MODEL ODPOWIEDZI I SCHEMAT OCENIANIA ARKUSZA EGZAMINACYJNEGO AKADEMIA MEDYCZNA 2006



Podobne dokumenty
XII KONKURS PRZEDMIOTOWY Z BIOLOGII. DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ETAP SZKOLNY (klucz odpowiedzi i schemat oceniania)

KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI Z BIOLOGII POZIOM ROZSZERZONY SIERPIEŃ 2010

Egzamin gimnazjalny. Biologia. Także w wersji online TRENING PRZED EGZAMINEM. Sprawdź, czy zdasz!

Od redakcji. Symbolem oznaczono zadania wykraczające poza zakres materiału omówionego w podręczniku Fizyka z plusem cz. 2.

Lp. Tematyka Liczba godzin I. Wymagania edukacyjne

ZASADY WYPEŁNIANIA ANKIETY 2. ZATRUDNIENIE NA CZĘŚĆ ETATU LUB PRZEZ CZĘŚĆ OKRESU OCENY

RAPORT NA TEMAT STANU STOSOWANIA PRZEZ SPÓŁKĘ ZALECEŃ I REKOMENDACJI ZAWARTYCH W ZBIORZE DOBRE PRAKTYKI SPÓŁEK NOTOWANYCH NA GPW 2016

NACZYNIE WZBIORCZE INSTRUKCJA OBSŁUGI INSTRUKCJA INSTALOWANIA

Komentarz technik dróg i mostów kolejowych 311[06]-01 Czerwiec 2009

Temat lekcji: Bakterie a wirusy.

epuap Ogólna instrukcja organizacyjna kroków dla realizacji integracji

PLAN PRACY KOMISJI PRZYZNAJĄCEJ

2.Prawo zachowania masy

Konspekt lekcji otwartej

Przedmiotowe zasady oceniania. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania. obowiązującymi w XLIV Liceum Ogólnokształcącym.

Sprawdzian wiadomości z przyrody w klasie VI WNIKAMY W GŁĄB MATERII

Temat: Funkcje. Własności ogólne. A n n a R a j f u r a, M a t e m a t y k a s e m e s t r 1, W S Z i M w S o c h a c z e w i e 1

Punktacja 0-6. Zadanie 8 (0-4) A-2, B-1, C-3, D-4. Zadanie 9 (0-4) A-2, B-1, C-4, D-3. Zadanie 10 (0-4) A-2, B-1, C-4, D

Strategia rozwoju kariery zawodowej - Twój scenariusz (program nagrania).

Zarządzanie projektami. wykład 1 dr inż. Agata Klaus-Rosińska

WYMAGANIA EDUKACYJNE SPOSOBY SPRAWDZANIA POSTĘPÓW UCZNIÓW WARUNKI I TRYB UZYSKANIA WYŻSZEJ NIŻ PRZEWIDYWANA OCENY ŚRÓDROCZNEJ I ROCZNEJ

1. Od kiedy i gdzie należy złożyć wniosek?

ZAPYTANIE OFERTOWE z dnia r

PROCEDURA OCENY RYZYKA ZAWODOWEGO. w Urzędzie Gminy Mściwojów

REGULAMIN WSPARCIA FINANSOWEGO CZŁONKÓW. OIPiP BĘDĄCYCH PRZEDSTAWICIELAMI USTAWOWYMI DZIECKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO LUB PRZEWLEKLE CHOREGO

NUMER IDENTYFIKATORA:

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY KLASA CZWARTA, PIĄTA I SZÓSTA

Regulamin Konkursu wiedzy o podatkach. Podatkowy zawrót głowy

W zadaniach od 1 do 6 po 1 punkcie za każdą poprawną odpowiedź.

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

USTAWA. z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Dz. U. z 2015 r. poz

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum nr 4 w Nysie

zaprasza do składania ofert na zakup samochodu dostawczego na potrzeby tworzonego przedszkola i do innych usług.

ZAPYTANIE OFERTOWE dot. rozliczania projektu. realizowane w ramach projektu: JESTEŚMY DLA WAS Kompleksowa opieka w domu chorego.

Cel modelowania neuronów realistycznych biologicznie:

DOPALACZE. - nowa kategoria substancji psychoaktywnych

MODEL ODPOWIEDZI I SCHEMAT OCENIANIA ARKUSZA II A1, A4 (A1 arkusz standardowy, A4 arkusz dla s abo widz cych)

WITAMINY.

