Funkcje: Mechanizm U100 Nr referencyjny JV E. Wskazówka godziny/ w trybie nurkowania: Wyświetlacz alarmu LED. Wskaźnik gotowości do nurkowania 2

uszkodzenie tkanek spowodowane rozszerzeniem lub zwężeniem zamkniętych przestrzeni gazowych, wskutek zmian objętości gazu w nich zawartego.

Zadanie niezbilansowane. Gliwice 1

KARTA SZKOLENIA kurs na stopień płetwonurka P1* KDP/CMAS poziom podstawowy zgodny z programem szkoleniowym Komisji Działalności Podwodnej / CMAS

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) w sprawie warunków zdrowotnych wykonywania prac podwodnych

Konfiguracja parametrów pozycjonowania GPS /5

Konkurencje głębokościowe, gdzie liczy się osiągnięcie jak największej głębokości, wcześniej zadeklarowanej przez zawodnika. CWT stały balast w

Zegarek do nurkowania Diver Master II Instrukcja obsługi Numer produktu:

Metody iteracyjne rozwiązywania układów równań liniowych (5.3) Normy wektorów i macierzy (5.3.1) Niech. x i. i =1

ZESTAW POWTÓRKOWY (1) KINEMATYKA POWTÓRKI PRZED EGZAMINEM ZADANIA WYKONUJ SAMODZIELNIE!

TABLICE PSYCHROMETRYCZNE PSYCHROMETRU ASPIRACYJNEGO. Do pomiarów wilgotności z największą dokładnością 1 % wilgotności względnej

Płetwonurek KDP/CMAS (P3) «««

Szczegółowy opis parametrów dostępnych w sterownikach serii EKC 201/301 (wersja oprogramowania 2.2)

XII WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI dla uczniów gimnazjów województwa kujawsko-pomorskiego 2014/2015 Etap rejonowy czas rozwiązania 90 minut

Rozkład łatwości zadań

SUUNTO ZOOP NOVO INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA

dr hab. Dariusz Piwczyński, prof. nadzw. UTP

SUUNTO ZOOP NOVO PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

Obliczanie czasów miejscowych słonecznych i czasów strefowych. 1h = 15 0

EGZAMIN MATURALNY Z INFORMATYKI MAJ 2013 POZIOM PODSTAWOWY CZĘŚĆ I WYBRANE: Czas pracy: 75 minut. Liczba punktów do uzyskania: 20 WPISUJE ZDAJĄCY

PRĘDKOŚĆ, DROGA, CZAS

PN-B-03004:1988. Kominy murowane i żelbetowe. Obliczenia statyczne i projektowanie

ZB 3/5-16 A ZB 7/11-22 A ZWB 7/11-26 A ZSBR 3/5-16A ZWBR 3/5-16 A ZSBR 7/11-28 A ZWBR 7/11-28 A ZBR 7/11-28 A ZBR 11/14-42 A

UCHWAŁA PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ. z dnia 5 lutego 2018 r.

EN /EN /EN /EN /EN62479/ EN13319*

Aladin One (Matrix) Instrukcja obsługi

1. Eliminuje się ze zbioru potencjalnych zmiennych te zmienne dla których korelacja ze zmienną objaśnianą jest mniejsza od krytycznej:

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Warszawa, dnia 29 paêdziernika 2007 r. Nr 199 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1) z dnia 17 wrzeênia 2007 r.

AKADEMIA MORSKA W SZCZECINIE WYDZIAŁ NAWIGACYJNY ZAKŁAD BUDOWY I STATECZNOŚCI STATKU INSTRUKCJA

Za pierwszy niebanalny algorytm uważa się algorytm Euklidesa wyszukiwanie NWD dwóch liczb (400 a 300 rok przed narodzeniem Chrystusa).

METODYKA PROJEKTOWANIA I TECHNIKA REALIZACJI

Zasady gry i przygotowanie

Tabele punktacyjne testu Coopera dla uczniów i uczennic w wieku od 7 do 18 lat

det[a 1,..., A i,..., A j,..., A n ] + det[a 1,..., ka j,..., A j,..., A n ] Dowód Udowodniliśmy, że: det[a 1,..., A i + ka j,..., A j,...

