Gimnazjum. sala wyposażona w rzutnik multimedialny, ekran i komputer lub odtwarzacz multimedialny,



Podobne dokumenty
PAŃSTWOWA RADA OCHRONY PRZYRODY THE STATE COUNCIL FOR NATURE CONSERVATION CONSEIL NATIONAL POUR LA PROTECTION DE LA NATURE

Polityka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wobec inwestycji infrastrukturalnych

Wilk w Polsce: sytuacja gatunku i strategia ochrony

Znaczenie monitoringu populacji ssaków kopytnych w ochronie dużych drapieżników

NA TROPACH LEŚNYCH ZWIERZĄT

Kto puka do naszych drzwi?

Jak to z żubrami bywa ochrona żubra w ramach sieci Natura 2000

Projekt Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej korytarze migracyjne

ZARZĄDZENIE REGIONALNEGO DYREKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA w GORZOWIE WIELKOPOLSKIM. z dnia 2015 r.

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

Inwentaryzacja i monitoring populacji wilka w województwie zachodnio-pomorskim. Borowik T., Jędrzejewski W., Nowak S.

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Restytucja gatunku na przykładzie żubra zajęcia w ogrodzie zoologicznym

Minimalizacja oddziaływania linii kolejowych na dziko żyjące zwierzęta

Scenariusz 17. Gimnazjum. temat: Chrońmy wydrę. autor: Karolina Dobrowolska. Cele ogólne: Cele operacyjne:

Wilk podstawy biologii i problemy ochrony

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Założenia i efekty projektu Ochrona gatunkowa rysia, wilka i niedźwiedzia w Polsce Stefan Jakimiuk, Natalia Kryt WWF Polska Warszawa, 1.10.

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Krajowa strategia ochrony wilka Canis lupus warunkująca trwałość populacji gatunku w Polsce

PAŃSTWOWA RADA OCHRONY PRZYRODY

Opinia w sprawie Strategii ochrony i gospodarowania populacją wilka w województwie podkarpackim

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

Małgorzata Miłosz Włodzimierz Jędrzejewski

Zostań młodym ekologiem

Najlepsze praktyki w zakresie ochrony wilka, niedźwiedzia i rysia

Rozwój osadnictwa na świecie

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

DYREKTYWA RADY 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory

Gatunki konfliktogenne na styku łowiectwa i ochrony przyrody

STATUS PRAWNY WILKA Departament Ochrony Przyrody Stary Sękocin,

Wilki w Bieszczadach. Wilki w Bieszczadach 1

Seminarium Planowanie przestrzenne a ochrona ciągłości ekologicznej w północno-wschodniej Polsce" Białowieża, 7-8 kwietnia 2011 roku

ZDROWIE NA TALERZU KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA SZKÓŁ AKTYWNA SZKOŁA AKTYWNY UCZEŃ

Karta pracy nr 15 Obliczanie stopy bezrobocia

1354 Niedźwiedź Ursus arctos

Atlas ryb, podręcznik biologii ryb, mapa świata i Europy, mapa Polski z oznaczonymi zaporami na rzekach.

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Best for Biodiversity

Ekologiczne i techniczne uwarunkowania wykorzystania przejść przez wybrane grupy zwierząt

Stan populacji wilka (Canis lupus) w Polsce

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Dokąd truchta nocą wilk? autor: Joanna Reszka. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Sytuacja Miejsce obserwacji wilków Wygląd i zachowanie wilka Zalecane działanie

Zagrożenia dla korytarzy ekologicznych w Polsce

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Ocena obecnego systemu ochrony gatunku i koncepcje zarządzania populacją bobra w Polsce

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 2. Zespół dydaktyczny

Gospodarka łowiecka i pasterska a ochrona wilka i rysia w Bieszczadach

ŻUBR W BIESZCZADACH JAKO PRZYKŁAD UDANEJ RESTYTUCJI

NA TROPIE, CZYLI ROZWIĄZANIA DLA NATURY I CZŁOWIEKA

Ekoportal.eu - ochrona środowiska ekologia ochrona przyrody recykling biopaliwa GMO odpady Natura 2000 a polski system ochrony przyrody

Dyspersja wybranych gatunków dużych ssaków RYŚ, WILK i ŁOŚ uwarunkowania środowiskowe i behawioralne

SSAKI. projekt Planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Ostoja Knyszyńska PLH FPP Consulting

A. Zawartość planu ochrony dla parku narodowego i obszaru Natura Porównanie zawartości obu planów.

Konspekt lekcji z przyrody dla klasy V Krajobraz Polski powtórzenie wiadomości autor: Jarosław Garbowski 1. Konspekt lekcji

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska ul. Erazma Ciołka 13, Warszawa (

Żółw błotny (Emys orbicularis) w Polsce północno-wschodniej

Jaki utwór nazywamy bajką?

