SCENARIUSZ ZINTEGROWANYCH TERAPEUTYCZNYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH Z CYKLU SŁOWA MALOWANE



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo: 3, 4, 5 latki

Opracowała Anna Kaszkowiak

KLOCKI W OKIENKU

Scenariusz zajęć. Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl III. Mocne strony

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ: AGRESJA I STRES. JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

Kolorowe przytulanki

Cele ogólne: Wdrażanie dzieci do czynnego uczestniczenia w uroczystościach przedszkolnych spotkanie z Miko Poznawanie zwyczajów mikołajkowych.

Scenariusz zajęć integracyjnych.

Scenariusz nr 7 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz Marchewkowe ciasto zdjęcia Urodziny marchewki ilustracja 1 z 5

Przykładowy konspekt lekcji dla uczniów klas IV-VI

Roczny plan pracy wychowawczo dydaktycznej. Oddziału przedszkolnego w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Wilczej Woli. rok szkolny 2015/2016

Scenariusz nr 36 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZY NA ROK 2014/2015 DLA PUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA W JEDLNI - LETNISKO

Scenariusz zajęć. - poznaje pozawerbalne sposoby komunikowania się między ludźmi /gest, mimika/,

Scenariusz imprezy pt. Spotkanie z wierszami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima

Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży FORTITUDO oraz Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 2 w Łęcznej

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA Wraz z scenariuszem zajęć, diagnozą osiągnięć dzieci oraz arkuszem diagnostycznym PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 11 W CHRZANOWIE

Scenariusz nr 12 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II przeprowadzonych przez Alicję Staszewską Rudnicką

SCENARIUSZ LEKCJI Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU

Regulamin Konkursu Chemicznego Młody All-Chemik.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I ETAP EDUKACYJNY- KLASY I-III

Strategia rozwoju kariery zawodowej - Twój scenariusz (program nagrania).

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt lekcji otwartej

Temat: Bezpieczny wypoczynek podczas wycieczek - zasady ogólne"

RAPORT Z KONKURSU,,PORTRET WODNEGO SUPERBOHATERA, KTÓRYM CHCĘ BYĆ

Rzecznik Praw Ucznia - mgr inż. Beata Kosmalska

Świat za sto lat. scenariusz zajęć otwartych z elementami oceniania kształtującego w I klasie szkoły podstawowej

Temat dnia. Wielokierunkowa aktywność dzieci. Integralny ośrodek tematyczny: KTO NAM SZYJE UBRANIA. Cele ogólne:

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Promocja i identyfikacja wizualna projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

im. Powstańców Śląskich na rok szkolny 2014/2015

Scenariusz zajęć z przedsiębiorczości

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ W GIMNAZJUM

Podręcznik ćwiczeniowy dla pacjenta

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Gimnazjum nr 4 w Nysie

Jak spersonalizować wygląd bloga?

WYKAZ RZECZOWY I ILOŚCIOWY MATERIAŁÓW CZĘŚĆ NR 1. Materiały dydaktyczne do zajęć pozalekcyjnych z języka polskiego. Lp. WYSZCZEGÓLNIENIE j.m.

Wychowanie komunikacyjne

Sprawozdanie z realizacji. Przedszkolnego Programu Edukacji Antynikotynowej. Czyste powietrze wokół nas. zrealizowanego w roku szkolnym 2015/2016

Pracownia budowy pojazdów samochodowych.

3. 4. Szkoła zapewnia warunki do realizacji projektów w ramach posiadanych przez siebie środków.

Warszawa, dnia 23 marca 2016 r. Poz UCHWAŁA NR XV/126/2016 RADY GMINY RZEKUŃ. z dnia 9 marca 2016 r.

Jakość oferty edukacji kulturalnej w Warszawie Raport z badania

PLAN PRACY WYCHOWAWCY

Prezentacja Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Miasta i Gminy Września TALENTY 2016

Zajęcia taneczne BIEDRONKI (obszar nr 7)

Edukacja plastyczna Wykonanie plakatu techniką collage promującego zdrowy sposób odżywiania się.

