SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO - CHEMICZNEGO



Podobne dokumenty
Izolacja barwników roślinnych.

TEMAT: Kuchnia to nie apteka

Skały wapienne i ich właściwości

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO - CHEMICZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU CHEMIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Jakie zjawiska fizyczne i przemiany chemiczne spotyka się w naszym otoczeniu? chemiczne spotyka się w naszym otoczeniu?

Kryształy w życiu człowieka

Rekomendacje dotyczące wyposażenia szkolnej pracowni chemicznej

Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat lekcji: Białka skład pierwiastkowy, budowa, właściwości i reakcje charakterystyczne

Doświadczenie 5. Czyszczenie srebra metodą redukcji elektrochemicznej

Czy produkcja żywności to procesy fizyczne i reakcje chemiczne?

INSTRUKCJE DO ĆWICZEŃ- Kwasy i wodorotlenki

Scenariusz lekcji w technikum zakres podstawowy 2 godziny

Zapisz równanie zachodzącej reakcji. Wskaż pierwiastki, związki chemiczne, substraty i produkty reakcji.

Przyczyny i skutki zanieczyszczeń powietrza.

III-A. Chemia wspomaga nasze zdrowie

KATALIZA I KINETYKA CHEMICZNA

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2012/2013

Właściwości białek. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. a) Wiadomości. b) Umiejętności. c) Postawy

Cukry - czy każdy cukier jest słodki? Wykrywanie skrobi.

Ćwiczenie 1. Zależność szybkości reakcji chemicznych od stężenia reagujących substancji.

CEL ĆWICZENIA Zapoznanie studentów z chemią 14 grupy pierwiastków układu okresowego

HYDROLIZA SOLI. ROZTWORY BUFOROWE

Wpływ temperatury na szybkość reakcji chemicznej.

Scenariusz lekcji dla klasy II technikum i liceum

G-VI. Węgiel i jego związki z wodorem. Pochodne węglowodorów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Klub Młodego Chemika. założenia i program. Szkoła podstawowa Gimnazjum

Scenariusz zajęć nr 8

SCENARIUSZE ZAJĘĆ W CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

Dwutlenek węgla bez tajemnic.

Małgorzata Karkoszka SCENARIUSZ LEKCJI W LICEUM. Właściwości chemiczne kwasów karboksylowych.

G-VII. Substancje o znaczeniu biologicznym

Scenariusz zajęć nr 4

Zajęcia 10 Kwasy i wodorotlenki

Temat: Reakcje zobojętniania sposobem na otrzymywanie soli

V. Węglowodory. Hydroksylowe pochodne węglowodorów alkohole i fenole

TYPY REAKCJI CHEMICZNYCH

RÓWNOWAGI W ROZTWORACH ELEKTROLITÓW.

VI. SCENARIUSZE ZAJĘĆ W CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

KONKURS CHEMICZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW. Eliminacje rejonowe II stopień

KONKURS CHEMICZNY ETAP WOJEWÓDZKI 2011/2012

Litowce i berylowce- lekcja powtórzeniowa, doświadczalna.

II. Szybkość reakcji chemicznych

- odróżnia wyższe kwasy karboksylowe od niższych, - zauważa wyższe kwasy karboksylowe w swoim otoczeniu i docenia ich znaczenie,

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

Jaki odczyn mają roztwory substancji z naszego otoczenia?

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR

INTERDYSCYPLINARNY KURS NAUCZYCIELI CHEMII, PRZYRODY, BIOLOGII I FIZYKI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO-CHEMICZNEGO

Chemia nieorganiczna Zadanie Poziom: podstawowy

UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW, WŁAŚCIWOŚCI CHEMICZNE PIERWIASTKÓW 3 OKRESU

Scenariusz lekcji w technikum z działu Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów ( 1 godz.) Temat: Estry pachnąca chemia.

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA Z CHEMII DLA KLASY II GIMNAZJUM Nauczyciel Katarzyna Kurczab

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO. biologiczno - chemicznego

REGULAMIN GMINNEGO TURNIEJU DRUŻYNOWEGO Z CHEMII

III-B. Chemia w kuchni

I Szkolny Festiwal Nauki r.

Małopolski Konkurs Chemiczny dla Gimnazjalistów

Scenariusz lekcji. Temat: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu. Temat lekcji: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu

XXIV KONKURS CHEMICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW ROK SZKOLNY 2016/2017

Scenariusz zajęć nr 8

Piotr Chojnacki 1. Cel: Celem ćwiczenia jest wykrycie jonu Cl -- za pomocą reakcji charakterystycznych.

