Walizka na wakacje czy walizka uciekiniera?

Podobne dokumenty
EUROPEJSKA POLITYKA ROZWOJOWA A KRYZYS UCHODŹCZY. Jakub Banach Katedra Europeistyki SKN EUrope

Erasmus + Projekt Młody Europejczyk - Świadomy i bezpieczny obywatel świata. Zrozum problem uchodźców i konfliktów wojennych współczesnego świata

Kto puka do naszych drzwi?

Rozmawiajmy o uchodźcach. Klub Dobrej Rozmowy program edukacyjny dla szkół

13. DLACZEGO BASSEM MIESZKA TERAZ W LIBANIE?

Delegacje otrzymują w załączeniu dokument Komisji DEC 20/2016.

Opisy zdjęć do warsztatów. Pomoc Humanitarna.

Scenariusz lekcji: Kryzys uchodźczy dla uczniów i uczennic szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Jako najpoważniejszy powód współczesnej fali uchodźctwa wymienia się konflikty zbrojne w Syrii oraz w Iraku i w Afganistanie.

Zagadnienie kryzysu migracyjnego w Europie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP Departament Współpracy Rozwojowej Al. J. Ch. Szucha Warszawa

Geografia EDUKACJA GLOBALNA NA ZAJĘCIACH GEOGRAFII W SZKOLE PODSTAWOWEJ

ZAŁĄCZNIK KOMUNIKATU KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY EUROPEJSKIEJ, RADY I EUROPEJSKIEGO BANKU INWESTYCYJNEGO

Cel: prawidłowe wyjaśnienie wyrazu migracja, wyjaśnienie dlaczego ludzie migrują, zaangażowanie w dyskusję uczestników

CO, GDZIE, KIEDY I Z KIM JEM? NA CO I JAKI MAM WPŁYW?

Aktualna sytuacja humanitarno-migracyjna w Syrii

Kryzys imigracyjny jako nowe wyzwanie stojące przed UE

Społeczno-gospodarcze problemy Azji Centralnej i Kaukazu Południowego jako element kształcenia studentów i młodzieży

13. dlaczego bassem mieszka teraz w libanie?

MOJE NOWE ŻYCIE MIGRACJA I UCHODŹSTWO. SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Przebieg i organizacja kursu

Fizyczne, wirtualne,... - przemieszczanie się ludności, jako przyczyny pogłębienia się nierówności na świecie

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Materiał pomocniczy nr 1 1. Ekspert UNHCR

Ankieta. Instrukcja i Pytania Ankiety dla młodzieży.

Konflikty zbrojne na świecie

Międzynarodowa ochrona cudzoziemców i uchodźców

Scenariusz zajęd i materiały pomocnicze. Waga śmieci.

Lekcja szkoły sobotniej Kazanie Spotkania biblijne w kościele, w domu, podczas wyjazdów

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Rejestracja partnerstwa etwinning: przewodnik krok po kroku

ONZ dla młodych ludzi. Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie

Wstęp. Dane rodzica/opiekuna: Rodzic samotnie wychowujący. Dane dziecka: Część I. Władze lokalne

PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM W PRAKTYCE SZKOLNEJ. Zajęcia warsztatowe

Inclusion Europe na wybory europejskie 2019

Irak. fot. Tatiana Jachyra SYLLABUS MATERIAŁ DYDAKTYCZNY

wykorzystanie funduszy Unii Europejskiej w celu przejścia od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej na poziomie lokalnych społeczności

Biuletyn Instytutu Zachodniego

Poradnik dla rodziców Skuteczniej razem

Porównanie projektów Integracja dla samodzielności i Witamy w Warszawie w zakresie działań podejmowanych na rzecz cudzoziemców

Handel ludźmi a kryzysy migracyjny i uchodźczy na początku XXI wieku w regionie śródziemnomorskim, w Europie czy w Unii Europejskiej?

