Konspekt. Klasa I Czas trwania: 45 min. Opracowała: Alicja Rożniata. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE: Woda, roztwory wodne.



Podobne dokumenty
Mamy pomysł i co dalej?

Wolontariat nie ma granic

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 4

Professional Reflection-Oriented Focus on Inquiry-based Learning and Education through Science

Sprawdzian wiadomości z przyrody w klasie VI WNIKAMY W GŁĄB MATERII

Metody pracy: pogadanka, opis, pokaz prezentacja multimedialna, realizacja zadao w kartach pracy, praca z komputerem;

Scenariusz lekcji biologii w gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego EXCEL do rozwiązywania układów równań liniowych metodą wyznacznikową

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU CHEMIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Egzamin gimnazjalny. Biologia. Także w wersji online TRENING PRZED EGZAMINEM. Sprawdź, czy zdasz!

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

PROCEDURA EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W GRZĘDZICACH

Kuratorium Oświaty w Lublinie

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Temat: Mnożenie liczby całej przez ułamek. Obliczanie ułamka z danej liczby.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA PLASTYKA KLASY IV VI SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM. POLONII W SŁUPSKU

WCZESNA EDUKACJA ŚRODOWISKOWA

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 1 w Gdyni. Czas na pieczenie. Opracowanie i prowadzenie: Joanna Bąk

Plan działań KPCEN w Toruniu. w ramach programu Indywidualnego Wsparcia Szkół, realizowanego w Lisewie po zmianach

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ETYKA: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Ćwiczenie 1. Sporządzanie roztworów, rozcieńczanie i określanie stężeń

SCENARIUSZ LEKCJI DO PRZEDMIOTU

Scenariusz lekcyjny. Klasa: II c. Czas trwania zajęć: 45 minut. Nauczany przedmiot: matematyka.

Przedmiotowy system oceniania z plastyki. Gimnazjum nr 1 w Pacanowie

Konspekt lekcji otwartej

Temat: Odpowiedzialny i zdrowy styl życia.

Scenariusz lekcji fizyki

Program Otwarte Drzwi

PRZYKŁAD REALIZACJI ŚCIEŻKI PROZDROWOTNEJ NA LEKCJACH TECHNIKI BEZPIECZNIE NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Cele lekcji - uczeń: Klasa: V. Czas trwania: 90 minut. Metody pracy: - pogadanka, - "burza mózgów", - "metaplan", - metoda praktycznego działania.

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO

ODPOWIEDZIALNI: Wszyscy pracownicy szkoły.

Kalkulator Kalorii by CTI. Instrukcja

Woda i roztwory wodne. kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PLASTYKA

D Z I E N N I K praktyki pedagogicznej w szkole podstawowej

Kolorowe przytulanki

WIZYTA ROBOCZA WE FRANCJI

Podejmowanie decyzji. Piotr Wachowiak

Projekt edukacyjny. " Warszawa w okresie I i II wojny światowej" Regulamin

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Karnawał. Temat ośrodka dziennego: Zabawa karnawałowa.

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

PRZYGOTOWANIE NAUCZYCIELA DO LEKCJI I. J. P. L.

Lp. Tematyka Liczba godzin I. Wymagania edukacyjne

RAPORT z diagnozy Matematyka na starcie

ZASTOSOWANIE MIKROSYSTEMÓW W MEDYCYNIE LABORATORIUM. Ćwiczenie nr 3. Kropelkowy system mikrofluidyczny

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

DOFINANSOWANIE ZAKUPU PODRĘCZNIKÓW WYPRAWKA SZKOLNA 2016/2017

JADWIGA SKIMINA PUBLIKACJA NA TEMAT: NAUKA MS. WORD 2000 W KLASIE IV

1. wybór poziomu odkrywania odpowiedniego dla uczniów i wybór kompetencji kluczowych;

Komputer i urządzenia z nim współpracujące

Uchwała nr 1/3/2014/2015

Właściwości materii - powtórzenie

Procedury złożone z przesunięciem

PRZYRODA RODZAJE MAP

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (5 * 45 minut)

Program praktyki pedagogicznej specjalizacyjnej z gimnastyki korekcyjnej i kompensacyjnej 60 godzin

Temat: Co to jest optymalizacja? Maksymalizacja objętości naczynia prostopadłościennego za pomocą arkusza kalkulacyjngo.

