- 1 - opracowała: mgr Anna Rezik Konspekt do zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej Blok tematyczny: Moja mama. Temat dnia: Zawody naszych mam. Kilkuzdaniowe wypowiedzi dzieci na temat obchodów Dnia Matki na podstawie opowiadania nauczyciela, ilustracji, wierszy oraz własnych doświadczeń. Układanie i pisanie zdań z rozsypanki wyrazowej. Utrwalenie dodawania i odejmowania pełnymi dziesiątkami w zakresie 100. Wykonanie laurki dla swojej mamy - wycinanie z papieru serca wg szablonu, dekorowanie kredkami lub flamastrami. Śpiewanie i tworzenie akompaniamentu perkusyjnego do piosenki pt.: "Zamek dla mamy ". Cele operacyjne: Uczeń: umie recytować wiersz, wypowiada swoje zdanie na określony temat, słucha wypowiedzi innych, potrafi ułożyć logiczny tekst z rozsypani, umie dopasować wyrazy do ilustracji potrafi płynnie przeczytać krótki tekst, dodaje i odejmuje pełnymi dziesiątkami w zakresie 100, umie zaśpiewać piosenkę o mamie i zagrać na instrumentach perkusyjnych, potrafi samodzielnie przeczytać i zrozumieć polecenie a następnie je wykonać, estetycznie wykonuje laurkę, dba o ład i porządek na stanowisku pracy. potrafi wykazać wrażliwość emocjonalną oraz życzliwość w stosunku do swojej mamy. Metody: słowna: pogadanka, rozmowa kierowana, elementy metody problemowej, działalności praktycznej. Formy: zbiorowa, indywidualna, zróżnicowana. Środki dydaktyczne: wiersz "Taki dzień" Ewy Cielasz, karty pracy, zdjęcia, rozsypanki wyrazowe, instrumenty perkusyjne, kaseta z piosenkami do klasy II M. Tomaszewskiej, zagadki, kartoniki z wyrazami, kredki, przybory do pisania, klej.
- 2 - Przebieg lekcji I. Część wstępna 1. Powitanie gości. 2. Wprowadzenie do tematu - dzieci recytują wiersz o mamie. Odgadują, co jest tematyką wiersza. Siedząc w kręgu bawią się w "Skojarzenia" (ze słowem mama). Nauczyciel króciutko przedstawia historię obchodów Dnia Matki w Polsce i za granicą. II. Część właściwa 3. Rozmowa z dziećmi na temat "Dlaczego obchodzimy Dzień Matki?" w oparciu o ilustracje, własne doświadczenia. 4. Rozwiązywanie zagadek o zawodach mam - poszczególni uczniowie czytają zagadki, a reszta dzieci je odgaduje (załącznik nr 1). Nazwy zawodów są przypinane na tablicy. 5. Dopasowywanie kartoników z nazwami zawodów i czynnościami (Załącznik nr 2). Uczniowie wykonują to zadanie na tablicy. 6. Przerwa śródlekcyjna - śpiewanie piosenki "Zamek dla mamy" (z podręcznika do muzyki kl. II M. Tomaszewskiej) i granie na instrumentach perkusyjnych. 7. Wykonanie laurki dla mamy - wycięcie serca z papieru wg szablonu, kolorowanie kredkami, ułożenie z rozsypani wyrazowej wierszyka i wklejenie go do laurki (Załącznik nr3). 8. Wręczenie prezentu swojej mamie. III. Część końcowa 9. Podsumowanie zajęć - rozdanie kart pracy dla każdego ucznia o różnym stopniu trudności do samodzielnego rozwiązania (Załącznik nr 4). 10. Ocena prac przez nauczyciela. 11. Uporządkowanie stanowisk pracy. 12.Pożegnanie gości.
- 3 - Załącznik nr 1 Mama jest kobietą doskonałą, jakich jest na świecie mało. Ona robi śniadanie, obiad i kolacjęmyślę, że przyznacie mi rację, że są to przysmaki same, jak przystało na naszą mamę. (kucharka) Mama najwdzięczniej i milej podaje do stołu dania znakomite - i w tej czynności jest zawód ukryty. (kelnerka) Mama ciągle mieszkanie sprząta, porządkuje rzeczy, które wy po kątach bawiąc się rozrzucacie niedbale. I w tej czynności zawód mamy niełatwy wcale. (sprzątaczka) Mamy dziełem czysta bielizna, i dlatego każdy z was przyzna, że w tym także mamy znany zawód mamy. (praczka) Mama upiec ciasta da radę, a nawet zrobić czekoladę - więc z tego wynika, że zastąpi nawet... (cukiernik) Mama siada do maszyny, aby uszyć sukienkę Elżbiecie. Mama zrobiła sweter na drutach, z którego cieszy się Ula, zrobiła też bambosze, które ja noszę. (krawcowa) Mama to najlepsza księgowa, którą od liczenia boli głowa, aby zmieścić się w domowym budżecie i kupować to, co chcecie. (księgowa) I o tym pamiętać warto, gdy ktoś z nas leży chory i brzuszek lub głowa go boli, mama jest troskliwą... (pielęgniarka) A gdy ze szkoły wracamy, zaczyna się inny zawód mamy. Mama uczyć potrafi śpiewu i ortografii. I co dzień objawia wiele troski o nasz rodzinny język polski. (nauczycielka) Mama także co dzień z tatą i z nami na działkę chodzi. A więc z tego wynika, że mama ma także zawód...(ogrodniczka)
- 4 - Załącznik nr 2 kto to? co robi? kucharka gotuje kelnerka praczka krawcowa księgowa pielęgniarka nauczycielka ogrodniczka sprzątaczka cukiernik podaje pierze szyje liczy liczy uczy podlewa odkurza piecze Załącznik nr 3 Żyj, mamusiu, moja miła sto lat albo dłużej! Bądź wesoła i szczęśliwa, zdrowie niech Ci służy.
- 5 - Załącznik nr 4 a Karta pracy - poziom 1 Oblicz działania, wpisz wyrazy w tabeli i napisz w liniach hasło: jest 20 +20 czuła 100-30 dobra 60-10 mama 10 + 10 i 30 + 30 ją Moja 0 + 10 Kocham 70 + 20 40 + 40 bardzo. 80 + 20 10 20 40 50 60 70 80 90 100 Załącznik nr 4 b
- 6 - Karta pracy - poziom 2 Oblicz działania, wpisz wyrazy w tabeli i zapisz w liniach hasło: jest 100-50 Moja 10 + 10 mama 20 + 20 mnie 90-20 dobra. 80 + 20 dla 10 + 50 20 40 50 60 70 100