Moduł VII: Kultura w sieci Scenariusz kursu prowadzonego w ramach projektu Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa mazowieckiego Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych
MODUŁ VII: KULTURA W SIECI GRUPA DOCELOWA UCZESTNIKÓW KURSU: osoby, które chcą dowiedzieć się gdzie w internecie szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki lub własnej twórczości. LICZEBNOŚĆ GRUPY SZKOLENIOWEJ: zgodnie z zapotrzebowaniem wynikającym ze Standardu wymagań kompetencji cyfrowych osób objętych szkoleniem w ramach konkursu. CZAS REALIZACJI SCENARIUSZA/LICZBA I CZAS PLANOWANYCH SPOTKAŃ: 2 x 8 godzin NARZĘDZIA I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: komputery z podłączeniem do internetu (1 szt. na jednego szkolonego, 1 szt. dla trenera/instruktora) z klawiaturą i myszką/touchpadem (lub komputery z ekranem dotykowym w takiej samej ilości), opcjonalnie: rzutnik multimedialny wraz z ekranem, głośniki, mikrofon, kamera/telefon z podłączeniem do komputera trenera/instruktora. CELE MODUŁU I UMIEJĘTNOŚCI DO NABYCIA: Cel główny: Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na bezpieczne, efektywne i zgodne z prawem poruszanie się w internetowych zasobach szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych. Cele szczegółowe: uczestnicy kursu o nauczą się: wykorzystywać potrzebne im aplikacje, w tym nauczą się jak należy ich szukać, jak je zainstalować (w tym na co mogą nie wyrazić zgody), jak i do czego ich używać, na co uważać (szczególnie w związku z prawami autorskimi), przy czym aplikacje te będą służyć uczestnictwu we współtworzeniu lub odbieraniu kultury (programy i aplikacje do obróbki graficznej plików, porządkowania i zarządzania plikami, danymi), kupować legalne oprogramowanie w sieci (kontrola legalności), korzystać z ogólnodostępnych portali prezentującymi dorobek polskiej kultury (Ninateka Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, innych źródeł muzealnych, bibliotecznych i audiowizualnych, archiwalnych i zabytkowych, repozytoriów cyfrowych, takich jak m.in. Federacja Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl, portalu http://www.europeana.eu/), wyszukiwać treści kultury i legalne źródła kultury (w tym korzystać z Bazy Legalnych Źródeł), uczyć się z wykorzystaniem cyfrowych zasobów kultury i archiwów oraz źródeł internetowych (np. Wikipedia, TED, Khan Academy, Baza Legalnych Źródeł, Ninateka, POLONA), rozwijać umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów kultury w sieci np. do stworzenia drzewa genealogicznego, odtworzenia historii własnej rodziny, miejscowości,
podstaw prawa internetowego, w tym uwzględnione zostaną: rodzaje licencji i warunki użytkowania, konieczne zgody, odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów internetowych, zasady ochrony wizerunku osób, zasady dotyczących prawa autorskiego, wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej (ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego), w tym: oglądać, słuchać, pobierać wersje cyfrowe filmów, muzyki, literatury, audycji radiowych, obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych źródeł kultury, reagować na naruszenia własnych praw autorskich, o dowiedzą się jak: wyszukiwać informacje o wydarzeniach kulturalnych (wystawach, koncertach, festiwalach, spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych wydarzeniach streamingowych), kupować on-line bilety i uczestnictwo w takich wydarzeniach (uczestnictwo w wydarzeniach on-line jak webinary i live-streamingi), korzystać z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości rzeczywistości rozszerzonej, korzystać z e-booków (na czytnikach elektronicznych, komputerach i smartfonach) i audio-booków, korzystać z możliwości tworzenia i edytowania własnych map (z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Google Maps, MyMaps, OpenStreetMaps), tworzyć i zarządzać swoją tożsamością w sieci, w tym: kształtować i zapewnić bezpieczeństwo swojego wizerunku, zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia w sieciach społecznościowych, umieścić na stronie internetowej stworzone przez siebie teksty, zdjęcia, muzykę, filmy, korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków, wykorzystać narzędzia internetowe w korzystaniu z zasobów kultury, w tym dowiedzą się jak: prowadzić rozmowy przez internet (np. wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą chatroomów), prowadzić transmisje internetowe w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat),
ZAGADNIENIA: uzyskać pomoc online (czat, email, wideorozmowa) przy korzystaniu z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów itd. o utrwalą: wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej, wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline, wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego ludzkości. Prawo w sieci kupowanie legalnego oprogramowania w sieci (kontrola legalności), rodzaje licencji i warunki użytkowania, konieczne zgody, odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów internetowych, zasady ochrony wizerunku osób, zasady dotyczących prawa autorskiego, reagowanie na naruszenia własnych praw autorskich. Moja tożsamość w sieci tworzenie i zarządzanie swoją tożsamością w sieci, w tym kształtowanie i zapewnianie bezpieczeństwa swojego wizerunku w sieci, zarządzanie prywatnością w sieci, w tym reagowanie na nadużycia w sieciach społecznościowych, umieszczanie na stronie internetowej stworzonych przez siebie teksty, zdjęcia, muzykę, filmy, umieszczanie na stronie internetowej nie swoich tekstów, zdjęć, muzyki, filmów. Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze e-book, aplikacje i programy obróbki graficznej plików, porządkowania i zarządzania plikami, danymi. Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego prowadzenie rozmów przez internet (np. wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą chat-roomów), prowadzenie transmisji internetowych w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat), uzyskanie pomocy online (czat, email, wideorozmowa) przy korzystaniu z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów itd., wyszukiwanie informacji o wydarzeniach kulturalnych (wystawach, koncertach, festiwalach, spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych wydarzeniach streamingowych), kupowanie biletów i uczestnictwa w wydarzeniach on-line (uczestnictwo w wydarzeniach on-line jak webinary i live-streamingi). Muzeum i galeria on-line - korzystanie z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości rzeczywistości rozszerzonej, korzystanie z banków zdjęć/klipów/dźwięków, oglądanie, słuchanie, pobieranie wersji cyfrowych filmów, muzyki, literatury, audycji radiowych, obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych źródeł kultury. Kulturowe i edukacyjne bazy danych korzystanie z treści kultury i legalnych źródeł kultury (wyszukiwanie, wykorzystywanie na cele własne, edukacyjne i zarobkowe oraz nauka z ogólnodostępnych portali prezentujących dorobek polskiej kultury, takich jak: Ninateka Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Baza Legalnych Źródeł, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i innych źródeł muzealnych, bibliotecznych i audiowizualnych, archiwalnych i zabytkowych, repozytoriów cyfrowych,
takich jak m.in. Federacja Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl, portalu http://www.europeana.eu/ oraz Wikipedia, TED, Khan Academy i in.). Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów do wspierania rozwoju kultury na poziomie indywidualnym i lokalnym rozwijanie umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów kultury w sieci np. do stworzenia drzewa genealogicznego, odtworzenia historii własnej rodziny, miejscowości. Korzystanie z możliwości tworzenia i edytowania własnych map (z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Google Maps, MyMaps, OpenStreetMaps). PRZEBIEG KURSU Godzina Dzień 1. Dzień 2. 8.00-8.50 T. 1. Prawo w sieci T. 5. Muzeum i galeria on-line. 9.00-9.50 10.00-10.50 T. 2. Moja tożsamość w sieci T. 6. Kulturowe i edukacyjne bazy danych. 11.10-12.00 T. 7. Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów. 12.10-13.00 13.10-14.00 T. 3. Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze 14.10-15.00 T. 4. Obsługa narzędzi komunikacji 15.10-16.00 i handlu cyfrowego T. 8. E-administracja
Temat 1. Prawo w sieci CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym i/lub telefonach) METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań) CEL ZAJĘĆ: Uczestnicy kursu nauczą się: o podstaw prawa internetowego, w tym uwzględnione zostaną: rodzaje licencji i warunki użytkowania, konieczne zgody, odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci, prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów internetowych, zasady ochrony wizerunku osób, zasady dotyczących prawa autorskiego, o wykorzystywać potrzebne im aplikacje zgonie z obowiązującymi przepisami prawa, o kupować legalne oprogramowanie w sieci (kontrola legalności), o reagować na naruszenia własnych praw autorskich dowiedzą się jak: o korzystać zgodnie z prawem z banków zdjęć/klipów/dźwięków, aplikacji i oprogramowania, utrwalą: o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej, o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline. MATERIAŁY: Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych: Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych w Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1). pdf.
Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo: Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf. Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji Inicjatywa Kobiet Aktywnych. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://ngo.chorzow.eu/_dokumenty/abc_praw_autorskie.pdf. Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p df. Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005. Inne: Prezentacja Power Point lub Prezi: Prawo w sieci. Frączek-Broda Joanna, Prawo w sieci, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. ZAGADNIENIA: 1. Legalne oprogramowanie (kontrola legalności). Rodzaje licencji i warunki użytkowania. 2. Odpowiedzialność prawna w internecie. 3. Prawo autorskie. 4. Legalne udostępnianie i pobieranie treści kultury w sieci. CZYNNOŚCI WSTĘPNE Czas realizacji: 2 minuty PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Przygotowanie sali do zajęć. 2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć. 3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć. CZĘŚĆ ZASADNICZA Zagadnienie 1. Legalne oprogramowanie. Rodzaje licencji i warunki użytkowania Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut Kontrola legalności oprogramowania. Umowa licencyjna definicja, prawa użytkownika, ograniczenia, terminy. Licencje wyłączne i niewyłączne. Strony umowy, utwory, wymienienie pól eksploatacji. Licencja Creative Commons. Free Software. Open Source.
