Kolorowy lew KONSPEKT ZAJĘĆ. wsparcie całościowego rozwoju w oparciu o zabawy z kartką papieru. doświadczenia w obszarach rozwojowych:

Podobne dokumenty
STANDARDY I WSKAŹNIKI EDUKACYJNE 2018/2019r.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

DIAGNOZA PRZEDSZKOLNA 6-LATKA arkusz badania gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole KARTA DZIECKA

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Temat: Zabawy przy ruchu i rytmie projekt realizowany systemem Edukacji przez ruch Doroty Dziamskiej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Spacer po łące. Temat: Mieszkańcy łąki

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I (3-latki) CZERWIEC 2018 r.

Scenariusz 4. Realizacja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Wpisany przez Administrator czwartek, 07 października :26 - Poprawiony piątek, 12 sierpnia :17

czerwiec Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Katarzyna Małek, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: co ze sobą zabrać niezbędnik małego podróżnika

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

MÓW DZIECKU, ŻE JEST DOBRE, ŻE MOŻE, ŻE POTRAFI. Janusz Korczak

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Nasze zwierzaki Temat: Jak dbamy o zwierzęta domowe?

Dobra współpraca Nauczyciel - Rodzic. Woda życia zabawa z dziećmi i rodzicami. (Pedagogika zabawy zabawa wątkowa)

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Osiągnięcia dziecka kończących oddział przedszkolny w roku szkolnym 2017/2018

Przebieg zajęć. Drogowskazy -wskazówki. i uwagi o realizacji

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I (3-latki) MAJ 2018 r.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ LISTOPAD

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I (3-latki) LUTY 2018 r.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

3-6 lat edukacja przedszkolna. Temat : Jesień w lesie. Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (zależny od wieku

SCENARIUSZ LEKCJI KOREKCYJNO KOMPENSACYJNYCH DLA STÓP PŁASKICH I PŁASKO KOŚLAWYCH W KLASIE I

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ważymy. Co można kupić na wagę? Zagadnienia z podstawy programowej

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU BADAWCZEGO: KSIĄŻKA W GRUPIE SPRYTNE LISY LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2015 R.

Scenariusz zajęć nr 4

Skala Gotowości Edukacyjnej Pięciolatków (SGE-5) Arkusz Obserwacyjny

Moje muzeum. Spotkanie 16. fundacja. Realizator projektu:

Temat zajęć: Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne

Osiągnięcia dziecka kończących oddział przedszkolny w roku szkolnym 2018/2019

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki)

Scenariusz zajęć w klasie III

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 2

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Scenariusz zajęć. Metody: podająca, ekspresyjna, poszukująca, działań praktycznych, ekspresja plastyczna, muzyczna.

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I (3-latki) STYCZEŃ 2018 r.

Arkusz obserwacji cech rozwojowych dziecka 3- letniego (25-36 miesięcy)

Scenariusz zajęć nr 8

Obszary wymagań edukacyjnych klasy zerowej. zgłasza potrzeby fizjologiczne, samodzielnie wykonuje podstawowe czynności higieniczne;

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 1

WSPOMAGANIE DZIECKA W ROZWOJU INTELEKTUALNYM. A mowa B percepcja wzrokowa C percepcja słuchowa D myślenie E pamięć F uwaga G lateralizacja H wiedza

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

Scenariusz zajęć nr 5

GRY MATEMATYCZNE. Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb.

Temat tygodniowy: Na wsi. Temat dnia: Zabawy muzyczno-ruchowe. Doskonalenie: czytania globalnego, przeliczania, tworzenia i kontynuowania rytmów.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 5. Temat: Przezorny jak Tygrys.

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Kraina Dobrych Manier Temat: Zasady savoir-vivre u

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNO RUCHOWYCH

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Co robiły Muchomorki w miesiącu październiku?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZAMIERZNIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II. j. polski matematyka środowisko technika muzyka A,P.E,O

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Warszawskie legendy

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I (3-latki) KWIECIEŃ 2018 r.

Scenariusz nr 2 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Czy mój sześciolatek/siedmiolatek jest gotowy by przekroczyć próg szkoły, by stawić czoła nowym wyzwaniom? Czy będzie potrafił podporządkować się

Scenariusz zajęć wychowania fizycznego

Cenne informacje dla rodziców

I TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień pierwszy. Temat tygodnia: Pierwszy raz w przedszkolu.

w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

Edukacja przez ruch wg Doroty Dziamskiej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć dla 3-latków

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Kosmos Temat: Nasze Słońce

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Załączniki do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. (poz.356) FRAGMENTY

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI MAJ TYDZIEŃ I. W wiejskiej zagrodzie.

