AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY

Podobne dokumenty
materiały do wykonania gałązki logicznej wycięte elementy, papier typu flipchart lub formatu A1, klej.

ROLA DRAPIEŻNIKÓW W ZACHOWANIU RÓWNO- WAGI PRZYRODNICZEJ NA NASZEJ PLANECIE

RAZEM Z PTAKAMI POZNAJEMY ŚWIAT

ARKTYKA TOPNIEJĄCE KRÓLESTWO NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

JAK WODA KSZTAŁTUJE ŻYCIE W AFRYCE?

JAK ZWIERZĘTA DRAPIEŻNE ZDOBYWAJĄ POKARM?

Staw jako ekosystem. Cel zajęć: Cele operacyjne: Czas trwania: Miejsce zajęć: Pomoce dydaktyczne: Przebieg zajęć: EKOSYSTEM Biocenoza Biotop

Geografia (NPP: SP kl. 7 8, SPP: GIM kl. 2 3) Czas realizacji tematu 45 min

Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli i trenerów. Zbigniew Kaczkowski, Zuzanna Oleksińska

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

Scenariusz lekcji geografii z wykorzystaniem podręcznika multimedialnego wydawnictwa KLETT

Biologia (SP) Czas realizacji tematu 45 min

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Przepraszam, czy mogę tutaj zamieszkać?

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

SŁOWO WSTĘPU OD TRENERA EDUKACJI FILMOWEJ

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

SŁOWO WSTĘPU OD TRENERA EDUKACJI FILMOWEJ

Środowiska naturalne i organizmy na Ziemi. Dr Joanna Piątkowska-Małecka

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Temat: Oko w oko z żywiolem

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Na czym polega bioróżnorodność?

Przedmiotowy system oceniania z biologii

REGULAMIN KONKURSU TEMATYCZNEGO Wiedzy o Wielkopolskim Parku Narodowym

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy III a, III b, III c, III d gimnazjum.

Czy wycinanie lasów Amazonii może wpłynąć na zmiany klimatu na kuli ziemskiej? z wykorzystaniem treści filmu Amazonia. Przygody małpki Sai

Łańcuchy i sieci pokarmowe na polu zajęcia z biologii

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Definicje podstawowych pojęć. (z zakresu ekologii)

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU CO TO JEST ŻYCIE. SPIS TREŚCI: I. Wprowadzenie. Części lekcji. 1. Część wstępna.

Poziom kształcenia i odbiorca: wszystkie poziomy kształcenia, uczniowie.

Plan metodyczny lekcji

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Zagrajmy w ekologię gra dydaktyczna.

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Edukacja wczesnoszkolna (NPP: SP kl. 1 3) Czas realizacji tematu 3 45 min

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU DOBRZE MIEĆ O(G)LEJ W GŁOWIE. O KOMÓRKACH UKŁADU NERWOWEGO.

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Forma Zakres treści Częstotliwość Zasady przeprowadzenia Prace klasowe (1 h lekcyjna)

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Opis ekosystemu z natury

Scenariusz zajęć terenowych

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w kl. 6

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Czy kostka brukowa jest źródłem historycznym?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA NAUCZYCIELI KLAS 7 8 ORAZ GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Pojęcie i klasyfikacja podatków

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Podchody o bioróżnorodności

Krajobraz w Kordylierach

Czy można budować dom nad klifem?

Nowa podstawa programowa dla przyrody. Blandyna Zajdler kierownik zespołu ekspertów MEN tworzących podstawę programową dla przedmiotu przyroda

Wymagania Edukacyjne z GEOGRAFII

Przyrodnicze uwarunkowania gospodarki przestrzennej PUGP. Ćwiczenie 1 zagadnienia wprowadzające do informacji o środowisku przyrodniczym

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

POWTÓRZENIE TREŚCI NAUCZANIA Z BIOLOGII KLASY III ROZPISKA POWTÓRZEŃ ROK 2007/2008 Klasa I Treści programowe Dział powtórzeniowy Przewidziana data

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Forma Zakres treści Częstotliwość Zasady przeprowadzenia Prace klasowe (1 h lekcyjna)

Tryb ustalania i podwyższania oceny semestralnej oceny semestralnej, końcoworocznej:

Przedmiotowy system oceniania z biologii kl. II. Poziom. programu. Dział. Ocena dopuszczająca Ocena dostateczna Ocena dobra Ocena bardzo dobra

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY W KLASIE V

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Przedmiot: Edukacja dla bezpieczeństwa. Cele ogólne: Cele operacyjne uczeń: Treści nauczania: Metody pracy: Formy pracy:

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Zastosowanie technologii informacyjnej i geoinformacyjnej w nauczaniu biologii na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej

1. Symulacja komputerowa, pogadanka SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA MAGDALENA SZEWCZYK

Tryb ustalania i podwyższania oceny semestralnej oceny semestralnej, końcowo rocznej:

WYMAGANIA EDUKACYJNE. niezbędne do otrzymania przez ucznia poszczególnych. śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z geografii.

Zespół Szkół Nr3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie

Zostań młodym ekologiem

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: Komiks połączenie tekstu i obrazka

Plan scenariusza zajęć. Różnorodność środowiska przyrodniczego Tatrzańskiego Parku Narodowego

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne z geografii w klasie I gimnazjum Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: - opanował wiadomości i

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

REGULAMIN XVIII EDYCJI KONKURSU POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI rok szkolny 2018/2019

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA PRZYRODA KLASA IV SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM. POLONII W SŁUPSKU

Studia Podyplomowe dla nauczycieli Przyroda

PROGRAM EKOLOGICZNEJ ŚCIEŻKI EDUKACYJNEJ W KLASACH I-III GIMNAZJUM PUBLICZNEGO W GŁUSZYCY

Scenariusz zajęć. Dzieje Ziemi

ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY

SCENARIUSZ LEKCJI BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU NEUROGENEZA

Zespół Szkół Zawodowych im. Gen. Władysława Sikorskiego w Słupcy. Branżowa Szkoła I stopnia Technikum

Człowiek i bioróżnorodność

Przedmiotowy system oceniania z przyrody w klasie IV i VI szkoły podstawowej

Z bezpiecznego domu do serca puszczy. Amazonia oczami małpki Sai.

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Plusy i minusy element motywujący uczniów do pracy - aktywność na lekcji

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Transkrypt:

Biologia (SP) AFRYKA I JEJ GŁÓWNE EKOSYSTEMY Czas realizacji tematu 45 min Cele lekcji Uczeń: rozpoznaje na ilustracji i lokalizuje na mapie główne ekosystemy Afryki (las równikowy, sawanna, pustynia gorąca) oraz górskie obszary astrefowe; wyjaśnia pojęcia ekosystem, biotop, biocenoza, biosfera; omawia znaczenie wody w przyrodzie; charakteryzuje przystosowanie organizmów do życia w różnych ekosystemach Afryki; charakteryzuje życie na sawannie w porze deszczowej i suchej. Metody i formy pracy praca indywidualna i grupowa; dyskusja; karty pracy; mapa myśli; gałązka logiczna. Środki dydaktyczne film Dzika Afryka; mapa fizyczna świata; mapa krajobrazowa świata; karty pracy; materiały do wykonania gałązki logicznej wycięte elementy, papier typu flipchart lub formatu A1, klej. Powiązanie scenariusza z podstawą programową przedmiotu VII. Ekologia i ochrona środowiska. Uczeń: 1) wskazuje żywe i nieożywione elementy ekosystemu oraz wykazuje, że są one powiązane [ ] zależnościami. Przygotowanie do lekcji Lekcja powinna się odbyć po obejrzeniu filmu Dzika Afryka. Przed projekcją nauczyciel prosi uczniów, by zwrócili uwagę na znaczenie wody w przyrodzie i jej wpływ na życie organizmów. Przed lekcją nauczyciel kopiuje karty pracy oraz przygotowuje materiały potrzebne do stworzenia gałązki logicznej. Przebieg lekcji FAZA WSTĘPNA Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji. Przypomina uczniom, że podczas projekcji mieli zwrócić uwagę na znaczenie wody w przyrodzie i jej wpływ na życie organizmów. Prosi o dokończenie w zeszycie zdania: Po projekcji filmu Dzika Afryka wiem, że. FAZA REALIZACYJNA Nauczyciel rozdaje karty pracy nr 1 (patrz s. 7). Uczniowie rozwiązują zadanie indywidualnie na podstawie informacji zapamiętanych z filmu oraz mapy fizycznej i mapy krajobrazowej świata. Poprawna odpowiedź Nazwa krajobrazu Zdjęcie A pustynia gorąca 3 B lasy równikowe 4 C sawanna 1 D krajobraz wysokogórski 2 Nauczyciel wprowadza lub przypomina definicję stref krajobrazowych. Są to obszary o podobnych warunkach klimatycznych i typowej dla nich roślinności, podczas opisywania których należy zwrócić uwagę przede wszystkim na 4