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA 1) z dnia 13 kwietnia 2010 r.

Ile zjadają duże drapieżniki?

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

Ekosystemy do usług!

Nowe zasady ochrony gatunkowej grzybów - założenia merytoryczne i prawne. Andrzej Kepel

PRZYGOTOWANO W RAMACH KAMPANII

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

Natura 2000 europejska ostoja różnorodności biologicznej

Pilotażowy monitoring wilka i rysia w Polsce realizowany w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska

Optymalny model postępowania przy ustalaniu lokalizacji przejść dla zwierząt

Wpływ zabiegów hodowlanych i ochronnych na bioróżnorodność w ekosystemach leśnych na obszarach chronionych i gospodarczych

JAK POSTĘPOWAĆ, ABY POGODZIĆ OCHRONĘ NAJCENNIEJSZYCH WALORÓW PRZYRODNICZYCH Z ROZWOJEM INFRASTRUKTURY DROGOWEJ?

Analiza wyników ankiety

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Szkoła podstawowa - klasa 6

DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Plan metodyczny lekcji

NATURA 2000 STANDARDOWY FORMULARZ DANYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Moduł III - Substancje psychoaktywne Alkohol Autor scenariusza: Agnieszka Czerkawska

SCENARIUSZLEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO (dla IV etapu edukacyjnego)

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Strategia ochrony żubra w Puszczy Knyszyńskiej na terenach PGL Lasy Państwowe

UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH NA PŁASZCZYŹNIE

Wilki Puszczy Knyszyńskiej

Gmina: Chocz (n. Chocz, Olesiec Nowy, Olesiec Stary) Celem inwestycji jest budowa obwodnicy miasta Chocz w ciągu drogi wojewódzkiej nr 442

Zielona infrastruktura w Polsce. Anna Liro Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Zwierzęta i drogi. Ochrona zwierząt przy drogach szybkiego ruchu w Polsce

SPORZĄDZENIE PROJEKTU PLANU OCHRONY DLA CHOJNOWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Transkrypt:

Scenariusz 18 autor: Karolina Dobrowolska temat: Ochrona wilka w Polsce. Cele ogólne: zapoznanie z formami ochrony gatunków, zapoznanie z problemami ochrony wilka w Polsce, wskazanie sposobów i możliwości ochrony wilka. Cele operacyjne: Gimnazjum Uczeń potrafi: wyjaśnić, dlaczego wilk jest gatunkiem zagrożonym, zidentyfikować problemy związane z ochroną wilka, odróżnić fakty dotyczące problemów powodowanych przez wilki od fałszywych opinii na ich temat. Miejsce: sala wyposażona w rzutnik multimedialny, ekran i komputer lub odtwarzacz multimedialny, Formy pracy: indywidualna, w parach, grupowa, zbiorowa. Metody pracy: pogadanka, praca z tekstem, praca z kartami pracy, gry dydaktyczne. Wiek uczestników: 13-16 lat. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: 45 minut (1 godzina lekcyjna). Optymalna liczba uczestników: 25-30 osób (klasa). Materiały i środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, część - Wilk, karta pracy nr 1 - Co wpływa na rozmieszczenie wilka?, karta pracy nr 2 - Pomóżmy wilkom, karta pracy nr 3 - Cała prawda o wilku, karta pracy nr 4 - Wilcze puzzle, plansza z fotografią wilka do Wilczych puzzli, tablica korkowa i kilka pinezek lub niebrudzący materiał plastyczny do mocowania. Czynności przygotowawcze nauczyciela: 1. Przygotuj i przejrzyj prezentację multimedialną w części dotyczącej wilka. Zwróć uwagę na fragmenty dotyczące problemów ochrony wilka. 2. Przygotuj kartę pracy nr 1 - Co wpływa na rozmieszczenie wilka dla każdej pary uczniów. 3. Kartę pracy nr 2 - Pomóżmy wilkom skopiuj dla każdego ucznia. Z kart pracy odetnij dolną część zaznaczoną linią przerywaną.

