Przy wspó lnym stóle jest miejsce dla Kaz degó Autorka: Dorota Stępniak Krótki opis scenariusza: Aktywności zaproponowane w scenariuszu obligują uczniów i uczennice do autorefleksji i odwołania się do własnych doświadczeń życiowych. Każdy z uczestników ma odpowiedzieć na postawione w temacie pytanie: Czy przy wspólnym stole jest miejsce dla Każdego? Bajka filozoficzna Przyjęcie u Każdego staje się przyczynkiem do rozważań dotyczących konsumpcji i różnorodności. Zagadnienia: konsumpcja, różnorodność Czas trwania: 45 minut Pytanie kluczowe: Czy przy wspólnym stole jest miejsce dla Każdego? Cele lekcji: zanalizujesz bajkę Przyjęcie u Każdego uświadomisz sobie, jakie produkty znajdują się na Twoim stole dowiesz się, skąd pochodzi imbir i jak jest uprawiany zrozumiesz znaczenie słów przy wspólnym stole w odniesieniu do całego świata uświadomisz sobie istnienie współzależności między konsumpcją a różnorodnością. Związek z podstawą programową: Cele kształcenia: I.1. Rozwijanie percepcji i wyobraźni moralnej. I.4. Analizowanie doświadczeń moralnych. II.2. Ćwiczenie umiejętności kulturalnego i precyzyjnego wypowiadania się. II.4. Formułowanie sądów wartościujących oraz ich uzasadnianie. Treści kształcenia: II.18, III.2. VII.1 Klasa: IV szkoły podstawowej Metody: dociekania filozoficzne rozmowa/dyskusja miniwykład nauczyciela/nauczycielki praca z mapą
Środki dydaktyczne i materiały: Bajki filozoficzne autorka: D. Stępniak kserokopie bajki dla każdego ucznia/uczennicy https://www.youtube.com/watch?v=vxf4yf9cbza Skąd się bierze imbir w pierniczkach (film na licencji CC) mapa świata ścienna, dostępna w szkole lub na https://pl.wikipedia.org/wiki/mapa_polityczna (mapy poszczególnych kontynentów) słownik statystyczny https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/rocznikistatystyczne/rocznik-statystyczny-handlu-zagranicznego-2017,9,11.html flipchart, kartki A3. Z komentarzem [PM1]: Zamieniłem nawiasy kwadratowe w całym tekście na nawiasy zwykłe, a nawiasy ostrokątne na cudzysłowy. Zerknijcie, czy to wygląda ok. Z komentarzem [KD2R1]: Spoko. Dzięki. Ciekawa jestem, skąd to zamiłowanie autorki do nawiasów Oo Formy pracy: praca w parach, dyskusja/rozmowa w grupie, indywidualna Przebieg zajęć Wprowadzenie 1. Przedstaw temat i cele lekcji lub poproś wybranego ucznia/uczennicę o ich odczytanie (cele możesz umieścić w widocznym miejscu na planszy lub tablicy multimedialnej dzięki temu będziesz mógł/mogła odwoływać się do nich podczas zajęć). Zweryfikuj ich rozumienie przez uczniów/uczennice np. poprzez rozmowę w parach lub dokonanie przez ucznia/uczennicę parafrazy. Jeszcze raz przypomnij temat lekcji i zaproś dzieci do wysłuchania bajki. (2 minuty) 2. Odczytaj bajkę Przyjęcie u Każdego na głos lub poproś uczestników/uczestniczki, aby przeczytali po fragmencie (uczniowie i uczennice mają własne kserokopie bajki). Wyjaśnij uczniom i uczennicom metodę dociekań filozoficznych, zwracając szczególną uwagę na rolę zadawanych prze nich pytań do wysłuchanych treści. Powiedz, że każdy może zgłosić do wspólnej dyskusji pytania, które zostaną zapisane na tablicy/flipcharcie. Po zapisaniu wszystkich pytań zaproś dzieci do losowania pytań, o których będziecie rozmawiać, np. poprzez podniesienie ręki; możesz ustalić limit głosowania (każdy może zagłosować raz lub dwa razy). Pytanie, które zdobędzie najwięcej głosów, będzie omawiane. Dzieci udzielają na nie odpowiedzi, mogą również dyskutować między sobą, zgadzając się z wypowiedziami poprzedników lub je kwestionując. Jeśli odpowiedzi zostaną wyczerpane i dalsza dyskusja stanie się niemożliwa, przejdź do kolejnego pytania o największej liczbie głosów lub zakończ ten etap pracy podsumowując dyskusję. (15 minut) Często zdarza się, że uczniowie i