Scenariusz lekcji języka polskiego w kl. II Gimnazjum



Podobne dokumenty
WOJEWÓDZKI KONKURURS JĘZYKA POLSKIEGO ETAP SZKOLNY

JĘZYK POLSKI, KLASA VIII

Szkoła Podstawowa im.mjr.henryka Sucharskiego ul.poznańska , Sieraków Numer 8 02/19. Kaktus PROJEKTU. Internet.

Trening analizy i interpretacji wiersza na trzech poziomach edukacji

1. Podaj dwa cytaty z wiersza Antoniego Słonimskiego Popiół i wiatr, odnoszące się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KL. VI B 28 marca 2014 r.

JĘZYK POLSKI EGZAMIN KLASYFIKACYJNY 2015/16 KLASA VI. Imię:... Nazwisko:... Data:...

Prezentacja przygotowana przez uczniów w uczęszczaj

Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego dla Gimnazjów -etap szkolny rok szkolny 2010/2011

Język polski październik

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II technikum zawodowego i liceum

Cywile i żołnierze powstania warszawskiego w poezji i filmie Jana Komasy Miasto 44, czyli o bohaterstwie w czasach pogardy


Katarzyna Buch Publiczne Gimnazjum nr 19 w Łodzi, ul. Wapienna 17 Scenariusz lekcji przeprowadzonej w gimnazjum

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Cywile i żołnierze powstania warszawskiego w poezji i filmie Jana Komasy Miasto 44, czyli o bohaterstwie w czasach pogardy

Temat : Jak czytać wiersze, czyli tworzymy poradnik interpretatora.

Jak przygotować uczniów do czytania utworów poetyckich na maturze? Anna Kondracka-Zielińska

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Scenariusz lekcji w klasie I liceum język polski

Słuchamy poezji i określamy nastrój wiersza

GENERATOR MYŚLI HUMANISTYCZNEJ

Metody: pogadanka, elementy heurezy, elementy dramy, praca z tekstem. Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa.

Publikacja pod patronatem wiedza24h.pl. Wypracowania Krzysztof Kamil Baczyński. Wybór wierszy

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

NIEZWYKŁE WESELE W ATOMICACH

"Nasza szkoła w poezji uczniów"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

Cel: Opiszę sytuację i obrazy poetyckie przedstawione w wierszu Jerzego Harasimowicza pt. Sad, styczeń

Język polski wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne

Na grobach ojców naszych

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej ballady A Mickiewicza Powrót taty. Klasa VI szkoła podstawowa Nauczyciel: Ewa Polak

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

W dzisiejszym wydaniu:

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego

Konspekt lekcji otwartej z języka polskiego przeprowadzonej w dniu r w ZS nr 1 w Lublinie w klasie liceum ogólnokształcącego.

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO w klasie II gimnazjum. Temat: Czy łatwo pisać o miłości? O uczuciach w,,syzyfowych pracach S. Żeromskiego.

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

Mówić, nie mówić, czyli o różnych sposobach komunikacji

PROGRAMY ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZYCH

Konspekt lekcji języka polskiego w gimnazjum Autor: Wioletta Rafałowicz. Temat: Największa jest miłość - Hymn o miłości Św. Pawła.

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec

Drodzy Czytelnicy! Witamy po dłuższej przerwie. i zapraszamy do zapoznania się. z naszym nowym numerem! Zespół redakcyjny

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY II GIMNAZJUM

PROGRAM NAPRAWCZY MAJĄCY NA CELU POPRAWĘ WYNIKÓW SPRAWDZIANU ZEWNĘTRZNEGO KLAS SZÓSTYCH PRZYJĘTY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 3 GRUDNIA 2012 R.

Propozycja dla III i IV etapu edukacji

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2014 r. Test humanistyczny język polski

OCENĘ DOBRĄ OCENĘ DOSTATECZNĄ

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Analiza wyników sprawdzianu szóstoklasistów w roku szkolnym 2013/2014

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE IV i VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Kryteria oceniania z języka polskiego dla klasy III gimnazjum

co decyduje o tym, że niektóre teksty językowe mają charakter literacki? jaka jest różnica między zwykłym, codziennym

Scenariusz zajęć nr 3

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

Szkole Podstawowej nr 6. im. Henryka Sienkiewicza. w Pruszkowie

Konspekt lekcji języka polskiego w kl. II LO

KONKURS PLASTYCZNY. Portret matki malowany słowem i barwą

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU I REALIZACJI INNOWACJI Z RELIGII - CZCIJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWOJĄ

SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII DLA UCZNIÓW SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Analiza wyników egzaminu maturalnego z języka polskiego 2014/2015. Poziom podstawowy

ANALIZA PRÓBNEGO SPRAWDZIANU PO SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŚWIECIE MITÓW WSTĘP

PROGRAM POPRAWY EFEKTYWNOŚCI KSZTAŁCENIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 7 im. Adama Mickiewicza w Świeciu W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