Gimnazjum 4. Kartę pracy nr 3 - Cała prawda o wilku skopiuj dla każdego ucznia. 5. Kartę pracy nr 4 - Wilcze puzzle przygotuj w ilości odpowiadającej liczbie grup. 6. Przygotuj planszę z fotografią wilka i potnij ją na kawałki wzdłuż narysowanych linii. Możesz przed pocięciem przykleić planszę na tekturę, aby była sztywniejsza. Przygotuj tablicę korkową i odpowiednią ilość pinezek lub materiał plastyczny do mocowania puzzli na tablicy. 7. Na lekcji poprzedzającej, w ramach pracy domowej, poproś uczniów o samodzielne przygotowanie definicji pojęć: ochrona gatunkowa, Polska Czerwona Księga Zwierząt, Czerwona lista. Możesz też poprosić chętnych uczniów o wyszukanie (np. w bibliotece lub Internecie) i przygotowanie na lekcję mapy obszarów chronionych w Polsce. Przebieg zajęć: A. Wprowadzenie. 1. Podaj temat zajęć Ochrona wilka w Polsce. 2. Poproś uczniów o przedstawienie wyszukanych informacji definicji pojęć: ochrona gatunkowa, Polska Czerwona Księga Zwierząt, Czerwona lista. Zapytaj, jakie znają gatunki zwierząt podlegające ochronie w Polsce. 3. Poprowadź krótką rozmowę na temat ochrony wilka w Polsce. Zapytaj, czy wilki powodują szkody dla człowieka? (Prawdopodobna odpowiedź zabijają owce, są groźne dla ludzi). Zapytaj uczniów, gdzie według nich bytują wilki i czy jest ich w Polsce dużo? Czy mamy realną szansę napotkać wilka na spacerze w lesie? 4. Przeczytaj na głos (lub poproś jednego z uczniów o głośne odczytanie) tekstu - Wilk drapieżnik czy ofiara (tekst znajduje się poniżej). 5. Odtwórz fragment prezentacji multimedialnej dotyczącej wilka. Zwróć szczególną uwagę uczniów na fragmenty dotyczące ochrony wilka. Wilk drapieżnik czy ofiara? W skali kontynentu europejskiego wilk należy do gatunków o bardzo niskiej liczebności i jest zagrożony wymarciem. Znaczny spadek liczebności wilka związany jest przede wszystkim z przemianami środowiskowymi, nadmiernym odstrzałem i prześladowaniem ze strony człowieka. Likwidacja dużych kompleksów leśnych i fragmentacja (czyli podział na mniejsze, izolowane części) obszaru występowania wilka to główne przemiany środowiskowe mające wpływ na populację wilka w Europie. Budowa miast i osiedli ludzkich oraz rozwój szlaków komunikacyjnych ograniczają przestrzeń życiową wilka i przyczyniają się do ginięcia gatunku, a bariery migracyjne powodują izolację lokalnych populacji. Jako drapieżnik, wilk w naturalny sposób reguluje liczebność i stan zdrowotny populacji swoich ofiar i tym samym spełnia ważną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej w środowisku przyrodniczym. Polska leży na zachodnim skraju ciągłej, kontynentalnej populacji wilka, a ze względu na swoje położenie geograficzne stanowi łącznik pomiędzy obszarami leśnymi wschodniej Europy, gdzie występują liczne populacje wilka, a kompleksami leśnymi zachodniej Europy, gdzie wilki są niemal wytępione. Wilk na obszarze naszego kraju jest gatunkiem zagrożonym, wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Jednak dopiero w 1998 r. starania naukowców, przyrodników i organów państwowych odpowiedzialnych za ochronę krajowych zasobów przyrodniczych, zaowocowały objęciem wilka ochroną gatunkową w całym kraju. Obecnie wilki występują głównie w północno-wschodniej, wschodniej i południowej (całe Karpaty) części Polski. Kompleksy leśne zachodniej i centralnej Polski zasiedlone są zaledwie przez kilka odizolowanych watah lub przez pojedyncze, zwykle migrujące osobniki. Sytuacja i rozmieszczenie watah zmienia się z roku na rok, choć obserwowane są przypadki stałego osiedlania się wilków na obszarach, gdzie od wielu lat ich nie stwierdzano, np. w Borach Dolnośląskich, Puszczy Bydgoskiej, Lasach Wałeckich i Puszczy Rzepińskiej. Liczebność wilka szacowana jest wg danych z roku 2006 na około 650-700 osobników. Większość polskiej populacji wilka zamieszkuje lasy gospodarcze, niewielki tylko procent bytuje na terenach chronionych. Minimalny areał występowania pojedynczej grupy rodzinnej wilka to ok. 100 km 2, natomiast przeciętne terytorium grupy rodzinnej wilka wynosi ok. 250 km 2. Na 23 parki narodowe w Polsce 10 ma powierzchnię powyżej 100 km 2 a zaledwie 3 parki maja powierzchnię przekraczającą 250 km 2. Do podstawowych zagrożeń utrzymania i rozwoju populacji wilka w Polsce należą: Konflikty z rolnikami na skutek zabijania przez wilki zwierząt gospodarskich. W Polsce wilki zabijają rocznie ok. 500 zwierząt gospodarskich, głównie owiec (w górach) i krów (na nizinach). Tylko nieliczne watahy powodują duże szkody, zabijając większą liczbę zwierząt gospodarskich. Wpisanie gatunku na listę zwierząt łownych. 2 18. Ochrona wilka w Polsce

