Scenariusz zajęć edukacyjnych. Przygotowanie do świadomego udziału w Biegu Dziewięciu Górników

Podobne dokumenty
REGULAMIN KONKURSÓW DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. 1. Miejski Konkurs Plastyczny pt.: Historia najnowsza w oczach dziecka

REGULAMIN KONKURSÓW DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. 1. II Miejski Konkurs Plastyczny pt.: Historia najnowsza w oczach dziecka

Regulamin Konkursu. III Miejski Konkurs Historyczny pt.: Moja ojczyzna, moje miasto w czasach PRL. Pod Patronatem Prezydenta Miasta Katowice

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA

Narodowe Święto Niepodległości. Projekt edukacyjny w Szkole Podstawowej w Chwaszczynie

PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁA MUZYCZNA I STOPNIA W CZERNIKOWIE

Plan wychowawczy klas III

Opinia dotycząca senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o języku polskim oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 968)

Wiedza o społeczeństwie Szkoła podstawowa


Wychowanie patriotyczne. Plan pracy

PROGRAM WYCHOWAWCZY. Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Opatowie

Polskie drogi ku niepodległości. 100 lat niepodległości Polski

1. Cele programu. 2. Zamierzone efekty programu

PROGRAM MODUŁU SPECJANOŚCI. Geografia z wiedzą o społeczeństwie

6 W średniowiecznym mieście

Projekt z ZUS w gimnazjum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

W ramach projektu Szkoła młodych patriotów w obu klasach siódmych SP nr 9 oraz drugich i trzecich PG nr 4w Puławach podjęto szereg działań będących

PROJEKT EDUKACYJNY MÓJ REGION. Realizowany w ramach programu granatowego Szkoła bez przemocy

Zespół Szkół Specjalnych nr 1 im. Stefana Batorego Gdańsk -Wrzeszcz REGULAMIN REALIZACJI ZESPOŁOWYCH PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH OBOWIAZUJĄCY

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Projekt Jasne, że razem

14/2015 PROJEKT GIMNAZJALNY ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE

Aktywne metody nauczania.

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Regulamin konkursu fotograficznego Jestem górnikiem rozumiem Śląsk

Scenariusz zajęć nr 3

Program adaptacyjno-wychowawczy ZSiP w Krośnicach

STATUT ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH nr 2 im. STANISŁAWA LIGONIA w RUDZIE ŚLĄSKIEJ

Program Edukacyjny: Ślady II wojny światowej we wspomnieniach, pomnikach i krzyżach przydrożnych zamknięte

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

OCALAMY KORZENIE. Diana Cichocka, SP w Teresinie (gm. Leśniowice)

MOJA TRASA DO GIMNAZJUM PROJEKT NTUE SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNAZJUM NR 2 Z O. I. W GŁUBCZYCACH DOROTA KRUPA 2009/2010 R.

Dziedzictwo kulturowe podróż w czasie fotografia Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

fundacja civis polonus

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Dziedzictwo kulturowe pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

P R O G R A M W Y C H O W A W C Z Y

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Jana Pawła II w Kołobrzegu WEWNĄTRZSZKOLNY PROGRAM DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA KLAS VII i VIII Rok szkolny 2018/2019

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:


REGULAMIN PRAKTYK PEDAGOGICZNYCH NA WYDZIALE TEOLOGICZNYM UAM. Studia podyplomowe. (Przygotowanie do prowadzenia zajęć z kolejnego przedmiotu)

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

*12 Polska między wojnami

Jak ona być pożytecznym i nieść chętną pomoc bliźnim ROK 2014/2015 ROKIEM HM ŁUCJI ZAWADA HUFIEC ZHP RUDA ŚLĄSKA IM.

Nasz region w obiektywie uczniów klasy IV

Już wkrótce matura 2007, czyli jak przygotować się do egzaminu? Scenariusz zajęć dla uczniów klas maturalnych, przeznaczony na godzinę wychowawczą.

PROGRAM ZAJĘĆ DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA UCZNIÓW KL. VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 307 W WARSZAWIE W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Program Wychowawczy Społecznego Gimnazjum Stowarzyszenia Muzyków Polskich PRO ARTE w Łodzi

PROJEKT EDUKACYJNY MOJA WIEŚ

Regulamin przyjęć kandydatów do klas pierwszych w roku szkolnym 2012/2013

"Poznaj swojego doradcę zawodowego"

Przedmiotowy System Oceniania z wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie

Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna GODZINA Z WYCHOWAWC Scenariusz zgodny z podstaw programow (Rozporz

Projekt ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE jest współfinansowany przez Unię Europejską. w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Innowacja pedagogiczna KRAKÓW moje miasto, moja historia z zakresu edukacji regionalnej dla II etapu edukacyjnego. Autor Michał Lubera

Badana zależność: Planowanie realizacji oraz ocenianie zajęć o charakterze praktycznym w nauczaniu przedmiotu Przyroda na II etapie edukacyjnym.

