KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Podobne dokumenty
ĆWICZENIA DLA NAUCZYCIELA. 1. Oglądanie filmu.

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

Uzupełnij: Vorname:..

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy?

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. Temat: Rozważny jak Tygrys.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Problemowa dyskusja dydaktyczna Praktyczna ćwiczenia praktyczne, praca z kartą pracy

ZDANIA ZŁOŻONE PODRZĘDNIE PRZYDAWKOWE A2/B1. Odmiana zaimka który. męski żeński nijaki męskoosobowy

Potrzeby ekonomiczne i ich zaspokajanie

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Formy organizacji zajęć: Jednostkowa i grupowa praca jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Ankieta dla ucznia. Badanie Szkolnych Uwarunkowań Efektywności Kształcenia Etap VII, Miejsce na kod ucznia

180 V. ODMIANA CZASOWNIKA. 9. Krzyś musi zadzwonić do babci. 10. Krzyś nie powinien otwierać nikomu drzwi.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACJI GLOBALNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ


2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz zajęć z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości

Na polowaniu z Wielkomiludem

Aktywizacja studenta. Ligia Tuszyńska. Materiały zadania z wydruku pliku: EksperymentWięzienny

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Interesuje się motoryzacją, a pasją zaraził się od taty. Od lat bierze udział w wyścigach motocyklowych, a w przyszłości chciałby jeździć w

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego. w klasach I-III. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

6 W średniowiecznym mieście

Scenariusz warsztatów edukacyjnych Moja szkoła szkoła otwarta na ucznia realizowanych w ramach ogólnopolskiego konkursu Bezpieczna Szkoła -

BUDOWA ZDANIA POJEDYNCZEGO

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W internacie

Program Coachingu dla młodych osób

TEMAT: CO TO JEST ZDROWIE?

Bezdomność- przeciwko stereotypom

Temat: Pole równoległoboku.

a) bardzo nie lubię wf-u b) raczej nie lubię wf-u d) ani lubię, ani nie lubię e) raczej lubię wf f) bardzo lubię wf

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

TRYB WARUNKOWY A2 / B1

Karla i Jonas reż. Charlotte Sachs Bostrup

Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków,

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy.

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta)

ANKIETA (gimnazjum) W ilu obecnie klasach uczy Pan/Pani innego przedmiotu niż matematyka (należy wpisać ogólną liczbę klas):

Strona czynna i strona bierna czasownika

1. W klasach 1-3 przyjmuje się następujące formy oceny bieżącej:

Autorka: Scenariusz lekcji dla uczniów klas 4 6 SP Temat: Cele lekcji: Wymagania Metody: Kluczowe pojęcia: Materiały dydaktyczne:

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

4. Rozmawiasz z pracodawcą odnośnie Twojej pracy wakacyjnej. Omów: - wynagrodzenie - obowiązki - godziny pracy - umiejętności

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z języka niemieckiego w klasie VII-ej w roku szkolnym 2017/2018

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Karta pracy 8. Przed imprezą

Tytuł: Nic o Was bez Was debata o przystąpieniu Polski do NATO. Autor: Urszula Małek. Rodzaj materiału: scenariusz zajęć. Data publikacji:

Przedmiotowy system oceniania z języka angielskiego dla klas I - III SP nr 5. im. Marii Konopnickiej w Ełku zgodny z nową podstawą programową

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Scenariusz lekcji na godzinę wychowawczą.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Węch Dbamy o zwierzęta w zimie. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

SCENARIUSZLEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO (dla IV etapu edukacyjnego)

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

TEACHER COACHING DYREKTOR JAKO MENTOR - WPROWADZENIE DO COACHINGU PEDAGOGICZNEGO

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA LEKCJACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO w klasie drugiej szkoły podstawowej

KONSPEKT LEKCJI NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO W KLASIE III

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W GIMNAZJUM IM. ZIEMI ŚLĄSKIEJ W PIECACH

Scenariusz lekcji języka angielskiego w szkole podstawowej

Kim jestem? Skąd pochodzę? lekcja powtórzeniowa

PSO i WYMAGANIA EDUKACYJNE NA OCENĘ KLASA: II

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH I- III

PRZEDMIOT: Działalność gospodarcza w jednostkach organizacyjnych. CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z celami oraz zasadami normalizacji

Jakie formy ma czasownik?

Temat: Lekcja wychowawcza poświęcona tematyce przemocy w oparciu o film Męska sprawa Sławomira Fabickiego.

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA


Scenariusz lekcji do filmu Cudowny chłopak (reż. Stephen Chbosky) Temat: Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu jak Auggie uczy nas empatii?

6. TWORZYMY OPOWIEŚĆ DO RZUTÓW KOSTKĄ CZYLI O UKŁADANIU OPOWIADAŃ

Przedmiotowy system oceniania z historii i społeczeństwa w Zespole Szkół nr 1 w Malborku (Szkoła podstawowa)

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

POLITYKA SŁUCHANIE I PISANIE (A2) Oto opinie kilku osób na temat polityki i obecnej sytuacji politycznej:

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Propozycja wykorzystania filmu edukacyjnego

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKÓW OBCYCH Dla klas IV VIII W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 20 W KATOWICACH

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

EWALUACJA WEWNĘTRZNA 2014/2015. Badanie uczniów Ocenianie kształtujące

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

Warunki techniczne: wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, szkoła ponadgimnazjalna, miejsce zajęć szkoła, czas trwania zajęć 90 minut.