Gimnazjum Kłusownictwo (nielegalne odstrzały i wnyki zastawiane na sarny i dziki). Kłusownictwo jest ważną przyczyną śmiertelności wilków w Polsce. Największym zagrożeniem dla wilków w całej Polsce jest ich nielegalne zabijanie z broni palnej, szczególnie w zachodniej Polsce i Bieszczadach. Wzrost penetracji lasów przez ludzi i rozwój turystyki w miejscach szczególnie ważnych dla bytowania i rozrodu wilków. Odstrzeliwanie zbyt dużej ilości ssaków kopytnych (potencjalnej ofiary wilka) na terenach występowania wilka. Aby skutecznie chronić wilka w Polsce konieczne jest podejmowanie wielokierunkowych działań, takich jak: ochrona miejsc rozrodu poprzez utworzenie stref ochronnych i ograniczanie turystyki w miejscach ważnych dla bytowania i rozrodu wilków, wyznaczanie i ochrona sieci korytarzy migracyjnych oraz tworzenie odpowiedniej liczby przejść dla zwierząt przez większe drogi i autostrady, przeciwdziałanie konfliktom wywoływanym atakami wilków na zwierzęta gospodarskie poprzez m.in.: promowanie właściwych zabezpieczeń stad przed napaścią wilków (np. korzystania z psów pasterskich), edukację hodowców, system odszkodowań za szkody spowodowane przez wilki, walka z kłusownictwem. Edukacja ekologiczna społeczeństwa. Szczególnym adresatem działań edukacyjnych są hodowcy bydła i owiec, rolnicy, leśnicy i myśliwi. Dużym problemem jest negatywny stosunek społeczeństwa do wilka, dlatego warto podejmować działania nakierowane na szerzenie rzetelnej wiedzy na temat wilka i zmianę sposobu postrzegania tego drapieżnika. B. Ćwiczenia. 1. Co wpływa na rozmieszczenie wilka w Polsce? Ćwiczenie ma na celu zwrócenie uwagi na czynniki kształtujące rozmieszczenie wilków w Polsce. Jednym z takich czynników jest stopień urbanizacji (rozwoju miast). Osady ludzkie i drogi stanowią istotne bariery komunikacyjne dla wilków. Na bardziej zurbanizowanych terenach środowisko jest mocniej przekształcone, a kompleksy leśne porozrywane, co ogranicza przestrzeń życiową wilka. Rozdaj karty pracy nr 1 - Co wpływa na rozmieszczenie wilka w Polsce, po jednej karcie dla ucznia lub pary uczniów. Zadanie polega na przeanalizowaniu mapki pokazującej stopień urbanizacji w Polsce i mapki z rozmieszczeniem wilka. Po analizie i porównaniu mapek uczniowie powinni sformułować następujące wnioski: - stopień urbanizacji danego terenu jest istotnym czynnikiem wpływającym na występowanie wilka, - populacje wilków występują zwykle na terenach słabo i najsłabiej zurbanizowanych. Jeżeli na poprzedniej lekcji prosiłeś kilku uczniów o przygotowanie mapki z rozmieszczeniem obszarów chronionych w Polsce, poproś teraz uczniów o porównanie tych map i sformułowanie wniosku (jedynie niewielki procent wilczych populacji żyje na terenach chronionych w Polsce). 2. Pomóżmy wilkom! To ćwiczenie ma na celu zapoznanie uczniów z problemami związanymi z ochroną wilka i działaniami, jakie należy podejmować, aby tym problemom przeciwdziałać. Rozdaj karty pracy nr 2 - Pomóżmy wilkom (bez odciętych części dolnych) każdemu uczniowi lub parze uczniów. Poproś uczniów, aby odczytali z karty wilcze problemy a następnie, aby zastanowili się, co można zrobić, by im przeciwdziałać. Swoje propozycje rozwiązań uczniowie wpisują do tabeli, odpowiednio do numeru wilczego kłopotu. Teraz rozdaj uczniom odcięte wcześniej dolne części karty. Poproś uczniów, aby dopasowali podane rozwiązania do wymienionych wcześniej problemów wilczych kłopotów. Czy zgadzają się one z propozycjami uczniów? Przedyskutuj z uczniami ewentualne różnice. 3. Cała prawda o wilku. Rozdaj uczniom skopiowane karty pracy nr 3 - Cała prawda o wilku. Głośno odczytuj stwierdzenia. Zadaniem uczniów jest rozpoznanie, które zdanie jest prawdziwe, a które fałszywe i wpisanie symbolu P lub F obok zdania. Po przeczytaniu wszystkich twierdzeń i zaznaczeniu przez uczniów odpowiednich symboli na kartach pracy odczytaj na głos odpowiedzi tak, aby każdy uczeń mógł sprawdzić czy prawidłowo zaklasyfikował zdanie. 1. Wilki często atakują ludzi. (P/F) Fałsz. W Europie ataki zdrowych wilków na człowieka zdarzają się niezwykle rzadko - w ostatnich 50 latach zanotowano 4 wiarygodne doniesienia na ten temat. 18. Ochrona wilka w Polsce 3

