Antropogeneza - konspekt lekcji z wykorzystaniem technologii komputerowej.



Podobne dokumenty
Ewolucja człowieka. Ostatnie 5 milionów lat

Ewolucja człowieka. Ślady w ziemi i ślady w genach

Ewolucja człowieka. Ślady w ziemi i ślady w genach

ANTROPOGENEZA KARTA PRACY DLA UCZNIA

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

Ewolucja człowieka. Ślady w ziemi i ślady w genach

Najdawniejsze dzieje człowieka

Konspekt lekcji historii

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

KONSPEKT LEKCJI DLA KLAS PODSTAWOWYCH

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Zastosowanie technologii informacyjnej i geoinformacyjnej w nauczaniu biologii na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej

Scenariusz lekcji biologii. Temat : Rośliny zarodnikowe z dominującym gametofitem

Temat lekcji: Klimat Polski przejściowość.

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Ewolucja człowieka. Ślady w ziemi i ślady w genach

Ewolucja człowieka. Ślady w ziemi i ślady w genach

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

Scenariusz lekcji. Komputer a prawo niebezpieczeństwo popełnienia przestępstw

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Uczeń potrafi określić, w jakich dziedzinach surowce mineralne są wykorzystywane przez człowieka.

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Gospodarka średniowiecznej Europy

Konspekt lekcji biologii w gimnazjum klasa I

Konspekt lekcji biologii w kl. III gimnazjum

Nazwa kierunku: Teologia pastoralna Poziom studiów: studia jednolite magisterskie Sylabus modułu: Filozofia człowiek i przyroda TM_FCP

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

Podsumowane wiadomości o roślinach

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 6.3 Temat zajęć: Dobry pomysł i projekt pierwszym krokiem do sukcesu

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Charakterystyka królestwa Protista

KLASYFIKACJA NACZELNYCH

Rozwój osadnictwa na świecie

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Ewolucja człowieka 1

Konspekt lekcji biologii w klasie II.

UCZYMY METODĄ NAUKOWĄ

Kierunek i poziom studiów: nauki o rodzinie, pierwszy stopień Sylabus modułu: Antropologia filozoficzna (11-R1S-12-r1_3)

Ewolucja życia w nowej podstawie programowej biologii w szkole podstawowej. Anna Kimak-Cysewska

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

Scenariusz lekcji biologii z wykorzystaniem metody CILIL Lekcja dla klasy IV technikum o rozszerzonym zakresie kształcenia

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Ruchy tropiczne roślin

2. Metody prezentacji informacji

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

1. Informacje ogólne. 2. Opis zajęć dydaktycznych i pracy studenta. Kierunek i poziom studiów: nauki o rodzinie, pierwszy stopień

LEKCJA 2 Program do zdalnego sterowania robotem

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SIECHNICACH

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

Tak chodziły australopiteki: Film BBC.

Uczeń potrafi. Dział Rozdział Temat lekcji

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. uzasadnić potrzebę przygotowania założeń projektowych bazy danych i określenia celów, do jakich baza danych ma być przeznaczona;

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

POMORSKA LIGA ZADANIOWA ZDOLNI Z POMORZA

ETNOLOGIA RELIGII. Andrzej Szyjewski. Spis treści

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Zagadnienia do próbnych matur z poziomu podstawowego.

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU. Czym są choroby prionowe?

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W SZKOLE ŚREDNIEJ. Opracowała: Elżbieta Paluchowska

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

1. Zarządzanie informacją w programie Access

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Transkrypt:

Antropogeneza - konspekt lekcji z wykorzystaniem technologii komputerowej. Cele edukacyjne i wychowawcze wymagania. Po zajęciach uczeń potrafi: Wiadomości: - zdefiniować terminy: antropogeneza, hominizacja. - wymienić i omówić kolejne etapy antropogenezy - ilustrować rodowód człowieka Umiejętności: - charakteryzować formy przed- i praludzkie - określić czas, miejsce i warunki, w jakich powstały formy ludzkie - analizować warunki, czynniki i przebieg antropogenezy - analizować drzewo rodowe hominidów Postawy i przekonania po zajęciach uczeń m świadomość: - związku człowieka z innymi organizmami - rozwoju biologii i wkładu wielu jej dziedzin w poznanie przebiegu filogenezy człowieka. Środki dydaktyczne: - podręcznik - odbitki ksero fragmentu artykułu: Ryszkiewicz M. Nowe poglądy na antropogenezę. Biologia w szkole, nr 4/ 1997r. - komputer - rzutnik - foliogram: Schemat rozwoju ewolucyjnego człekokształtnych (załącznik 2). Metody: - praca: * równym frontem w 2-osobowych zespołach * z podręcznikiem i materiałem źródłowym z programem graficznym komputera z internetem PRZEBIEG LEKCJI. Faza przygotowawcza (10min) 1. Nawiązanie do lekcji o formach zachowanych szczątków wymarłych organizmów. N-l zadaje pytania, na które odpowiadają zgłaszający się uczniowie np.: - Czym się zajmuje i jakie są cele paleontologii? - Jakim oddziaływaniom środowiska podlegają szczątki organizmów np. zwłoki zwierząt w warunkach naturalnych?

- Jakie warunki muszą być spełnione aby szczątki zostały utrwalone? - W jakiej formie zachowały się szczątki będące obiektem zainteresowania paleontologów? - Na czym polega proces kamienienia szczątków? - Porównaj proces powstawania odlewów i odcisków. - Jakie dziedziny biologii znajdują zastosowanie w ustalaniu pokrewieństwa między organizmami? N-l ocenia odpowiedzi uczniów i opatruje je komentarzem. 2. Podanie tematu i polecenie odszukania wyjaśnienia terminu antropogeneza w internecie. Uczniowie zapisują krótkie, wspólnie ustalone określenie antropogenezy. Antropogeneza- synonim filogenezy czyli rozwoju rodowego człowieka. Ogół procesów ewolucyjnych, które doprowadziły do powstania gatunku Homo sapiens. Podanie celów lekcji: - poznanie kolejnych etapów antropogenezy - poznanie i analiza czasu, miejsca i warunków w jakich powstały formy ludzkie - graficzna ilustracja rodowodu człowieka. Uczniowie dobierają się w 2-osobowe zespoły do pracy z komputerem. Faza realizacyjna (25min). 1. N-l rozdaje każdej parze kserokopię fragmentu artykułu (załącznik1). 2. Zwięźle objaśnia na czym będzie polegała ich praca. Określa czas realizacji zadania (25min) oraz informuje, że poprawnie skonstruowane drzewa rodowe człowiekowatych, po wydrukowaniu posłużą jako notatka z lekcji. 3. Zespoły przystępują do realizacji zadań: Dokonują analizy treści z podręcznika (str.69-72) i artykułu (załącznik 1). Posługując się komputerową technologią graficzną rysują drzewo rodowe hominidów. 4. N-l nadzoruje, kontroluje poprawność wykonywania zadania i w razie potrzeby udziela wskazówek. 5. 1-2 grupy (w zależności od rezerwy czasowej), prezentują wykonane zadanie tzn. przedstawiają rodowód człowieka łącznie z określeniem czasu, miejsca i warunków kolejnych etapów antropogenezy. Faza podsumowująca (sprawdzenie założonych celów). Zespoły porównują zaprezentowane rodowody z wykreślonymi samodzielnie drzewami. Wyjaśniają sobie wzajemnie wątpliwości, dokonują korekty.

N-l prezentuje foliogram (załącznik 2) pokazujący pełniejsze drzewo rodowe sięgające korzeniami propliopiteków, przodków człekokształtnych. Wyjaśnia powiązania człowiekowatych i małp człekokształtnych. Wskazuje na błędność opinii, że małpy były przodkami człowieka. Podkreśla, że człowiek jest częścią świata zwierzęcego. Zadaje pytanie: Jakie dziedziny biologii mogły posłużyć do ustalenia rodowodu człowieka? Zadanie domowe: Wyszukaj w internecie informacje dotyczące poszczególnych linii rozwojowych człowiekowatych. Zebrane wiadomości umieść w tabeli uwzględniającej: - okres ich występowania - charakterystyczne cechy ich budowy - zachowania narzędziowe i kulturę. Literatura pomocnicza: Bartnik E., Balerstet J., Biologia 2. Zakres podstawowy. Podręcznik. Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Rumia 2003 Balerstet J., Sabath K,. Podstawy ewolucjonizmu. Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Rumia 2001 Ryszkiewicz M., Nowe poglądy na antropogenezę. Biologia w szkole nr4/1997r.