Budowa zdania pojedynczego BUDOWA ZDANIA POJEDYNCZEGO

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 )

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Transkrypt:

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA GRUPA zaawansowana Cel ogólny: ocena decyzji podjętej przez bohatera legendy. Cele operacyjne: uczeń będzie znał legendę o Złotej kaczce w wersji współczesnej, uczeń będzie rozumiał związki przyczynowo skutkowe oraz motywację działań bohaterów legendy, uczeń będzie rozumiał przesłanie moralne legendy i będzie umiał wskazać jego związek z rzeczywistością, w której funkcjonuje, uczeń będzie umiał używać struktur leksykalnych charakterystycznych dla dyskusji, uczeń będzie umiał utworzyć formy trybu przypuszczającego w liczbie pojedynczej, uczeń będzie umiał posługiwać się formami trybu przypuszczającego w liczbie pojedynczej. Metody: heureza, metoda problemowa. Formy pracy: praca indywidualna, zbiorowa, praca w grupach. Materiały: DVD z nagranym filmem, schemat drzewa decyzyjnego, zdania do drzewa, wycięte obrazki Przebieg zajęć: Przebieg lekcji: Uwagi o realizacji: Czas: 1. Oglądanie filmu (przed lekcją). 2. Sprawdzanie znajomości i zrozumienia legendy. Mówienie. 3. Rozumienie materiału filmowego, wprowadzenie problemu gramatycznego (tryb przypuszczający formy 3 osoby liczby pojedynczej on / ona). Uczniowie odpowiadają na pytania. W razie potrzeby nauczyciel zadaje pytania pomocnicze. Uczniowie wybierają spośród wielu odpowiedzi te właściwe, które pojawiły się w filmie. 10 min. 5 min. 4. Tworzenie form 3 osoby l. poj trybu przypuszczającego. 5. Ocena zachowania bohatera stworzenie sytuacji problemowej. Nauczyciel zwraca uwagę na różnicę między formami męskimi i żeńskimi. Uczniowie podkreślają właściwą formę. Nauczyciel akcentuje moment wyboru i zwraca uwagę na inne 5 min. 10 min.

Gdyby Kuba nie pożyczył 20 gr koleżance, miałby dużo pieniędzy. Czy byłby szczęśliwy, gdyby tak zrobił? Dlaczego tak zdecydował? 6. Tworzenie form 1 i 2 osoby l. poj trybu przypuszczającego. 7. Podsumowanie. Co chciałbyś mieć? Dlaczego? 8. Praca domowa. Ćwiczenie trybu przypuszczającego. możliwości zakończenia tej historii. Zapisuje tę możliwość w pniu drzewa decyzyjnego (Gdyby Kuba nie pożyczył 20 gr koleżance). Następnie dzieli uczniów na grupy i prosi o umieszczenie w odpowiednim miejscu hipotetycznych skutków pozytywnych i negatywnych. Przypomina o używaniu fraz używanych przy dyskusji. Praca w grupach 3 4 - osobowych. Uczniowie używają form 1 osoby trybu przypuszczającego, korzystając z gotowych formuł. Praca indywidualna. Chętni uczniowie losują dwie kartki, decydują co woleliby mieć i uzasadniają krótko dlaczego. Pozostali uczniowie powinni być prowokowani przez nauczyciela do dyskusji na temat wyborów kolegów. Praca indywidualna i zbiorowa. Utrwalanie form trybu przypuszczającego. 5 min. 10 min. WERSJA DLA NAUCZYCIELA 1. Oglądanie filmu. 2. Rozumienie filmu; mówienie. Proszę odpowiedzieć na pytania: a. Dlaczego Kuba na początku filmu był smutny? b. Od kogo dowiedział się o Złotej kaczce? c. Co było najważniejsze w obietnicy Złotej kaczki? d. Na co Kuba wydawał darowane pieniądze? e. Dlaczego Kuba stracił pieniądze Złotej kaczki? f. Jak oceniasz zakończenie: czy bajka kończy się dobrze, czy źle? 3. Rozumienie filmu, wprowadzenie trybu przypuszczającego. a. Co zrobiłaby mama Kuby, gdyby dostała dużo pieniędzy? proszę wybrać z ramki. kupiłaby Ipod, spłaciłaby kredyt, zmieniłaby mieszkanie, kupiłaby komórkę, pojechałaby na wycieczkę zagraniczną, spłaciłaby długi, kupiłaby nowy komputer, kupiłaby modne ubrania