Roczne zeznanie podatkowe 2015

PL B1. FAKRO PP SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Nowy Sącz, PL BUP 22/ WUP 05/12. WACŁAW MAJOCH, Nowy Sącz, PL

Wybrane programy profilaktyczne

SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH ROBOTY W ZAKRESIE STOLARKI BUDOWLANEJ

Komentarz technik ochrony fizycznej osób i mienia 515[01]-01 Czerwiec 2009

POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA Z OPERONEM. Vademecum doradztwa edukacyjno-zawodowego. Akademia

Projekt MES. Wykonali: Lidia Orkowska Mateusz Wróbel Adam Wysocki WBMIZ, MIBM, IMe

Rozdział VIII Zasady przyjmowania uczniów do szkoły

Dobór nastaw PID regulatorów LB-760A i LB-762

Regulamin przyznawania stypendiów doktorskich pracownikom Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Aneks nr 8 z dnia r. do Regulaminu Świadczenia Krajowych Usług Przewozu Drogowego Przesyłek Towarowych przez Raben Polska sp. z o.o.

PK Panie i Panowie Dyrektorzy Izb Skarbowych Dyrektorzy Urzędów Kontroli Skarbowej wszyscy

Odpowiedzi na pytania zadane do zapytania ofertowego nr EFS/2012/05/01

WOJEWÓDZKI KONKURS FIZYCZNY

Szkolenie instruktorów nauki jazdy Postanowienia wstępne

REGULAMIN KONTROLI ZARZĄDCZEJ W MIEJSKO-GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W TOLKMICKU. Postanowienia ogólne

Wolontariat w Polsce. Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna. Scenariusz lekcji wychowawczej z wykorzystaniem burzy mózgów. 45 min

14.Rozwiązywanie zadań tekstowych wykorzystujących równania i nierówności kwadratowe.

Zarządzenie Nr 339/2011 Prezydenta Miasta Nowego Sącza z dnia 17 października 2011r.

Czy warto byd w sieci? Plusy i minusy nakładania się form ochrony przyrody wsparte przykładami Słowioskiego Parku Narodowego

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

REGULAMIN PRZEPROWADZANIA OCEN OKRESOWYCH PRACOWNIKÓW NIEBĘDĄCYCH NAUCZYCIELAMI AKADEMICKIMI SZKOŁY GŁÓWNEJ HANDLOWEJ W WARSZAWIE

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny. dla klasy trzeciej

Ogłoszenie konkursowe na ekspertów ds. zmów przetargowych

UCHWAŁA NR VIII/43/2015 r. RADY MIASTA SULEJÓWEK z dnia 26 marca 2015 r.

SERI A 93 S E RI A 93 O FLUSH GRID WITHOUT EDGE TAB

Harmonogramowanie projektów Zarządzanie czasem

Rudniki, dnia r. Zamawiający: PPHU Drewnostyl Zenon Błaszak Rudniki Opalenica NIP ZAPYTANIE OFERTOWE

Twierdzenie Bayesa. Indukowane Reguły Decyzyjne Jakub Kuliński Nr albumu: 53623

KLAUZULE ARBITRAŻOWE

Minimalne wymagania odnośnie przedmiotu zamówienia zawarto w punkcie I niniejszego zapytania.

PRZEPISY KLASYFIKACJI I BUDOWY STATKÓW MORSKICH

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie

1) Dziekan lub wyznaczony przez niego prodziekan - jako Przewodniczący;

Warszawa, dnia 5 kwietnia 2016 r. Poz. 31. INTERPRETACJA OGÓLNA Nr PT AEW.2016.AMT.141 MINISTRA FINANSÓW. z dnia 1 kwietnia 2016 r.

Projekt edukacyjny z informatyki

Szczegółowe zasady obliczania wysokości. i pobierania opłat giełdowych. (tekst jednolity)

Warszawa, dnia 6 listopada 2015 r. Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1) z dnia 23 października 2015 r.

W tym elemencie większość zdających nie zapisywała za pomocą równania reakcji procesu zobojętniania tlenku sodu mianowanym roztworem kwasu solnego.

Rozdział 1 Postanowienia ogólne

-bezzasadne przedłużanie prowadzonych postępowań podatkowych,

U M O W A. zwanym w dalszej części umowy Wykonawcą

Właściwości materii - powtórzenie

Dlaczego praca w grupach jest skuteczniejsza niż indywidualna nauka?