Załącznik 1:...Potem była luka licząca wiele milionów lat (do dziś zresztą nie zapełniona)- w tym czasie musiała przebiegać ewolucja ku człowiekowi - aż wreszcie w zapisie kopalnym zjawiają się australopiteki; nie tylko gracylne i masywne formy z południa Afryki, ale i nowy, najstarszy ich gatunek, opisany w roku 1978 przez Donalda Johansona jako Australopithecus afarensis (symbolizowany przez młodą samicę imieniem Lucy). Lucy, jako gatunek wcześniejszy i prymitywniejszy od wszystkich dotychczasowych, uznana została za pramatkę wszystkich australopiteków, a przez to i pramatkę samego człowieka. Co więcej-rychłe odkrycie słynnych śladów stóp pary osobników z Laetoli (Tanzania) sprzed 3,5 mln lat rozwiało wątpliwości co do postawy australopiteków- już najwcześniejsze z nich były w pełni dwunożne i wyprostowane. Były też stworzeniami sawannowymi- wraz z ludzkimi odkryto też tysiące tropów zwierząt afrykańskiej sawanny: żyraf, słoni, antylop, pawianów, prakoni... Hipoteza łącząca dwunożność z sawannowym trybem życia stawała się kanonem. Później, przed 2 milionami lat, z gracylnych australopiteków powstaje pierwszy przedstawiciel naszego rodzaju, pierwszy wytwórca narzędzi kamiennych- Homo habilis, z którego wkrótce potem, przed 1,5 milionami lat, wyłania się znacznie większy, znacznie inteligentniejszy człowiek, pierwszy łowca na grubego zwierza, autor znacznie doskonalszych narzędzi przemysłu aszelskiego, odkrywca i zdobywca nowych lądów- Homo erectus. Z niego to w Europie, przed 200 tysiącami lat, powstaje lokalna, przystosowana do mroźnego klimatu lodowcowego forma znana jako neandertalczyk, a przed 40 tysiącami lat pojawia się wreszcie, też w Europie, lub może na Bliskim Wschodzie, współczesna odmiana człowieka, zwana kromaniończykiem. I wtedy wszystko się zmienia. W krótkim czasie znikają wszystkie populacje neandertalskie, pojawiają się- i szybko ewoluują- nowe przemysły ludzkie (oryniacki, solutrejski, magdaleński...), pojawia się wspaniała sztuka naskalna, zjawiają się nowe techniki łowieckie związane z odkryciem łuku, strzał i oszczepu, a wreszcie- ludzie ruszają na podbój nie odkrytych jeszcze, bo odgrodzonych oceanicznymi lub lodowymi barierami lądów: Australii, Ameryki, wysp oceanu światowego. Ewolucja ulega przyspieszeniu- i trwa to do dziś, prowadząc nie tyle do zmiany anatomicznej budowy gatunku ludzkiego, co do stałego postępu wytworów jego ducha i, co za tym idzie, jego rosnącej dominacji nad całym światem.

Załącznik 2: Schemat rozwoju ewolucyjnego człekokształtnych. Neandertalczyk (Europa) Kromaniończyk- najwcześniejsza odmiana europejska Homo sapiens (Afryka) Homo ergaster Homo erectus Homo erectus Homo habilis rodzaj Homo Paranthropus Australopiteki A.africanus (na południu) (Afryka wsch.) A.anamensis A.afarensis (Lucy, Afryka pd.) przodek Australopiteków i rodzaju Homo szympans <----------------------- Hominidy= człowiekowate gorylowate <--------------------- pęknięcie skorupy ziemskiej = ryft powstał wschodnioafrykański rów tektoniczny orangutany < ----------------- Prokonsule (najpierwotniejsze, właściwe człekokształtne) gibony < ---------------------- (małpy wąskonose) Propliopiteki- przodkowie człekokształtnych (Afryka, 35 mln lat temu)