Ćwiczenie: Uczestnicy kursu mają za zadanie samodzielnie wyszukać bezpłatne: program do retuszu zdjęć, film dot. wydarzenia historycznego, dżingiel i obraz, które można wykorzystać w celach edukacyjnych, na osobistym blogu i na blogu komercyjnym. Zagadnienie 2. Odpowiedzialność prawna w internecie Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut Prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów internetowych. Definicje fejk newsów, trollingu i internetowego hejtu. Odpowiedzialność prawna za nadużycia w internecie. Dobra osobiste definicja, sposób ochrony, dochodzenie praw. Postępowanie na wypadek pogwałcenia praw użytkownika zaopatrzyć się w dowód naruszenia prawa, identyfikacja IP sprawcy. Poinformowanie sprawcy (mail, drogą tradycyjną). Wytoczenie powództwa i zawiadomienie prokuratora o zaistniałym naruszeniu. Zagadnienie 3. Prawo autorskie Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut Definicja praw autorskich. Warunki korzystania z dzieł innych ludzi. Definicja utworu, twórcy, dzieła. Przepisy regulujące prawa autorskie. Prawa autorskie w Polsce, Europie i na świecie. Kiedy rozpoczyna się ochrona utworu. Ochrona pomysłu. Czego nie chroni prawo autorskie (aktów normatywnych i ich urzędowych projektów, urzędowych dokumentów, materiałów, znaków, symboli, opublikowanych opisów patentowych lub ochronnych, prostych informacji prasowych). Chronione postaci twórczości. Dualizm ochrony prawno-autorskiej. Osobiste prawa autorskie. Autorskie prawa majątkowe. Lista organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Zagadnienie 4. Legalne udostępnianie i pobieranie treści kultury w sieci Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut Przeglądanie, uploading i downoloading w świetle prawa. Pojęcie dozwolonego użytku. Zasada odpłatności. Opłata za dostęp, opłata z racji przepisów o prawie autorskim. Dozwolony użytek publiczny, dozwolony użytek prywatny. Warunki dozwolonego użytku. Korzystanie z cudzej twórczości bez zgody autora. Osoby i instytucje, z którymi należy się kontaktować, aby uzyskać zgodę na korzystanie z materiałów znajdujących się w Internecie. Umowy, które należy zawierać w zakresie korzystania z utworów znajdujących się w Internecie. Umowy przeniesienia autorskich praw majątkowych, a umowy licencyjne. Umieszczanie treści w internecie. Cytowanie. Korzystanie z wizerunku innych osób. Peer-to-peer (P2P). Odpowiedzialność prawna za naruszenia w.wym. praw. ZAKOŃCZENIE Czas realizacji: 3 minuty Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu. Temat 2. Moja tożsamość w sieci
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym i/lub telefonach) METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań) CEL ZAJĘĆ: Uczestnicy kursu nauczą się: o wykorzystywać potrzebne im aplikacje służące uczestnictwu we współtworzeniu lub odbieraniu kultury (programy i aplikacje pozwalające na zamieszczanie plików w internecie), o podstaw netykiety, o dowiedzą się jak: o kształtować swój wizerunek w sieci, o kształtować i zapewnić bezpieczeństwo swojego wizerunku, o zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia w sieciach społecznościowych, o umieścić na stronie internetowej stworzone przez siebie teksty, zdjęcia, muzykę, filmy, utrwalą: o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej, o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline, o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego ludzkości. MATERIAŁY: Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych: Kielban Łukasz, Netykieta. Kultura komunikacji w sieci. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/wpcontent/uploads/2013/09/webowa_biblioteka_informatyka_netykieta.pdf. Kubas Grzegorz, Netykieta kodeks etyczny, czy prawo internetu? Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://vagla.pl/skrypts/mgr_g_kubas.pdf. Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu, Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.
Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:] socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediachspolecznosciowych/. Kuchta Monika, 22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej [w:] socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://socialpress.pl/2017/05/22-serwisy-spolecznosciowe-z-ktorych-korzystamy-najczesciej/. Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:] www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd. Wykorzystywanie mediów społecznościowych [w:] Schools For Future Youth, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.sfyouth.eu/index.php/pl-pl/sfyouthtoolkit/skills-topics/using-social-media. Inne: Prezentacja Power Point lub Prezi: Moja tożsamość w sieci. Frączek-Broda Joanna, Moja tożsamość w sieci, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. ZAGADNIENIA: 1. Net-tożsamość. 2. Upload. CZYNNOŚCI WSTĘPNE Czas realizacji: 2 minuty PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Przygotowanie sali do zajęć. 2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć. 3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów. CZĘŚĆ ZASADNICZA Zagadnienie 1. Net-tożsamość Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut Tworzenie i zarządzanie swoją tożsamością w sieci. Pojęcie i przedmiot wizerunku. Wymiary i rodzaje wizerunków. Wizerunek osoby prywatnej, a wizerunek osoby publicznej. Wizerunek idei i firmy. Cechy dobrze budowanego i zarządzanego wizerunku. Elementy własnego wizerunku, które warto promować w sieci. Świadome komunikowanie treści w internecie. Etapy tworzenia wizerunku. Metody tworzenia wizerunku. Kształtowanie i zapewnianie bezpieczeństwa swojego wizerunku
w sieci, zarządzanie prywatnością w sieci, w tym reagowanie na nadużycia w sieciach społecznościowych. Metody utrzymania i zmiany wizerunku. Zagadnienie 2. Upload Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut Praca z narzędziami aparat, kamera, mikrofon. Zaangażowanie w prowadzenie profilu. Zasięg postów i sharingu. Kontakt z subskrybentami, fanami i followersami. Piramida komunikacji w wersji Denisa McQuaida aktualizacja. Dostęp do komunikacji publicznej w internecie jako prawo człowieka. Zasada wzajemności w mediach społecznościowych. Plan publikowania treści. Narzędzia ułatwiające publikowanie treści. Kalendarz publikacji. Używanie hasztagów i labelowania. Pozycjonowanie wybranych elementów. Umieszczanie na stronie internetowej stworzonych przez siebie tekstów, zdjęć, muzyki, filmów. Umieszczanie na stronie internetowej nie swoich tekstów, zdjęć, muzyki, filmów. Ćwiczenie: wyszukanie postów i wiadomości o największym zasięgu w ostatnim tygodniu. Wskazanie narzędzi publikacji. ZAKOŃCZENIE Czas realizacji: 3 minuty Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu. Temat 3. Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym i/lub telefonach) METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań) CEL ZAJĘĆ: Uczestnicy kursu nauczą się: o wyszukiwać, instalować i wykorzystywać programy i aplikacje służące obróbce obrazu, porządkowaniu i zarządzaniu plikami, dowiedzą się jak: o korzystać z e-booków zarówno na czytnikach elektronicznych, komputerach, jak i smartfonach, o korzystać z audio-booków, utrwalą: o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej, o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
MATERIAŁY: o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego ludzkości. Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych: Menadżery plików [w:] Dobreprogramy.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: https://www.dobreprogramy.pl/menedzery-plikow,programy,windows,49.html. Łusiak Łukasz, 6 najlepszych darmowych programów do zarządzania zdjęciami [w:] fotoblogia.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: https://fotoblogia.pl/3347,6-najlepszychdarmowych-programow-do-zarzadzania-zdjeciami. Inne: Prezentacja Power Point lub Prezi: Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze. Frączek-Broda Joanna, Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. ZAGADNIENIA: 1. e-booki. 2. Obróbka graficzna plików. 3. Porządkowanie i zarządzanie danymi. CZYNNOŚCI WSTĘPNE Czas realizacji: 2 minuty PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Przygotowanie sali do zajęć. 2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć. 3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów. CZĘŚĆ ZASADNICZA Zagadnienie 1. e-booki Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut Formaty e-booków: AZW, pdf, fb2, txt, epub, mobi. Czytniki e-booków: Kindle (Amazona), TrekStor (Empiku). E-readery uniwersalne. Programy odtwarzające formaty e-booków: Calibre (wskazanie do książek), CBR Reader (wskazanie do komiksów i albumów). Alpha e-book Manager zarządzanie biblioteką e-booków. Zagadnienie 2. Obróbka graficzna plików Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut
Google Nik Collection. Polarr Photo Editor. Fotor. Photoscape X Pro. NewPaint. GIMP. Autodesk Pixlr Editor. PicMonkey. Snapseed. Raw Therapee. Ćwiczenie: Obróbka selfie w jednym z wybranych programów. Obróbka zdjęcia pobranego z internetu w jednym z wybranych programów. Dodanie tekstu i obiektu do zdjęcia pobranego z internetu w jednym z wybranych programów. Zagadnienie3. Porządkowanie i zarządzanie danymi Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut FreeCommander XE 2018. Q-Dir 6.84. Picassa. InfranView. Kestrel GX. ACDSee. Ćwiczenie: Wykorzystanie jednego z programów do uporządkowania plików. Wykorzystanie jednego z programów do uporządkowania zdjęć. Nadanie nadania tagów i ocen zdjęciom. ZAKOŃCZENIE Czas realizacji: 3 minuty Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu. Temat 4. Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym i/lub telefonach) METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań) CEL ZAJĘĆ: Uczestnicy kursu nauczą się: o korzystać z narzędzi komunikacji internetowej, dowiedzą się jak: o wyszukiwać informacje o wydarzeniach kulturalnych (wystawach, koncertach, festiwalach, spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych wydarzeniach streamingowych), o kupować on-line bilety i uczestnictwo w takich wydarzeniach (uczestnictwo w wydarzeniach on-line jak webinary i live-streamingi), o wykorzystać narzędzia internetowe w korzystaniu z zasobów kultury, w tym dowiedzą się jak: prowadzić rozmowy przez internet (np. wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą chat-roomów), prowadzić transmisje internetowe w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat),
uzyskać pomoc online (czat, email, wideorozmowa) przy korzystaniu z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów. utrwalą: o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej, o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline, o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego ludzkości. MATERIAŁY: Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych: Bowdur Elżbieta, Komunikacja i informacja. Podręcznik w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://cloud2.edupage.org/cloud/podrecznik_do_komunikacji.pdf?z%3agb0fctfqhjs8bam1tmht3g GXzFJjqBklP87ptCphakaw8etb4PZniP4VaFoUUGg5snM0hxoMiVuijlvcrPHvew%3D%3D. Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji [w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/content/34359/zagadneinia_podstawowe.pdf. Dzierbicki Krzysztof, Internet wyszukiwarki internetowe. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.dzierbicki.pl/ti/wysz.pdf. Libal Urszula, Operatory wyszukiwania dla popularnych wyszukiwarek internetowych. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://urszula.libal.staff.iiar.pwr.wroc.pl/docs/ti/search_operators_pl.pdf. Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:] www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd. Inne: Prezentacja Power Point lub Prezi: Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego. Frączek-Broda Joanna, Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. ZAGADNIENIA: 1. Halo? Komunikacja internetowa. 2. Informacja kulturowa. 3. Kasa biletowa on-line. CZYNNOŚCI WSTĘPNE PRZEBIEG ZAJĘĆ
Czas realizacji: 2 minuty 1. Przygotowanie sali do zajęć. 2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć. 3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów. CZĘŚĆ ZASADNICZA Zagadnienie 1. Halo? Komunikacja internetowa Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 60 minut Prowadzenie rozmów przez internet wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą chat-roomów. Prowadzenie transmisji internetowych w serwisach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat. Uzyskanie pomocy online: czat, email, wideorozmowa, przy korzystaniu z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów itd. Ćwiczenie: nawiązanie połączenia między grupami ćwiczących. Nagranie głosowe, nagranie video, telekonferencja. Zagadnienie 2. Informacja kulturowa Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut Wyszukiwanie informacji o wydarzeniach kulturalnych: wystawach, koncertach, festiwalach, spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych wydarzeniach streamingowych. Zagadnienie3. Kasa biletowa on-line Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut Kupowanie biletów i uczestnictwa w wydarzeniach on-line (uczestnictwo w wydarzeniach on-line takich jak webinary i live-streamingi). ZAKOŃCZENIE Czas realizacji: 5 minut Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu. CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut Temat 5. Muzeum i galeria on-line FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym i/lub telefonach) METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ: Uczestnicy kursu nauczą się: o wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej, w tym oglądać, słuchać, pobierać wersje cyfrowe filmów, muzyki, literatury, audycji radiowych, obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych źródeł kultury, dowiedzą się jak: o korzystać z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości rzeczywistości rozszerzonej, o korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków, utrwalą: o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej, o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline, o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego ludzkości. MATERIAŁY: Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych: Rzeczywistość Rozszerzona, wydawnictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahuk EwiIvNaAvvjYAhWNqaQKHQwtD4gQFggvMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.nauka.gov.pl%2Fpolskanauka%2Frzeczywistoscrozszerzona%2Carchiwum%2C1%2Cakcja%2Cpdf.html&usg=AOvVaw2eXKOgMV4vzgXJ1BwpNV5e. Zamek Królewski w Warszawie Muzeum Zwiedzanie wirtualne, dostęp: 03.08.2018, dostępna pod adresem: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy. Inne: Prezentacja Power Point lub Prezi: Muzeum i galeria on-line. Frączek-Broda Joanna, Muzeum i galeria on-line, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. ZAGADNIENIA: 1) Rzeczywistość rozszerzona. 2) Obrót dobrami kultury w internecie. CZYNNOŚCI WSTĘPNE PRZEBIEG ZAJĘĆ