ROLA NAUCZYCIELA W KSZTAŁTOWANIU POSTAW UCZNIÓW. Kamila Ordowska

KOMUNIKAT KOMISJI. Zwiększone zaangażowanie na rzecz równości między kobietami i mężczyznami Karta Kobiet

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

Core Curriculum for English

B8-0488/2016 } B8-0489/2016 } B8-0490/2016 } B8-0491/2016 } B8-0492/2016 } B8-0493/2016 } RC1/Am. 2

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Lekcja przeznaczona dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych. rozumieć pojęcia: Szare Szeregi, zawiszacy, Harcerska Poczta Polowa;

Szefowa MSW: Działamy solidarnie i odpowiedzialnie

Obserwacja lekcji i analiza osiągnięć uczniów jako punkt odniesienia w zmianach amerykańskiej polityki ewaluacji pracy nauczycieli

Temat: Sztuka to przede wszystkim myślenie ( ) reagowanie na problemy społeczności - Oni Artura Żmijewskiego. Opracowanie: Katarzyna Zabłocka

ŚWIAT BEZ SUPERMARKETÓW? scenariusze zajęć

Woda cenne dobro czy prawo człowieka?

Ministerstwo Edukacji Narodowej otworzyło stronę internetową

National Educational Welfare Board. An Bord Náisiúnta Leasa Oideachais Nie pozwól dziecku zaprzepaścić (dobrego startu w dorosle zycie!

Finansowanie specjalnych potrzeb edukacyjnych w szkołach ogólnodotępnych

SZKOLENIE 1: Kształcenie osób dorosłych

PAH W SYRII. Liczba ludności (szacunkowo 2016) Odsetek osób poniżej 15 r.ż. (est.) 32.5% 1

III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie - PROCEDURY- A.2. Procedury dotyczące przyznawania indywidualnego nauczania.

Pełny talerz dla 10 miliardów jak wyżywić świat?

Poradnik dla rodziców. Skuteczniej razem Nowa ustawa wspierająca zaangażowanie rodziców w edukację dzieci

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z UCZNIAMI WOLSKICH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NA TEMAT PROBLEMÓW MŁODZIEŻY I KOMUNIKACJI

Ewaluacja wewnętrzna w Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Żółkiewce

czy warto Instrukcja dla nauczyciela: Przedmiot: Wiedza o społeczeństwie Realizowany zapis podstawy programowej: Cele ćwiczenia: S 57

Regulamin wyjazdów na obozy i zawody sportowe Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Marii Konopnickiej w Białymstoku

Międzykulturowa Wymiana Młodzieżowa:

FACTSHEET. Jak postrzegamy sytuację cywilów w konfliktach zbrojnych?

ZADANIA DLA ZESPOŁU UCZNIOWSKIEGO MODUŁ IX - ROZWIJANIE KOMPETENCJI I ZARZĄDZANIE TALENTAMI

Studnia dla Południa czyli szkoły na rzecz dostępu do wody na świecie. Konferencja Eko, czyli jak? Bydgoszcz, 14 listopada 2014 r.

Dariusz SZYMAŃSKI. Współpraca Unii Europejskiej w ramach pomocy humanitarnej i rozwojowej.

Uniwersytet dziecięcy jako laboratorium

MAŁA RADA BEZPIECZEŃSTWA Projekt Edukacyjny PSD w Plainfield, NJ

Godzina Czas Nazwa bloku Opis ćwiczenia Materiały 0:00-0:02 2 min Wprowadzenie

Rada Unii Europejskiej Bruksela, 3 marca 2017 r. (OR. en)

Przyszłość zaczyna się dziś. Ewa Krupa Prezes Zarządu

Geografia. Liceum klasa I, poziom podstawowy. IV Globalne problemy, cz. 2 (współpraca, konflikty) kwiecień

JAK POMÓC DZIECKU KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI

1) W jaki sposób rady samorządów uczniowskich szkół w mojej gminie dokumentują swoją działalność?

KWESTIONARIUSZ ANKIETY DLA UCZNIA GIMNAZJUM. Badania dotyczące rozwoju metodologii szacowania wskaźnika EWD. Nazwa szkoły:

Otwarta szkoła Szkoła zapewnia uczniom i uczennicom możliwość wyznawania różnorodnych wartości poglądów oraz obrony łamanych praw.

Pomagam mojemu dziecku wybrać szkołę i zawód

Co każdy dyrektor szkoły powinien wiedzieć o indywidualnym nauczaniu oraz indywidualnych zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych?