roślinność, ponieważ w występowanie pewnych formacji roślinnych na danym obszarze jest ściśle związane z warunkami klimatycznymi. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy, a następnie rozdaje karty pracy nr 2 (patrz s. 8). Prosi uczniów, aby przyjrzeli się schematom przestawiającym ekosystem i biosferę i spróbowali zdefiniować wskazane pojęcia*. Przykładowa odpowiedź biosfera powłoka ziemi, na której toczy się życie, obejmuje litosferę, hydrosferę i dolną warstwę atmosfery. biocenoza zespół populacji różnych gatunków zwierząt i roślin, który powiązany jest ze sobą zależnościami pokarmowymi oraz konkurencją biologiczną wewnątrzgatunkową i międzygatunkową; stanowi żywą częścią ekosystemu. biotop nieożywiona część ekosystemu, przestrzeń życiowa organizmów żywych. ekosystem układ ekologiczny, w którego skład wchodzą biocenoza wraz z biotopem, czyli część ożywiona i nieożywiona przestrzeni środowiska naturalnego. Nauczyciel inicjuje dyskusję pytaniem, czy przedstawione na zdjęciach i w filmie krajobrazy można nazwać ekosystemem. Następnie rozdaje karty pracy nr 3 (patrz s. 9). Każdy zespół ma uzupełnić mapę myśli na temat wskazanego przez prowadzonego (wylosowanego) ekosystemu Afryki, tj. lasu równikowego, sawanny, pustyni gorącej lub gór wysokich. Uczniowie muszą zastanowić się, skąd pochodzi woda na tym obszarze i jaką rolę tam odgrywa, na jakie trudności związane z biotopem narażone są zwierzęta żyjące w danym ekosystemie i w jaki sposób sobie z nimi radzą. Po upływie wyznaczonego czasu grupy prezentują efekty swojej pracy. Nauczyciel podkreśla, że jednym z ważnych czynników decydujących o warunkach środowiskowych jest woda. Zauważa, że afrykańskie sawanny to obszar z wyraźnie zaznaczoną porą suchą, podczas której brakuje wody, oraz porą deszczową, charakteryzującą się intensywnymi opadami. Okresy te decydują o rozwoju i zachowaniach całych populacji zwierząt. Prowadzący rozdaje grupom materiały (patrz s. 10, 11), za pomocą których przygotują gałązki logiczne dotyczące zależności między porami roku na sawannie a liczebnością populacji zwierząt roślinożernych. Dwie grupy opracowują gałązkę dotyczącą pory deszczowej, dwie dotyczącą pory suchej. Po upływie ustalonego czasu zespoły prezentują wyniki swojej pracy. FAZA PODSUMOWUJĄCA Nauczyciel prosi klasę o wypełnienie karty samooceny (patrz s. 12). Przy każdym kryterium uczniowie wpisują w odpowiednią kolumnę imię lub nazwisko według własnego uznania. Dzięki temu nauczyciel będzie mógł określić, w jakim stopniu jego podopieczni opanowali materiał (nie należy jednak na tej podstawie wystawiać ocen za udział w lekcji). Zadanie domowe Przygotuj plakat A4 na temat wybranego zwierzęcia, które zaprezentowano w filmie Dzika Afryka. Plakat powinien zawierać zdjęcie lub rysunek zwierzęcia, systematykę, podstawowe dane, tj. wielkość, tryb życia, a także informacje o ochronie i ciekawostki. *W klasie 6 nauczyciel może wprowadzić pojęcia ekosystem, biotop, biocenoza i biosfera jako rozszerzenie treści podstawy programowej lub też ograniczyć się do wskazania ożywionych i nieożywionych elementów opisywanych krajobrazów. Uczniowie nie będą wówczas zastanawiać się nad korelacją strefa krajobrazowa ekosystem, lecz wskazywać, w jaki sposób elementy nieożywione krajobrazu wpływają na ożywione i odwrotnie. 5