1. Ideały i problemy bohaterów moich lektur

Matura z języka polskiego 2015 Jak przygotować ucznia do nowej formuły egzaminu ustnego? karty pracy

MODELE ODPOWIEDZI I SCHEMATY OCENIANIA ARKUSZA II. Temat 1: Analiza i interpretacja wiersza Tadeusza Nowaka Psalm o powrocie

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH DLA KLASY IV TECHNIKUM

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Metody pracy: pokaz z elementami wykładu, ćwiczenia praktyczne, dyskusja.

wiedza I UMIEJĘTNOŚCI DROGĄ DO SUKCESU

PLAN DZIAŁAŃ NAPRAWCZYCH NA ROK SZKOLNY 2016/2017

Po przeczytaniu i zanalizowaniu tekstu, wróć do tej części i sprawdź, czy Twoje przypuszczenia się sprawdziły. ...

PROPOZYCJE SCENARIUSZY LEKCJI

Scenariusz zajęć edukacyjnych. Przygotowanie do świadomego udziału w Biegu Dziewięciu Górników

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

ANALIZA WYNIKÓW SPRAWDZIANU KLAS VI w kwietniu 2010 r.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Nie owijam w bawełnę asertywność.

poziom nauczania, klasa, liczba jednostek lekcyjnych gimnazjum, klasa trzecia, dwie jednostki lekcyjne

Kartoteka testu W kręgu muzyki GH-A1(A4)

Temat: Bóg, język, ojczyzna- wizja polskości w Rocie Marii Konopnickiej

GH - Charakterystyka arkuszy egzaminacyjnych.

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

OGÓLNOPOLSKIE BADANIE UMIEJĘTNOŚCI TRZECIOKLASISTÓW 2015 w Szkole Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie

Egzamin gimnazjalny z zakresu przedmiotów humanistycznych. Odpowiedzi i punktacja zadań do zestawu egzaminacyjnego GH-A1-031 W teatrze świata

Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

Dydaktyka literatury i języka polskiego w świetle nowej podstawy programowej.

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej z udziałem gości z Francji i Bułgarii

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz lekcji 12 1/3

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego w świetle matury z języka polskiego w 2015 roku

Matura pisemna z polskiego - zasady

UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWE

Transkrypt:

Barbara Wójcik Nauczyciel ZS Nr 1 w Goworowie Scenariusz lekcji języka polskiego w kl. II Gimnazjum Temat: Sny, cojakmotyldrżą i koszmar ponurej apokalipsy w wierszu K.K. Baczyńskiego Elegia o...[chłopcu polskim]. Cel operacyjny poznanie wiersza K.K. Baczyńskiego Elegia o... [chłopcu polskim] i na tej podstawie losu wielu chłopców walczących o wolność ojczyzny z okupantem hitlerowskim, konkretyzacja pojęcia: liryka inwokacyjna, bogacenie słownictwa uczniów, doskonalenie umiejętności analizy i interpretacji utworu lirycznego (określenie sposobu kreacji podmiotu lirycznego i monologu lirycznego, ustalenie typu liryki, dostrzeganie środków stylistycznych, odczytywanie głównej myśli utworu), kształcenie umiejętności dostrzegania związków między literaturą i historią, doskonalenie umiejętności korzystania ze słownika terminów literackich i słownika języka polskiego. Cel nieoperacyjny: budzenie zainteresowania liryką Baczyńskiego, kształtowanie postawy szacunku dla Polaków walczących o wolność kraju w czasie II wojny światowej, kształtowanie postawy antywojennej. Środki dydaktyczne: album Wojna i dziecko (H. Boczek, J. Wilczur), Słownik terminów literackich, Słownik frazeologiczny języka polskiego, Słownik wyrazów bliskoznacznych. Metody dydaktyczne: poszukująca, oglądowa. 1

Tok lekcji 1. Zapis tematu. Przypomnienie znaczenia wyrazu apokalipsa. 2. Uświadomienie uczniom celu zajęć: możliwie pełna i wyczerpująca analiza i interpretacja wiersza K.K. Baczyńskiego. 3. Odczytanie wiersza. 4. Rozmowa prowadzącej z uczniami na temat utworu według schematu: Dominanta kompozycyjna: Sytuacja wyznania Ogniwo 1 kto mówi? podmiot liryczny (matka) czas (czas gramatyczny) jak mówi? co mówi? przeszłość emocjonalnie, patetycznie (słownictwo: metaforyka znak: krzyż) pożegnanie, lament, płacz (ton żalu, elegii) Ogniwo 2 Adresat chłopiec polski (młody niewinny, skazany wojną) żołnierz (walczy z bronią wręku i ginie) syn (jasny synek, syneczek) Ogniwo 3 Język liryka inwokacyjna (monolog liryczny jest wypowiedzią matki kierującej swe słowa do syna) obrazy poetyckie (kontrast deformacja) tropy stylistyczne (metafory, porównania, epitety, animizacja, pytania retoryczne) 5. Powrót do tematu lekcji, do jego zapisu. Jest on zbudowany na zasadzie kontrastu. Z jednej strony sny co jak motyl drżą (szerzejświat dobra) z 2