Regulamin szkolnego konkursu matematycznego dla uczniów klasy II i III: Mały Matematyk

Zabezpieczenie społeczne pracownika

Efektywna strategia sprzedaży

ZAPYTANIE OFERTOWE nr 2/POIR/2015

Regulamin Obrad Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Ziemia Bielska

INSTRUKCJA DLA UCZESTNIKÓW ZAWODÓW ZADANIA

Uchwała nr O III Krajowej Rady Izby Architektów RP z dnia 20 marca 2012 r. w sprawie wprowadzenia wzoru kontraktu menedżerskiego

II. III. Środki dydaktyczne formularz testu. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji. Metoda pracy rozwiązywanie testu. Przebieg lekcji

Seminarium 1:

Dokumentacja Techniczna Zbiorniki podziemne Monolith

Stypendium ministra za osiągnięcia w nauce może otrzymać student, który spełnia łącznie następujące warunki:

Dokumentacja obejmuje następujące części:

1. Koło Naukowe Metod Ilościowych,zwane dalej KNMI, jest Uczelnianą Organizacją Studencką Uniwersytetu Szczecińskiego.

PODSTAWOWA DOKUMENTACJA BADANIA KLINICZNEGO

POLITYKA JAKOŚCI. Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyka

REGULAMIN RADY RODZICÓW. Rozdział I Cele i zadania Rady Rodziców

Regulamin świadczenia usług prawnych drogą elektroniczną przez Kancelarię Doradcy Prawnego Monika Sobczyk - Moćkowska. 1

Transkrypt:

Zasady oceniania MODEL ODPOWIEDZI I SCHEMAT OCENIANIA ARKUSZA EGZAMINACYJNEGO AKADEMIA MEDYCZNA 006 Za rozwiązanie zadań z arkusza I można uzyskać maksymalnie 50 punktów. Model odpowiedzi uwzględnia jej zakres merytoryczny, ale nie jest ścisłym wzorcem sformułowania (poza odpowiedziami jednowyrazowymi i do zadań zamkniętych). Za odpowiedzi do poszczególnych zadań przyznaje się wyłącznie pełne punkty. Za zadania otwarte, za które można przyznać tylko jeden punkt, przyznaje się punkt wyłącznie za odpowiedź w pełni poprawną. Za zadania otwarte, za które można przyznać więcej niż jeden punkt, przyznaje się tyle punktów, ile prawidłowych elementów odpowiedzi, zgodnie z wyszczególnieniem w modelu, przedstawił zdający. Jeżeli podano więcej odpowiedzi (argumentów, cech itp.) niż wynika to z polecenia w zadaniu, ocenie podlega tyle kolejnych odpowiedzi (liczonych od pierwszej), ile jest w poleceniu. Jeżeli podane w odpowiedzi informacje świadczą o braku zrozumienia omawianego zagadnienia i zaprzeczają udzielonej prawidłowej odpowiedzi lub zawierają błąd merytoryczny, odpowiedź taką należy ocenić na zero punktów. Uwagi do zapisu modelu: Odpowiedzi alternatywne (tylko jedna z nich podlega ocenie) oddzielone są od siebie ukośnikami ( /), np.: ruch kończyn /ruch i w ocenie są równoważne. Sformułowanie zapisane w nawiasach nie jest wymagane w odpowiedzi. Jego umieszczenie w odpowiedzi nie ma wpływu na ocenę. Numer zadania. Za prawidłową nazwę struktury pkt. Struktura Golgiego / Aparat Golgiego /. Oczekiwana odpowiedź Za określenie funkcji pkt. Aparat Golgiego pełni funkcję wydzielniczą. W aparacie Golgiego białka / lipidy są modyfikowane / sortowane / pakowane i wysyłane. Maksymalna punktacja za zadanie UWAGI

. Za określenie istoty procesu - pkt. Na wymianie odcinków pomiędzy chromatydami chromosomów homologicznych. Za podanie nazwy fazy podziału mejotycznego pkt. W czasie profazy I podziału mejotycznego. 3. Za każdy z argumentów po pkt. Silnie pofałdowana błona wewnętrzna co zwiększa powierzchnię, w której zachodzi jeden z etapów oddychania komórkowego. Obecność ATP- azy umożliwia fosorylację oksydacyjną / syntezę ATP. 4. Za prawidłowe przyporządkowanie dwóch terminów po pkt. A warstwa korowa B warstwa rdzeniowa C tętnica nerkowa D żyła nerkowa. 5. Za prawidłowe uzasadnienie pkt Ułatwia proces filtracji / zwiększa się ciśnienie, które ułatwia filtrację. Za podanie nazw procesów pkt. B filtracja kłębuszkowa przesączanie D resorpcja wchłanianie zwrotne 6. Za podanie nazw każdych dwóch struktur po - pkt. A kresomózgowie B międzymózgowie C móżdżek D zamózgowie / rdzeń przedłużony Za określenie funkcji struktury C pkt. Koordynuje pracę mięśni szkieletowych. / Utrzymanie postawy. / Ośrodek równowagi. 3

