 godzina tygodniowo- zakres podstawowy. Dział Zakres treści

Wymagania edukacyjne z chemii dla klasy III

Węgiel i jego związki z wodorem

Wymagania programowe na poszczególne oceny dla uczniów klas III gimnazjum

Wymagania programowe na poszczególne oceny

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z CHEMII. klasa III G. rok szkolny 2017/2018. zgodne z podstawą programową z dnia 27 sierpnia 2012r.

1. Umiejętności uczniów wyrażone celami operacyjnymi Po zakończonej lekcji uczeń powinien :

DZIAŁ: Woda i roztwory wodne

Wymagania programowe na poszczególne oceny klasa 3- chemia

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Stopień celujący mogą otrzymać uczniowie, którzy spełniają kryteria na stopień bardzo dobry oraz:

Plan wynikowy z chemii dla klasy II Liceum profilowanego i Technikum III Liceum ogólnokształcącego. 2003/2004 r.

Wymagania programowe na poszczególne oceny

CHEMIA - KLASA III VII. Węgiel i jego związki z wodorem I półrocze

WĘGLOWODORY. Uczeń: Przykłady wymagań nadobowiązkowych Uczeń:

Kryteria oceniania z chemii dla klasy trzeciej DLA UCZNIÓW Z OBOWIĄZKIEM DOSTOSOWANIA WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

Ewa Trybel Kompała rok szkolny 2018/2019

CHEMIA ORGANICZA - węglowodory. Podział węglowodorów

Wymagania programowe na poszczególne oceny chemia kl. III 2014/2015

Eksperyment laboratoryjny, burza mózgów, pogadanka, praca z całym zespołem, praca w grupach, praca indywidualna.

A. 3-bromo-3,4-dimetyloheks-5-yn B. 4-bromo-4-etylo-3-metylopent-1-yn C. 4-bromo-3,4-dimetyloheks-1-yn D. 2-etylo-2-bromo-3-metylopent-4-yn

Dział: Węglowodory - Zadania powtórzeniowe

Zaznacz odpowiedê, w której do ka dej substancji przyporzàdkowano êródło jej pochodzenia. F. potrójne H. odbarwiajà jà

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Chem_3. VII. Węgiel i jego związki z wodorem

Scenariusz lekcji dla klasy II technikum i liceum

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania oceny klasyfikacyjnej z chemii klasa trzecia -chemia organiczna

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Pochodne węglowodorów, w cząsteczkach których jeden atom H jest zastąpiony grupą hydroksylową (- OH ).

WYMAGANIA EDUKACYJNE KLASA 3B - CHEMIA 2018/19. Chemia organiczna jako chemia związków węgla

WYMAGANIA EDUKACYJNE z chemii dla klasy trzeciej gimnazjum

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Wymania programowe z chemii na poszczególne oceny klasa III

Węglowodory aromatyczne (areny) to płaskie cykliczne związki węgla i wodoru. Areny. skondensowane liniowo. skondensowane kątowo

Beata Mendak fakultety z chemii II tura PYTANIA Z KLASY PIERWSZEJ

Związki koordynacyjne

VII. Węgiel i jego związki z wodorem

Pojęcie i klasyfikacja podatków

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 4

ACETON NAJBARDZIEJ ZNANY KETON WSTĘP:

CHEMIA Wymagania programowe na poszczególne oceny dla klasy II I SEMESTR

Metody i zasady sprawdzania osiągnięć uczniów oraz kryteria oceniania z chemii w kl. VII i VIII oraz w klasie III gimnazjum.