Identyfikacja wybranych kationów i anionów

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW - rok szkolny 2016/2017 eliminacje rejonowe

Chemia nieorganiczna Zadanie Poziom: rozszerzony Punkty

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

Co ma wspólnego ludzka dwunastnica z proszkiem do. prania?

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU BIOLOGIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Zadanie: 2 Zbadano odczyn wodnych roztworów następujących soli: I chlorku baru II octanu amonu III siarczku sodu

ĆWICZENIE I - BIAŁKA. Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z właściwościami fizykochemicznymi białek i ich reakcjami charakterystycznymi.

Szczegółowy opis treści programowych obowiązujących na etapie szkolnym konkursu przedmiotowego z chemii 2018/2019

Temat: Składniki odżywcze żywności. Data: Opracowała: Marta Gołębiewska - Szczykowska. Cele sformułowane w języku ucznia: Na dzisiejszej lekcji:

Chemia. 3. Która z wymienionych substancji jest pierwiastkiem? A Powietrze. B Dwutlenek węgla. C Tlen. D Tlenek magnezu.

Zmiana barwy wskaźników w roztworach kwaśnych, obojętnych i zasadowych.

Dwutlenek węgla. pożyteczny czy szkodliwy?

Realizacja eksperymentu wg instrukcji. Prawdziwe czy fałszyweczyli sprawdzanie czy produkty spożywcze nie są fałszowane

Szkolny konkurs chemiczny Grupa B. Czas pracy 80 minut

Małopolski Konkurs Chemiczny dla Gimnazjalistów

Dyfuzja w cieczach - jak szybko zachodzi i od czego zależy.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTERDYSCYPLINARNYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

XXII KONKURS CHEMICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW ROK SZKOLNY 2014/2015

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Rozkład materiału nauczania chemii klasa 2 gimnazjum.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

ACETON NAJBARDZIEJ ZNANY KETON WSTĘP:

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

SKRYPTY ZAJĘĆ Z CHEMII SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

Odczyn roztworu Skala ph. Piotr Zawadzki i Aleksandra Jarocka

WOJEWÓDZKI KONKURS CHEMICZNY

Woda i roztwory wodne

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO BIOLOGICZNO - CHEMICZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń Online 1. Autor: Iwona Zdunek 2. Grupa docelowa: uczniowie klas II gimnazjum 3. Liczba godzin: 2 4. Temat zajęć: Proszek do pieczenia po co dodajemy go do ciasta?. 5. Cele zajęć: Po udziale w zajęciach uczeń: wie z jakich składników złożony jest proszek do pieczenia; wie, że wodorowęglan sodu jest przykładem soli wykorzystywanej w życiu codziennym; wie w jakim celu dodaje się go do pieczonego ciasta; potrafi podać przykład innego produktu, którego można użyć w tym samym celu; 6. Metody i techniki pracy: prezentacja uczniowska, dyskusja, praca indywidualna uczniów, doświadczenia uczniowskie. 7. Materiały dydaktyczne: komputer połączony z siecią internetową. Odczynniki i sprzęt do doświadczeń: proszek do pieczenia, mąka, woda, mydło lub płyn do mycia naczyń, palnik, trójnóg, mała patelnia np. do naleśników. 8. Literatura: Encyklopedia, słownik chemiczny; 9. Przebieg zajęć: A. Wprowadzenie. 1. Czynności organizacyjne (sprawdzenie listy obecności, przedstawienie tematu zajęć i ich celu). 2. Zawiązanie rozmowy z uczniami przy użyciu pytań wprowadzających, np.: po co przygotowując ciasto dodajemy proszek do pieczenia? z czego składa się proszek do pieczenia, czy jest to jedna substancja chemiczna, czy mieszanina substancji?

