Scenariusz lekcji techniki. Temat: Choinka z klinów.

Podobne dokumenty
WYKONANIE OSTRZAŁKI DO OŁÓWKÓW

Konspekt lekcji 1. - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).

Przebieg zajęć: ŚWIĄTECZNIE...

52. W GÓRĘ! oraz wieża z papieru i labirynt prototypy elementarne

Scenariusz zajęć nr 3

Temat: Pole równoległoboku.

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2017 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2017 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODZIE Rok 2019 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 7

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Domek dla ptaków. Domek dla ptaków. Instrukcja montażu

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Prawo pracy młodocianych.

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W świątecznym nastroju. Scenariusz nr 3

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Młodzi Przedsiębiorczy program nauczania ekonomii w praktyce w szkole ponadgimnazjalnej Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej SCENARIUSZ (26)

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

Scenariusz lekcji biologii. Temat: Zmiennośd budowy ciała człowieka

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 7

Greting, schodki, listewki i metalowe elementy

Badanie prawa Archimedesa

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

Scenariusz zajęć. Temat: Sąsiedzi Polski i ich flagi- wykorzystanie elementów kodowania. - będziesz oznaczał położenie tych państw względem Polski ;

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

Scenariusz lekcji języka polskiego. Temat: W naszej szkole wydarzyło się coś niesamowitego! tworzymy fotokomiks

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 4

Scenariusz zajęć nr 1

Scenariusz zajęć praktycznych.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat dnia: Jak korzystać z różnorodnych narzędzi?"

Scenariusz zajęć nr 7

Formy organizacji zajęć: Zbiorowa praca jednolita i zróżnicowana, binarna i grupowa jednolita, jednostkowa jednolita.

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji. opisać etapy projektowania i testowania oprogramowania; wymienić zasady tworzenia przejrzystego interfejsu użytkownika;

Instrukcja do opracowania programu nauczania języka obcego nowożytnego

Garaż na rowery Bikeport

Wymagania edukacyjne z przedmiotu zajęcia techniczne w klasach IV V

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Zajęcia techniczne rozkładu materiału kl.3gim. /moduł zajęcia modelarskie/

Scenariusz nr 9. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Nasze mamy

Scenariusz zajęd z matematyki dla klasy V. Temat: Matematyka w praktyce - koszt wykonania sałatki jarzynowej.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Blask tęczy reż. Vic Sarin

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Scenariusz zajęć nr 5

Świąteczne literki. OBI Instrukcja samodzielnego wykonania. Spis treści. Czas wykonania Łączny czas wykonania: ok. 3 godzin

Ile czasu pracują bez wynagrodzenia kobiety i męz czyz ni w ro z nych częs ciach s wiata? Analiza materiału statystycznego

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Gry i zabawy na śniegu

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

Pomysł na dekorację. Kolorowa wycieraczka drewniana: zrób ją sam

PROGRAM DEDYKOWANYCH SZKOLEŃ DLA NAUCZYCIELI ORAZ KADR PEDAGOGICZNYCH REALIZACJA RZĄDOWEGO PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

METODY AKTYWIZUJĄCE I PROPOZYCJA ICH WYKORZYSTANIA NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE ŚREDNIEJ

Szkolna kampania na rzecz zielonego transportu

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Program nauczania ogólnego techniki w klasach IV VI szkoły podstawowej Lech Łabecki, Maria Łabecka

Przedstaw, w oparciu o przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska, na czym

ZORGANIZOWANIE STANOWISKA PRACY ZGODNIE Z ZASADAMI ERGONOMII

Temat: Instrukcja obsługi życia codziennego", czyli kto czyta, nie błądzi.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w Miejskim Gimnazjum nr 1 w Oświęcimiu

Przykładowy projekt ewaluacji wewnętrznej z wykorzystaniem metody profil

Scenariusz zajęć nr 2

Propozycja planu działania sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli matematyki szkół podstawowych

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM

Symetria w klasie i na podwórku

Scenariusz zajęć nr 1

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Zdrowie - cenny skarb! Scenariusz nr 5

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Deszczowa muzyka. Autor scenariusza: Barbara Lentowczyk. Blok tematyczny: Jesienna pogoda

Rozdział I Robimy obudowę. Jak szybko i łatwo wykonać obudowę z wygiętymi bokami? 1. Zaczynamy od pomysłu.

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Scenariusz zajęć nr 3

Redagowanie tekstu w programie Microsoft Word - Zaproszenie na uroczystość szkolną.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Woda w przyrodzie. Scenariusz nr 5

Czy nauka ogranicza się do szkolnej ławy?

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Jaki utwór nazywamy bajką?

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz zajęć nr 3

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI I JEGO ORGANY. Lekcja wiedzy o społeczeństwie przeprowadzona metodami aktywnymi

Scenariusz zajęć nr 84 Temat: Zabawa w architektów poznajemy różne rodzaje budowli.