Fundacja Edukacji Europejskiej

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Oddolne projekty uczniów

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli,

Małgorzata Garkowska

Na wykonanie modułu zespoły powinny przeznaczyć nie więcej niż dwa tygodnie. Zapoznaj się razem z uczniami z treścią modułów.

Przemiana nauczycieli: W jaki sposób wspierać nauczycieli w pracy nad zmianą praktyki? dr John M. Fischer Uniwersytet Stanowy Bowling Green Ohio, USA

Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi Jan Paweł II

Wolontariusz - bohater naszych czasów

ŚWIAT BEZ GŁODU GALERIA ZDJĘĆ Z DZIAŁAŃ POLSKIEJ AKCJI HUMANITARNEJ NA UKRAINIE

Temat: Granice i mosty migracja. Część 2: Doświadczenie migracji Za każdą historią kryje się człowiek

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Organizacja informacji

ONZ dla młodych ludzi

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie

MŁODZIEŻ NA GIGANCIE

Transkrypt:

Holiday Bag or Get-Away Bag? P1 Image : Jonathan Hyams / Save the Children Walizka na wakacje czy walizka uciekiniera? Tematy: Obywatelstwo, Geografia, Etyka Cele: Zrozumienie, jaki wpływ na czyjeś życie miałaby ucieczka z kraju w desperackiej sytuacji. Wczucie się w sytuacje, w jakich znajdują się inni. Przygotowanie: Zapoznaj się z planem lekcji i z kontekstem we wprowadzeniu dla nauczyciela. Przygotuj dwie walizki i kilka rzeczy, które uczniowie mogą zapakować zarówno na wakacje, jak i uciekając z kraju. ALBO Wydrukuj dwie kopie zdjęcia walizki dla każdego ucznia. Podziel uczniów na małe grupy i upewnij się, że każda grupa ma papier i długopisy do pisania i rysowania. Czas: 30-45 min. Wiek: 6-12 lat

Holiday Bag or Get-Away Bag? P2 Ogólne uwagi dla nauczycieli dotyczące uczenia o kontrowersyjnych tematach Twoje dyskusje z uczniami w trakcie tej lekcji muszą być przeprowadzone z wrażliwością i z rozwagą w stosunku do środowisk i doświadczeń uczniów. Spraw, żeby klasa była dla twoich uczniów bezpiecznym miejscem, gdzie będą mogli podzielić się swoimi pomysłami, a nawet doświadczeniami. Niektórzy uczniowie mogą nie chcieć włączać się w pewne dyskusje i powinno to być uszanowane. Mogą ci się przydać następujące źródła informacji, jak podjąć kontrowersyjne tematy w klasie. Oxfam UK s guide to Teaching Controversial Issues http://www.oxfam.org.uk/education/teacher-support/tools-and-guides/controversial-issues The Historical Association s guide to Teaching Emotive and Controversial History http://globaldimension.org.uk/resources/item/1522 Wiele nauczycieli wykorzystują techniki z Philosophy for Children podczas rozmów z dziećmi o trudnych tematach. Więcej możesz przeczytać tu: http://globaldimension.org.uk/news/item/13650 Wprowadzenie nauczycieli w bieżące problemy dotyczące migracji Artykuł 28 Konwencji ONZ o prawach dziecka, zatwierdzony przez prawie wszystkie państwa świata głosi, że każde dziecko ma prawo do dobrej edukacji, a podstawowa edukacja powinna być darmowa dla wszystkich. Pomimo tego, według UNESCO, 124 miliony dzieci i młodych ludzi z całego świata nie może iść do szkoły, a 757 milionów dorosłych jest niepiśmiennych (dwie trzecie to kobiety 1 ) Taki stan rzeczy ma wiele przyczyn: ubóstwo, niesprawiedliwość i dyskryminacja spowodowana niepełnosprawnością, płcią, pochodzeniem etnicznym lub społecznym - to jedne z najbardziej powszechnych powodów. Jednakże wojny oraz długo trwające kryzysy i konflikty to również znaczący czynnik. Na świecie 34 miliony dzieci i młodych ludzi są dotknięte brutalnymi konfliktami i według UNICEF-u, w Syrii, Iraku, Jemenie, Libii, terytoriach palestyńskich, Sudanie, Jordanii, Libanie i Turcji, 13 milionów dzieci nie może chodzić do szkoły 2. Kryzysy i konflikty zmuszają ludzi do opuszczania domów, wsi i miast w poszukiwaniu schronienia na innych obszarach często poza granicami swojego państwa. W 2014 prawie 60 milionów ludzi na całym świecie szukało schronienia i ochrony przed przemocą, prześladowaniami i pogwałceniami praw człowieka. Połowę tej liczby stanowią osoby młodsze niż 18 lat 3. By chronić tych młodych ludzi, artykuł 22 z Konwencji w Genewie zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia pełnego i równego dostępu do edukacji, niezależnie od ich narodowości czy warunków pobytu. Niemniej jednak, to prawo często nie obejmuje uchodźców. Większość uchodźców pozostaje w swoim rodzimym regionie: według UNHCR 4 jest to częściowo spowodowane nadzieją na szybki powrót. Ponadto, bardzo ciężko jest zostawić swoje tereny i podróżować w bardziej odległe miejsca. Obecnie największą wysiedloną grupą są 4 miliony Syryjczyków, którzy opuścili swoje państwo. 95% z nich pozostało w krajach sąsiadujących z Syrią (2,2 mln w Turcji, 1,1 mln w Libanie,