7. Za podanie nazw każdych dwóch struktur komórki nerwowej po - pkt. A neurocyt ( perikarion, ciałko komórki nerwowej ) B akson (neuryt) C osłonka neurytu / mielinowa / Schwanna) D dendryt 8. Za podanie prawidłowych nazw naczyń krwionośnych pkt A tętnica wątrobowa B żyła wrotna C żyła wątrobowa Za prawidłowe określenia pkt. Największe stężenie węglowodanów w krwi, w naczyniu B, największa zawartość tlenu w naczyniu A. 9. Za określenie roli jaką spełnia żwacz pkt. Żwacz pełni funkcję zbiornika fermentacyjnego, służącego trawieniu celulozy przez mikroorganizmy. Za uzasadnienie, zaliczenia krowy do zwierząt przeżuwających pkt. U zwierząt przeżuwających raz połknięty pokarm cofa się z żwacza do jamy gębowej gdzie jest ponownie przeżuwany, a następnie przesuwany do kolejnych komór żołądka. 0. Za wyjaśnienie problemu pkt Krew może związać znacznie więcej tlenu. Za poprawne uzasadnienie pkt Listki skrzelowe na powietrzu wysychają i ulegają sklejeniu co powoduje znaczne zmniejszenie powierzchni czynnej wymiany gazowej.

. Za podanie prawdopodobieństwa odziedziczenia przez dziecko czynnika Rh + - pkt 50% Za zapisanie stosownej krzyżówki pkt. Rr x rr ( pokolenie rodziców) Rr, Rr, rr, rr ( potomstwo). Za podanie argumentu pkt. Właściwy dobór składników diety, zapewniający różnorodność składników pokarmowych. Posiłek musi zawierać odpowiednie białka roślinne, które zapewniają wystarczającą ilość aminokwasów egzogennych. 3. Za poprawne podanie nazwy elementu budowy i określenie jego funkcji po- pkt. A jajowód, zachodzi w nim zapłodnienie komórek jajowych. B macica, jest miejscem, w którym z zapłodnionej komórki jajowej rozwija się płód. 4. Za określenie przynależności taksonomicznej - pkt. A ssaki / ptaki B gady Za uzasadnienie- pkt. A dwie komory, B komora z częściową przegrodą. 5. Za określenie efektu obecności biokatalizatora pkt. Obniża energię aktywacji. 6. Za podanie nazwy procesu pkt. Radiacja adaptatywna.

7. Za właściwe wskazanie rysunku będącego ilustracją translokacji pkt. C - translokacja. 8. Za wskazanie prawidłowej odpowiedzi pkt. Numer 3 9. Za prawidłowe przyporządkowanie każdych dwóch enzymów po pkt.. B,. D, 3. A, 4. C. 0. Za każdy argument po pkt. Posiadają informację genetyczną w postaci kolistej cząsteczki DNA Otoczone są dwiema błonami. Posiadają wolne rybosomy typu 70 S / typu bakteryjnego.. Za prawidłowe podanie nazw witamin wywołujących opisane objawy. po pkt. Witamina A. Witamina K.. Za określenie prawidłowej kolejności pkt.,, 4, 3 3. Za określenie zależności pomiędzy temperaturą otoczenia a temperaturą ciała człowieka i jaszczurki - pkt Temperatura ciała człowieka jest niezależna od temperatury otoczenia. W przypadku jaszczurki, wzrost temperatury otoczenia powoduje wzrost temperatury ciała. Za podanie sensownego argumentu pkt. Przykładowe odpowiedzi: Obecność gruczołów potowych, których wydzielina pełni funkcje termoregulacyjną. Zwężanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych.

4. Za określenie funkcji zastawek pkt. Zapobiegają cofaniu się krwi. 5. Za uzasadnienie celowości prowadzenia takich badań pkt. Wczesne wykrycie tej anomalii pozwoli na wprowadzenie dziecku diety, w której zminimalizuje się zawartość fenyloalaniny co pozwoli złagodzić objawy tej choroby. 6. Za prawidłowe podanie nazw zależności międzygatunkowych po pkt. A protokooperacja, B komensalizm. 7. Za podanie problemu badawczego pkt. Wpływ temperatury na proces kiełkowania. 8. Za sformułowanie wniosku pkt. Trawa produkuje substancje ograniczające wzrost siewek jabłoni. Siewki jabłoni podlewane wodą przesączaną przez trawę, osiągają mniejsze rozmiary. Za określenie rodzaju współzależności pkt. Jest to allelopatia. 9 Za wyjaśnienie przyczyn zmian w populacji pkt. Przyczyną zmiany jest dobór / selekcja (jednego z alleli) wskutek zastosowania pestycydu. Za określenie konsekwencji biologicznych pkt. Dobór prowadzi do rozprzestrzeniania się osobników odpornych na działanie pestycydów.