Autorka scenariusza ANNA ROMAŃSKA nauczycielka przyrody w SP nr 130 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, trener, doradca metodyczny Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego; pasjonatka metod pracy opartych na doświadczaniu i bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem oraz wykorzystania nowych technologii w edukacji przyrodniczej; autorka scenariuszy zajęć publikowanych m.in. na stronach Ministerstwa Środowiska i w magazynie TIK w Edukacji ; współautorka ścieżki Odkrywcy świata w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego #Superkoderzy; związana z grupą SuperBelfrzy RP. 6

KARTA PRACY NR 1 Uzupełnij tabelę, podając nazwę zaznaczonego na mapie krajobrazu oraz numer odpowiadającego mu zdjęcia. Nazwa krajobrazu Zdjęcie A B C D 1 2 3 4 Mapa konturowa Afryki: opracowanie własne na podstawie http://sites.miis.edu/gsipm/files/2016/02/africa-151640_1280.png 7

KARTA PRACY NR 2 Przyjrzyjcie się poniższym obrazkom i na ich podstawie zapiszcie definicje podanych pojęć. Atmosfera Biosfera Hydrosfera Litosfera BIOSFERA BIOCENOZA BIOTOP EKOSYSTEM Źródło ilustracji zamieszczonej z prawej strony: https://commons.wikimedia.org/wiki/file:all_of_me.gif 8

KARTA PRACY NR 3 Uzupełnijcie mapę myśli. ŹRÓDŁO WODY ZNACZENIE WODY EKOSYSTEM WYZWANIA DLA ZWIERZĄT PRZYSTOSOWANIA ZWIERZĄT 9

MATERIAŁY POTRZEBNE DO STWORZENIA GAŁĄZKI LOGICZNEJ Gałązka logiczna pozwala zauważyć związki przyczynowo-skutkowe. Schemat tworzy się w linii pionowej w kierunku od dołu do góry (efekt końcowy patrz s. 5). Dla jednej grupy należy przygotować następujące materiały: liść (7 kopii); strzałka JEŻELI (5 kopii); strzałka TO (6 kopii); opisy zależności rozcięte i pomieszane (1 kopia); papier typu flipchart lub formatu A1 przecięty na pół wzdłuż dłuższej krawędzi; klej. TO JEŻELI 10

ZWIĘKSZA SIĘ LICZEBNOŚĆ POPULACJI ZMNIEJSZA SIĘ LICZEBNOŚĆ POPULACJI ZWIERZĘTA ŁĄCZĄ SIĘ W PARY, RODZĄ I WYCHOWUJĄ MŁODE ZWIERZĘTA SĄ BARDZIEJ NARAŻONE NA ATAKI DRAPIEŻNIKÓW I WYCIEŃCZENIE Z BRAKU WODY ZWIERZĘTA NIE MAJĄ PROBLEMU ZE ZDOBYCIEM POŻYWIENIA MIGRACJE ZWIERZĄT W POSZUKIWANIU WODY I POŻYWIENIA RÓŻNORODNOŚĆ POŻYWIENIA DLA ROŚLINOŻERCÓW BARDZO MAŁO POŻYWIENIA DLA ROŚLINOŻERCÓW ROŚLINNOŚĆ ROZWIJA SIĘ, MA POD DOSTATKIEM WODY ROŚLINNOŚĆ CZĘŚCIOWO ZAMIERA DESZCZE PADAJĄ PRZEZ KILKA MIESIĘCY BRAK OPADÓW PORA DESZCZOWA PORA SUCHA 11

KARTA SAMOOCENY KRYTERIUM WIEM/UMIEM MUSZĘ POĆWICZYĆ JESZCZE NIE WIEM /NIE UMIEM Rozpoznaję na ilustracji główne ekosystemy Afryki. Lokalizuję na mapie główne ekosystemy Afryki. Wyjaśniam pojęcia ekosystem, biotop, biocenoza, biosfera. Podaję przystosowania organizmów do życia w różnych ekosystemach Afryki. Wskazuję zależności między porami roku na sawannie a życiem zwierząt. 12