Gdyby mama Kuby dostała dużo pieniędzy b. Co zrobiłby Kuba, gdyby dostał dużo pieniędzy? - proszę wybrać z ramki. kupiłby Ipod, spłaciłby kredyt, zmieniłby mieszkanie, kupiłby komórkę, pojechałby na wycieczkę zagraniczną, spłaciłby długi, kupiłby nowy komputer, kupiłby modne ubrania, kupiłaby nowy samochód Gdyby Kuba dostał dużo pieniędzy Uwaga! ONA Gdyby mama dostała dużo pieniędzy, kupiłaby samochód. ON Gdyby Kuba dostał dużo pieniędzy, kupiłby samochód. 4. Proszę podkreślić właściwą formę. 0. Gdyby mama kupił / kupiła zmywarkę, miałby / miałaby więcej czasu. 1. Gdyby moja siostra wygrał / wygrała milion na loterii, przeprowadziłby / przeprowadziłaby się do nowego domu. 2. Gdyby Piotr przygotował / przygotowała się do sprawdzianu, nie dostałby / dostałaby złej oceny. 3. Gdyby Ania miał / miała psa, musiałby / musiałaby z nim codziennie spacerować. 4. Gdyby Albert miał / miała przyjaciela, nie byłby / byłaby samotny / samotna. 5. Gdyby tata biegał / biegała regularnie, nie chorowałby / chorowałaby. 5. Podsumowanie dyskusja. Gdyby Kuba nie pożyczył 20 gr koleżance, miałby dużo pieniędzy. Czy byłby szczęśliwy, gdyby tak zrobił? Proszę używać fraz: Uważam, że Myślę, że. (Według mnie /moim zdaniem ) Zgadzam się. Nie zgadzam się. Jako podsumowanie dyskusji proszę napisać swoją opinię (1 zdanie): Gdyby Kuba nie pożyczył pieniędzy koleżance,

5. Co ty zrobiłabyś, gdybyś dostała dużo pieniędzy? kupiłabym Ipod, spłaciłabym kredyt, zmieniłabym mieszkanie, kupiłabym komórkę, pojechałabym na wycieczkę zagraniczną, spłaciłabym długi, kupiłabym nowy komputer, kupiłabym modne ubrania Gdybym dostała dużo pieniędzy Co ty zrobiłbyś, gdybyś dostał dużo pieniędzy? kupiłbym Ipod, spłaciłbym kredyt, zmieniłbym mieszkanie, kupiłbym komórkę, pojechałbym na wycieczkę zagraniczną, spłaciłbym długi, kupiłbym nowy komputer, kupiłbym modne ubrania Gdybym dostał dużo pieniędzy Uwaga! Ja Gdybym dostała dużo pieniędzy, kupiłabym komórkę. Ty Gdybyś dostała dużo pieniędzy, kupiłabym komórkę. Ona Gdyby ona dostała dużo pieniędzy, kupiłaby komórkę. Ja Gdybym dostał dużo pieniędzy, kupiłbym komórkę. Ty Gdybyś dostał dużo pieniędzy, kupiłbym komórkę. Ona Gdyby ona dostał dużo pieniędzy, kupiłby komórkę. 6. Podsumowanie. Losowanie dwóch kartek co chciałbyś mieć? Dlaczego?

przyjaciel Ipod wycieczka z całą rodziną rower zdrowie konsola do gier pies rolki

szczęśliwa rodzina laptop 7. Tryb przypuszczający ćwiczenie rezerwowe. Proszę zapytać 4 osoby w grupie i zapisać odpowiedzi. PYTANIE IMIĘ ODPOWIEDŹ Kim chciałbyś /chciałabyś być, Gdybym był dorosły,.. gdybyś był / była dorosły? Jakie zwierzę chciałbyś / chciałabyś mieć, gdybyś mógł / mogła? Co ugotowałbyś na obiad, gdybyś był kucharzem? Jaki prezent kupiłbyś / kupiłabyś koleżance / koledze na urodziny? 8. Praca domowa Ćwiczenie 1 0. Gdybym uprawiała sport, (ja - być) byłabym zdrowa. 1. Gdyby uczył się dużo, (on mieć) dobre oceny. 2. Gdybyś nie jadła tak dużo hamburgerów, nie (ty być) gruba. 3. Gdybym dobrze znał język polski, (ja czytać) książki po polsku. 4. Gdybyś trenował więcej, (ty wygrać) ten mecz. 5. Gdybym miała komórkę, (ja telefonować) do koleżanek. 6. Gdyby jeździł na rowerze w kasku, nie (on mieć) tak poważnego wypadku. 7. Gdyby Ania odrobiła pracę domową, nie (ona dostać) jedynki. 8. Gdybym miał przyjaciela, nie (ja czuć się) tak samotny. 9. Gdyby mama pracowała mniej, nie (ona być) zmęczona. 10. Gdybyś wstał wcześniej, nie (ty spóźnić się) na lekcje.

Ćwiczenie 2 Proszę kontynuować zdania, używając trybu przypuszczającego. 1. Gdybym miał rower,. 2. Gdybym urodził się 100 lat temu,. 3. Gdybym poleciał w kosmos,. 4. Gdybym został politykiem,. 5. Gdybym wygrał milion w lotto,