uczennice formułują bardzo wiele pytań, przez co dyskusja nad nimi może trwać nawet 45 minut. Dlatego N. może umówić się z uczestnikami i uczestniczkami zajęć, aby każdy zgłosił jedno pytanie, ewentualnie dwa (w zależności od liczebności grupy). Z komentarzem [PM3]: Ta kursywa, która tu była, miała, jak rozumiem, wyróżniać wstawki jakiegoś konkretnego rodzaju. Kłopot w tym, że nie bardzo umiem rozróżnić, jakie to miały być wstawki, a co za tym idzie gdzie stosować kursywę, a gdzie nie. Poniżej na tej stronie jest np. ramka, w której też jest nawias z krótkim wtrąceniem i tam kursywa wydaje mi się już razić czytelnika w oczy. Moim zdaniem trzeba by się zdecydować na jakieś spójne rozwiązanie: albo wszystkie wtrącenia w nawiasach dawać kursywą (ale z językowego punktu widzenia to nieuzasadnione), albo zrezygnować z kursywy. Wygrałem drugie i pousuwałem kursywę, żeby było widać, jak tekst będzie bez niej wyglądał. Odpowiada Wam to? W razie czego zaznaczam w komentarzach, gdzie jest lub była kursywa, żeby można to było potem odkręcić. I jeszcze jedna rzecz: taki rodzaj zapisu pojawia się tylko w tym jednym dokumencie, w innych nie to też argument za rezygnacją z niego. Z komentarzem [KD4R3]: Przeczytałam i rozumiem, że kursywą autorka chciała oznaczyć dodatkowe wtrącenia, ale mniej odrębne od tych w tabelce. Jednak myślę że z punktu widzenia odbiorcy ta odrębność nie ma znaczenia i nie będzie jasna. Więc dzięki, zgadzam się z Tobą. Z komentarzem [PM5]: Przeczytałem na razie pięć scenariuszy i tylko tutaj pojawia się N. jako określenie nauczyciela/nauczycielki. Kasia prosiła, żeby zwracać uwagę na takie rozbieżności. Pytanie, czy wolicie wszędzie dawać N., czy tutaj zmienić je na pełne wyrazy. Z komentarzem [KD6R5]: Proponuję tu pozostać w konwencji na ty? to by też pozwoliło zachować jednolitość.
Rolą N. jest moderowanie dyskusji, parafrazowanie wypowiedzi uczniów i uczennic, zachęcanie do wypowiedzi. Bardzo ważne, aby komentarze N. nie miały charakteru oceniającego wypowiedzi uczniów, a raczej koncentrowały się na dopytywaniu, np. Dlaczego tak sądzisz? Co wziąłeś pod uwagę, formułując taki wniosek?. Uczniowie i uczennice mają również prawo dopytywać kolegów/koleżanki. Każdy w tej rozmowie może poprosić innych uczestników/uczestniczki o wyjaśnienie i uzupełnienie. N. zamyka dyskusję np. zwracając uwagę na różnorodność wypowiedzi, zaangażowanie uczestników itp. Praca właściwa 3. Odwołując się do doświadczeń dzieci oraz do bajki, poproś dzieci o przypomnienie sobie, w jakich uczestniczyły przyjęciach. Następnie rozdaj kartki i poproś, aby narysowały stół. Zwróć uwagę na to, aby stół zajął centralne miejsce na kartce, gdyż wokół niego uczniowie i uczennice będą jeszcze rysować gości. Poproś, aby na stole znalazło się to, co jedzą oni i ich rodziny. Tu również może znaleźć się jedzenie, którego próbowali poza granicami Polski, np. podczas podróży wakacyjnych. W tym czasie napisz na tablicy/flipcharcie słowo KONSUMPCJA. Po skończeniu rysunku zaproponuj, aby uczestnicy w parach zaprezentowali swój stół koledze/koleżance. Zadaj pytanie: Co to jest konsumpcja? Co można konsumować? Czy zawsze wiemy, co konsumujemy? Np. gdy potrawa składa się z wielu składników, których nie widać, a które można poczuć? (10 min) 4. Poinformuj uczniów i uczennice, że za chwilę obejrzą film, dzięki któremu dowiedzą się o jednym takim składniku, którego nie widać, ale który przede wszystkim czuć. Zaproś dzieci do wspólnego oglądania filmu: Skąd się bierze imbir w pierniczkach?. Po obejrzeniu filmu zadaj pytanie: Co to za składnik? Skąd pochodzi? Teraz zaproponuj dzieciom, aby przyjrzały się swoim rysunkom i odpowiedziały na pytania: Jak myślicie: skąd pochodzą produkty na Waszych stołach? Czego moglibyście się dowiedzieć od osób, dzięki którym trafiły one na Wasz stół? Jakie pytania chcielibyście/chciałybyście im zadać? Czy powinniśmy wiedzieć, skąd pochodzi nasze jedzenie? (8 min) Na etapie 3 i 4 rolą N. jest takie stawianie pytań, aby stymulować dyskusję i zachęcać do wypowiedzi. To tylko przykładowe pytania. W trakcie rozmowy w parach N. ma okazję przyjrzeć się rysunkom uczniów i uczennic. Dzięki temu będzie wiedzieć, w którym kierunku moderować dyskusję. 