Plan naprawczy. Sokółka 2006/2007. Opracowanie: Urszula Bronowicz Henryka Sarosiek ElŜbieta Plichta Katarzyna Dykiel Tomasz Mucuś

Ćwiczenie nr 2 Zbiory rozmyte logika rozmyta Rozmywanie, wnioskowanie, baza reguł, wyostrzanie

Plan Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Łobzie na rok szkolny 2011/2012

LABORATORIUM ENERGETYCZNE OFERTA WĘGLA I KOKSU POPIOŁÓW LOTNYCH I ŻUŻLI WÓD ENERGETYCZNYCH

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 2 W OŁAWIE

ORGANIZACJA SZKÓŁ DLA DOROSŁYCH

Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów

podstawy przedsi biorczo ci realizowany w zasadniczej szkole

Mój dom, moja okolica projekt NTUE

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

INDYWIDUALNY PROGRAM EDUKACYJNO TERAPEUTYCZNY (I etap edukacyjny) Program opracowany na I etap edukacyjny przez zespół nauczycieli w składzie:

Temat: Bezpieczny wypoczynek podczas wycieczek - zasady ogólne"

KRYTERIA OCENIANIA HISTORIA KLASA VI

Projektowanie procesu kształcenia wykład VI. Struktura zajęć akademickich,

Scenariusz nr 58 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

Regulamin przyznawania i ustalania wysokości. stypendium szkolnego za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe

Karta (sylabus) przedmiotu TRANSPORT Studia I stopnia o profilu: A X P

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. W. POLA W CZERSKU

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W SZKOLNYM LABORATORIUM CHEMICZNYM

JAK OCENIAĆ, BY WSPIERAĆ ROZWÓJ UCZNIA

Opracowała Anna Kaszkowiak

Organizacja praktyki asystencko nauczycielskiej dla specjalności głównej filologia germańska/ filologia angielska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DO REALIZACJI NA KÓŁKU INFORMATYCZNYM W SZKOLE PODSTAWOWEJ

REGULAMIN RADY PEDAGOGICZNEJ

Nazwa przedmiotu: PODSTAWY TEORII ZBIORÓW ROZMYTYCH I ARYTMETYKI PRZEDZIAŁOWEJ Foundations of fuzzy set theory and interval arithmetic Kierunek:

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zwierzęta egzotyczne. Temat: Gdzie żyją zwierzęta egzotyczne?

- uzupełnianie poszczególnych partii materiału dodatkowymi ćwiczeniami, - powtarzanie i utrwalanie wiadomości,

ZASADY OCENIANIA PRZEDMIOTOWEGO Z MATEMATYKI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII W GIMNAZJUM w ZESPOLE SZKÓ W SZTUTOWIE

Przykłady wybranych fragmentów prac egzaminacyjnych z komentarzami Technik ochrony fizycznej osób i mienia 515[01]

Zarządzenie Nr 29/14 Wójta Gminy Sadlinki z dnia r.

rozpoznaje rośliny zwierzęta Ŝyjące takich środowiskach przyrod-niczych, jak park, las, pole upraw ne, sad i ogród (dzia i ł a ka) a,

Małopolski Konkurs Chemiczny dla Gimnazjalistów

Transkrypt:

Konspekt Do wykorzystania na lekcjach: przyrody w klasie szóstej fizyki i chemii w klasie pierwszej szkoły ogólnodostępnej fizyki i chemii dzieci o upośledzeniu umysłowym w stopniu lekkim Klasa I Czas trwania: 45 min. Opracowała: Alicja Rożniata ZAGADNIENIE PROGRAMOWE: Woda, roztwory wodne. TEMAT: Czy woda jest dobrym rozpuszczalnikiem? CELE OGÓLNE - poznanie pojęć : rozpuszczalnik, roztwór, emulsja, zawiesina - doskonalenie umiejętności pracy w grupie - doskonalenie umiejętności starannego i bezpiecznego wykonywania doświadczeń chemicznych

CEL REWALIDACYJNY - ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej przez staranne wsypywanie substancji do kolb i przez umiejętne mieszanie zawartości kolb ruchami kolistymi. CELE OPERACYJNE - uczeń miesza substancje z wodą - uczeń obserwuje wynik doświadczenia - uczeń potrafi wskazać, która substancja tworzy z wodą roztwór - uczeń potrafi wskazać, która substancja tworzy z wodą emulsję - uczeń potrafi wskazać, która substancja tworzy z wodą zawiesinę - uczeń umie wymienić przykłady kilku substancji, dla których woda jest rozpuszczalnikiem METODY PRACY - problemowa - zajęć praktycznych FORMY PRACY - praca w grupach - praca indywidualna POMOCE DYDAKTYCZNE - sprzęt laboratoryjny : statyw do probówek, probówki, kolby stożkowe, zlewki,