Scenariusz hospitacji diagnozującej 17 XI 2006 r.

PROGRAM STYPENDIALNY GMINY DOBRZYCA

KRYTERIA OCENY Z PRZEDMIOTU MUZYKA. Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania na ocenę bardzo dobra, a także :

Półkolonie letnie w Szkole Podstawowej nr 7 w Szczecinie w terminie

Ocenianie bieżące polega na obserwacji pracy ucznia i zapisywanie ich w formie ocen, którym przypisane są opisy:

Scenariusz obchodów Tygodnia Jesieni w przedszkolu. ( roku)

Regulamin Konkursu wiedzy o podatkach. Podatkowy zawrót głowy

1. wybór poziomu odkrywania odpowiedniego dla uczniów i wybór kompetencji kluczowych;

Otwórzmy drzwi do fantazji

Regulamin świetlicy i stołówki szkolnej w Zespole Szkół w Gostyni. Przepisy wstępne & 1

SZCZOTKA Metoda projektów badawczych

PLAN PRACY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 148 W ŁODZI NA ROK SZKOLNY 2011/2012. Edukacja teatralna- dziecko widzem i aktorem

Scenariusz nr 56 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Zaproszenie do projektu. Warszawa Lokalnie

Organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w ramach IV Forum Funduszy Europejskich

PROGRAM AKCJI ZIMA W MIEŚCIE BEŁŻYCE dla ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 IM. JANA PAWŁA II W BEŁŻYCACH

ORGANIZACJA SZKÓŁ DLA DOROSŁYCH

Edu-Sense Sp. z o.o. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny ul. Dobrzańskiego Lublin Strona 1

Ewaluacja wewnętrzna w Przedszkolu Publicznym w Czyżowicach Chatka małolatka 2014/2015

VIII POWIATOWY FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW Let s sing in English

SYSTEM OCENIANIA PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH (FIZYKA, CHEMIA, BIOLOGIA, GEOGRAFIA) W GIMNAZJUM NR 18 W GDYNI.

KONKURSY SPRAWNOŚCIOWE

Regulamin konkursu plastycznego. Poznański Czerwiec 1956 plakat na 60.rocznicę. 1 Cele konkursu

PRZYRODA RODZAJE MAP

,,Aktywny w szkole- aktywny w życiu

SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY V (z elementami minikoszykówki)

Wnioskodawcy. Warszawa, dnia 15 czerwca 2011 r.

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO KAMPANII INFORMACYJNEJ PORZUCONE-NIEPEŁNOSPRAWNE pt. Mój niepełnosprawny Przyjaciel

INDYWIDUALNY PROGRAM EDUKACYJNO TERAPEUTYCZNY (I etap edukacyjny) Program opracowany na I etap edukacyjny przez zespół nauczycieli w składzie:

Regulamin Rekrutacji do Zespołu Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach

Wykres 1. Płeć respondentów. Źródło: opracowanie własne. Wykres 2. Wiek respondentów.

KARTA PROJEKTU. Szkoła: Temat projektu/ zakres tematyczny: Zespół projektowy:

INSPIRUJEMY DO WIELKOŚCI SZKOŁA TUTORÓW X EDYCJA: GDAŃSK, GORZÓW WLKP., KATOWICE, LUBLIN, ŁÓDŹ, OLSZTYN, POZNAŃ, RZESZÓW, TORUŃ, WARSZAWA, WROCŁAW

Równe szanse dla szkół Myśliborskich REGULAMIN UDZIAŁU W PROGRAMIE ROZWOJOWYM DLA SZKÓŁ. w ramach Projektu Równe szanse dla szkół Myśliborskich

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASACH I-III

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum w Niechobrzu.

TEMAT: Kolorowe rytmy

Kielce, dnia 8 czerwca 2016 r. Poz UCHWAŁA NR XXVIII/167/16 RADY MIEJSKIEJ W KUNOWIE. z dnia 31 maja 2016 r.