Gimnazjum 2. Wilki często zabijają młode, chore lub stare i osłabione zwierzęta. (P/F) Prawda. Wilki zwykle atakują te osobniki, które są dla nich najłatwiejszymi ofiarami. Jako drapieżniki w naturalny sposób regulują liczebność populacji ofiar. 3. Wilk jest w Polsce gatunkiem powszechnie występującym. (P/F) Fałsz. Wilk jest gatunkiem rzadkim, wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt i wymagającym ochrony. Wilki najliczniej występują w Karpatach i na północnym wschodzie kraju. 4. Występowanie wilków ogranicza się do środowiska nietkniętego przez człowieka. (P/F) Fałsz. Wilki występują głównie na terenach nietkniętych przez człowieka oraz kompleksach leśnych i w lasach gospodarczych, ale pojawiają się także w krajobrazach wiejskich, a nawet miejskich. 5. Zdarza się, że wilki powodują straty wśród zwierząt gospodarskich. (P/F) Prawda. Wilki zabijają w Polsce około 500 sztuk zwierząt gospodarskich, głównie owiec i krów. Przeciwdziałać napaściom ze strony wilków można poprzez odpowiednie zabezpieczanie stad. 6. Większość wilczych watah specjalizuje się w napadaniu na zwierzęta gospodarskie. (P/F) Fałsz. Większość watah nie powoduje żadnych strat, inne powodują straty sporadycznie, a jedynie nieliczne powodują duże szkody. Wg danych z 2002 r. w Polsce 15 % watah spowodowało 80 % szkód (źródło: Opinia Komisji Ochrony Zwierząt i Ogrodów Zoologicznych Państwowej Rady Ochrony Przyrody dotycząca wniosku Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego o ustanowienie derogacji na łowieckie pozyskanie wilka Canis lupus z dnia 24 lipca 2006r., http:// mobi.mos.gov.pl/g2/big/2009_03/c1a3d0b9af0bb16834f5315aa93c1198.pdf ). 7. Przez Polskę przebiegają szlaki migracji wilków. (P/F) Prawda. Mimo, iż rzadko są zauważane, wilki migrują zarówno poprzez Polskę, jak i wewnątrz jej terytorium. Polska stanowi łącznik pomiędzy obszarami leśnymi wschodniej Europy a kompleksami leśnymi Europy zachodniej. Wilcze puzzle - gra. Przygotuj tablicę korkową i pinezki lub materiał plastyczny do mocowania puzzli na zwykłej tablicy oraz wycięte wcześniej puzzle. Rozdaj karty pracy nr 4 - Wilcze puzzle po jednej na grupę. Optymalna wielkość grupy to 3-4 osoby. Odczytaj na głos pierwsze pytanie. Grupy naradzają się i zgłaszają do odpowiedzi. Przedstawiciel grupy, która pierwsza zgłosi się i udzieli prawidłowej odpowiedzi, podchodzi do stołu, wybiera fragment puzzli z numerem pytania, na które prawidłowo odpowiedziała jego grupa i umieszcza fragment na tablicy. Jeśli odpowiedź będzie błędna, szansę ma kolejna grupa (decyduje pierwszeństwo zgłoszenia). Kontynuuj grę do momentu, aż cały obrazek zostanie ułożony. Wygrywa grupa, która odpowie prawidłowo na najwięcej pytań i ułoży najwięcej puzzli. 1. Jaka jest przeciętna wielkość terytorium wilczej watahy? Przeciętna wielkość terytorium wynosi około 250 km 2. 2. Od kiedy wilk jest w Polsce objęty ochroną gatunkową? Od roku 1998 wilk ma w Polsce status gatunku chronionego. 3. Na ile osobników szacowana jest aktualna liczebność wilka w Polsce? Aktualną liczebność wilka szacuje się na około 600 700 osobników. 4. W których regionach Polski wilki są najliczniejsze? Wilki występują głównie w Karpatach, Polsce północno-wschodniej i wschodniej. 5. Czy wilk jest gatunkiem zagrożonym? W Polsce wilk jest gatunkiem zagrożonym, wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. 6. Wymień, co najmniej, dwa czynniki zagrażające naszym wilkom. Między innymi: konflikty z hodowcami zwierząt, kłusownictwo, fragmentacja siedlisk (podział siedlisk na mniejsze, odizolowane od siebie części), penetrowanie przez ludzi miejsc bytowania i rozrodu wilków. 7. W jaki sposób można ułatwić wilkom swobodną migrację? Poprzez tworzenie sieci korytarzy ekologicznych oraz budowę przejść dla zwierząt przez drogi. 8. W jaki sposób można chronić stada zwierząt hodowlanych przed napaścią wilków? Przez odpowiednie zabezpieczenie stad. Dobrą metoda jest na przykład korzystanie z psów pasterskich. Zakończenie: 1. Poproś uczniów o krótkie przedstawienie problemów naszych wilków i sposobów przeciwdziałania tym problemom. 2. Zadaj uczniom pracę domową - poproś o zrobienie i spisanie krótkiego wywiadu na temat wilków wśród domowników lub wśród kolegów i koleżanek. Na następnej lekcji poproś o odczytanie wywiadów. Czy w wypowiedziach pojawiają się negatywne lub nieuzasadnione opinie? Zapytaj uczniów, co możemy zrobić, aby tę sytuację zmienić. 4 18. Ochrona wilka w Polsce

