PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Podobne dokumenty
Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Rozkład materiału nauczania z matematyki dla klasy V

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI DLA KL. 5

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KLASIE IV

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLAS 4-6 SP ROK SZKOLNY 2015/2016

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Program nauczania: Katarzyna Makowska, Łatwa matematyka. Program nauczania matematyki w klasach IV VI szkoły podstawowej.

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY IV W ROZBICIU NA OCENY

Ocenianie przedmiotowe MATEMATYKA

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Nie tylko wynik Plan wynikowy dla klasy 1 gimnazjum

Temat: Pole równoległoboku.

KRYTERIUM OCENY Z MATEMATYKI DLA KLASY 6

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Przypomnienie wiadomości dla trzecioklasisty C z y p a m i ę t a s z?

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasach IV

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

Kryteria ocen z matematyki w klasie IV

Wymagania edukacyjne z matematyki na poszczególne do klasy VII szkoły podstawowej na rok szkolny 2018/2019

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI w klasie 6 w roku szkolnym 2012/2013. Liczby naturalne

ROZKŁAD MATERIAŁU DLA KLASY IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE z MATEMATYKI ucznia kl. V

Kryteria oceniania na poszczególne stopnie z matematyki - klasa VI

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VII

Katalog wymagań na poszczególne oceny z matematyki dla kl. VI Program nauczania Matematyka wokół nas

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

KATALOG WYMAGAŃ PROGRAMOWYCH NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE klasa 1

KRYTERIA OCEN Z MATEMATYKI DLA KLASY VII

Matematyka klasa 7 Wymagania edukacyjne na ocenę śródroczną.

MATEMATYKA. klasa VII. Podstawa programowa przedmiotu SZKOŁY BENEDYKTA

KRYTERIA OCENIANIA W KLASACH SZÓSTYCH - Matematyka

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Wymagania edukacyjne z matematyki. dla uczniów klasy VI SP. na poszczególne oceny. śródroczne i roczne

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie VII szkoły podstawowej

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY V

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA VII

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA DLA KLASY IV

KRYTERIA WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE OCENY SZKOLNE. Przedmiot: matematyka. Klasa: 5

Program zajęć wyrównawczych dla uczniów klasy 5 szkoły podstawowej, mających trudności z nauką matematyki.

Sprowadzanie ułamków do wspólnego mianownika(

Wymagania programowe na poszczególne stopnie szkolne klasa VI

Matematyka z kluczem. Szkoła podstawowa nr 18 w Sosnowcu. Przedmiotowe zasady oceniania klasa 7

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

Kryteria ocen z matematyki w klasie 4. Matematyka z plusem WYMAGANIA WYMAGANIA KONIECZNE. WYKRACZAJĄCE ocena ROZSZERZAJĄCE PODSTAWOWE

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VI ROK SZKOLNY 2015/2016 PROGRAM NAUCZANIA MATEMATYKA 2001 DLA KLAS 4 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wymagania edukacyjne z matematyki dla klasy I gimnazjum wg programu Matematyka z plusem

LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ UWAGI TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA 23

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA DLA KLAS IV VI SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 W KOSZALINIE

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE IV

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KL. 4

MATEMATYKA Z PLUSEM DLA KLASY IV W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY MATEMATYKA KL.VII

Liczby. Wymagania programowe kl. VII. Dział

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA UCZNIÓW W ZAKRESIE TREŚCI PROGRAMOWYCH Z MATEMATYKI W KLASACH IV i V ZESPOŁU SZKÓŁ W ŚWILCZY

Poziom wymagao edukacyjnych: K konieczny (ocena dopuszczająca) P podstawowy (ocena dostateczna) R rozszerzający (ocena dobra)

WYMAGANIA EDUKACYJNE z MATEMATYKI ucznia kl. VI

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY od roku szkolnego 2018/2019

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Kryteria oceniania z matematyki dla klas V- VI w Szkole Podstawowej nr 3 w Jastrzębiu Zdroju.