5. W kolejnym etapie pokaż dzieciom polityczną mapę świata, wskaż kontynenty lub poproś uczniów/uczennice o nazwanie ich. Wskaż Ugandę i Polskę (lub zaproponuj zrobienie tego uczniowi/uczennicy). Zwróć uwagę dzieci na odległość, jaką musiał przebyć imbir, aby trafić do Polski. Poproś dzieci, aby teraz przyjrzały się narysowanym przez siebie potrawom, artykułom na stołach i zastanowiły się, jaką drogę mogły one przebyć, aby trafić na stół. Podsumuj, że konsumujemy produkty pochodzące z wielu stron świata, tak jak i nasze produkty trafiają do innych państw. Bez wielu z nich trudno dziś sobie wyobrazić potrawy, np. imbir w pierniczkach czy herbatę z imbirem. (2 min) Z komentarzem [PM7]: Tu też jest kursywa, której zastosowania nie rozumiem :). Z komentarzem [KD8R7]: Chyba próbowała zrobić od razu pytanie zadane uczniom. Ale nie. Bez kursywy:p
N. może wykorzystać Słownik Statystyczny dla zobrazowania tego, co mówi. Na przykład str. 131-179 wskazują państwa/regiony świata, z którymi Polska prowadzi wymianę handlową produktów żywnościowych. 6. Odwołując się ponownie do doświadczeń uczniów i uczennic jako uczestników/uczestniczek różnych uroczystości z przyjęciami poproś, aby przypomnieli/przypomniały sobie osoby, które ich wówczas otaczały innych gości. Następnie odwołaj się do bajki Przyjęcie u Każdego i zaproponuj dzieciom, aby narysowały gości Każdego. Pod koniec przewidzianego czasu na rysowanie zapisz na tablicy dwa pytania: Gdzie może mieszkać Każdy? Skąd pochodzą goście Każdego? Zapisz je pod słowem KONSUMPCJA. Poproś, aby uczniowie w parach (przez 2 min) odpowiedzieli na te pytania (po jednej minucie dla każdej z osób). Gdy dzieci będą rozmawiać, zapisz na tablicy/flipcharcie pytanie kluczowe. Po upływie wyznaczonego czasu zapytaj: Co było dla Was ważne podczas tej rozmowy? Czego się dowiedzieliście? (7 min) 7. Na zakończenie poproś uczniów i uczennice, aby wstali/wstały od stolików i swoje rysunki ułożyli/odłożyły na podłodze w formie stołu (blatu). Zadaj pytanie kluczowe: Czy przy wspólnym stole jest miejsce dla każdego? Poproś uczniów/uczennice, aby uzasadniali/uzasadniały swoje zdanie. Podczas rozmowy zaproponuj, aby dzieci usiadły wokół stołu. Zapisz na tablicy słowo: RÓŻNORODNOŚĆ. Podsumuj, że konsumpcja i różnorodność wzajemnie się uzupełniają, bo konsumujemy różnorodne składniki ukryte w potrawach, których producenci mieszkają w różnych częściach świata. My sami także jesteśmy bardzo różnorodni. (5 min) Dzieci poznały już jedno z zagadnień EG konsumpcja. Gdy uczniowie i uczennice będą odpowiadać na pytanie kluczowe, zwróć uwagę, że każdy to zarówno ja, ty, on/ona, pani/pan dyrektor czy producent imbiru z Ugandy. Bogactwo tkwi w tym, że każdy z nas jest inny, jedyny w swoim rodzaju. Taki zapis powinien pojawić się na tablicy/flipcharcie: KONSUMPCJA Gdzie może mieszkać Każdy? Skąd pochodzą goście Każdego? Czy przy wspólnym stole jest miejsce dla każdego? RÓŻNORODNOŚĆ 8. Doceniając wkład pracy dzieci i ich zaangażowanie, wykonaj zdjęcie wspólnego stołu, które będziesz mogła/mógł wykorzystać na innych zajęciach etyki wraz z EG. Jeśli istnieje miejsce (np. tablica ścienna), można wykonać klasową wystawę prac uczniów i uczennic, a jako tytuł zapisać pytanie kluczowe: Czy przy wspólnym stole jest miejsce dla każdego?