Gimnazjum Słowniczek trudniejszych pojęć: Bariery migracyjne: naturalne lub spowodowane przez człowieka (antropogeniczne) przeszkody na drodze migracji gatunków. Korytarz ekologiczny (migracyjny): obszar naturalnej roślinności (np. leśny lub podmokły) przebiegający pomiędzy płatami siedlisk, umożliwiający migrację zwierząt, roślin lub grzybów. Migracja: przemieszczanie się (wędrówka) osobników lub całych populacji. Ochrona gatunkowa: jedna z form prawnej ochrony przyrody. Gatunków zwierząt podlegających ochronie nie wolno m.in. zabijać, chwytać, płoszyć ani niszczyć ich siedlisk i ostoi. Populacja: zespół osobników jednego gatunku, zasiedlających pewien obszar, pomiędzy którymi możliwa jest wymiana genów. Polska Czerwona Księga Zwierząt rejestr zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt w Polsce. Wataha: grupa rodzinna wilków, składająca się z rodziców, szczeniąt, zeszłorocznych szczeniąt (piastunów) i dwuletnich wilków przed opuszczeniem watahy. Wybrane pozycje z literatury: 1. A. Bereszyński, Wilk (Canis lupus Linnaeus, 1758) w Polsce i jego ochrona,wydawnictwo Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego, Poznań 2003. 2. Wilki. Przewodnik po wystawie Wilki na Łużycach w Erlichtfof Rietschen oraz po międzynarodowej wystawie wędrownej Wilki, Staatliches Museum fűr Naturkunde Goerlitz 2007. 3. http://www.polskiwilk.org.pl/ 4. http://wilki.most.org.pl 18. Ochrona wilka w Polsce 5