Kryteria ocen z matematyki - klasa VI

Plan realizacji materiału nauczania wraz z określeniem wymagań edukacyjnych

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

MATEMATYKA WOKÓŁ NAS Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne klasa 6

Kryteria ocen z matematyki

Rozkład materiału nauczania z odniesieniami do wymagań z podstawy programowej. Matematyka wokół nas

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z matematyki klasa 6.

MATEMATYKA WOKÓŁ NAS Katalog wymagań programowych na poszczególne stopnie szkolne klasa 6

Kryteria ocen z matematyki w klasie VI. Nauczyciel: Lucjan Zaporowski. Ocena dopuszczająca: Dział programowy : liczby naturalne.

Transkrypt:

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

SCENARIUSZ NR 1 Temat zajęć: Obliczanie pól i obwodów prostokątów. Cele zajęć: Uczeń: Zna jednostki pola; Umie obliczyć pole i obwód prostokąta i kwadratu; Wykorzystuje swoje pomiary w praktyce Współpracuje w grupie Metody pracy: Aktywne: prawda-fałsz; Działań praktycznych; Praca z tekstem matematycznym; Formy pracy: Indywidualna, praca w grupach, zbiorowa Środki dydaktyczne: Plansza do gry prawda-fałsz, karty z zadaniami, karty pracy; Przebieg zajęć: 1. Czynności organizacyjne, podanie tematu i celu zajęć; 2. Przypomnienie wiadomości na temat omawianych figur; Wyodrębnianie prostokątów i kwadratów spośród innych figur płaskich, określanie ich własności; Odpowiedzi na pytania: a. Co to jest obwód figury? b. Co to jest pole figury? c. W jaki sposób obliczamy pole i obwód prostokąta? itp. 3. Praca indywidualna ćwiczenia w zamianie jednostek długości i pola karta pracy 4. Praca w grupach: gra prawda fałsz; Każda grupa otrzymuje planszę wielkości A-3; Nauczyciel odczytuje i objaśnia do czego służą odpowiednie pola; Każda grupa otrzymuje zestaw kart (co najmniej 20 sztuk) z zadaniami, definicjami, określeniami np. 1

Pole kwadratu o boku 3cm wynosi 7 cm 2 Każdy kwadrat jest prostokątem 1m 2 = 100cm 2 PRAWDA BRAK DECYZJI KARTY BRAK WIEDZY FAŁSZ Uczniowie układają karty w odpowiednim miejscu na planszy. Następnie każdy uczeń po kolei bierze jedną kartę czyta i układa na wybranym polu PRAWDA lub FAŁSZ, jeżeli nie jest pewien swojej decyzji lub brakuje mu dostatecznej wiedzy układa kartę w odpowiednie miejsca. Karty leżące w polach BRAK WIEDZY lub BRAK DECYZJI mogą po wyczerpaniu kart ze środka analizować inni uczniowie lub wspólnie cała grupa 5. Wspólne rozwiązywanie zadań z podręcznika lub zbioru zadań. 6. Ocena pracy uczniów; 7. Podsumowanie zajęć (wypełnienie ankiety ewaluacyjnej) 2

SCENARIUSZ NR 2 Temat zajęć: Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych. Cele zajęć: Uczeń: Rozszerza i skraca ułamki zwykłe; Sprowadza ułamki do wspólnego mianownika; Dokonuje obliczeń w zakresie dodawania i odejmowania ułamków zwykłych; Współpracuje w grupie Metody pracy: Aktywne: Milczek; Ćwiczeniowa; Praca z tekstem matematycznym; Formy pracy: Praca w grupach, indywidualna Środki dydaktyczne: Zestawy zadań dla poszczególnych grup, karty odpowiedzi, karty pracy; Przebieg zajęć: 1. Czynności organizacyjne, podanie tematu i celu zajęć; 2. Przypomnienie wiadomości na temat działań na ułamkach zwykłych a. Co to jest ułamek właściwy, niewłaściwy, mieszany? b. Na czym polega skracanie ułamków? c. Na czym polega rozszerzanie ułamków? d. Jaki ułamek nazywamy nieskracalnym? itp. 3. Praca w grupach: gra Milczek; Każda grupa otrzymuje kartkę z zadaniami oraz zestaw kart do głosowania; Zadania na karcie dobiera nauczyciel w zależności od materiału, który ma być omawiany na zajęciach, możliwości uczniów, czasu jaki chce przeznaczyć na zabawę. Nie powinno ich być jednak mniej niż 7-8. Każda grupa może otrzymać takie same lub różne zadania np. o różnym stopniu trudności, ważne by w poszczególnych zadaniach prawidłowa odpowiedź umieszczona była na każdej karcie pod tą samą literką np. 1B, 2C, 3A itd. 3