Czas realizacji: 2 minuty 1. Przygotowanie sali do zajęć. 2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć. 3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów. CZĘŚĆ ZASADNICZA Zagadnienie 1. Rzeczywistość rozszerzona Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut Korzystanie z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości rzeczywistości rozszerzonej. Ćwiczenie: Korzystanie z wirtualnego muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie. Zagadnienie 2. Obrót dobrami kultury w internecie Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut Korzystanie z banków zdjęć/klipów/dźwięków, oglądanie, słuchanie, pobieranie wersji cyfrowych filmów, muzyki, literatury, audycji radiowych, obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych źródeł kultury. Ćwiczenie: Poruszanie się po cyfrowych bazach danych. ZAKOŃCZENIE Czas realizacji: 3 minuty Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu. CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut Temat 6. Kulturowe i edukacyjne bazy danych FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym i/lub telefonach) METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań) CEL ZAJĘĆ: Uczestnicy kursu
nauczą się: o korzystać z ogólnodostępnych portali prezentującymi dorobek polskiej kultury (Ninateka Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, innych źródeł muzealnych, bibliotecznych i audiowizualnych, archiwalnych i zabytkowych, repozytoriów cyfrowych, takich jak m.in. Federacja Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl, portalu http://www.europeana.eu/), o wyszukiwać treści kultury i legalne źródła kultury (w tym korzystać z Bazy Legalnych Źródeł), o uczyć się z wykorzystaniem cyfrowych zasobów kultury i archiwów oraz źródeł internetowych (np. Wikipedia, TED, Khan Academy, Baza Legalnych Źródeł, Ninateka, POLONA), utrwalą: o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej, o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline, o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego ludzkości. MATERIAŁY: Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych: Legalna kultura w pytaniach i odpowiedziach [w:] legalnakultura.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: http://www.legalnakultura.pl/pl/legalna-kultura/lk-w-pigulce. Inne: Prezentacja Power Point lub Prezi: Kulturowe i edukacyjne bazy danych. Frączek-Broda Joanna, Kulturowe i edukacyjne bazy danych, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. ZAGADNIENIA: 1. Legalne źródła kultury bazy danych online. 2. Wyszukiwanie i korzystanie z legalnych źródeł kultury. CZYNNOŚCI WSTĘPNE Czas realizacji: 2 minuty PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Przygotowanie sali do zajęć. 2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć. 3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów. CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Legalne źródła kultury - bazy danych online Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut Ninateka Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Baza Legalnych Źródeł, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i inne źródła muzealne, biblioteczne i audiowizualne, archiwalne i zabytkowe, repozytoria cyfrowe, takie jak m.in. Federacja Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl, portal http://www.europeana.eu/. Zagadnienie 2. Wyszukiwanie i korzystanie z legalnych źródeł kultury Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut Wyszukiwanie, wykorzystywanie na cele własne, edukacyjne i zarobkowe oraz naukowe elementów pochodzących z ogólnodostępnych portali prezentujących dorobek polskiej i światowej kultury. Bazy danych dla nauki - Wikipedia, TED, Khan Academy i in. Weryfikacja treści. Wiarygodność źródeł. Ćwiczenie: wyszukanie obrazu w dużym rozmiarze, lub pełnej książki w legalnym źródle. Wyszukanie zapisu, który potwierdza legalność źródła. ZAKOŃCZENIE Czas realizacji: 3 minuty Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu. Temat 7. Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów CZAS REALIZACJI: 3 x 50 minut FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym i/lub telefonach) METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań) CEL ZAJĘĆ: Uczestnicy kursu nauczą się: o rozwijać umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów kultury w sieci np. do stworzenia drzewa genealogicznego, odtworzenia historii własnej rodziny, miejscowości, dowiedzą się: o jak korzystać z możliwości tworzenia i edytowania własnych map (z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Google Maps, MyMaps, OpenStreetMaps),