ASYSTENT NURKOWANIA Wersja: :48,00

Prawo gazów doskonałych

Rozdział 1 PROGRAMOWANIE LINIOWE

NAJWIEKSZY INTERNETOWY ZBIÓR ZADAŃ Z MATEMATYKI FUNKCJE KWADRATOWE PARAMETRY

Nurkowanie z butl? i nurkowanie na wstrzymanym oddechu tego samego dnia wytyczne DAN.

PROJEKT STOPY FUNDAMENTOWEJ

Klasa Klasa 4. Raport dla ucznia nr 1. Wynik procentowy poszczególnych zadań dla ucznia nr 1

Imię i nazwisko: ... WOJEWÓDZKI KONKURS Z FIZYKI Z ASTRONOMIĄ DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2012/2013 ETAP I SZKOLNY

Program Opieka pytania i odpowiedzi

USTAWA z dnia 2013 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Art. 1

Wzory SAC = EAD= 0,79. MOD =[10*PPO2max/FO2]-10[m] MOD =[10* 1,4 / FO2 ]-10[m] MOD =[10*1,6/FO2]-10[m] PO 2 FO 2. Gdzie:

ZAŁĄCZNIK. rozporządzenia wykonawczego Komisji

SPRZĘT POWIETRZNY, AUTOMATY ODDECHOWE. Opracowanie Grzegorz Latkiewicz

Rodzaje zadań w nauczaniu fizyki

Odruch nurkowania 1 / 7. Jak zmienia się tętno w trakcie nurkowania?

Rozwiązywanie układów równań liniowych

SUUNTO D4I PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

Kuratorium Oświaty w Lublinie ZESTAW ZADAŃ KONKURSOWYCH Z FIZYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2015/2016 ETAP OKRĘGOWY

Reprezentacje grafów nieskierowanych Reprezentacje grafów skierowanych. Wykład 2. Reprezentacja komputerowa grafów

Dokumentacja formuł cenowych

Instrukcja sporządzenia dokumentacji dotyczącej monitorowania i raportowania

PROCEDURA DOBORU POMP DLA PRZEMYSŁU CUKROWNICZEGO

Najważniejsze sygnały używane na PKP

. Funkcja ta maleje dla ( ) Zadanie 1 str. 180 b) i c) Zadanie 2 str. 180 a) i b)

PODSTAWY NAWIGACJI Pozycja statku i jej rodzaje.

dr hab. inż. LESŁAW ZABUSKI ***

Powtórzenie wiadomości z klasy I. Temat: Ruchy prostoliniowe. Obliczenia

(120290) Elektroniczny wysokościomierz ze stacją meteorologiczną. Instrukcja obsługi.

Wyjaśnienie znaczenia głębokich przystanków

Modelowanie sytuacji konfliktowych, w których występują dwie antagonistyczne strony.

Warszawa, dnia 5 stycznia 2017 r. Poz. 26 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1) z dnia 27 grudnia 2016 r.

Warszawa, dnia 7 listopada 2018 r. Poz OBWIESZCZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 4 października 2018 r.

TABELE DEKOMRESYJNE PODSTAWOWE PARAMETRY I PRZYKŁADY Opracowanie Grzegorz Latkiewicz

Opis podstawowych elementów tabel dekompresyjnych Czas nurkowania Głębokość przystanków dekompresyjnych. głębokość nurkowania Czas nurkowania bezdekompresyjnego dla danej głębokości Pionowa kolumna pod oznaczeniem samolotu określa nam czas ( dla danego współczynnika pamięci tkankowej) powyżej którego następuje całkowite wysycenie azotu i po jakim czasie można lecieć samolotem Czas pobytu na przystankach dekompresyjnych Współczynnik pamięci tkankowej ważny dla nurkowani powtórzeniowych ( sukcesywnych ) Tabela czasu pozornego (doliczanego w nurkowaniu sukcesywnym) dla danej głębokości nurkowania Prędkość wynurzania dla danych tabel które należy bezwzględnie przestrzegać