- odczynniki : woda, sól, cukier, mąka, kreda, olej, nafta, atrament, sok PRZEBIEG ZAJĘĆ : Klasa zostaje podzielona przez nauczyciela na zespoły ( uczniowie losują paski papieru w różnych kolorach lub z elementami dotyczącymi lekcji ).Zespoły otrzymują w probówkach po dwie substancje : - I grupa : sól, mąka - II grupa : cukier, kreda - III grupa : olej, atrament - IV grupa : nafta, sok N : Jakie substancje macie przed sobą? U : Są to : cukier i kreda (lub sól i mąka ) N : Co pozwoliło wam odróżnić te substancje? U : Różne właściwości fizyczne : stan skupienia, barwa, zapach, wygląd, np. budowa sypka lub krystaliczna. N : Jak można opisać każdą z tych substancji? U : woda ciecz bezbarwna i bez zapachu cukier - ciało stałe, krystaliczne, białe. PROBLEM : Czy każdą z tych substancji można rozpuścić w wodzie? Rozwiązaniem problemu jest wykonanie doświadczenia przez zespoły uczniowskie.

DOŚWIADCZENIE : Rozpuszczanie substancji w wodzie. Do kolb stożkowych wlej niewielką ilość wody, a następnie wsyp ( wlej ) do nich zawartość probówek. Delikatnym ruchem kolistym wymieszaj zawartość kolby. Obserwuj i zanotuj zmiany zachodzące w kolbie. Wnioski zapisz w tabeli : substancje obserwacje Np. Substancje CUKIER KREDA Obserwacje Rozpuścił się i nie widać go Woda zmętniała, a potem kreda opadła N : Czy wszystkie substancje rozpuściły się w wodzie? U : Nie, tylko niektóre, np. sól, cukier, sok, atrament. N : Substancje, które w wodzie się rozpuszczają tworzą z wodą r o z t w o r y. N : Jakie ciecze nie rozpuszczają się w wodzie? U : Olej i nafta. N : Co się dzieje, jeśli mocno wstrząśniemy zawartość kolby? U : Olej i nafta najpierw się z wodą mieszają, a potem znowu się rozdzielają. N Takie substancje wymieszane z wodą tworzą z wodą e m u l s j e. N : Jakie ciała stałe nie rozpuszczają się w wodzie? U : Kreda i mąka. N : Co się dzieje, jeśli mocno wstrząśniemy zawartość kolby?

U : Woda robi się mętna, a potem mąka i kreda opada na dno. N : Te substancje tworzą z wodą z a w i e s i n ę, która opada na dno jako osad nierozpuszczalny w wodzie. N : Teraz, wykorzystując poznane na lekcji pojęcia : roztwór, emulsja, zawiesina, uzupełnij tabelkę : substancje zmieszane z wodą atrament olej mąka nazwa mieszaniny Np. substancje zmieszane z wodą atrament olej mąka nazwa mieszaniny ROZTWÓR EMULSJA ZAWIESINA PODSUMOWANIE : N : Woda jest dobrym rozpuszczalnikiem dla wielu substancji, ale nie dla wszystkich. Nierozpuszczalne w wodzie ciecze tworzą emulsje, a nierozpuszczalne w wodzie ciała stałe tworzą zawiesinę. N : Rozpuszczaliśmy w wodzie ciecze i ciała stałe. Jak myślicie, czy można w wodzie rozpuścić gazy?

U : Rozpuszczony w wodzie gazowanej dwutlenek węgla lub rozpuszczony w wodzie tlen, którym oddychają ryby (jeśli uczniowie nie podadzą przykładu, robi to nauczyciel). OCENA / SAMOOCENA / : Nauczyciel podsumowuje pracę w grupach, ocenia zaangażowanie członków grup w pracę. Prosi, by członkowie grup dokonali samooceny: czy prawidłowo podzielili role w grupie, czy wszyscy jednakowo aktywnie pracowali, jeśli nie, to dlaczego, czy następnym razem chcieliby coś zmienić ZADANIE DOMOWE : Uzupełnij tabelkę, jeśli nie jesteś pewien, co wpisać, wykonaj w domu podobne doświadczenie, jak w klasie i zmieszaj podane substancje z wodą. substancja zmieszana z wodą ocet kisiel mleko nazwa mieszaniny