EGZAMIN SPRAWDZAJĄCY Z CHEMII - WĘGLOWODORY DLA UCZNIÓW KLASY III

Transkrypt:

Węglowodory powtórzenie wiadomości 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń zna: pojęcia: węglowodór nasycony, nienasycony i aromatyczny, izomeria konstytucyjna i geometryczna, sekstet elektronowy, wiązanie zdelokalizowane, szereg homologiczny, homolog, wzory ogólne szeregu homologicznego alkenów, alkinów, alkanów i areanów, właściwości węglowodorów wynikające z ich budowy. b) Umiejętności Uczeń potrafi: dokonać klasyfikacji węglowodorów, omówić budowę poszczególnych grup węglowodorów, scharakteryzować właściwości fizyczne omawianej grupy węglowodorów, scharakteryzować właściwości chemiczne omawianej grupy węglowodorów, zapisać odpowiednie równania reakcji chemicznych, charakterystyczne dla omawianej grupy węglowodorów, porównać właściwości chemiczne alkanów, alkenów, alkinów i arenów. 2. Metoda i forma pracy Metody: aktywizująca rybki w akwarium, moderacja wizualna, dyskusja. Formy pracy: praca z całym zespołem, praca w grupach równym frontem, praca indywidualna. 3. Środki dydaktyczne Modele, foliogramy przygotowane przez uczniów, kartki samoprzylepne. 4. Przebieg lekcji Zadaniem uczniów było przygotowanie się w domu do powtórki materiału z zakresu węglowodorów.

a) Faza przygotowawcza Nauczyciel podaje temat lekcji. Uczniowie ustawiają krzesła w dwóch kręgach, wewnętrznym i zewnętrznym. Dwoje z nich zajmuje miejsca przez w kręgu wewnętrznym, obok nich pozostaje 5 wolnych krzeseł. Pozostali uczniowie siadają w kręgu zewnętrznym. b) Faza realizacyjna Para uczniów rozpoczyna rozmowę, w czasie której powtarzają materiał z zakresu węglowodorów. Omawiają budowę i przedstawiają najważniejsze właściwości kolejno: alkanów, alkenów, alkinów i węglowodorów aromatycznych. Jeśli ktoś z zewnętrznego kręgu chce coś uzupełnić lub o coś zapytać, siada na wolnym krześle. Jeżeli uczniowie z kręgu wewnętrznego nie znają odpowiedzi na jakieś pytanie, wspiera ich ktoś z kręgu zewnętrznego. Uczniowie podczas wspólnej powtórki robią indywidualnie notatki. c) Faza podsumowująca Ćwiczenia podsumowujące. Uczniowie pracują w grupach zgodnie z instrukcją zawartą w karcie pracy (załącznik 1). Nauczyciel wspólnie z uczniami omawia ćwiczenia. Ewaluacja lekcji. Uczniowie wypowiadają się indywidualnie na kartkach samoprzylepnych wskazując plusy i minusy takiej formy powtórki. Swoje odpowiedzi wieszają na tablicy. Chętny uczeń lub nauczyciel odczytuje wypowiedzi uczniów. 5. Bibliografia 1. Borowska B., Panfil V., Metody aktywizujące w edukacji biologicznej, chemicznej i ekologicznej propozycje scenariuszy, Wydawnictwo TEKST sp. z o. o., Bydgoszcz 2001. 2. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska A. Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie przewodnik po metodach aktywizujących, Zakład Wydawniczy SFS, Kielce 2000. 3. Gielas E., Kluz Z., Krzeczkowska M., Poźniaczek M., Chemia 3. Zeszyt ćwiczeń dla uczniów szkół średnich, WSiP, Warszawa 1993. 4. Kałuża B., Kamińska F., Chemia organiczna. Ćwiczenia część 2, Wydawnictwo Edukacyjne Zofii Dobkowskiej Żak, Warszawa 2002. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1 1. Mając do dyspozycji poniższe terminy, narysujcie schemat obrazujący klasyfikację węglowodorów. Terminy: węglowodory, alifatyczne, cykliczne, nasycone, nienasycone, cykloalifatyczne, aromatyczne, nasycone, nienasycone, alkany, alkeny, alkadieny, alkiny, cykloalkany, cykloalkeny, cykloalkiny 2. Przyporządkujcie terminom ich definicje:

1. IZOMERIA 2. ALKAN 3. RODNIKI 4. IZOMERY 5. ALKI 6. CYKLOALKAN 7. SUBSTYTUCJA 8. RZĘDOWOŚĆ 9. SZEREG HOMOLOGICZNY A. związki należące do tej samej grupy, różniące się między sobą o jedną lub więcej grup metylenowych, mających podobne właściwości fizyczne i chemiczne; B. pierścieniowy węglowodór nasycony; C. liczba atomów węgla związanych z rozpatrywanym atomem węgla.; D. zjawisko występowania co najmniej dwóch związków o tym samym wzorze sumarycznym, lecz różnej budowie cząsteczek; E. reaktywne indywidua chemiczne dysponujące jednym lub kilkoma niesparowanymi elektronami; F. związki o tym samym składzie jakościowym i ilościowym, ale różnej budowie cząsteczek; G. reakcja polegająca na zastępowaniu w cząsteczce związku organicznego pojedynczych atomów lub grup atomami innych pierwiastków bądź innymi grupami; H. węglowodór nasycony, bierny chemicznie w którego cząsteczkach występuje tylko wiązanie σ; I. jednowartościowa grupa węglowodorowa utworzona formalnie przez oderwanie atomu wodoru od cząsteczki alkanu. 3. Przyporządkujcie pierwszym częściom twierdzeń ich zakończenia

1. Jeżeli węglowodór odbarwia wodę bromową, 2. Jeżeli produktem reakcji addycji chlorowodoru do węglowodoru jest monochlorowcopochodna alkanu, 3. Jeżeli w reakcji węglowodoru z bromem oprócz bromopochodnych powstaje produkt poboczny, 4. Jeżeli izomery mają taką samą konstytucję, a różnią się położeniem podstawników względem wiązania podwójnego, 5. Jeżeli w reakcji węglowodoru z bromem powstaje jeden produkt, 6. Jeżeli z wielu cząsteczek zawierających wiązanie wielokrotne powstała jedna makrocząsteczka, 7. Jeżeli dany związek jest izomerem geometrycznym i ma podstawniki po tej samej stronie wiązania podwójnego, 8. Jeżeli od sąsiednich atomów węgla w łańcuchu cząsteczki związku organicznego zostały oderwane dwa atomy lub dwie grupy atomów i wytworzyło się wiązanie wielokrotne, 9. Jeżeli skład węglowodoru można opisać wzorem C n H 2n, 10. Jeżeli skład węglowodoru można opisać wzorem C n H 2n-2, 11. Jeżeli skład węglowodoru można opisać wzorem C n H 2n+2, 12. Jeżeli papierek uniwersalny zabarwi się na różowo w produktach reakcji węglowodoru z chlorem, A. to zaszła reakcja eliminacji. B. to jest on alkenem lub cykloalkenem. C. to węglowodorem tym jest alken. D. to jest węglowodorem nienasyconym. E. to jest on alkinem. F. to jest on alkanem. G. to jest to izomer cis. H. to był to węglowodór nasycony. I. to jest on alkanem. J. to zaszła reakcja polimeryzacji. K. to zaszła reakcja podstawienia. L. to są to izomery geometryczne. M. to jest to reakcja addycji. Na podstawie pozycji : Kałuża B., Kamińska F., Chemia organiczna. Ćwiczenia część 2, Wydawnictwo Edukacyjne Zofii Dobkowskiej Żak, Warszawa 2002. b) Zadanie domowe Dokonaj zestawienia porównawczego węglowodorów. Wyszczególnienie ALKANY ALKENY ALKINY ARENY Wzór ogólny szeregu homologicznego Przedstawiciel (wzór strukturalny i nazwa) Wiązania między atomami węgla Typ hybrydyzacji atomu węgla Kąt pomiędzy hybrydami Geometria cząsteczki

Charakterystyczny typ reakcji chemicznej Reakcja z wodą bromową Na podstawie pozycji: Gielas E., Kluz Z., Krzeczkowska M., Poźniaczek M., Chemia 3. Zeszyt ćwiczeń dla uczniów szkół średnich, WSiP, Warszawa 1993. 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Para prowadząca rozmowę powinna być bardzo dobrze przygotowana, można wykorzystać uczniów wybitnie zdolnych lub spróbować dać szansę zaistnienia uczniom słabym. Należy przedstawić metodę powtórki uczniom dużo wcześniej, tak aby mieli oni czas na gruntowne przygotowanie się do lekcji.