Program Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU I REALIZACJI INNOWACJI Z RELIGII - CZCIJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWOJĄ

Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego w Publicznym Gimnazjum w Osieku. Informacje ogólne

Gimnazjum w ramach przedmiotu WOS Szkoła ponadgimnazjalna Podstawy biorczości. ci Szkoła ponadgimnazjalna Ekonomia

Regulamin IV edycji konkursu dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Poznań wczoraj, dziś, jutro

Katarzyna Luksa PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII DLA KLASY 2 GIMNAZJUM W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 56 W KATOWICACH ROK SZKOLNY 2017/2018

REGULAMIN. konkursu adresowanego do młodzieży województwa zachodniopomorskiego 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

Kto Ty jesteś Polak mały Tobie Polsko ta kropli krwi wrzącej

Już wkrótce matura 2008, czyli jak przygotować się do egzaminu?

Przebieg i organizacja kursu

KONKURS SOLIDARNOŚĆ NA GÓRNYM ŚLĄSKU III edycja Droga do wolności

Program Wychowawczy Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Stanisławowie Pierwszym na rok szkolny 2015/2016

PROCEDURA WYBORU KANDYDATA NA PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BUJNACH

Program wychowawczy Gimnazjum nr l im. Powstańców Styczniowych w Pińczowie na rok szkolny 2014/2015

Dziedzictwo kulturowe w terenie pamięć przeszłości Materiały edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego

Nowe liceum i technikum REFORMA 2019

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W SUSKOWOLI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII SZKOŁA PODSTAWOWA

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drezdenku Przedmiotowy system oceniania HISTORIA

PORADNICTWO ZAWODOWE W RAMACH PRZEDMIOTU WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO. im. Jerzego Kukuczki w Katowicach DZIENNIK PRAKTYK

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Akademia Nowej edukacji Marek Hampel, Grzegorz Dziarski 2015

W ramach realizacji powyższego zadania podjęto następujące przedsięwzięcia:

Scenariusz lekcji: Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania przez ucznia śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych. z przedmiotu etyka


SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Czas Cele Temat Metody Materiały

Regulamin realizowania projektów edukacyjnych w Gimnazjum nr 6 w Miejskim Zespole Szkół nr 6 w Gorlicach im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego realizowany w Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu

Program zajęć z zakresu doradztwa zawodowego w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi

Ogólna tematyka zajęć w klasie II

Lp. Cele operacyjne Zadania. Motywowanie do systematycznej pracy, obowiązkowości, sumienności.

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat lekcji: Próby naprawy państwa w XVIII wieku ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 1.5 Temat zajęć: Razem czy osobno? Problemy z podejmowaniem decyzji

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Okolica, w której mieszkam

Transkrypt:

Krystian Kazimierczuk Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących Chorzów Scenariusz zajęć edukacyjnych Przygotowanie do świadomego udziału w Biegu Dziewięciu Górników Historia, Wiedza o społeczeństwie, Historia i społeczeństwo, Lekcja Wychowawcza. Grupa docelowa społeczność uczniowska szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Chorzów 2016