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W GIMNAZJUM W MIEJSKIEJ GÓRCE. Ustalenia ogólne

REGULAMIN REKRUTACJI UCZNIÓW/SŁUCHACZY DO ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO W BUSKU-ZDROJU

Umowa nr.. /. Klient. *Niepotrzebne skreślić

REGULAMIN KONKURSÓW EDUKACYJNYCH IV FESTYNU RODZINNEGO NA LUDOWĄ NUTĘ

Użytkowanie elektronicznego dziennika UONET PLUS.

Temat: Czy jedzenie, węgiel i wiatr mają ze sobą coś wspólnego?

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki)

Scenariusz integralnego zajęcia dla klasy I z wykorzystaniem komputera.

Przedmiotowy System Oceniania Język polski

Scenariusz zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy. Klasa III dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZINTEGROWANYCH TERAPEUTYCZNYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH Z CYKLU SŁOWA MALOWANE Autor scenariusza: mgr Barbara Milewska LITERATURA: JAN BRZECHWA NA STRAGANIE. 1. PROWADZĄCY: mgr Alicja S. artterapia mgr Aleksandra G. - biblioterapia mgr Barbara Milewska biblioterapia 2. MIEJSCE: OSW Nr 1 w Gdyni; 3. UCZESTNICY: uczniowie, nauczyciele i pracownicy Ośrodka oraz gość-aktor z Teatru Miejskiego; 4. CZAS TRWANIA: 1 godzina 5. CELE: zapoznanie z polską literaturą dziecięcą; przypomnienie podstawowych wiadomości o darach jesieni; utrwalenie pojęcia warzywo,stragan; wielozmysłowe utrwalenie pojęcia konkretnych warzyw: seler, koper, szczypior, kalarepka, rzepa, groch, pietruszka, burak, cebula, fasola, brukselka, marchewka, kapusta; dostarczenie dzieciom nowych przeżyć i wrażeń; rozwijanie spostrzegawczości, koncentracji uwagi i sprawności manualnej; rozwijanie wrażeń estetycznych, wyobraźni oraz aktywności twórczej u dzieci; wdrażanie do umiejętności współdziałania w grupie; rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. 6. METODY PRACY: oparta na słowie, na obserwacji i na działaniu praktycznym; 7. FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa, indywidualna; 8. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst wiersz Jana Brzechwy pt. Na straganie, stroje dla warzyw, pacynki przedstawiające poszczególne warzywa, strój dla przekupki, parawany, stragan, warzywa naturalne, farby i pędzle, kredki, arkusze papieru, fotel dla narratora, płyta CD z piosenkami o warzywach i z piosenką powitalną, teksty tych piosenek dla poszczególnych klas, ilustracje przedstawiające warzywa, obierki z cebuli, buraka, marchewki, selera, pokrojone kawałki warzyw do spróbowania, materiał z dziurą,. 9. PRACE POPRZEDZAJĄCE ZAJĘCIA: zaproszenie gościa - aktora z Teatru Miejskiego;