NURKOWANIE POJEDYNCZE Przykład. Nurek zakończył nurkowanie na głębokości 6 metrów po czasie 55 minut. Czas nurkowania 55 minut. Przyjmujemy najbliższy dłuższy czas - 60 minut. wg. zasady przybliżeń drugie przybliżenie CZAS Nurkowanie bezdekompresyjne - czas pobytu na przystankach zerowy Głębokość nurkowania 6 m. Przyjmujemy pierwszą głębszą 8 m. wg. zasady przybliżeń pierwsze przybliżenie GŁĘBOKOŚĆ Przykład.Nurkowanie na głębokość. Czas nurkowania 4 minut. Nurkowanie na głębokość 0 m. Brak tabeli dla tej głębokości. Bierzemy następną dla głębokości m. Dekompresja minuty / metry. Współczynnik powtórzeniowy Czas nurkowania 4 minut przyjmujemy 50 minut

NURKOWANIE POWTÓRZENIOWE Przykład. Nurkowanie z przykładu. Nurkowanie zakończono o godz..00. Następne nurkowanie planujemy o godz. 4.0. Przerwa na powierzchni 4:0 :00 =.0 minut. Planujemy zanurkować na głębokość 8. metrów czas nurkowania 40 minut. Nurkowanie pierwsze. Wynik : min. /metrach Współczynnik pamięci tkankowej F Przerwa na powierzchni godz. 0 minut 4 Pierwsze nurkowanie m 50min. Dekompresja Dla planowanej min/m głębokości nurkowania 8 m współcz.powt. I przerwy F czasowej na powierzchni.0 minut Odczytujemy ilość czasu pozornego (dodatkowego ) 5 minut Dla planowanego nurkowania na głębokość 8 metrów i czasu nurkowania 40 minut + 5 minut =65 minut. wg. tabel przyjmujemy GN-8m. ŁCN = 70 minut Dekompresja minuty / metrach Przykład 4. I-sze nurkowanie GN = 9 m. CN = 5 minut. PP = 8 minut.wpt = E Dekompresja m./4 minuty II nurkowanie GN 4 m CN 0 minut Jeżeli przerwa między nurkowaniami jest mniejsza od 0 minut patrz tabela przerw na powierzchni - to traktujemy oba nurkowania jako jedno. Do obliczeń przyjmujemy maxymalną głębokość z obu nurkowań GN Czas nurkowania CN jest równy sumie całkowitego czasu nurkowania pierwszego CCN i czasu nurkowania drugiego CN

Pierwsze nurkowanie Dla nurkowania I szego PP = 8 minut brak przedziału czasowego dla wsp. E ----- -PP < 0 minut. Dla takiego przypadku czas dodatkowy = całkowity czas nurkowania = 5 CN + 4 CW + 4 CD = minuty. Do czasu nurkowania nie wliczamy PP= 8minut. Ostateczne parametry II-go nurkowania CN = czas dodatkowy z I-szego nurkowania = minuty + 0minut ( czas II-go nurkowania ) = minuty GN = 4 metry ( max z dwóch nurkowań ). Wynik wg. Tabel m/min,9m/5min 6m/0min m/5 minut Dekompresja przedłużona Przykład 5.Głębokość nurkowania GN = 0 m. Czas nurkowania CN = 0 min Zimno ( nurkowanie poniżej termokliny 5 minut ). Występuje jeden z czynników zaostrzających reżim dekompresji, wówczas do obliczeń przyjmujmy głębokość o jeden wiersz niżej Tabela dla głębokości 0 metrów CN = 0 minut Wynik dekompresji bez uwzględnienia reżimów minuta / metrach Ostateczny wynik dekompresji dla GN = metry CN = 0 minut minuty / metrach Współczynnik pamięci tkankowej E

Przykład 6. Nurek wykonuje pracę na głębokości 5 metrów przez min. Ze względu na na pierwszy czynnik zaostrzający reżim dekompresji przyjmujemy większą głębokość nurkowania o jedna tabele niżej Z 7 metrów na 0 metrów Wynik dekompresji bez uwzględniania reżimów minuta / metrach Ze względu na drugi czynnik zaostrzający reżim dekompresji Przyjmujemy większy czas nurkowania o jedna rubrykę w dół z 5 minut na 0 minut Wynik dekompresji minuta / 6 m 5 minut / m