Wymagania edukacyjne z zajęć technicznych w klasie VI. I półrocze

Transkrypt:

Scenariusz lekcji techniki Temat: Choinka z klinów. Autor: Małgorzata Dynowska Przedmiot: technika Klasa 6 Liczba godzin 2 godziny lekcyjne Temat lekcji: Choinka z klinów. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą/, jaką wiedzę posiadali uczniowie związaną z tematem lekcji Właściwości i zastosowanie materiałów drewnianych i drewnopochodnych. Cele operacyjne lekcji: projektuje choinkę z zaproponowanych elementów, odmierza potrzebne odległości na drewnie konstrukcyjnym, odcina piłą płatnicą odmierzoną odległośd, szlifuje prostopadłościan papierem ściernym do uzyskania gładkiej powierzchni, trasuje elementy drewniane, zaznaczając miejsca wbicia gwoździ, wbija gwoździe w wyznaczone miejsca, łączy elementy ze sobą przy pomocy kleju na gorąco, wykonuje oplot gwoździ wstążką lub muliną, ocenia swoja pracę Cele sformułowane w języku ucznia: zaprojektujesz choinkę wykonując przynajmniej 2 szkice swoich pomysłów, odmierzysz przy pomocy miary odpowiednią długośd prostopadłościanu, odetniesz piłą płatnicą lub pilarką ukosową odmierzoną częśd, wyszlifujesz przy pomocy papieru ściernego prostopadłościan, tak aby był gładki, zaznaczysz metalowym rysikiem lub ołówkiem miejsce wbicia gwoździ, wbijesz gwoździe w wyznaczone miejsca, przy pomocy pistoletu do kleju na gorąco połączysz wszystkie elementy, wykonasz oplot wstążką wokół gwoździ. Materiały doradców metodycznych ODN Poznao - 2018 Strona 1

Nacobezu/ kryteria oceniania, na co będę zwracad uwagę podczas oceny Zadania do wykonania przez uczniów na lekcji: zostały wykonane przynajmniej dwa szkice z projektami choinek prostopadłościan ma wymiary zgodne z rysunkiem, gwoździe wbite są na jednakową wysokośd, gwoździe są wbite równo (nie są pochylone), klej łączący wszystkie elementy jest niewidoczny, prostopadłościan nie rani rąk (jest wyszlifowany), początek oplotu jest stabilny, praca jest czysta, stanowisko pracy jest uporządkowane. 1. Ustaliliśmy już, co będziemy robili na dzisiejszej lekcji, zastanówmy się wspólnie jak należy zachowywad aby bezpiecznie wykonad choinkę? 2. Przeczytaliście instrukcję, w jakiej kolejności będziemy wykonywali czynności zawarte w instrukcji? 3. Przemyśl, zaprojektuj i naszkicuj przynajmniej dwa pomysły na stworzenie choinki w podanych elementów. Możesz pracowad w zespole. 4. Odmierz i odetnij odpowiednią długośd drewna potrzebnego na prostopadłościan. 5. Przy pomocy papieru ściernego wygładź prostopadłościan. Papieru o jakiej gradacji użyjesz jako pierwszego? (pierwszy 80, następny 120) 6. Przemyśl i zaprojektuj oplot swojej choinki. Wykorzystując metalowy rysik lub ołówek, zaznacz miejsca wbicia gwoździ. 7. Wbij gwoździe tak aby były proso i na jednej wysokości. Co może byd pomocne podczas tego zadania? Jak wykorzystad w tym zadaniu spinacz do bielizny? 8. Połącz elementy choinki przy pomocy pistoletu z gorącym klejem. Pamiętaj, aby klej nie był widoczny. 9. Wykonaj oplot wstążką lub muliną zabezpieczając początek oplotu przed przesuwaniem. Wymyśl sposób zabezpieczenia oplotu przed przesuwaniem. (zawiązanie na supeł, zszycie, sklejenie gorącym klejem) 10. Prezentacja choinki Czy jesteś zadowolona/y ze swojej pracy? Co sprawiło Ci trudnośd? Czy chciałbyś/łabyś dostad tak wykonaną ozdobę? Jak oceniłbyś/łabyś swoja pracę? Materiały doradców metodycznych ODN Poznao - 2018 Strona 2