B. Główna część zajęć. 1. Uczniowie szukają w dostępnych źródłach informacji (internet, encyklopedia, słownik chemiczny) odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczyciela w ciągu trwania zajęć. Nauczyciel prowadzi rozmowę z uczniami udzielając głosu poszczególnym osobom. Poniżej podano przykładowe pytania do uczniów. Czy proszek do pieczenia to jedna substancja, czy mieszanina substancji? Jest to mieszanina substancji. Jakie składniki wchodzą w skład proszku do pieczenia? W skład proszku do pieczenia wchodzić mogą substancje takie jak: wodorowęglan sodu, regulator kwasowości, wypełniacz substancja przeciw zbrylająca. Co może być regulatorem kwasowości? Słabe kwasy, sole o lekko kwaśnym odczynie, np.: mleczan sodowy (NaC 3 H 5 O 3 ), wodorowinian potasowy (KHC 4 H 4 O 6 ), kwaśny pirofosforan sodu (Na 2 H 2 P 2 O 7 ), siarczan glinowo-sodowy NaAl(SO 4 ) 2. Jakiej substancji używa się jako wypełniacza? Może to być skrobia. Który ze składników proszku do pieczenia decyduje o tym, że ciasto rośnie? Wodorowęglan sodu. Jak to się dzieje? Jest to skutek reakcji chemicznej: 2 NaHCO 3 Na 2 CO 3 + H 2 O + CO 2 Jakie właściwości mają poszczególne składniki proszku? Wodorowęglan sodu jest białą, krystaliczna, higroskopijna, substancja stała, w temperaturze powyżej 60 C ulegająca rozkładowi zgodnie z powyższym równaniem. Regulatory kwasowości neutralizują gorzkawy smak ciasta po upieczeniu. Skrobia zapobiega zbrylaniu się wodorowęglanu sodu. 2. Nauczyciel proponuje doświadczalne sprawdzenie właściwości proszku do pieczenia. Można podzielić uczniów na grupy, z których każda wykonuje wszystkie doświadczenia lub poszczególnym grupom przydzielić jedno doświadczenie do wykonania i omówienia.

Przykładowe doświadczenia: Doświadczenie 1. Cel doświadczenia: Badanie rozpuszczalności proszku do pieczenia w wodzie. Odczynniki: proszek do pieczenia i woda. Sprzęt: zlewka, bagietka. Do zlewki wlej 100 cm 3 wody. Następnie wsyp około pół łyżeczki proszku do pieczenia i zamieszaj bagietką. Obserwuj zawartość zlewki. Proszek do pieczenia nie rozpuszcza się w wodzie, ale miesza się z nią tworząc zawiesinę. Proszek do pieczenia nie rozpuszcza się w wodzie. Doświadczenie 2. Cel doświadczenia: Badanie zachowania się zawiesiny proszku do pieczenia w wodzie podczas ogrzewania. Odczynniki: proszek do pieczenia, woda, mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń. Sprzęt: zlewka, bagietka, palnik spirytusowy, trójnóg z siatką. Do zlewki wlej 100 cm 3 wody. Do wody dodaj kilka kropli mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń i wymieszaj zawartość naczynia. Następnie wsyp do zlewki około pół łyżeczki proszku do pieczenia i zamieszaj bagietką. Zawartość zlewki ogrzewaj nad palnikiem. Obserwuj zachodzące zmiany. Podczas ogrzewania mieszaniny wydziela się bezbarwny gaz, który powoduje powstawanie piany. Równanie zachodzącej reakcji: 2 NaHCO 3 Na 2 CO 3 + H 2 O + CO 2 Wodorowęglan sodu zawarty w proszku do pieczenia pod działaniem wysokiej temperatury rozkłada się z wydzieleniem tlenku węgla (IV).

Doświadczenie 3. Cel doświadczenia: Badanie zachowania się mieszaniny mąki, wody i proszku do pieczenia pod wpływem ogrzewania. Odczynniki: mąka, woda, proszek do pieczenia, łyżeczka oleju. Sprzęt: zlewka, patelnia, palnik spirytusowy, trójnóg z siatką. Do zlewki wlej 100 cm 3 wody. Do wody dodaj łyżkę mąki oraz szczyptę proszku do pieczenia i wymieszaj zawartość naczynia. Następnie rozgrzej olej na patelni i wylej na nią zawartość zlewki. Obserwuj zachodzące zmiany. Podczas ogrzewania ciasta powstaje bezbarwny gaz, który powoduje, że ciasto rośnie. Równanie zachodzącej reakcji: 2 NaHCO 3 Na 2 CO 3 + H 2 O + CO 2 Wodorowęglan sodu zawarty w proszku do pieczenia pod działaniem wysokiej temperatury rozkłada się z wydzieleniem tlenku węgla (IV). Wydzielający się gaz powoduje rośnięcie ciasta. 3. Po wykonaniu doświadczeń uczniowie pod nadzorem nauczyciela omawiają je podając obserwacje i wnioski. 4. Następnie uczniowie zastanawiają się, czy jest jakaś inna substancja, która może zastąpić proszek do pieczenia. Jest to soda węglan sodu. 5. Wodorowęglan sodu i węglan sodu to substancje zaliczane do soli. C. Podsumowanie zajęć. Przypomnienie składników proszku do pieczenia i ich roli w procesie pieczenia. 10. Spostrzeżenia po realizacji: Uczniowie zaciekawieni tematem chętnie szukają informacji na zadane tematy oraz ciekawie je prezentują. Najciekawsza dla nich jest jednak możliwość samodzielnego wykonania doświadczenia i dyskusja nad jego przebiegiem i wynikiem.

Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/proszek_do_pieczenia Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich. Czytelny podpis