umieszczenie na holu plakatu informującego o imprezie; wykonanie ilustracji poszczególnych warzyw; przystrojenie sali gimnastycznej; 10. PRZEBIEG ZAJĘĆ: Scena podzielona na dwie części. Po prawej stronie znajduje się fotel, przygotowany dla gościa, który będzie czytał wiersz. Po lewej za parawanem ustawiony jest stragan oraz nauczyciele i uczniowie użyczający głosu warzywom. W sali rozwieszone są ilustracje warzyw. I. POWITANIE Wysłuchanie fragmentu piosenki pt. Świat bajek jest to piosenka rozpoczynająca zajęcia w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Nauczyciele prowadzący witają wszystkie dzieci, dyrekcję, nauczycieli, pracowników Ośrodka oraz szczególnego gościa, który będzie czytał wiersz. II. WZBUDZENIE ZAINTERESOWAŃ TEMATEM UTWORU: Nauczyciel wskazując na ilustracje i wystrój sali naprowadza dzieci na temat czytanej lektury (Jaką mamy porę roku? Co takiego pojawia się dużo w ogródkach, sadach i w sklepach? Jakie znacie owoce? Jakie znacie warzywa?). III. CZĘŚĆ GŁÓWNA 1) Czytanie przez gościa tekstu J. Brzechwy pt. Na straganie, po wcześniejszym ukierunkowaniu słuchania. Pytanie ukierunkowujące: O czym jest ten wiersz o warzywach czy owocach? 2) Wyegzekwowanie od dzieci odpowiedzi na pytanie ukierunkowujące. 3) Krótka analiza utworu na podstawie zadawanych pytań: - Jakie warzywa wystąpiły w wierszu? - Kto wskaże na ilustracjach te warzywa? - Gdzie leżały te warzywa? - Co to jest stragan? 4) Prezentacja straganu Odsłonięcie zza parawanu straganu zapełnionego warzywami. Zaproszenie sprzedawczyniprzekupki (przebrany nauczyciel). 5) Drugie czytanie wsparte inscenizacją. Gość narrator czyta tekst, zaś głosu warzywom użyczają nauczyciele oraz uczniowie znajdujący się zza parawanem. Przekupka krząta się za stołem i podnosi lub wskazuje dane warzywo. 6) Przedstawienie aktorów użyczających głosów oraz przekupki: Nauczyciel prowadzący pyta: - Czy warzywa potrafią mówić?

- Kto w takim razie mówił? - Czy chcielibyście poznać nasze warzywka? Oto one: Koperek - Łukasz B. Szczypior p. Asia G. Kalarepka Sylwia M. Rzepa p. Mirka Sz. Groch Adaś K. Pietruszka Dawid B. Seler Marcin L. Burak Andrzej G. Cebula p. Magda K. Fasola p. Iza Ś. Brukselka p. Jola K-N. Marchewka p. Gabrysia N. Kapusta p. Irenka K. Przekupka- p. Ola G. Pojawiają się wymienieni aktorzy. Każdy z nich ma na ręce pacynkę, przedstawiającą dane warzywo. Nauczyciel prowadzący zaprasza wszystkich aktorów, by usiedli na chwilę na przygotowanych miejscach. 7) Konkurs plastyczny: Nauczyciel prowadzący zaprasza reprezentację z każdej klasy(nauczyciel i dziecko) a następnie dzieli na zespoły: przedszkole i klasy terapeutyczne, klasy podstawowe, klasy gimnazjum, klasy zawodowe. Zadaniem zespołów jest namalowanie farbami lub kredkami dowolnie wybranego warzywa. W tle słychać piosenkę pt. Marchewkowe pole - z płyty CD oraz Na marchewki urodziny - dzieci nie biorące udziału w konkursie śpiewają przy akompaniamencie pianina. Powołanie komisji oceniającej: pani Dyrektor R.T., gość specjalny aktor oraz p. Marylka intendentka szkolna. Zadaniem komisji jest ocena prac w każdym zespole i wręczenie nagród uczestnikom. Umieszczenie prac plastycznych na plakacie (parawan) 8) Rozsypanka obrazkowa: Nauczyciel prowadzący rozdaje każdemu zespołowi do ułożenia obrazek, przedstawiający jakieś warzywo. Stopień trudności jest dostosowany do każdego zespołu. W czasie układania obrazków słychać piosenkę pt. Fasolka. Ocena prac przez komisję.(podziękowanie komisji za pracę) 9) Inscenizacja w wykonaniu dzieci z pomocą nauczycieli:

Zaproszenie aktorów na środek sali; Wybór dzieci do każdej roli warzywa z wiersza, którą odgrywał nauczyciel. Role, które odgrywały w pierwszym przedstawieniu dzieci pozostają bez zmian. Przekazanie pacynek dzieciom. Wybór przez dziecko odpowiedniego warzywa ze straganu. Określenie zadania, które ma wykonać uczeń z pomocą nauczyciela-aktora ( Dzieci samodzielnie lub z pomocą nauczycieli aktorów prezentują w odpowiednim momencie warzywo i pacynkę.) Czytanie przez gościa wiersza pt. Na straganie. Dzieci wykonują swoje zadanie. IV. PODSUMOWANIE POPRZEZ UCZESTNICTWO DZIECI W WESOŁYCH KONKURSACH: Nauczyciel prowadzący zaprasza dzieci do podsumowania wiadomości o warzywach na wesoło.( Tyle mówiliśmy dziś o warzywach, że na pewno poradzicie sobie z konkurencjami, które przygotowaliśmy dla was na zakończenie): 1. Konkurs dla maluchów-dobieranie odpowiedniego koloru warzywa do koloru kartki oraz nazwanie tego koloru; Na tackach znajdują się warzywa: marchew, burak, ziemniak, brukselka, cebula. Obok ułożone są różnokolorowe kartki. Zadaniem dzieci jest położenie warzywa na odpowiedniej kartce, a następnie nazwanie go - w miarę możliwości. Zagadka: Dobra gotowana, dobra i surowa. choć nie pomarańcza, jest pomarańczowa. 2. Konkurs dla młodszych klas szkoły podstawowej- Rozpoznawanie warzywa po obierkach. Na tackach znajdują się obierki z warzyw np. marchewki, ogórka, buraczka, cebuli. Zadaniem dzieci jest nazwanie warzyw, z których są obierki i dopasowanie do ilustracji. Zagadka: Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w beczce leży kiszony. 3. Konkurs dla starszych klas szkoły podstawowej- Rozpoznawanie przez dotyk warzywa i nazwanie go. Dzieci wkładają ręce przez otwór w rozwieszonym, dużym materiale. Z drugiej strony otworu znajduje się warzywo, które należy nazwać. Zagadka: Jaka to głowa, duża, czy mała, z zielonych liści składa się cała? 4. Konkurs dla klas gimnazjalnych- Rozpoznawanie za pomocą węchu warzywa Dzieci wsuwają swój nos w otwór w materiale i próbują rozpoznać po zapachu warzywo np. cebula, czosnek, kapusta kiszona, ogórek kiszony. Nauczyciel wspomagający zapisuje na kartce odpowiedź ucznia i czyta na zakończenie konkurencji. Zagadka: Wyrosła na grządkach czerwona kuleczka choć to smakołyczek, to szczypie w języczek.

5. Konkurs dla klas najstarszych Quiz: Uzyskanie odpowiedzi na pytania: - Każdy odgadnie tę zagadkę, ma biały korzeń i zieloną natkę? - Zielone łódeczki, a w łódeczkach kuleczki, gdy się je ugotuje, każdemu smakuje. - Ma okrągły brzuszek i ogonek mały, będzie z niego na obiad barszczyk doskonały. - Jakie warzywo, nawet niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę? - Dlaczego warzywa są zdrowe? - Co można zrobić z warzyw? Wykonanie z warzyw zwierzaka. Nauczyciel prowadzący wyjaśnia, że dziś nie zrobimy sałatki, ale za to możemy zrobić jakiegoś zwierza. Dzieci otrzymują na tacach różne warzywa, nożyki,wykałaczki i goździki, nitki i mają wykonać z tego jakieś zwierzę. W tle słychać piosenkę pt. Witaminki. V. ZAJĘCIA KOŃCOWE: 1. Nauczyciel prowadzący podsumowuje zajęcia. - W dniu dzisiejszym chcieliśmy wam pokazać, jak można bawić się tekstem, napisanym przez wybitnych pisarzy oraz utrwalić wiadomości o jesiennych warzywach. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom ciągle zachęcamy dorosłych do głośnego czytania dzieciom codziennie przez 20 minut, a oprócz tego do zabawy, do której inspiruje tekst. Pamiętajcie, że słowa można również malować, tak jak wy dzisiaj malowaliście te piękne warzywa.) 2. Pożegnanie: - Nauczyciel dziękuje zaproszonemu gościowi, komisji, aktorom, dzieciom oraz nauczycielom za czynny udział w zajęciach.