Metody pracy: Formy pracy: Materiały i pomoce dydaktyczne: pokaz, zajęd praktycznych indywidualna, w parach 2 kliny drewniane do drzwi i okien drewno konstrukcyjne nieheblowane 2700x30x80 (łata drewniana) gwoździe 1,2x20mm, max 50 sztuk wstążka szerokości 1,5-1,8 w dowolnym kolorze 2 m lub mulina w dowolnym kolorze 2 m młotek piła płatnica lub pilarka ukosowa pistolet i klej na gorąco papier ścierny dwóch gradacji (80 i 120) farba w dowolnym kolorze (opcjonalnie) rysik metalowy, ołówek do drewna, miara stolarska imadło do unieruchomienia podstawy rękawice i okulary ochronne, odzież ochronna, spinacze do bielizny. Przebieg lekcji: 1. Uczniowie wchodząc do klasy słyszą piosenkę o choince (dowolnie wybrana przez nauczyciela). Piosenka jest wyciszana i następuje powitanie, czynności organizacyjne lekcji. 2. Rozmowa z uczniami na temat usłyszanej piosenki. Nakierowanie ich na odpowiedź na pytanie Co dziś będziemy robili? 3. Podział klasy na zespoły dwuosobowe i przygotowanie stanowisk pracy. Każdy uczeo w zespole wykonuje swoja choinkę. 4. Omówienie zasad bezpiecznego korzystania z narzędzi i procedur z tym związanych. 5. Omówienie kryteriów oceny wykonanej choinki. Zapisanie ich na tablicy. 6. Zapoznanie się uczniów z instrukcją wykonania choinki. Każda para uczniów otrzymuje instrukcję, zestawy narzędzi i materiały. 7. Przystąpienie do realizacji instrukcji: projektowanie i wykonanie szkiców choinek, odczytanie wymiarów prostopadłościanu z rysunku technicznego, odmierzenie i odcięcie prostopadłościanu z dłuższego kawałka drewna, wyszlifowanie prostopadłościanu tak, aby był gładki i Materiały doradców metodycznych ODN Poznao - 2018 Strona 3

nie ranił ręki, naniesienie (trasowanie) na drewno punktów wbicia gwoździ wbicie gwoździ, połączenie ze sobą wszystkich elementów, wykonanie oplotu. Opcjonalnie: kliny i prostopadłościan można pomalowad na dowolny kolor. Musi to nastąpid przed wbiciem gwoździ i łączeniem elementów. Należy przewidzied czas na wyschnięcie farby. 1. Prezentacja choinki (pytania pomocnicze dla ucznia) Czy jesteś zadowolona/y ze swojej pracy? Co sprawiło Ci trudnośd? Czy chciałbyś/łabyś dostad tak wykonaną choinkę? Jak oceniłbyś/łabyś swoja pracę? 2. Podsumowanie pracy uczniów i zakooczenie lekcji. Można zrobid klasową wystawę choinek. 3. Dobra praktyka: sprawdza się zebranie pieniędzy od uczniów i samodzielny zakup materiałów przez nauczyciela lub rodziców dla całej klasy, należy wyliczyd ile prostopadłościanów można wykonad z jednej długości łaty (drewna konstrukcyjnego) i kupid adekwatną ilośd drewna, następnie uczniowie pow inni, w miarę możliwości samodzielnie (pod okiem nauczyciela), odmierzyd odpowiednią długośd na prostopadłościan i odciąd go. Można użyd skrzynki lub pilarki ukosowej. W innym przypadku należy pamiętad o ustabilizowaniu łaty (drewna konstrukcyjnego) w imadle, oplot można zabezpieczyd na początku gorącym klejem tak, aby się nie przesuwał, aby gwiździe były wbite na jedną wysokośd można, podczas wbijania, wykonad dystans przy pomocy spinacza do bielizny, kryteria oceny należy podad uczniom przed rozpoczęciem prac, należy zwrócid uwagę na racjonalne gospodarowanie materiałami. Materiały doradców metodycznych ODN Poznao - 2018 Strona 4

INSTRUKCJA DLA UCZNIA CHOINKA Z KLINÓW Elementy konieczne do wykorzystania przy tworzeniu choinki: kliny drewniane do drzwi i okien, drewniany prostopadłościan, gwoździe, mulina lub wstążka w dowolnym kolorze Kolejność czynności 1. Z powyższych elementów zaprojektuj choinkę. Pamiętaj o wykorzystaniu wszystkich elementów. 2. Wykonaj przynajmniej 2 szkice swoich pomysłów. 3. Odczytaj z rysunku technicznego wymiary prostopadłościanu, który wykorzystasz przy tworzeniu choinki. 4. Odetnij, przy pomocy narzędzi dostępnych w pracowni, odpowiednią długość. 5. Wyszlifuj prostopadłościan tak, aby był gładki. 6. Zaznacz ołówkiem lub rysikiem, miejsca wbicia gwoździ. 7. Wbij gwoździe, pamiętaj aby były wbite równo i na jednakową wysokość. 8. Połącz klejem na gorąco elementy choinki. 9. Wykonaj oplot. Materiały doradców metodycznych ODN Poznao - 2018 Strona 5

Przykładowe realizacje: wykonanie i fotografia uczennica ZSP 7 w Poznaniu wykonanie: uczniowie ZSP7 w Poznaniu, fotografia Małgorzata Dynowska Materiały doradców metodycznych ODN Poznao - 2018 Strona 6