Holiday Bag or Get-Away Bag? P3 633 tys w Jordanii). Kolejne 7,9 milionów Syryjczyków pozostało na terenie Syrii, ale opuściło rodzinne miasta 5. Są znani jako Wewnętrznie Przesiedleni (IDP). W obrębie Unii Europejskiej, najwięcej uchodźców przyjęły Niemcy 1 milion w 2015. Mimo, że wojna w Syrii i Syryjczycy uciekający przed konfliktem do Europy zdominowały aktualne wiadomości, również Afryka odnotowała ogromny wzrost liczby przesiedlonych ludzi zwłaszcza w wyniku konfliktu w Sudanie Południowym. Od czasu wybuchu konfliktu w 2013, 2,3 miliony ludzi opuściło swoje domy 6. 650 tysięcy z nich żyje teraz poza Sudanem Południowym. W dodatku, chroniczne konflikty na Wschodzie Demokratycznej Republiki Konga doprowadziły do ogromnej liczby wewnętrznie przesiedlonych i uchodźców, kierujących się do krajów sąsiadujących. Wykluczeni z edukacji i z życia Życie uchodźców jest bardzo ciężkie. Poszukując bezpieczeństwa muszą zostawić za sobą cały swój dobytek. Oprócz tego, ich trudne życia często uniemożliwiają im walkę o ich prawa człowieka włączając w to prawo do edukacji. W pięciu państwach, które przyjmują największą liczbę syryjskich uchodźców (Turcja, Liban, Jordania, Irak, Egipt), około 53 procent 8, lub 700,000 syryjskich dzieci nie może chodzić do szkoły 9 przez jeden z poniższych powodów: Ubóstwo Uchodźcy są bardzo zagrożeni ubóstwem. W wielu państwach jest im ciężko znaleźć pracę, ponieważ często nie mają pozwolenia na podejmowanie formalnych zawodów, więc polegają na nieformalnych pracach, żeby przetrwać. Ten typ pracy często nie oferuje wystarczającej ilości pieniędzy, by zaspokoić podstawowe potrzeby, takie jak spłacenie wynajmu odpowiedniego miejsca zamieszkania, czy zapewnienie podstawowych produktów żywnościowych dla rodziny. Sprawozdanie Agencji ONZ do Spraw Uchodźców (UNHCR) wykazuje, że w 2014 roku dwie trzecie syryjskich uchodźców poza obozami dla uchodźców w Jordanii żyło poniżej granicy ubóstwa, co w Jordanii jest określane jako 96 dolarów amerykańskich (USD) na miesiąc 10. Dla dzieci żyjących w takich warunkach możliwość edukacji jest niewielka. Jest to wynikiem częstego braku dostępu do darmowych placówek edukacyjnych, odpowiedniego wyposażenia i dobrze wyszkolonych nauczycieli. Często rodzice muszą zabrać swoje dzieci ze szkoły, ponieważ nie stać ich na czesne czy na koszty podróży, lub ponieważ dzieci muszą pracować i wnosić wkład do przychodu rodziny. Dzieci dotknięte niepełnosprawnością, albo te, które gorzej sobie radzą w normalnych okolicznościach, w szczególności mogą być zagrożone całkowitym wykluczeniem z edukacji. Dziecięca praca Ponieważ uchodźcom jest tak trudno znaleźć pracę, nieustannie spotykane są sytuacje, gdzie cała rodzina pracuje na wspólne utrzymanie, włączając w to nawet najmłodsze dzieci. Często zamiast chodzić do szkoły, dzieci te są zatrudniane w gospodarstwach domowych albo w rolnictwie. W ankiecie ONZ Kobiety, przeprowadzonej w 2013 roku, prawie połowa ankietowanych rodzin na uchodźstwie w krajach sąsiadujących z Syrią stwierdziła, że są częściowo lub całkowicie zależne od przychodu zapewnionego przez dziecko 11. W obozach uchodźców sprawa wygląda tak samo. Dla przykładu: trzynastoletni Ahmed nie chodzi do szkoły już przez 3 lata. W domu w Darze, Syrii, musiał rzucić szkołę, ponieważ wychodzenie z domu było zbyt niebezpieczne. Po jego pojawieniu się w jordańskim obozie uchodźczym w Za atari, Ahmed miał nadzieję na powrót do szkoły. Ale zamiast tego, żeby wesprzeć rodzinę, on i jego bracia muszą