drugiej koszmar ponurej apokalipsy (szerzej: świat zła). Słowo koszmar kojarzy się w tym kontekście ze złowieszczym niedobrym snem. Tekst nie upoważnia do tego, by los chłopca w nim przedstawiony traktować jako właśnie sen. Była to przecież rzeczywistość. W tym miejscu warto przedstawić kilkanaście fotografii młodziutkich powstańców walczących z niemieckim najeźdźcą z albumu Wojna i dziecko. Prowadząca informuje równocześnie o celu zabiegu dydaktycznego: przedstawione fotografie udowadniają, że tragicznylos dziecka nie jest tylko poetycką fantazją, że nie jest przypadkiem odosobnionym, przeciwnie dotyczy wielu młodych Polaków, jest przeżyciem całego pokolenia. 6. Redagowanie tabeli: w jednej rubryce uczniowie zapisują to,comożna przypisać snom,cojakmotyldrżą, w drugiej zaś to, co jest koszmarem apokalipsy. Sny co jak motyl drżą syneczku jasny synku Koszmar ponurej apokalipsy haftowali smutne oczy rudą krwią malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg wyszywali wisielcami drzew płonące morze ścieżki powycinał żelaznymi łzami odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg czarna broń noc jak się jeżywdźwięku minut zło kula, pęknięte serce WNIOSEK: Świat dobra i piękna światsynów,cojakmotyldrżą właśnie istnieje. Ogranicza się tylko do czułych zwrotów matczynych. Świat zewnętrzny jest pełen okropności, jest złem. Dominuje ono wyraźnie. Towarzyszy chłopcu ciągle i wszędzie, osacza go. 7. Ćwiczenia słownikowe. Za pomocą słownika wyrazów bliskoznacznych i słownika frazeologicznego uczniowie określają dwa światy w wierszu Baczyńskiego: sny, co jak motyl drżą błogie, łagodne, barwne, fantastyczne, rozkoszne (słownik frazeologiczny hasło sen ), piękne, ładne, śliczne, cudowne, czarowne, zachwycające (słownik wyrazów bliskoznacznych hasło piękny ); koszmar ponurej apokalipsy ciężki, niespokojny, dręczący, męczący, okropny, straszny, trapiący, złowieszczy, zły ( słownik frazeologiczny hasło sen ). 8. Prowadząca zwraca uwagę uczniów na epitety metaforyczne, które znacznie wzbogacają zakres treści utworu: 3

ściegi pożóg (drzew) morze hafty ręczne lub ślady pożarów ogromny zbiornik ogrom drzew maszynowe wzory zniszczeń wodny rudą krwi żelaznymi łzami rdzawy, krew zastygła mocny, stalowy, łzy spowodowane zardzewiały (na broni) twardy, broń, karabin zabijaniem bohen trwóg jeży się zło chleb, strawa codzienność wojenna nastroszyć zło, które wzbiera codzienna strachu i bólu sterczeć otacza, atakuje 9. Podsumowanie analizy i interpretacji dłuższe wypowiedzi uczniów. Prowadząca zwróci uwagę na ponadczasowy, ahistoryczny charakter wiersza. Powstał on co prawda w określonej sytuacji historycznej, jest datowany 20 marca 1944, dotyczy okupacji hitlerowskiej, ale trzeba powiedzieć, że wiersz ten protestuje nie tylko przeciw II wojnie światowej, jest protestem przeciwko wojnie jako zjawisku historii. Ci, którzy zniszczyli los polskiego dziecka, to Niemcy taka jest prawda historyczna. Ale oni totakże ci wszyscy, którzy wywołują każdą inną wojnę. 10. Zadanie pracy domowej. a) Wyjaśnij za pomocą słownika terminów literackich pojęcie elegia. Uzasadnij użycie tego słowa przez K.K. Baczyńskiego w tytule wiersza. b) Napisz list wyznanie chłopca z wiersza Baczyńskiego. List powinien zawierać opis snów, co jak motyl drżą i opis tragicznej rzeczywistości koszmaru ponurej apokalipsy adresatem ma być 4

matka. Spróbuj dostosować stylistykę i nastrój wypowiedzi do następującego początku: Nie wiem, mamo, czy to była kula. Nie wiem, czy to serce pękło. Bo krwi i ran wiele. Tych prawdziwych i tych, które nosi się w sobie, nie znaczonych czerwienią. Wołam Cię stamtąd, szepcę zaklęcie wieków wiecznych, wołam gwiazdę czarów, Ciebie, modlę się słowem jasnym jak słonecznik, matusiu, matusiu, pomóż mi przetrwać złą ciemność, przywróć mi sny, co jak motyl drżą... Prowadząca informuje uczniów, żewtekście sparafrazowała następujący fragment wiersza J. Czechowicza Jednakowo : szepcą zaklęcia wieków wiecznych, wołają gwiazdę czarów, słowo jak słonecznik matusiu. 5