utrwalą: o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej, o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline, o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego ludzkości. MATERIAŁY: Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych: Kreatory Google Maps API [w:] Gisplay.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: http://gisplay.pl/google-maps-sp-2004448274/kreatory-map.html. Obróbka map [w:] Edukator.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: https://www.edukator.pl/obrobka-map,9457.html. Jak zrobić drzewo genealogiczne poradnik [w:] Kim oni byli. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: https://www.kimonibyli.pl/jak-zrobic-drzewo-genealogiczne-poradnik/. Inne: Prezentacja Power Point lub Prezi: Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów. Frączek-Broda Joanna, Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. ZAGADNIENIA: 1. Wykopaliska on-line. 2. Drzewo genealogiczne. 3. Moje Mapy. CZYNNOŚCI WSTĘPNE Czas realizacji: 2 minuty PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Przygotowanie sali do zajęć. 2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć. 3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów. CZĘŚĆ ZASADNICZA Zagadnienie 1. Wykopaliska on-line
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 40 minut Wykorzystanie cyfrowych zasobów do wspierania rozwoju kultury na poziomie indywidualnym i lokalnym rozwijanie umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów kultury w sieci do odtworzenia historii własnej miejscowości, szkoły, regionu. Ćwiczenie: Odnalezienie danych historycznych dotyczących sierpnia 1939 r. we własnej miejscowości. Wyszukanie na żądanie danych dotyczących demografii, składu etnicznego, liczby mieszkańców, usług oferowanych w okolicy (sklepy, karczmy). Wyszukanie zdjęć z tego okresu. Zagadnienie 2. Drzewo genealogiczne Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 70 minut Family Tree Builder. Canva. Drzewo Genealogiczne. Great Family 2. GenoPro. Drzewo Przodków. Ustawienia prywatności, a poszukiwanie krewnych on-line. Synchronizacja drzew genealogicznych w sieci www. Wyszukiwarki danych genealogicznych: wyszukiwarka nagrobków i grobów, Grobonet, web-cmentarz, geocmentarz, e-cmentarze, Jak wyszukiwać wiarygodne informacje. Różnigenealogiczne.pl, mogily.pl, geneteka, Baza Danych Strat osobowych i ofiar represji pod niemiecką okupacją, Indeks Represjonowanych (baza danych IPN), pomocne w tworzeniu drzew genealogicznych on i offline. Ćwiczenie: Odnalezienie on-line wykazów dotyczących własnego nazwiska. Wyszukanie największych skupisk, w których występują ludzie o takim samym nazwisku. Stworzenie podstawowego drzewa genealogicznego i próba sparowania go z drzewami już istniejącymi on-line. Zagadnienie3. Moje Mapy Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 35 minut Korzystanie z możliwości tworzenia i edytowania własnych map. Google Maps, MyMaps, My Maps Plus, OpenStreetMaps, Geo Finder, Google Maps Maker, TargetMap. Ćwiczenie: Stworzenie własnej mapy z zaznaczonym własnym domem, firmą, szkołą i miejscem rozrywki. Nanoszenie ikon na mapy. Prezentacja danych na mapach. Zamieszczenie mapy na własnej stronie, blogu, przesłanie mapy za pomocą maila. ZAKOŃCZENIE Czas realizacji: 3 minuty Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu. CZAS REALIZACJI: 1 x 50 minut Temat 8. e administracja FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań) CEL ZAJĘĆ: Uczestnicy kursu nauczą się: o korzystania z podstawowych usług eadministracji z wykorzystaniem konta w epuap i profilu zaufanego, dowiedzą się jak: o założyć i wykorzystywać konto w epuap i profil zaufany, o korzystać z portali użytecznych przy pozyskiwaniu środków na lokalne inicjatywy, o korzystać z usług eadministracji. utrwalą: o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej, o wiedzę z zakresu prawa internetowego, o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline, o wiedzę pozwalającą na efektywne poruszanie się w świecie administracji państwowej z wersji online. MATERIAŁY: Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych: Jarosz Piotr, e-administracja [w:] www.law.uj.edu.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.law.uj.edu.pl/pracownia/files/e-administracja.pdf. Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji [w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/content/34359/zagadneinia_podstawowe.pdf. Miejsce dla obywateli: e-administracja [w:] www.programrozwojubibliotek.org. Podręcznik w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://programrozwojubibliotek.org/wpcontent/uploads/2015/07/miejsce_dla_obywateli_e_administracja.pdf. Inne: Prezentacja Power Point lub Prezi: e administracja. Frączek-Broda Joanna, e administracja, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. ZAGADNIENIA: 1. Ogólnie wiadomości o e-administracji. 2. Konto e-puap, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany. 3. Obsługa administracyjna online.