Holiday Bag or Get-Away Bag? P4 pracować jako sprzedawcy papierosów przez 12 godzin dziennie 12. Wśród wszystkich syryjskich dzieci pracujących w rolnictwie w Jordanii, tylko 2,4 procent chodzi do szkoły 13. Wczesne małżeństwa Ubóstwo powoduje również wśród uchodźców wzrost liczby małżeństw nieletnich dziewcząt. W celu odciążenia finansowego rodzin, niektóre córki są wydawane za mąż w bardzo młodym wieku. To często ma bezpośredni wpływ na edukację dziewcząt. Jednym z powodów wczesnych małżeństw może być również chęć ochronienia córki przed przemocą seksualną w szkole i podczas drogi do szkoły. Brak wsparcia od społeczności międzynarodowej Sytuacja życiowa i edukacyjna uchodźców mogłaby być znacznie lepsza, gdyby społeczność międzynarodowa chciała zainwestować więcej w tę kryzysową sytuację. Cena zagwarantowania dla uchodźców prawa i dostępu do podstawowych usług w krajach otaczających Syrię jest ogromna. W 2015 środki pieniężne potrzebne do osiągnięcia 100% sfinansowania wynosiły 566 milionów USD lub 42% 14. Jeszcze bardziej dramatyczne jest przedstawienie środków niezbędnych UNHCR w Sudanie Południowym. Tylko 30% (544 milionów USD) finansowania zostało zapewnione przez społeczność międzynarodową 15. W Republice Środkowoafrykańskiej luka finansowa była jeszcze większa 76% 15. Referencje: 1. UNESCO Institute for Statistics, 2015, A growing number of children and adolescents are out of school as aid fails to meet the mark, S. 1 2. UNESCO Institute for Statistics, 2015, Fact Sheet No. 32, Adult and Youth Literacy, S. 1 3. UNICEF, 2015, Education under Fire, S. 3 4. UNHCR, 2015, Global Trends 2014, S. 3 5. UNHCR, 2015, Global Trends 2014, S. 2 6. UNHCR Statistical Online Population Database, United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), www.unhcr.org/statistics/population- database, Zugriff: 14.12.2015 7. ebd. 8. http://www.unhcr.org/5661ae0c6.html, Zugriff: 5.1.2015 9. UNICEF, 2015, Education Under Fire, p.13 10. UNHCR, 2014 Living in the Shadows, p.7 11. UN Women Inter-Agency Assessment 'Gender-based Violence and Child Protection Among Syrian Refugees in Jordan, With a Focus on Early Marriage ", 2013, p 35 12. ILO Rapid Assessment on Child Labour, Agricultural Sector in Jordan / Mafraq & Jordan Valley (Ghor) 13. UNHCR, 2015 UNHCR funding - Syria Situation Response 2015-8 December, for downloading on http:// data.unhcr.org/syrianrefugees/regional.php 14. UNHCR, South Sudan situation - Funding Update, 12/08/2015 15. UNHCR, Central African Republic Situation Update, 22.12.2015