I Założenia zajęć edukacyjnych (lekcji: historii, wos, historia i społeczeństwo, lekcja wychowawcza) 1. Przygotowanie uczniów do świadomego i godnego uczestnictwa w projekcie edukacyjnym Bieg Dziewięciu Górników 2. Nauka o wydarzeniach historycznych związanych z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. 3. Nauczanie z wykorzystaniem materiałów źródłowych poprzez fotografie o wartości historycznej, w obszarze przeszłości osobistej i rodzinnej. 4. Budowanie umiejętności bycia strażnikiem pamięci bohaterów KWK WUJEK 5. Pokazanie górników nie tylko, jako ofiar ale również postaci żywej pamięci. 6. Przygotowanie do wizyty w miejscu pamięci ŚCWiS w Katowicach. II Cele lekcji i ich operacjonalizacja A: Cele wychowawcze: 1. Wytworzenie poczucia empatii u młodego człowieka. 2. Budowanie sfery emocjonalności uczniów 3. Budowanie poczucia i rozumienia, prawa godności ludzkiej jako naturalnego prawa człowieka 4. Budowanie umiejętności bycia solidarnym, we współczesnym świecie. 5. Zbudowanie stosownej wrażliwości oraz potrzeby rozumienia, młodego człowieka o ważności bycia i obcowania, w środowisku miejsca pamięci. Ważne aby tu być! B: Cele poznawcze: 1. Zaznajomienie społeczności uczniowskiej z historią stanu wojennego w Polsce w 1981 r. 2. Zapoznanie uczniów z historią pacyfikacji KWK Wujek 3. Poznanie biografii poległych dziewięciu górników KWK Wujek 4. Prezentacja miejsca pamięci Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Pomnik Krzyż C: Kształcące: 1. Umiejętność analizy źródeł historycznych 2. Umiejętność dostrzegania potrzeby archiwizowania dokumentów historii osobistej i rodzinnej. 3. Umiejętność analizowania albumu zdjęć Fotografia jako ważny rodzaj źródła historycznego. 4. Wykonywania analiz porównawczych życiorysów, dokumentacji fotograficznej, refleksji słownych. 5. Umiejętność wykonania poleceń karty pracy ucznia.

III Tok lekcji 1. Nauczyciel wprowadza uczniów, w tematykę zajęć przedstawiając literaturę przedmiotu, w tym książki zalecane jako obowiązkowe oraz Regulamin Biegu Dziewięciu Górników. 2. Nauczyciel przedstawia uczniom Album Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Bieg Dziewięciu Górników Katowice 2015 3. Zastosowanie nauczania polimetodycznego : Metodą wykładu nauczyciel opowiada w krótkich słowach o czasach stanu wojennego 1981 r. Nauczyciel dzieli społeczność uczniowską na dziewięć grup eksperckich. Każda grupa otrzymuje materiał źródłowy poświęcony pomordowanym górnikom KWK Wujek Skserowane karty albumu str. 7-15. Uczniowie dokonują analizy materiałów źródłowych. Uczniowie wspólnie wypełniają karty pracy nr 1,2,3 Po wykonaniu wszystkich poleceń, reprezentant każdej grupy przedstawia na forum efekt pracy zespołowej, tak by każda z grup mogła zapoznać się z postaciami wszystkich bohaterów. Nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat elementów porównawczych, w historiach dziewięciu górników. Na tablicy uczniowie zapisują elementy porównawcze, w osobistych biografiach górników. Zadanie domowe. 4. Nauczyciel przedstawia aksjologiczne powody udziału w projekcie edukacyjnym Bieg Dziewięciu Górników.

Karta pracy nr 1 Udziel odpowiedzi na następujące pytania, dotyczące materiału historycznego związanego, z dokumentacją fotograficzną życia górników. Pytanie nr 1 Jakie informacje możemy uzyskać z fotografii zamieszczonych, w albumie okolicznościowym ŚCWiS Bieg Dziewięciu Górników?.. Pytanie nr 2 Jakie informacje możemy uzyskać ze zdjęć o bohaterskich górnikach? Pytanie nr 3 Jakie fakty historyczne dotyczące osobistego życia górników można odczytać z ikonografii zdjęć? Pytanie nr 4 Co mówią nam zdjęcia o ówczesnych zwyczajach, obyczajach, stylizacji itp.?

Karta pracy nr 2 Dokonaj odpowiedzi na następujące pytania dotyczące materiału źródłowego związanego z dokumentacją tekstową Pytanie nr 1 Jaka była droga kariery zawodowej górnika? Pytanie nr 2 Jakie obowiązki wykonywał górnik na zakładzie KWK Wujek? Pytanie nr 3 Jak zginął górnik w czasie pacyfikacji kopalni?

Karta pracy nr 3 Udziel odpowiedzi na pytania dotyczące cytatów, z wypowiedzi członków rodzin pomordowanych górników Pytanie nr 1 W jaki sposób relacje rodzin uzupełniają to co możemy zobaczyć na zdjęciach rodzinnych?. Pytanie nr 2 Jakie jest główne uczucie ludzi, wypowiadających te słowa?...

Zadanie domowe Zapoznaj się z treścią wiersza autorstwa Marii Szcześniak Chłopcy z kopalni Wujek i odpowiedz na pytanie Co dla Ciebie znaczy być wolnym człowiekiem?...