Nurkowania sukcesywne Nurkowanie sukcesywne ( zwane często powtarzalnym patrz przykład. ) jest to kolejne zanurzenie, które nastąpiło po czasie 0 minut a przed upływem godzin od zakończenia ostatniego nurkowania. Jak pamiętamy, celem dekompresji jest jak najszybsze wynurzenie się bez narażania na chorobę dekompresyjną. Wskutek tego proces wysycenia gazu z tkanek organizmu nie kończy się wraz z końcem nurkowania lecz trwa jeszcze długo na powierzchni. Dlatego też przy kolejnych nurkowaniach trzeba to uwzględnić przy obliczaniu dekompresji.dopiero po upływie godzin od czasu zakończenia ostatniego nurkowania, można nie stosować przeliczeń uwzględniających zalegający jeszcze w tkankach azot i traktować nurkowanie jako pojedyncze. Ważne pojęcia Współczynnik pamięci tkankowej określający ilość azoty pozostałą w organiżmie po zakończeniu nurkowania, która nie jest niebezpieczna ale którą należy uwzględnić przy nurkowaniu sukcesywnym. Przyrost czasu pozornego PCP ilość minut tzw. czasu pozornego które dodajemy do rzeczywistego czasu nurkowania odzwierciedlający ilość zalegającego w organiżmie azotu. Czas ten nazywany jest pozornym, ponieważ nie jest on spędzany pod wodą, lecz fikcyjny, odzwierciedlający ilość zalegającego w organizmie azotu. Przez dodanie czasu pozornego sztucznie wydłużamy rzeczywisty czas nurkowania. Otrzymujemy w ten sposób wartość, na podstawie której obliczamy prawidłową dekompresję nurkowania sukcesywnego. Sytuacje awaryjne Termin sytuacje awaryjne obejmuje trzy warianty okoliczności Wynurzanie zbyt wolne Jeżeli zwolnienie szybkości wynurzania nastąpiło do głębokości 5 metrów to różnicę pomiędzy rzeczywistynm czasem wynurzania a czasem prawidłowego wynurzania należy dodać do czasu nurkowania. Jeżeli zwolnienie szybkości wynurzania lub zatrzymanie się podczas wynurzania nastąpiło na głębokości mniejszej niż 5 metrów, to różnicę czasu dodajemy do czasu pobytu na następnym przystanku, innymi słowy czas o który za długo wynurzaliśmy się musimy odstać na najbliższym przystanku dekompresyjnym. Wynurzanie za szybkie Jeżeli wynurzamy się zbyt szybko a nurkowanie było bezdekompresyjne, to ilość czasu jaką powinno trwać prawidłowe wynurzanie z osiągniętej głębokości należy spędzić na głębokości metrów Jeżeli wynurzamy się zbyt szybko a nurkowanie było dekompresyjne, to należy rozpocząć dekompresję o przystanek głębiej niż to wynika z tabel dla naszego nurkowania i tam odbyć dekompresję o czasie równym różnicy wynikającej ze zbyt szybkiego wynurzania się. Wynurzanie się bez wykonania dekompresji, wtedy gdy była ona konieczna Jeżeli nurek wynurzył się bez wykonania dekompresji gdy była ona konieczna, ale nie ma objawów choroby dekompresyjnej ani urazu ciśnieniowego płuc, a od momentu wynurzenia się nie minęło więcej niż 5 minut,należy wykonać tzw. leczniczą dekompresje przedłużoną

Przeprowadza się ją następująco : Na głębokości metrów pozostać ¼ czasu pominiętej pierwotnie dekompresji z przystanku m Na 9 metrach zostać / czasu z m Na 6 metrach zostać ½ czasu z m Na metrach zostać / czasu z m. Jeżeli pominięta dekompresja została skorygowana leczniczą dekompresją przedłużoną, tol nie wolno nurkować w ciągu najbliższych 4 godzin Marynarka Francuska zaleca w przypadku pominęcia dekompresji zleca zanurzyć się na połowę głębokości wcześniej osiągniętej nie później niż przed upływem minut od wynurzenia się pozostać tam na czas 5 minut wynurzyć się z prędkością 7 metrów / minutę realizując dekompresję na przystankach wskazanych przez tabelę Dla następujących parametrów nurkowania CN = czas pierwszego nurkowania+ czas wynurzania + minuty pobytu na powierzchni +czas drugiego nurkowania + 5 minut pobytu na dnie. Głębokość = największa osiągnięta.