Ochrona wilka w Polsce - karta pracy nr 1 Co wpływa na rozmieszczenie wilka w Polsce? Przeanalizuj poniższe mapy dotyczące stopnia urbanizacji kraju oraz występowania wilka w Polsce. mapa za: www.wiking.edu.pl/article.php?id=269 Jak sądzisz, czy stopień urbanizacji danego terenu ma wpływ na populację wilka? Dlaczego? Sformułuj i zapisz swoje spostrzeżenia...................

Ochrona wilka w Polsce - karta pracy nr 2 Pomóżmy wilkom! Wilcze kłopoty 1. Konflikty z rolnikami zabijanie przez wilki zwierząt hodowlanych. 2. Nielegalne zabijanie wilków. 3. Zbyt duża redukcja ssaków kopytnych - bazy pokarmowej wilka. 4. Penetrowanie przez ludzi miejsc ważnych dla wilków. 5. Fragmentacja obszarów występowania wilków budowa nowych dróg i osad ludzkich. Wilczy kłopot działanie 1 2 3 4 5 Twoje propozycje Działania ochronne Działania ochronne A. Tworzenie stref ochronnych w miejscach przebywania i rozrodu wilków. B. Wyznaczanie korytarzy ekologicznych, które umożliwiają wilkom swobodną migrację, tworzenie bezpiecznych przejść przez drogi. C. Walka z kłusownictwem. D. Edukacja hodowców zwierząt gospodarskich. E. Zmniejszenie ilości odstrzeliwanych ssaków kopytnych.

Ochrona wilka w Polsce - karta pracy nr 3 Cała prawda o wilku Zaznacz, które z poniższych stwierdzeń są prawdziwe (P), a które fałszywe (F). 1. Wilki często atakują ludzi. P F 2. Wilki często zabijają młode, chore lub stare i osłabione zwierzęta. P F 3. Wilk jest w Polsce gatunkiem powszechnie występującym. P F 4. Występowanie wilków ogranicza się do środowiska nietkniętego przez człowieka. P F 5. Zdarza się, że wilki powodują straty wśród zwierząt gospodarskich. P F 6. Większość wilczych watah specjalizuje się w napadaniu na zwierzęta gospodarskie. P F 7. Przez Polskę przebiegają szlaki migracji wilków. P F

Ochrona wilka w Polsce - karta pracy nr 4 Wilcze puzzle 1. Jaka jest przeciętna wielkość terytorium wilczej watahy? 2. Od kiedy wilk jest w Polsce objęty ochroną gatunkową? 3. Na ile osobników szacowana jest aktualna liczebność wilka w Polsce? 4. W których regionach Polski wilki są najliczniejsze? 5. Czy wilk jest w Polsce gatunkiem zagrożonym? 6. Wymień dwa czynniki zagrażające naszym wilkom. 7. W jaki sposób można ułatwić wilkom swobodną migrację? 8. W jaki sposób można chronić stada zwierząt hodowlanych przed napaścią wilków? 2 3 1 4 6 5 7 8

Ochrona wilka w Polsce - plansza nr 1 Puzzle - Plansza do karty pracy nr 4