PRZEBIEG ZAJĘĆ CZYNNOŚCI WSTĘPNE Czas realizacji: 2 minuty 1. Przygotowanie sali do zajęć. 2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć. 3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów. CZĘŚĆ ZASADNICZA Zagadnienie 1. Ogólnie wiadomości o e-administracji Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut Pojęcie e-administracja. Różnice między pojęciami: e-government, e-governance i e-democracy. Krótka historia idei e-administracji. Dwadzieścia usług, które Komisja Europejska uważa za kluczowe dla rozwoju e-administracji. Możliwe poziomy wdrożenia e-usługi. Główne dokumenty strategiczne i programowe dotyczące rozwoju społeczeństwa informacyjnego i e-administracji w Polsce. Wytyczne strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce w zakresie e-administracji. Poziom rozwoju e-administracji w Polsce. Wybrane projekty z zakresu e-administracji. Ogólne zasady działania cyfrowego urzędu. Wybrane pojęcia używane w e-administracji. Zagadnienie 2. Konto e-puap, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej definicja, zastosowanie. Porównanie z: e-deklaracje, e-inspektorat. Założenie konta. Zarządzanie kontem. Jak zdobyć e-dokumenty. Zagadnienie 3. Obsługa administracyjna online Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut Podstawy wiedzy o wybranych organach państwa. Podstawy prawa administracyjnego. Przebieg postępowania administracyjnego. Wybrane uprawnienia stron postępowania. Składanie skarg i wniosków. Zaskarżenie uchwały lub zarządzenia organu samorządu terytorialnego. Interwencje posłów i senatorów. Dostęp do informacji publicznej. Poszukiwanie zatrudnienia. Rozliczenia podatkowe. Telepraca i inne formy przedsiębiorczości. Dobre praktyki. ZAKOŃCZENIE Czas realizacji: 3 minuty Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW Bowdur Elżbieta, Komunikacja i informacja. Podręcznik w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://cloud2.edupage.org/cloud/podrecznik_do_komunikacji.pdf?z%3agb0fctfqhjs8bam1tmht3g GXzFJjqBklP87ptCphakaw8etb4PZniP4VaFoUUGg5snM0hxoMiVuijlvcrPHvew%3D%3D. Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji [w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/content/34359/zagadneinia_podstawowe.pdf. Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu, Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf. Dzierbicki Krzysztof, Internet wyszukiwarki internetowe. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.dzierbicki.pl/ti/wysz.pdf. Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych w Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1). pdf. Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:] socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediachspolecznosciowych/. Kielban Łukasz, Netykieta. Kultura komunikacji w sieci. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/wpcontent/uploads/2013/09/webowa_biblioteka_informatyka_netykieta.pdf. Kubas Grzegorz, Netykieta kodeks etyczny, czy prawo internetu? Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://vagla.pl/skrypts/mgr_g_kubas.pdf. Kuchta Monika, 22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej [w:] socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://socialpress.pl/2017/05/22-serwisy-spolecznosciowe-z-ktorych-korzystamy-najczesciej/. Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo: Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf.
Legalna kultura w pytaniach i odpowiedziach [w:] legalnakultura.pl. Artykuł w formie elektronicznej, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.legalnakultura.pl/pl/legalna-kultura/lk-wpigulce. Libal Urszula, Operatory wyszukiwania dla popularnych wyszukiwarek internetowych. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://urszula.libal.staff.iiar.pwr.wroc.pl/docs/ti/search_operators_pl.pdf. Łusiak Łukasz, 6 najlepszych darmowych programów do zarządzania zdjęciami [w:] fotoblogia.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: https://fotoblogia.pl/3347,6-najlepszychdarmowych-programow-do-zarzadzania-zdjeciami. Menadżery plików [w:] Dobreprogramy.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: https://www.dobreprogramy.pl/menedzery-plikow,programy,windows,49.html. Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji Inicjatywa Kobiet Aktywnych. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://ngo.chorzow.eu/_dokumenty/abc_praw_autorskie.pdf. Rzeczywistość Rozszerzona, wydawnictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahuk EwiIvNaAvvjYAhWNqaQKHQwtD4gQFggvMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.nauka.gov.pl%2Fpolskanauka%2Frzeczywistoscrozszerzona%2Carchiwum%2C1%2Cakcja%2Cpdf.html&usg=AOvVaw2eXKOgMV4vzgXJ1BwpNV5e. Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p df. Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:] www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd. Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005. Wykorzystywanie mediów społecznościowych [w:] Schools For Future Youth, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.sfyouth.eu/index.php/pl-pl/sfyouthtoolkit/skills-topics/using-social-media. Zamek Królewski w Warszawie Muzeum Zwiedzanie wirtualne, dostęp: 03.08.2018, dostępna pod adresem: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy.
Inne: Frączek-Broda Joanna, e-administracja, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. Frączek-Broda Joanna, Kulturowe i edukacyjne bazy danych, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. Frączek-Broda Joanna, Moja tożsamość w sieci, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. Frączek-Broda Joanna, Muzeum i galeria on-line, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. Frączek-Broda Joanna, Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. Frączek-Broda Joanna, Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego podręcznik elektroniczny w formacie pdf. Frączek-Broda Joanna, Prawo w sieci, podręcznik elektroniczny w formacie pdf. Prezentacja e-administracja. Prezentacja Kulturowe i edukacyjne bazy danych. Prezentacja Moja tożsamość w sieci. Prezentacja Muzeum i galeria on-line. Prezentacja Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze. Prezentacja Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego. Prezentacja Prawo w sieci.