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Transkrypt:

Kolorowy lew KONSPEKT ZAJĘĆ Opracowane przez Dorotę Dziamską Cel ogólny zajęcia Cele operacyjne wsparcie całościowego rozwoju w oparciu o zabawy z kartką papieru doświadczenia w obszarach rozwojowych: Fizyczny obszar rozwoju dotyka, spaceruje, pląsa, biega, skrada się; stawia raz lewą, raz prawą stopę na kartce, wykonuje skłon, kreśli kreski i kontury; układa, przesuwa, wycina, konstruuje, przylepia. Emocjonalny obszar rozwoju cieszy się, śmieje, jest zaskoczone, niedowierza, odczuwa niepewność; wyraża radość poprzez wspólne formy przyjęte w przedszkolu i indywidualnie; wyraża zadowolenie, zachwyt. Społeczny obszar rozwoju czeka na swoją kolej, przyjmuje plan działania, wymienia się materiałami; pomaga i współdziała, respektuje plan działania; pracuje w parze i w grupie, wyraża podziękowanie za wspólną zabawę i pracę. Poznawczy obszar rozwoju przelicza, szacuje, klasyfikuje, porównuje; konstruuje obraz, wykorzystuje znaczenie pojęć: od do, prawa, lewa, bliżej, dalej; rozmawia, tworzy wypowiedzi na temat efektu swojego działania, nadaje znaczenie efektom swojego działania, zadaje pytania, wyjaśnia, słucha, podejmuje decyzje, czyta obraz. Metody wybrane techniki systemu Edukacja przez ruch Narzędzia, materiały papier pakowy tyle arkuszy, ile grup dzieci (czteroosobowych); kleje; kredki pastelowe kolorowe; białe kartki A4 dla każdego dziecka; taśma malarska; nożyczki dla każdego dziecka; pendrive z dodatkowymi materiałami 1

Planowane sytuacje edukacyjne: W sali przedszkolnej 1. Zabawa orientacyjno-porządkowa Wielki kot Dzieci biegają po całej sali, skaczą, pląsają w tzw. rozsypce. W tle skoczna muzyka [plik muzyczny nr 1]. Na podłodze leżą przylepione kartki A4 dla każdego dziecka. Na wyraźny sygnał nauczyciela dzieci wchodzą w rolę wielkiego kota: skradają się jak koty, zatrzymują się przy kartce, stawiają na niej stopę lewą, stopę prawą. Po kilkukrotnej powtórce zabawy dzieci stawiają stopę na kartce po raz ostatni i odrysowują jej ślad. 2. Badawcza zabawa konstrukcyjna Zamieniamy ślad w lwa Dzieci składają kartkę A4 na pół (złożenie na kształt książki) i przecinają kartkę w miejscu zgięcia. Bawią się tak powstałymi elementami. Przesuwają np. pół kartki ze śladem swojej pięty do kartki ze śladem pięty kolegi i porównują wielkości, nadają znaczenie powstałym obrazom, śmieją się, cieszą. 2

Nauczyciel zaprasza do zamiany śladu w lwa: Ćwiczenie grafomotoryczne przy wolnej muzyce [plik muzyczny nr 2] rytmiczne kreślenie kolorowych kresek od do. Konstrukcja głowy. Dzieci po wykreśleniu kresek odcinają narożniki kartki i samodzielnie rysują oczy lwa, nozdrza itd. Ćwiczenia konstrukcyjne z drugiej połowy kartki dzieci wycinają sam ślad po pięcie, tworząc ciało lwa. 3

Ćwiczenia kompozycyjne na dużym arkuszu papieru dzieci układają w grupach (czteroosobowych) głowy i ciała lwów, przyklejają ułożone elementy. 3. Zabawa interakcyjna z elementami ćwiczeń w rytmicznym mazaniu Dzieci skaczą, pląsają po całej sali w rytm skocznej melodii [plik muzyczny nr 1]. Na wyraźny znak nauczyciela, np. wypowiedzenie słów Kto złapie lwa, oczywiście ja, dzieci mażą kredką pastelową ciała lwów, przy czym każdy maże po każdym ciele. Mazanie i pląsy po całej sali przeplatają się, nauczyciel za każdym razem przerywa pląsy, powtarzając słowa Kto złapie lwa, oczywiście ja będące sygnałem do ponownego mazania. 4

4. Rozmowa kierowana Czy nasze lwy są kompletne? Co możemy jeszcze poprawić, zrobić, dorysować? Gdzie naprawdę żyją lwy? Wypowiedzi dzieci. Ustalanie planu działania, co potrzebujemy na obrazie i w jakiej kolejności to zrobimy: sawanna (rytmiczne kreski robimy razem), krzaki, roślinność (łuki, kolorowanie łuków robimy razem), ogon, pazury (każdy zrobi sam przy swoim lwie). 5. Zabawa interakcyjna z elementami ćwiczeń w rytmicznym rysowaniu długich kresek przy skocznej melodii [plik muzyczny nr 1]. Dzieci chodzą wokół stołu i na karcie pracy z lwami w dowolnym miejscu stawiają długie kreski zielonymi kredkami. Po wykreśleniu kresek, także swobodnie chodząc, rysują na kreskach łuk i kolorują jego wnętrze, tworząc liść. 6. Ćwiczenia w rysowaniu Dzieci dorysowują szczegóły, detale swoim lwom. 7. Prezentacja kart pracy zabawy dzieci. Swobodne rozmowy 8. Ćwiczenia gratulacji i podziękowania za wspólną zabawę 5