Podsumowanie 9. Odwołaj się do tematu lekcji i poproś uczniów i uczennice o dokończenie zdań: Na dzisiejszych zajęciach: uświadomiłem/uświadomiłam sobie, że ; zrozumiałem/zrozumiałam, że..; dowiedziałem/dowiedziałam się, że ; zaskoczyło mnie (wypowiadają się wszyscy lub chętne osoby) (1 min) Z komentarzem [PM9]: Zmieniam to na pełne wyrazy, bo tak było na początku, a potem zaczęło się to zmieniać. Chciałem zachować spójność. Z komentarzem [KD10R9]: Dzięki! Scenariusz zawiera wiele aktywności. Podyktowane jest to tym, że grupy dzieci uczestniczących w etyce są zazwyczaj mało liczebne, co tym samym ułatwia realizacje poszczególnych zadań w odpowiednim tempie. Załączniki Przyjęcie u Każdego Dla Każdego był dziś wyjątkowy dzień. Każdy obudził się przejęty myślą o czekającym go przyjęciu. Ale to dopiero wieczorem, więc trzeba czekać cały dzień. Czekanie jest trudne i bardzo nudne. Czas dłuży się i wlecze, jakby był wiecznością. Nikt tego nie lubił, a to on właśnie został zaproszony na przyjęcie. Każdy powiedział mu, że będzie bardzo dużo gości. Ciekawe, kogo jeszcze zaprosił, rozmyślał Nikt. Potem jednak przestał się nad tym zastanawiać bo czy to ważne, kto jeszcze będzie? Przecież będzie on i to się liczy! Ot, przyjęcie jak przyjęcie, będzie zabawa, dużo smakołyków, miła atmosfera i może Każdy wymyśli jakąś super niespodziankę. Kolejne godziny mijały. Każdy pięknie udekorował ogród, tylko stół wyglądał tak jakoś smutno. Każdy postanowił jednak nie zaprzątać sobie tym głowy, przecież było jeszcze trochę czasu. Kolejne godziny mijały. Nadszedł wieczór. Każdy ładnie się ubrał, chciał zrobić wrażenie na gościach i jeszcze te lampki w ogrodzie, było naprawdę przepięknie. Rozpierały go duma i radość. Bardzo chciał, aby jego przyjęcie było wyjątkowe. Czekał i czekał, ale Nikt nie przyszedł. Co mogło się wydarzyć? Czemu został sam? Z komentarzem [PM11]: Takie przedrostki jak super powinno się pisać razem, ale superniespodzianka wygląda trochę karykaturalnie. Proponuję albo super niespodziankę ze spacją (super będzie tu tak jakby przymiotnikiem, jak świetną, wspaniałą ), ale to kontrowersyjne rozwiązanie, albo zmianę super na jakiś inny przymiotnik, np. właśnie wspaniałą. Z komentarzem [KD12R11]: Tutaj to sama nie wiem ja bym zamieniłam na wspaniałą, ale boję się, że to trochę zmieni taki ziomalski wydźwięk tego tekstu. Zostawmy, jak zaproponowałeś. Przy okazji mogę zapytać autorkę (jak będę pamiętać).