Holiday Bag or Get-Away Bag? P5 Torba na wakacje czy torba uciekiniera? Cel: zrozumieć, jaki wpływ na czyjeś życie miałaby ucieczka w desperackiej sytuacji i utożsamienie się z warunkami, w jakich znajdują się inni. Wyobraźcie sobie, że jutro jedziecie na wakacje. Co byście spakowali? Gdzie jedziecie i co powinniście spakować w waszym wypadku? Macie 5 minut na spakowanie torby. Pracując w małych grupach, zapytaj uczniów, co spakowaliby do swojej torby, następnie poproś kilku z nich o wyjaśnienie grupie, co spakowali i dlaczego. Teraz wasza sytuacja się zmieniła. Wyobraźcie sobie, że jutro musicie uciec z domu. Nie wiecie, kiedy i czy w ogóle wrócicie. Zapakujcie walizkę z rzeczami, które byście zabrali. Pamiętajcie, macie tylko jedną walizkę i prawdopodobnie opuścicie swój kraj pieszo albo samochodem. Możliwe, że nie zawsze będziecie spać w domu nocą. Zastanówcie się przez 5-10 minut, co byście wzięli. Stwórz listę rzeczy, żeby podpowiedzieć dzieciom, jeśli to konieczne. Daj im szablony walizki i wytnij zdjęcia przydatnych przedmiotów z gazet i magazynów, które uczniowie będą mogli przylepić na swoje walizki. Poproś jednego lub kilku uczniów o wyjaśnienie, co wybrali i czemu. Mogą pracować w parach, małych grupach albo jako klasa, żeby odpowiedzieć. (Daj im 5 minut na przygotowanie odpowiedzi i poświęć 10 minut na dyskusję). Jaka jest różnica między torbą na wakacje a walizką uciekiniera? Czemu są one inaczej wyposażone? Za czym, czego nie włożylibyście do walizki uciekiniera, bardzo byście tęsknili? Niech twoi uczniowie pomyślą o swoich aktach urodzenia, świadectwach szkolnych i kartach szczepień. Przedyskutujcie, czemu są one ważne. Podsumuj lekcję dyskutując z klasą o tym, jaki wpływ na ich życie miałaby konieczność ucieczki jutro. Jak przez to wyglądałyby ich przyszłe życia? Co by się stało, gdyby nie mogli chodzić do szkoły przez dwa lata, nawet gdyby bardzo chcieli? (5 minut) Uczniowie mogą napisać do przedstawiciela ich lokalnych władz i powiedzieć, czemu Globalne Cele są tak ważne dla ich przyszłości oraz zapytać, jakie akcje władze podejmują w kierunku realizacji konkretnego Celu. Poproś uczniów o podsumowanie tego, czego się nauczyli o #GlobalnychCelach i o podzielenie się tym z World s Largest Lesson na Twitterze @worldslargestlesson lub na Facebooku. Podejmij działanie dla Globalnych Celów Jako nauczyciel jesteś w posiadaniu siły kierowania pozytywną energią uczniów i możesz pomóc im uwierzyć, że nie są bezsilni, że zmiana jest możliwa i że mogą ją napędzić. Działanie w tym momencie: Działanie głębsze zaangażowanie: W celu pogłębienia wiedzy i wpływu, uczniowie mogą również brać udział w projektach, skierowanych na realizację Celów w swoich lokalnych społecznościach. Odwiedź stronę Take Action : www.globalgoals.org/ worldslargestlesson i znajdź organizacje, źródła i programy lekcyjne, które pomogą ci zacząć.

Holiday Bag or Get-Away Bag? P6 GLOBALE BILD NGS MPAGNE t J :::::::----::;:: r :,

Holiday Bag or Get-Away Bag? P7 World s Largest Lesson to wspólny projekt edukacyjny mający na celu zachęcenie do nauczana o Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Ten plan lekcji został stworzony przez członków Globalnej Kampanii Edukacji w Niemczech i dziękujemy im za ich wsparcie.