KARTA Z ZADANIAMI Drodzy uczniowie Przeczytajcie uważnie zadania i wspólnie wybierzcie jedną prawidłową odpowiedź. Niektóre zadania wymagają dodatkowych obliczeń na kartce. Na dany znak przez nauczyciela należy podnieść odpowiednią kartę ze wskazaną odpowiedzią np. A. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów. POWODZENIA Zadanie 1 Suma liczb 1 2 i 3 4 wynosi: a) 1 b) 5 4 c) 1 4 Zadanie 2 Liczba o 5 większa od 2 to: 8 a) 7 b) 21 c) 21 4 8 itp. A B C Karty do głosowania Uczniowie po cichu zapoznają się z zadaniami i rozwiązują je w wyznaczonym czasie; Na każde zadanie może być oznaczony oddzielny czas, w zależności od zadania można go wydłużać lub skracać. Można też jednorazowo określić czas na rozwiązanie wszystkich zadań. Na dany przez nauczyciela znak lider zespołu podnosi wybraną kartę odpowiedzi. Nauczyciel zapisuje punktację na tablicy. Oceny poszczególnych grup można dokonać po zakończeniu zabawy lub w części podsumowującej lekcji. 4. Praca indywidualna karta pracy lub zeszyt ćwiczeń. 5. Sprawdzenie i omówienie pracy samodzielnej uczniów. 6. Wspólne rozwiązywanie zadań z podręcznika lub zbioru zadań. 7. Ocena pracy uczniów; 8. Podsumowanie zajęć (wypełnienie ankiety ewaluacyjnej) 4

SCENARIUSZ NR 3 Temat zajęć: Obliczanie wartości wyrażeń algebraicznych. Cele zajęć: Uczeń: Zna pojęcia: suma algebraiczna, wyraz sumy algebraicznej, wartość wyrażenia algebraicznego; Oblicza wartość liczbową wyrażenia algebraicznego; Współpracuje w grupie Metody pracy: Aktywne: Domino; Praktyczna; Praca z tekstem matematycznym; Formy pracy: Praca w grupach, indywidualna Środki dydaktyczne: Zestawy domina matematycznego, karty pracy; Przebieg zajęć: 9. Czynności organizacyjne, podanie tematu i celu zajęć; 10. Przypomnienie wiadomości na temat wyrażeń algebraicznych a. Co to jest suma algebraiczna? b. Co to jest wyrażenie algebraiczne? c. Na czym redukcja wyrazów podobnych? itp. 11. Wspólne rozwiązywanie zadań np.: Oblicz wartość wyrażenia dla: a=4, b=6, c=2 o a+b, o a+c, o 2a+b, o 3b-c, o 4c+2a, itp. Dokonaj redukcji wyrazów podobnych i oblicz wartość wyrażenia dla: x=15, y=10 o x+y+x+y, o 6x+y+5+4y-3x, itp. 5

12. Praca w grupach - domino 13. Praca indywidualna karta pracy lub zeszyt ćwiczeń. 14. Sprawdzenie i omówienie pracy samodzielnej uczniów. 15. Wspólne rozwiązywanie zadań z podręcznika lub zbioru zadań. 16. Ocena pracy uczniów; 17. Podsumowanie zajęć (wypełnienie ankiety ewaluacyjnej) 6